• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

S

sapat

Guest
Ukratko najveći problem u nabavi muške teladi su mesari... da se njima zabrani klanje teladi nebi bio problem kupiti pravo tele za tov
 
P

paor

Guest
problemi su višestruki

eto danas kod mene švercer oće svinja od 130 kg, a ja imam od 200 i od 80. A gdje je bio proljetos da se dogovorimo, možda bih ja tempirao robu ili sl. Ne, oni kad smisle, tad bi.

I tovljači bi trebali dati malo više truda od pustog naterivanja kraj kuća ili po vašarima, na obostano zadovoljstvo.
 
S

seljaček

Guest
Ajde probajte napisati kako hranite -tovite- junad čime hranite jednom ili dva puta na dan koje količine.Kakvi su prirasti nedo bog bolesti i kako ih lječite, dali je bolje rešetka ili duboka stelja kolko vode troše kolika je površina potrebna po grlu itd.
 
S

seljaček

Guest
Kupio bi si tele oko 14 dana staro za hranit za sebe dali znate kolika je cijena i dali netko ima za prodati u okolici Bjelovara i Đurđevca do kad se treba davati mlječna zamjenica i koja je dobra?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
seljaček kaže:
Kupio bi si tele oko 14 dana staro za hranit za sebe dali znate kolika je cijena i dali netko ima za prodati u okolici Bjelovara i Đurđevca do kad se treba davati mlječna zamjenica i koja je dobra?

kupiješ muško il žensko tele :?: simentalac il kaj :?:
cijena ima na svakom laktofrizu od leda cijena mislim da je oko 29 kn za težinu oko 70kg il tak nešt, moram pogledat :!:
ja dajem zamjenicu od starosti od 5 dana pa sve do dva mjeseca i onda je odbiće, koristim salvanu i jako je dobra , proljeva nema , dobar prirast.
sve moje krave su tak odgojene i krave su super produktivne, a junad su mrcine teške.
naime kod mene već sa dva tjedna počinju jesti peletirano i to sa mliječnom zamjenicom, jedu i sjenažu i grašak, uglavnom dobijem preživača jako brzo .
oni telci kaj ih vidite sa tri mjeseca da imaju oko 170kg i svi su sjajni znaj da su se najeli jaja i jeli mlijeko do mile volje a od preživača kak koje tele
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Bok svima,
moj prijatelj iz sela, tovljać junadi, traži 35 muških teladi, iskljućivo simentalci, naši ne uvozni, pa ako
neko ima ili zna gdje ima, molim vas za pomoć.
 
Č

Čerevec

Guest
Zanimljiv posao. Zanimaju me vaša iskustva sa tovom junadi, kao i iskustva sa kooperacijom.
 
Č

Čerevec

Guest
Neke firme daju u kooperaciju telad od 120 kg te ih se tovi do 280-300kg. Uvjeti su razlčiti i stvar dogovora. Plačanje može 12kn po kg prirasta s tim da vaša hrana, lječenje i osiguranje ili 2kn/kg prirasta njihova hrana, lječenje i osiguranje. Ušparanu smjesu plate. Toliko znam. A zanima me dali se tko time bavi tj. kak teće isplata, odnosno koliko se čeka?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Jedan moj prijatelj se time bavi, kooperira s Beljem, dovezu mu 100 komada ima muških i ženskih, belasno, malo malo, dnevno cijepi oko 30 komada, mada je zadovoljan, dok malo ojačaju, začas naatuču kile, plate mu dost dobro i uspije izgurati 2-3 turnusa godišnje!
 
Č

Čerevec

Guest
Dobi smesu za njih ili je sva hrana njegova? I to pikanje, kaj imaju upalu pluča? Na čiji teret idu ljekovi, njegov ili od Belja?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Dobi smesu redovito, naravno daje im još on i svoje hrane, silažu i šrota da si ušpara smjesu, a cjepljenje je sve na teret Belja, nema on brige s plačanjem, samo mora obavjestit na vrijeme da se ne dogodi krepavanje, nije upala pluča, nego kojekakve viroze, paraziti i znaju mu se teliči napuhnuti.
Ti mali su najgori, dovezu mu ih od svakud, ima ih svakakvih, bolesnih i zdravih, tek odbitih od krave i tak, svaki čovjek to drugačije radi, tule po dva tjedna kaj ljudi okolo nemogu spavat!
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
ja doma tovim 15-20 svojih bikova...teliće kupujem male 10-30 dana starosti uglavnom od domaćih ljudi...samo domaći simentalac...hranim ih mlijekom i zamjenicom tak da na mljekaru nejdem...problema naravno uvijek ima,od raznih proljeva do upala pluća i gripe,ali uz malo iskustva uglavnom sve se to da riješiti bez veterinara što mi znatno smanjuje troškove... :)jedino ak ih baš dobro dohvati onda je banana :cry:
 
I

IMT560

Guest
uzgoj junadi

pozdrav svima....

vec duze vrijeme se bavim uzgojem junadi, trenutno na stanju imam 10 velikih bikova i 19 malih (orginal njemacki simentalci) dobro naprdujem sa uzgojem ali nova saznanja nisu na odmet, interesuju me vasa iskustva sa ishranom, ako ima neki omijer hrane(koliko cega da se daje) da kod nekoga uspijeva i da se brzo vidi napredak stoke volio bi da mi pomogne, i ostale upute oko tova bikova nisu na odmet

HVALA UNAPRIJED

obrati pozornost prije nego otvaraš temu,postoji li već tema s tim naslovom(tj slične tematike)...

abrkili
 
H

Helena

Guest
mikemekis kaže:
ja doma tovim 15-20 svojih bikova...teliće kupujem male 10-30 dana starosti uglavnom od domaćih ljudi...samo domaći simentalac...hranim ih mlijekom i zamjenicom tak da na mljekaru nejdem...problema naravno uvijek ima,od raznih proljeva do upala pluća i gripe,ali uz malo iskustva uglavnom sve se to da riješiti bez veterinara što mi znatno smanjuje troškove... :)jedino ak ih baš dobro dohvati onda je banana :cry:
Može jedno pitanje s koliko ih mjeseci možeš prodat to jest utovit za prodaju i koliko tad imaju kila?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
u tovu su oko godinu dana,znači ne računam ona 3 mjeseca do ulaska u tov,a izlazna težina je oko 600kg
 
H

Helena

Guest
mikemekis kaže:
u tovu su oko godinu dana,znači ne računam ona 3 mjeseca do ulaska u tov,a izlazna težina je oko 600kg
Kolika je otkupna cijena junetine kod vas?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
trenutno nekih 15-16 kuna + poticaj od 1800 kn po komadu,ali ga još niko nije dobio zasad barem ne koliko ja znam,jer je tek od rujna lani to izašlo...meni ovaj mesar daje 12 kuna,jer su telići njegovi
 
H

Helena

Guest
mikemekis kaže:
trenutno nekih 15-16 kuna + poticaj od 1800 kn po komadu,ali ga još niko nije dobio zasad barem ne koliko ja znam,jer je tek od rujna lani to izašlo...meni ovaj mesar daje 12 kuna,jer su telići njegovi
E sad bi ih valjalo dotjerati kod nas jer su ovdje bili nedavno 22 kune jer nema junetine dovoljno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh