• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Ajd pošto se bavim tovom junadi otvorit ču tu temu da malo nešto popričamo i o tome.

Å to tovite, čime hranite, gdje nabavljate telad, kamo plasirate robu, itd...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ja se ne bavim tovom, imam farmu muznih krava, znaima me Zecky koje pasmine goveda koristiš za tov?
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Za tov uglavnom kupujemo simentalac i to nam je reklo bi se "naša politika" a znamp kupiti i pokojeg križanca simentalaca i holsteina, smeđe, sivo, ako želimo što prije napuniti tov a to nam uglavnom diktira ponuda na tržištu. Najviše pokušavamo izbječi čisti holstein.

Bio nam je prijašnjih godina poprilično veliki problem i napuniti tovilište a ne da smo još i mogli birati robu. Razlog je bio što su svu pravu robu odvozili dalmatinci a i dizali su cijenu. Išli smo i mi u otkup s cijenom kao i oni ali jdenostavno oni su prisutni veči niz godina na tom mojem području i bili su stalni kupci tako da ja sa potrebama od 60 komada i kuponjom 2-3 puta na godinu sam teško nalazio robu.

Prije smo i mi imalo krave 6 komada ali smo odustali od toga, te prostorije preuredili i sad i tu tovimo junad. Koliko krava imaš, koje pasmine
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Trenutno imam 30 krava + 30 komada podmlatka!
Holstein pasmine!
 
Å

Željko

Guest
Dali ima netko da kupuje Holstein telad od 10 do 40 dana starosti?
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Mario onda nečemo ništa trgovati :)

Željko koliko znam Belje kupuje svu telad koja se dopremi na otkup i to po pristojnoj cijeni...
 
J

Jadranko

Guest
Junad vs Telad

Ajd malo ovako,,u cemu je razlika izmedju te dvije sorte tako da kazem.
Sta se bolje prodaje ili bolje receno sa cime je bolje pocet??
Mislim na tovljenje istih.

E sad jos jedno malo duze pitanje,pa vas molim za strpljenje :D
Pazi ovako:
Sa svojom lovom napravim objekat za caa.20-30 teladi-junadi.
Kupim Traktor(novi-polovni)nije bitno i dodatne strojeve.Sve sa svojom lovom.
Fali mi zemlje....E to uzmem u najam jer toga ima kod nas na pretek.
E za zemlju neznam bas sa svojom lovom ili kako je bolje..??

I poslje toga recimo da nadjem neko trziste gdje bi mogao plasirati robu.
Sta ja mogu dobit od nase lijepe drzave???
mislim ima li ikakvih povrata-pomoci-ili sta ja znam...
posto planiram tako nesto u skoroj buducnosti..
meni je iskreno receno dopizdio zivot u inozemstvu.
e posto sam ja rodjeni slavonac=seljak meni to jako fali.

pa sad sta kazete,,tj. pametna ili luda ideja..
dali se to moze odradit ili ne ????
hvala velika
 
B

branko

Guest
Ajd malo ovako,,u cemu je razlika izmedju te dvije sorte tako da kazem.
od teleta ces uvijek napraviti junca ali obratno nikako :lol:

no dobro sala mala, ali zbilja neznam odkud da pocnem u u objasnjavanju, pa najbolje od pocetka , znaci od ljubavi izmedju gospodje krave i gospona veterinara nastane tele, tele kad odraste postane june, znaci najkrace receno junad je odrasla telad. :p ali gdje je tocno granica izmedju jednog i drugog tesko je reci, ali obicno telad s tezinom od cca 120 na vise kg stavlja se u tov, ako je tezine od oko 250 do 300 kg onda kod nas zovu čoklin, a valjda poslije 300 kg postaje junica ili bik. u mnozini je junad tj. junad je rijec koja nema jedninu vec je u jednini ili junica ili bik :lol: :lol: (sorry ali neznam kaj mi je nekako sam raspolozen za zafrkanciju )
 
J

Jadranko

Guest
branko kaže:
Ajd malo ovako,,u cemu je razlika izmedju te dvije sorte tako da kazem.
od teleta ces uvijek napraviti junca ali obratno nikako :lol:

no dobro sala mala, ali zbilja neznam odkud da pocnem u u objasnjavanju, pa najbolje od pocetka , znaci od ljubavi izmedju gospodje krave i gospona veterinara nastane tele, tele kad odraste postane june, znaci najkrace receno junad je odrasla telad. :p ali gdje je tocno granica izmedju jednog i drugog tesko je reci, ali obicno telad s tezinom od cca 120 na vise kg stavlja se u tov, ako je tezine od oko 250 do 300 kg onda kod nas zovu čoklin, a valjda poslije 300 kg postaje junica ili bik. u mnozini je junad tj. junad je rijec koja nema jedninu vec je u jednini ili junica ili bik :lol: :lol: (sorry ali neznam kaj mi je nekako sam raspolozen za zafrkanciju )

ma nema frke!!!
al mi nisi pomogao sa ovim drugim pitanjem ama bas nikako...
 
B

branko

Guest
al mi nisi pomogao sa ovim drugim pitanjem ama bas nikako...

sto se tice poticaja mislim da je zvone negdje stavio neki link ili popis poticaja za tov, a to ti je najbolje provjeriti kod savjetodavne sluzbe. kod mene u blizoj okolici ima trojica koje ja znam da se bave tovom s time da najmanji tovi oko 80 komada u turnusu. koliko sam cuo iz razgovora s njima tov junadi zahtjeva puno manje rada od proizvodnje mlijeka, jer oni vecinom sav kukuruz siliraju ( cijela stabljika ili zrno) a i sam objekat za tov je puno jednostavnije napraviti. uglavnom ova dvojica vecih (tove svaki po cca 200 do 300 komada) oba imaju nove traktore i ostale strojeve. naravno da ti je obavezna mixerprikolica osim ako ne mislis od jutra do mraka pripremati hranu rucno. ovdje imas dvije slike da vidis otprilike kako moze izgledati objekat za tov Obrisan neispravan link. neki nemaju ove cijevi vodoravno vec okomito samo zabetonirane na razmak od cca 50 cm (nisam 100% sigurana vec govorim odokativno). a sto se tice plasman to ti kao i sa svime kod nas kako se snadjes ali koliko sam cuo ove nemaju problema s plasmanom.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Tov u Irskoj, 2000 komada. U prvoj godini, telad je na ispaši sa kravama, a preko zime se finišira.
 
K

krx pozega

Guest
Å ta treba sad otprilike za tov junadi cirka 100 komad...koliko zemlje,dali treba silaža...imam idealne uvjete za tov..pa me zanima...koliko kukuruza...jel mogu biti skroz na otvorenom itd..
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Dobiva se poticaj za utovljenu junad 800 kuna po grlu. Priča se da je prihvačen prijedlog u vladi od 1800 kn/grlu al to još neznam, (ništa u to nevjerujem tek onda kad ga dobijem :) ). Uvjeti za dobivanje poticaja su minimalono 20komada pri prvoj prijavi za poticaj u godini (kasnije u godini može se prijaviti i jedan komad). Sljedeči uvijet je da u tovu mora biti min 250 dana, svako grlo mora imati min 270 kg u polovicama kod muških odnosno 240 kg kod ženskih. Navodno če se uskoro poticaj davati prema klasama (npr. kao kod mlijeka)Naravno da sve mora biti pračeno dokumentacijom, od kupnje, utovara, istovara prijenosa, prodaje, klanja, euroinspekta....

koliko zemlje, po komadu ti treba 2-2.5 tona smjese i do pola tone sijena pa probaj izračunati
 
J

Jadranko

Guest
zecky kaže:
Dobiva se poticaj za utovljenu junad 800 kuna po grlu. Priča se da je prihvačen prijedlog u vladi od 1800 kn/grlu al to još neznam, (ništa u to nevjerujem tek onda kad ga dobijem :) ). Uvjeti za dobivanje poticaja su minimalono 20komada pri prvoj prijavi za poticaj u godini (kasnije u godini može se prijaviti i jedan komad). Sljedeči uvijet je da u tovu mora biti min 250 dana, svako grlo mora imati min 270 kg u polovicama kod muških odnosno 240 kg kod ženskih. Navodno če se uskoro poticaj davati prema klasama (npr. kao kod mlijeka)Naravno da sve mora biti pračeno dokumentacijom, od kupnje, utovara, istovara prijenosa, prodaje, klanja, euroinspekta....

koliko zemlje, po komadu ti treba 2-2.5 tona smjese i do pola tone sijena pa probaj izračunati
ej da te pitam jos nesto posto vidim da se kuzis u te stvari.
Da li ja mogu (smijem) sam napravit stalu,tj.bez pratnje drzave.
Tj sve sam i da privatno prodajem junad.Recimo 10-15 komada al bas bas
sve sam znaci bez prijave neke firme bez poticaja bez bez icega.
jednostavno tovim junad i kasnije prodajem npr..u dalmaciju sve privcatnicima.i sve u svoj dzep.
da li je to od strane drzave ili sta ja znam ,,zabranjeno mozda????
mislim posto su propisi jako strogi i puno se mora ulozit.
mislio sam jako jednostavnu stalu koja nije po propisima itd..
valjda to nije zabranjeno ili sta ja znam.
jer mi je to nekako najsigurnije,sam sve ulozim i lovu dobijem odmah nazad kad prodam junad.
ovo sa drzavom,pa ta neka pomoc mi sve nekako smrdi.
i tko mi garantira otkup kad se odlucim sa drzavom da radim ????
I tko zna kad bi dobio lovu.Na vrijeme sigurno NE..
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Jadranko kaže:
ej da te pitam jos nesto posto vidim da se kuzis u te stvari.
Da li ja mogu (smijem) sam napravit stalu,tj.bez pratnje drzave.

Naravno, ti s svojim novcem radiš što želiš, zar ne. Da bi radio staju za koju ti je potreban kredit onda bi bilo logično da od države tražiš poticaj na kapitalna ulaganja (25%). A da bi ti oni to dali uvjetuju te

Jadranko kaže:
Tj sve sam i da privatno prodajem junad.Recimo 10-15 komada al bas bas
sve sam znaci bez prijave neke firme bez poticaja bez bez icega.
jednostavno tovim junad i kasnije prodajem npr..u dalmaciju sve privcatnicima.i sve u svoj dzep.

Naravno, ti kao privatna osoba (znači da nisi u sustavu PDVa) možeš kupovati telad, toviti ga i kasnije prodavati dalmatincima il več kog nađeš . To isto tako možeš ako i tražiš poticaj za tov junadi, pa zašto ga onda ne probati uzeti. Naravno to otpada ako ne misliš imati više od 20 komada u tovu. Ali u oba slučaja moraš imati dokumentaciju za promet stokom, registar goveda na gospodarstvu...


Jadranko kaže:
da li je to od strane drzave ili sta ja znam ,,zabranjeno mozda????
mislim posto su propisi jako strogi i puno se mora ulozit.
mislio sam jako jednostavnu stalu koja nije po propisima itd..
valjda to nije zabranjeno ili sta ja znam.
jer mi je to nekako najsigurnije,sam sve ulozim i lovu dobijem odmah nazad kad prodam junad.

nije, to je potpuno legalno prema nekom zakonu vezanom za promet životinja. Druga je stvar dal li češ morati il ne iči u sustav PDV. U vezi tog nisam 100% upučen al mislim da je bila neka granica koja ako se prešla si morau u sustav, e sad čime je bila ona uvjetovana i dal to još vrijedi il ne neznam. Ako netko drugi zna nek slobodno napiše. Nešto se pričalo da če sva komercionalna gospodarsrva morati bit u sustavu PDVa . Stvarno neznem što od tog stoji a što ne. Ali nisam siguran da če ti kupac moči iskeširati gotovu lovu na ruke za 15 komada?!? Veliki je to iznos kojeg vjerojatno tebi mora platiti preko žiroračuna. A onda kontrolom tvog žiroračuna vide tvoja primanja i tako valjda mogu vidjeti dal bi ti morao biti u sustavu PDV il ne.


Jadranko kaže:
ovo sa drzavom,pa ta neka pomoc mi sve nekako smrdi.
i tko mi garantira otkup kad se odlucim sa drzavom da radim ????
I tko zna kad bi dobio lovu.Na vrijeme sigurno NE..

Ti ne radiš s državom, ti radiš sam. Država te ne uvjetuje kome češ prodavati, ona te financijski pomaže u radu (pod navedenim uvjetima). Nitko ti ne garantira otkup ali ti isto tako nitko neče zabranit prodavati iznad ili puno iznad trenutne tržišne cijene a naravni ni ispod. To ovisi samo o tebi i tvojim sposobnostima.


Prošla su vremena kad se moglo kupiti teladi i nitko te nije pitao što je to, od kud ti, kamo si s njim, prodavao po 17-18 kn/kg, dobivao kešovinu na ruke i stavljao u đep i nitko te nije pitao jesi li platio porez na to il ne. To je prošlo svršeno vrijeme
 
J

Jadranko

Guest
ej puno hvala za ove informacije..
nemas pojma koliko si mi pomogao.
ovakve detaljne informacije sam i trazio..
jos jednom hvala

pozzzzz
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Nema problema. Ako te još što zanima samo pitaj, rado ču odgovoriti ako ču znati.

Javi isto ako dođeš do kakvi dobrih informacija, linkova vezanih za tov junadi, do kakvih dobrih kupaca ili prekupaca izvoznika junadi
 
J

Jadranko

Guest
zecky kaže:
Nema problema. Ako te još što zanima samo pitaj, rado ču odgovoriti ako ču znati.

Javi isto ako dođeš do kakvi dobrih informacija, linkova vezanih za tov junadi, do kakvih dobrih kupaca ili prekupaca izvoznika junadi
okej budem cim nesto iskopam.
ej i jos nesto ,
kome ja trebam da se javim ako bi htjeo da zapocnem taj
projekt sa tovom junadi.
( mislim ono sve regularno uz drzavnu pomoc )
ja sam inace iz Vukovarsko srijemske zupanije.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e kod mene ima dva čovjeka koji kreču u tov teladi...
ovako:belje im dopremi telad i hranu(osim sijena) i oni ih tove dva mjeseca i po komadu dobiju 200 kn...i to je to.
 
J

Jadranko

Guest
fino je to ..al nije li 200 kuna malo.
sa tim da oni moraju i objekat sagradit i sve sto ide sa tim skupa..
 

Najnoviji postovi

Na vrh