• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Mislim da ispod 2,5 kvadrata nebi trebalo biti,3 je najbolje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mislim da ispod 2,5 kvadrata nebi trebalo biti,3 je najbolje.

Slažem se, ja sam napisao minmalno, s time da mora biti prozračno, jera ko je zagušljivo na tako malo prostora, ode sve k vragu!
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Upravo tako!
Još možda ako ih imaš na rešetkastom podu,to prolazi,neznam jer nemam iskustva sa tim.
Ali ako ih imaš na dubokoj stelji,kao ja,i ako ih je puno na malo prostora,moraš im jako često čistit,upravo zbog zraka,jer se jako osjeti amonijak,i onda oboljevaju na pluča.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Upravo tako!
Još možda ako ih imaš na rešetkastom podu,to prolazi,neznam jer nemam iskustva sa tim.
Ali ako ih imaš na dubokoj stelji,kao ja,i ako ih je puno na malo prostora,moraš im jako često čistit,upravo zbog zraka,jer se jako osjeti amonijak,i onda oboljevaju na pluča.

Vidim da se kužimo:!:
Ja imam 25m2 na dubokoj stelji i tu je samo 5 komada, tak da mogu slobodno među njih dok čistim. Ostalo je na rešetkama.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Upravo tako!
Još možda ako ih imaš na rešetkastom podu,to prolazi,neznam jer nemam iskustva sa tim.
Ali ako ih imaš na dubokoj stelji,kao ja,i ako ih je puno na malo prostora,moraš im jako često čistit,upravo zbog zraka,jer se jako osjeti amonijak,i onda oboljevaju na pluča.

Amonijak se osjeti i na rešetkama. Mora biti jako dobra ventilacija da se ne osjeća amonijak. Štala mora biti što višlja bez tavanice i sa velikim prozorima. Tako će se amonijak manje osjećati, a ako je malo prostora po biku onda bi trebalo dodati i ventilatore koji će miješati zrak.
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
232
jel zna iko oce li cijena bikova narasti u 2-3 mjesecu? kolika je sad? el je 15 kn/kg?
gledam na njuskalu al tamo stave cijene kak se sjete; od samo 12 .pa čak sve do 16

ja sam jedva prodao prošli tjedan po 12 kn, s tim da mi još uvijek nije isplatio PDV
nadam se da će cijena tamo u 3. mj. ići gore, jer i ja imam 18 komada još za prodaju u tom periodu..ali teško.
Najvjerojatnije da će rasti tek u 5-6 mj. zbog turističke sezone. mogla bi onda ići na 16-17 kn..

ako u proljeće i dalje bude loša cijena, onda je bolje čekati sezonu
 

darijomeko

Novi član
Tu od
30 Ožu 2012
Poruka
17
malo sam čital po forumu da se dosta tovom bavite ,al mene zanima da li je cijena i koja ako ste u koperant pr.belje te do koje kilaže se hrane,te ko pokriva cijepljenje.a i kolika je zarada na jednom komadu bika bilo to težine do 250-300kg ili od 550-600kg.Da li je istina na nekih 50 komada bikova ima se pr.tri izlučenja da li ima kakve zarade.
 

Bracika

Aktivni član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
232
malo sam čital po forumu da se dosta tovom bavite ,al mene zanima da li je cijena i koja ako ste u koperant pr.belje te do koje kilaže se hrane,te ko pokriva cijepljenje.a i kolika je zarada na jednom komadu bika bilo to težine do 250-300kg ili od 550-600kg.Da li je istina na nekih 50 komada bikova ima se pr.tri izlučenja da li ima kakve zarade.

po onome što ja znam to nikako nije isplativo. U uslužnom tovu ugl. dobiješ junad sa oko 250 kg i toviš ih do nekih 550 prosječno. Cijena je (prije par godina bila, sad neznam kakva je) 9 kn + PDV po kg prirasta. dakle za nekih 300 kg prirasta dobiješ 2.700 kn + pdv.
Tvoja hrana, tvoji lijekovi, sve tvoje, a oni si uzimaju poticaj. S tim da ukoliko ti koji bik ugine, ti ga moraš platiti.
Bolje utoviti svojih 5, nego tuđih 50...
 

darijomeko

Novi član
Tu od
30 Ožu 2012
Poruka
17
re

pa to je danas katastrofa ak je tak.pa ti ne dobiješ ništa pa ne isplati se zabadava radit.ja imam nekih desetak bikova malih kupim male al crni su uglavnom većina njih,planiram it na malo više.Prodam ih do nekih 170-190kg.a cijena opet nije baš ista svaki put al je nekih 20-22kn/kg kupac je zadovoljan pa se neću ni ja žaliti previše.ovo kaj ste rekli da je 9kn+pdv pa tu ne smiješ imat ni jedno izlučenje,a kamoli da bude bolesno tele i pitanje dal si na nuli.
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
malo sam čital po forumu da se dosta tovom bavite ,al mene zanima da li je cijena i koja ako ste u koperant pr.belje te do koje kilaže se hrane,te ko pokriva cijepljenje.a i kolika je zarada na jednom komadu bika bilo to težine do 250-300kg ili od 550-600kg.Da li je istina na nekih 50 komada bikova ima se pr.tri izlučenja da li ima kakve zarade.

Meni je dolazio prije godinu dana mesar po moje bikove i ponudio mi da tovim za njega junad, on mi doveze takve od 200-250 kg ja ih tovim 10 mj. i za razliku koliko su dobili kilograma kod mene, daje 3 kn manje nego što bude trenutna cijena na tržištu bikova u trenutku kad dolazi po njih, znači ako su bikovi 15 kn /kg on mi plaća 12 kn/kg ili ako su 12 kn/kg na tržištu on mi plaća 9 kn/kg.
 

ursus35

Član
Tu od
28 Pro 2012
Poruka
112
pa to je danas katastrofa ak je tak.pa ti ne dobiješ ništa pa ne isplati se zabadava radit.ja imam nekih desetak bikova malih kupim male al crni su uglavnom većina njih,planiram it na malo više.Prodam ih do nekih 170-190kg.a cijena opet nije baš ista svaki put al je nekih 20-22kn/kg kupac je zadovoljan pa se neću ni ja žaliti previše.ovo kaj ste rekli da je 9kn+pdv pa tu ne smiješ imat ni jedno izlučenje,a kamoli da bude bolesno tele i pitanje dal si na nuli.

koliko budu teški kad ih kupiš tek?
 
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
300
gledam malo po njuskalu i vidim da stavljaju cijene bikova vec i 16! jel to stvarno tak je ili oni sanjaju?
ak je sad vec pocela cijena rasti, pa koliko ce bit u 7-8mjesecu kad je sezona? 18?
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
šta je to cijena u mesnicama ili???
Juneča polovica prosjek 35 kg?35 x 0,55 =19,5 kn; 19,5-14= 5,5kn ; 5,5x600= 3300kn

Ima nekoliko Sheeta, ima cijene u mesnicama, na stočnim sajmovima, po regijama..
 
M

MARTINICA

Guest
OVAKO, ZAVRŠAVAM POLJOPRIVREDNU ŠKOLU, ZA ZAVRŠNI RAD SAM SI ODABRALA ''REPROMATERIJALI U TOVU JUNADI''
SVUGDJE SAM PO NEŠTO O TOME PRONAŠLA, ALI I NAIŠLA SAM NA OVAJ FORUM, ZAISTA IMA MNOGO TEMA, ALI UGLAVNOM, ZANIMA ME DALI SE NETKO BAVI TOVOM JUNADI, DALI NETKO MOŽE OBJASNITI PONEŠTO O TOME. :(wasntme):
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ovako!
Referentne 2011. god sam predao 4 bika i sad ja predpostavljam da mi je bila kvota u tovu 4 uvjetna grla i za 2012.
A 2012. sam predao samo 3 bika i sad neznam dal sam ja izgubio pravo na poticaj u tovu i za sadašnju 2013. godinu, a ove godine bude predano 6 komada???

Nije mi tu sad više ništ jasno, nek neko to pojasni!
 

Najnoviji postovi

Na vrh