• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov pilića

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Sano krećete odma miješat 1:2-5, a čakovečka,kokina,pehrina imaju dva dijela:
1. starter koji se daje dok ne pojedu oko kg po piletu (bez ikakvog miješanja)
2.superkoncentrat koji se nako što pojedu starter miješa u omjeru 1:2-5.
U šrot je boje miješat pšenicu jer zob nevole jest,a ječam ima neke sastojke koji smetaju peradi(babske priče).
 
Posljednje uređivanje:

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ti pilići od 4 kg žive vage koliko su teški kao oćišćeni ?
Mi hranimo 60-80 kom po turi(najmanje do sad je bilo 20,a najviše 100)
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Od kad sam, odma u startu, koristl Sano, svi pilici su bili zdravi !
Sa cakoveckom, uvijek par komada imaju krive noge. . .
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Nikada nisam vagao očišćene jer ih ne prodajem, ali ću ovu turu vagati sve žive i očišćene, a to je za 1,5 mj.

Ovoga poljeća sam promijenio recepturu i pilići su bili ispod 3 kg te se vraćam na staru.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pozdrav vrijedni kolege !
Ove godine mi se dogodilo sa tri pilića, ono što još do sada nikada nije !! ( eto ZJ, koristim č,ž,š ) .... Naime, meso je bilo zagasito crvene boje ..... Jedan je bil potpuno bjel ko smrt .... Ne znam zašto je tak, ali sam primjetio da "kuća" od koje uzimam piliće, mješa sjeme pa imam pilića koji imaju prošarano perje ( smeđe i crno ).
Da li je to razlog, ili ne .... Ne znam !!?
Da li se vama što takvoga dogodilo ikada ??
 

mstruc3

Novi član
Tu od
30 Stu 2014
Poruka
7
Pozdrav vrijedni kolege !
Ove godine mi se dogodilo sa tri pilića, ono što još do sada nikada nije !! ( eto ZJ, koristim č,ž,š ) .... Naime, meso je bilo zagasito crvene boje ..... Jedan je bil potpuno bjel ko smrt .... Ne znam zašto je tak, ali sam primjetio da "kuća" od koje uzimam piliće, mješa sjeme pa imam pilića koji imaju prošarano perje ( smeđe i crno ).
Da li je to razlog, ili ne .... Ne znam !!?
Da li se vama što takvoga dogodilo ikada ??

Najvjerojatnije kokcidoza. Ja sam imao s tim problema sve dok nisam promijenio smjesu i dobavljača pilića. Sad uzimam kokinu smjesu i piliče i sve je ok. U kokinoj smjesi imaš i kokcidostatik i ostalo, a ne samo šrot i koncentrat kao kod ovih privatnih mješaona. I naravno higijena prostora.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Rekao sam da ću promjeniti dobavljača .... Ali .... Dobio sam pohvale da su mi ovi pilići najbolji do sada ....
hmmmm eto meni 100 muka
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
narode dragi, odo ja u peradare...mo'š mislit..

pa da obrazložim...kako imam djecu a nekako mi nije fora hraniti ih atomskom piletinom iz konzuma uzeo bih piliće, kakvih 10ak komada, i hranio na prirodan način. Kako nisam do sad imao takvih ideja, osim što imam par nesilica za jaja, zanima me kakva bi bila najbolje prehrana za kokodakalice, što moguće prirodnije (bez gmo soje u strarterima i ostale kemije). Kako sam već ovdje pročitao, umjesto startere jedan član hrani sa mješavinom žitarica i Portamino Fino i ima dobre rezultate. Dali ubacivanje u prehranu zelenjave preporučujete ili ne? Nije mi do prinosa, nego do kvalitete. Svaki komentar dobrodošao!!
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
U tom slučaju ti je najbolje uzeti grahoraste piliće i držati ih vani u ogradjenom prostoru gdje mogu imati ispašu. U startu im moraš davati smjesu, dok ne krenu.... nejde bez toga, A ionak ti se meso s vremenom očisti od svih tih primjesa u smjesama ! Zadnja dva tjedna, prije obrade, daj im čisti šrot i to je to !
Eto, u kratkim crtama, moj savjet ...
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
dali se zna naletiti na grahoraste zamućkane sa bjelim? kod mene nema peradarskih farmi pa nemam odkud uzimati piliće po želji nego ono što svi uzimaju, tj što se nudi.Sumljam da bi mi sjemenarne naručile 10 pilića po želji..sad ću ih zvati
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ne treba ti peradarska farma u okolici. Večinom ti sjmenjare uzimaju od proizvodjača po narudžbi. Uostalom, tako ti je najbolje kak veliš - nazovi ih pa pitaj.
A da li se može pomješati ? Sve je moguće, ali neka te to ne brine ! Bitna ti je prehrana u cijeloj priči !
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Sanov protamino je također smjesa u kojoj ima istih sastojaka kao u superima,dok god hranite piliće finom oni nisu domaći.
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
zvao, neznaju ni o čemu pričam. :icon_mrgreen:
no nebitno...bjele, grahoraste, šarene, ljubičaste... isto im se piše
@ivanhecimovic
to i mene isto grebe, rado bih izbjegao, al nemam znanja. Svaki savjet dobrodošao!
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
@fusher ... imaš u ovoj temi " Tov pilića " brdo savjeta ! Ne brini ništa za smjesu .... Očiste se oni kad ih prebaciš na šrot ( usitnjen, mljeven kukuruz, ako ne znaš što je šrot ).
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Zaboravio sam reći zelenjava je svakako korisna,ja svojima dajem travu i neke otpatke iz vrta (salata,blitva) koje mi je šteta pretvorit u kompost.
 

donmarco

Član
Tu od
28 Velj 2011
Poruka
237
fušer,
I ja sam se ponio tim razmišljanjima, i sva sreća imam nešto prostora, pa sam kupovao po 20 pilića, i odmah sam im kupio 30 kg startera, i davao dok ne pojedu sve, onda sam im odmah dao šrot i otvorio vrata kokošinjca i poručio : cure i dečki van na sunce, pa ko preživi pričat će.
Prvo su me u čudu gledali i nisu baš izlazili (jedno dan dva) al kad su skužili kak je vani lijepo mam su se privikli i nastavili sa jurnjavom. Odmah da kažem da ta sorta kokoši jednostavno ždere hranu kao recimo trkači auto 50 l na 100 dok normalni troši 6 l diesela..
Ja recimo sad imam jednog pijetla i dvije kokoši tovljenika, šta možeš nisam ih pretvorio u chicken wings, i njih dvije mi daju jaja kao i svake druge kokoši, a on i gazi kao i svaki drugi pijetao. U jednoj turi sam čak ostavio tu vrstu kokoši i mog sassex pijetla, i neš vjerovati, razvili se tovljenici pilići. Mislim ova brzorastuća i veća sorta.
Ove koke su sad negdje oko 2,5 kg, oprez sa komentarima da je to premalo nakon 6 mjeseci, jer su stalno vani.Troše diesela više nego druge koke, to se najbolje vidi ujutro kad ih pustim van , gdje je hrana, one prve ko lude navale na hranu, dok se ove rvatice još uvijek protežu u kokošinjcu. svremenom jednostavno postanu preglomazne i gegaju se po livadi, tako da na kraju završe kao boce i doboce na žaru............samo naprijed......važno je samo da im bude toplo i da se ne prewhlade dok su mali. I još nešto, dok sam tako experimentirao, maznuo sam jedno jaje točno od tovljenika, i uvalio rvatici dok je sjedila na jajima, razvio se puno veći pilić koji je brže rastao od drugih, a ona ih je sve odhendlala od prvog dana, na način da su po cičoj zimi hodali za njom okolo i kad im je bilo zima samo su se malo zgrijali ispod nje i nakon 15 min nastavili čeprkati ko da niš nije bilo. Što ti je majka priroda......
 
Na vrh