• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorska kosilica ili traktorčić

Ivankarlovac

Novi član
Tu od
7 Velj 2015
Poruka
9
Ulje za pogon samohodne kosilice

Rastavio sam pogon od samohodne kosilice nakon 2 sezone intenzivne upotrebe, pa me zanima da li unutra ide hipernol ili tekuća mast i koja količina sada je unutra bilo toliko tekućine da nije niti iscurilo jer je ima samo na stjenkama kucista i po pogonu. Da li da samo složim sve nazad ili da dolijem/pospricam po pogonu?

***
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: Ulje za pogon samohodne kosilice

Koja kosilica je u pitanju. Sve zavisi od načina brtvljenja.
 

kristifor

Novi član
Tu od
25 Ožu 2015
Poruka
1
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Evo da se i ja pohvalim sa svojim traktorčićem! Juče ga kupio u Agromehanici u Prijedoru, 3750 KM (1900 EUR-a).

Traktor MTD DL 92 T
Radni zahvat: 92cm
Tip motora: MTD
Snaga motora: 9.2 kW/ 12.5 KS
Transmisija: Transmatic
Zapremina sakupljača: 240 l
Noževi: 2
Visina košenja: 30-95 mm
Brzine: 6
Zapremina rezervoara: 3.8 l
Bočni deflektor: opciono
Mulčer: opciono
Točkovi: 13x5/18x6.5
Radius okretanja: 46 cm
Težina: 195 kg
Već sam ga isprobao, i to naravno odmah po najvećoj uzbrdici na imanju, ma ide,grabi,kopa bez greške.
Za sad toliko, evo i par slika pa ako neko ima iskustva sa ovim modelom neka se javi.
 

Prilozi

  • WP_20150326_003.jpg
    WP_20150326_003.jpg
    53.4 KB · Pregleda: 475
  • WP_20150326_005.jpg
    WP_20150326_005.jpg
    67.8 KB · Pregleda: 597
  • WP_20150326_006.jpg
    WP_20150326_006.jpg
    52.5 KB · Pregleda: 453
  • WP_20150326_009.jpg
    WP_20150326_009.jpg
    50.7 KB · Pregleda: 442

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,817
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Čestitam na kupnji,sad bude košnjava pravo zadovoljstvo.:icon_jook:
 

davor333

Član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
30
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

:mur:pozdrav, na jesen sam rastavio kosilicu kao na slici, i sad kod sastavljanja se javljaju problemi. Nisam si zapamtio raspored federa, jedan, koji je sam za sebe je bio puknuo i kupio sam drugi, a ja mato si nisam slikao kak je to bilo složeno. Molio bi ak netko ima sliku bez onog poklopca ili da prokomentira kak sam ja to mislio da bi trebalo biti, i još me muči kud ide ona polugica koja je sama na slici... Uh, uh...
picture.php
picture.php
picture.php
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,817
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Budem ti poslikao kad dođem s posla.
 

davor333

Član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
30
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Hvala MTD, federi su dobro, a sad vidim da je ona polugica ispod plastike, sutra je novi pokušaj jer trava već opasno raste...
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,817
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Koliko vidiš ja svoju nisam ni pipnuo,budem je ovih dana oprao i podmazao,još je trava mala a i rekli malo hladnije ovih dana,a čeka me i zamjena pogonskih remenja za promjeniti,počeli su kliziti.
 

davor333

Član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
30
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Sljedeći put ide odmah slaganje, nema više čekanja. Daj mi još reci za onaj prednji vijak, on je samo za visinu ili i zatezanje remena? Kako ga pravilno naštelati?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,817
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

On ti služi samo za nagib kosišta, kod mene se da štelati a kod tebe koliko vidim da je to fiksno. Za remene ne brini, njih napinju federi koliko treba.
 

davor333

Član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
30
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Nisam slikao ali ima za štelanje, pa onda ide prenji dio kosišta gore dole. Al d tim ću se poigrati kad ću početi kositi.
 

davor333

Član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
30
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Pozdrav ljudi, jel znate odprilike na kojim nagibima zemljišta kosite sa kosilicama bez uljne pumpe?
Ja većinom imam ravno, al razmišljam dal da se zaletim u jedan voćnjak, mislim da mi je negdje na granici 20 stupnjeva kao što je i preporuka po uputama da se nejde na veće nagibe. Sutra ću pokušati izračunati pa ću točno znati..
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,817
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Prolistaj malo temu,mislim da ima mojih slika gdje kosim na dosta velikom nagibu bez problema.
 

davor333

Član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
30
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Pozdrav, danas se kosilo i primjetio sam da kad kotači vrte na mjestu, npr nekoj uzbrdici, da vrti samo jedan, ne oba dva istovremeno. Ne znam, nisam prije toliko obračao pažnju al čini mi se da su prije vrtjela oba dva. Model Blisar 175...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Pa naravno. Nema šperu da se vrte oba zajedno.
Nagneš se na stranu na kojoj se vrti kotač, i malo ga opteretiš da dobije grip.
 

davor333

Član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
30
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Uh, a već sam se pobojao... Vozim ga već godinu dana al nisam prije obračao pažnju na proklizavanje jer sam kosio samo po ravnici. Prošli tjedan sam se uputio u jedan voćnjak koji visi pa sad proučavam kaj se događa...
 

ikorman

Član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
60
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Jedno glupo pitanje: koliko su deklarirane konjske snage motora stvarne? Naime, MTD modeli koji se kao deklariraju sa 17.5 konja, imaju po specifikacijama motor od 9,1 kw, što zapravo odgovara 12 konjskih snaga.

Thx.
 

improper

Novi član
Tu od
10 Lip 2015
Poruka
9
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Jedno glupo pitanje: koliko su deklarirane konjske snage motora stvarne? Naime, MTD modeli koji se kao deklariraju sa 17.5 konja, imaju po specifikacijama motor od 9,1 kw, što zapravo odgovara 12 konjskih snaga.

Thx.

pozdrav svim forumašima

evo da pomognem. i ja imam puno pitanja za kasnije pa ako netko zna unaprijed hvala.

17.5 konja je motor, pošto kosilica ima 175kg, a ima i prijenos na noževe, a ima i vozača od 80-12kg, a ima i pogon... po novim direktivama EU na svim strojevima se navodi SAMO STVARNA SNAGA STROJA. a snaga stroja ti je oko 12ks na noževima.


ovo je važno i zbog toga što kosilica od npr 12ks može biti jača od kosilice sa 18ks. recimo zbog toga što je u stratu lakša za 30-180kg, pa onda zato što kosi uže recimo 66-80cm umjesto 108-125cm, pa zatim može motor od 12ks biti dizel, ili imati 2 cilindra, a 17,5ks 1 cilindar...motor od 12 ks može imati veču snagu nm, imati 500ccm a 17.ks recimo 350ccm... kosilica sa motorom od 12ks može imat ležajeve u kotačima...a ova od 17.5 da nema... kosilica od 12ks može imati poboljšan prijenos na noževe tako da se dobije dodatna snaga na noževima (sličan sistem kao kada dižete kantu preko kolotura, flašencug...) kosilica od 12ks može imati puno bolje profesionalne ležajeve na noževima koji stvaraju manji otpor (kao ležajevi na profi biciklima, 3 puta okreneš pedale i prođeš 50m na ravnom) kosilica pd 12ks može imati puno bolje rješen sistem zračnih vrtloženja u kosištu, inžinjerski isprogramirano kruženje trave i zraka u kosištu, izlaz iz kosišta... pa joj treba manja snaga za izbaciti istu količinu trave iz kosišta... ne štopa se veča količina trave na izlazu iz kosišta... uglavnom ima tu mali milion opcija zatioi neke kosilice iod 12ks koštaju 50-150 000kn a mtd od 17.5ks 12 000kn. ali opet sve zavisi od toga za što ti kosilica treba jer za neke poslove je bolja ta kosilica od 12 000kn nego ova od 150000kn pa čak i ako kosiš travu profesionalno 8-10 sati dnevno. uglavnom mogli bi se o tome romani napisat
 
Na vrh