• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorska kosilica ili traktorčić

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Kako izmjeriti snagu na nozevima?
deklarirana je snaga na radilici po standardu j1940 i on mora za sve proizvodjace biti isti. Marketing je radio svoje pa su svi deklarirali vece snage od stvarnih. Briggs npr vise uopce ne navodi snagu, vec moment, pa to ljude zbunjuje.
 

improper

Novi član
Tu od
10 Lip 2015
Poruka
9
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Uh, a već sam se pobojao... Vozim ga već godinu dana al nisam prije obračao pažnju na proklizavanje jer sam kosio samo po ravnici. Prošli tjedan sam se uputio u jedan voćnjak koji visi pa sad proučavam kaj se događa...

najbolje i jedino rješenje su ti lanci za kotače. namoj slučajno kupovat one traktorske gume jer ces bacit milione zabadava. kupio h je moj susjed za vinograd i drže lošije nego standardne. to ti je jer bi te gume zapravo bile za meknu zemlju ili izoranu zemlju, ako si npr frezao vinograd, a to više nitko pametan ne radi jer padne pljusak pa ti odnese svu zemlju niz brdo (jedino ako imaš vinograd na ravnom ali onda nemaš ni problem) i zbog toga što taj profil traktorske gume, na tvrdoj zemlji sa travom, kakva je u svakom vinogradu ima 10 puta manji kontakt površine gume sa površinom zemlje.

ako imaš manje kosine najbrže i najjednostavnije rješenje i učinkovito 100% čak i na malo večim kosinama ti je da ispumpaš malo gume kako bi guma cijelom svojom površinom imala kontakt sa zemljom. i pomakni sjedalo do kraja unazad da je što veča težina i pritisak na pogonskim kotačima. kad su gume standardno napunjene zapravo se voziš na 1/3 (u sredini) površine gume. osim toga pomakni sjedalo skroz u rikverc i pronađi što težeg vozača kako bi bio što veći pritisak zadnjih guma na površinu. nešto kao kad se koristi ralica, ako je vozač lagan koriste se utezi ali to nije ni u kojem slučaju za vinograd i kosine, ali vozač od 120kg umjesto onog od 60kg funkcionira odlično za kosine ili vinograd, dakle ako imaš brata, tatu, susjeda... da je teži od tebe rješio si problem

za veće kosine trebaju ti lanci, ne znam jel se smiju stavljat linkovi kao reklama, ako smeta neka moderator obriše taj dio, ali uglavnom originalni motorama su 1000kn, jedan lik na njuškalu ih radi za mislim 350kn.

a možeš si i sam napraviti priručne ako ti nije važan izgled, kupi na rasprodaju lance za 120-200kn. lanci moraju biti maximum 13 cola ili manji, 14 cola i više su preveliki razmaci. zatim skini kotač i sa unutarnje strane stavi sajlu preko sajle i poveži sa žicom. okreni kotač i sa druge strane napni lanac i sa prednje strane isto poveži sa žicom na mjestima gdje se preklapaju lanci. imaš još nekih nezategnutih djelova uzmi dva španera ili špagu i provuci ih oko preostalih nezategnutih djelova.

e sad ste još dužni pivu,dvije... jer ovakve romane nisam pisao godinama. :icon_jook:
 
Posljednje uređivanje:

improper

Novi član
Tu od
10 Lip 2015
Poruka
9
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

imaju standard kako se mjeri snaga na noževima, mislim da mjere snagu na 2800 ili na 3600 okretaja u idealnim uvjetima. dakle kao i potrošnja benzina kod auta, nikad nečeš postič deklarirau najmanju potrošnju jer se ona mjeri u idealnim uvjetima. dakle mjere koliko potroši auto u 5 brzini na 100km bez stajanja na nekoj kružnoj stazi bez semafora, uzbrdica... bez uključene klime, sa potpuno praznim autom i sa samo jednim vozačem. ovo sve sam pisao kako bi objasnio da ako naprimjer kosi malo teži vozač, uz manju ili veču uzbrdicu, neravnu livadu, sa krtičnjacima... snaga na noževima če ti biti 11,10, 9, 8, 7...ks. zato ak kosiš veliku kosinu lijepo uz brijeg ideš 1/3 ili pola reda, a nizbrdo kosiš cijelom širinom

zapravo nizbrdo možeš i proširit kosište :icon_e_geek: npr. na 13ks staviš kosište 125cm i umjesto 90cm nizbrdo kosiš 125cm, a uzbrdo kosiš kao i prije 60cm, ili ako se guši veča kosina, viša trava... smanjiš na 1/2 kosišta i kosiš 45cm

snagu mjere na noževima jer nemaju sve kosilice isti prijenos na noževe, različiti sistemi remena, transmatic, automatski, poluautomatski, nešto između, kultivator, reduktori sa različitim omjerima prijenosa snage i brzine vrtnje, hidromotor, prijenos preko lanaca, kardanski prijenos, preko zupčanika, različiti ležajevi, hidrostatski pogon, preko kompresora... kosilice s pogonom na 4 kotača troše više konja za prijenos za kretanje... dodatna težina...
 
Posljednje uređivanje:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Snaga se deklarira na radilici motora, jer kaj ako se takav isti motor koristi na generatoru ili pumpi. A kaj sa različitim promjerima noža, zakonski je deklarirana maksimalna obodna brzina vrtnje. Upravo s toga razloga na motorima koji imaju direktni spoj noža i radilice, snaga je ona koju daje motor na cca 3000o/min. A to da masa vozaća u tolikoj mjeri djeluje na snagu čitave kosilice, naprosto ne stoji. Kod traktorske kosilice valjda 90% snage odlazi na nož. To je kosilica, radni stroj, a ne karting
 

improper

Novi član
Tu od
10 Lip 2015
Poruka
9
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

evo jedna tema za početak pa ako netko ima kakvu ideju, savjet... radio je več tako nešto...

nervira me što dok kosim zaljepim se za onaj plastika-kožno sjedalo, hlače mi budu ko da sam se tuširao... i da ne idem sad u detalje preznoje mi se ..... . ovaj problem se napola rješi sa jastukom za vrtni stolac, ali je problem što se skliže, nije fiksan...

jel možda netko radio ili razmišljao o tome da uzme uredski tekstilni stolac, po mogučnosti onaj sa naslonima za ruke, visokim naslonom za leđa... i da se napravi spoj za držač sjedala na traktoru.

što mislite bi li to funkcioniralo... jel neko već probao, ideje, savjeti...

ako ima neki bravar zapad zg ili zabok, nek se javi porukom pa da napravimo 2 komada za probu.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

snagu mjere na noževima jer nemaju sve kosilice isti prijenos na noževe, različiti sistemi remena, transmatic, automatski, poluautomatski, nešto između, kultivator, reduktori sa različitim omjerima prijenosa snage i brzine vrtnje, hidromotor, prijenos preko lanaca, kardanski prijenos, preko zupčanika, različiti ležajevi, hidrostatski pogon, preko kompresora... kosilice s pogonom na 4 kotača troše više konja za prijenos za kretanje... dodatna težina...

Proizvođači opreme snagu najčešće preuzmu od proizvođaća motora, te je kao takvu i deklariraju. Kak proizvođač motora može znati gdje bude i kaj bude pokretal njegov motor, i koliko se bude od te snage "pojelo". Zato i proizvođači motora "skrivaju" snagu jer je danas sve utuživo:x:. A ako malo bolje pogledaš unazad par godina, i proizvođači opreme nerado deklariraju snagu.
 

improper

Novi član
Tu od
10 Lip 2015
Poruka
9
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Snaga se deklarira na radilici motora, jer kaj ako se takav isti motor koristi na generatoru ili pumpi. A kaj sa različitim promjerima noža, zakonski je deklarirana maksimalna obodna brzina vrtnje. Upravo s toga razloga na motorima koji imaju direktni spoj noža i radilice, snaga je ona koju daje motor na cca 3000o/min. A to da masa vozaća u tolikoj mjeri djeluje na snagu čitave kosilice, naprosto ne stoji. Kod traktorske kosilice valjda 90% snage odlazi na nož. To je kosilica, radni stroj, a ne karting

mtd 17,5ks, snaga na noževima 12-13ks, ako je to 90% snage motora onda dobro. (nije sad važno točno koliko ks 12-13 i pri kojoj brzini 2800-3600, važno je da svi moraju da mjere po istom standardu).

ako je isti motor na pumpi onda mjere koliko ima protok litara po satu, na koju visinu može pumpati vodu, iz koje dubine može izvlačiti vodu... (isto po nekom standardu za pumpe za sve istom...), ako je isti takav motor na generatoru onda mjere koliko kw struje je snaga generatora npr Deklarirani izlaz 4.5 kVa, Maksimalni izlaz 5. kVa (isto po nekom standardu za pumpe za sve istom...)
 
Posljednje uređivanje:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

mtd 17,5ks, snaga na noževima 12-13ks, ako je to 90% snage motora onda dobro. (nije sad važno točno koliko ks 12-13 i pri kojoj brzini 2800-3600, važno je da svi moraju da mjere po istom standardu).

Meni nije važno, ali vidiš da ljudi nemogu spavati zbog toga.:icon_rofl:
Još jednom, snaga se ne mjeri na nožu.:(handshake):
 

improper

Novi član
Tu od
10 Lip 2015
Poruka
9
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Proizvođači opreme snagu najčešće preuzmu od proizvođaća motora, te je kao takvu i deklariraju. Kak proizvođač motora može znati gdje bude i kaj bude pokretal njegov motor, i koliko se bude od te snage "pojelo". Zato i proizvođači motora "skrivaju" snagu jer je danas sve utuživo:x:. A ako malo bolje pogledaš unazad par godina, i proizvođači opreme nerado deklariraju snagu.

naravno da proizvođači opreme nerado deklariraju snagu ali moraju po novim zakonima EU,

naravno da Kak proizvođač motora može znati gdje bude i kaj bude pokretal njegov motor ali proizvođač stroja mora izmjeriti snagu stoja po zadanim normama ako ga želi prodavati na tržištu EU, dakle ne može više specificirati samo motor ima xyz ks, nego mora i deklarirati snagu na noževima, kw struje, protok litara vode po satu, jačinu pritiska kompesora + protok litara zraka po satu,

kao što po novom moraju i mjeriti jačinu plina za kučanstvo po kw snage, jer su neki mješali puno zraka sa plinom, i dalje mogu po zakonu mješati zrak sa plinom, ali dobiju manje kuna za kubik plina jer taj kubik pkina ima manje kw snage, a naplačivati mogu samo po kw snage...
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

naravno da proizvođači opreme nerado deklariraju snagu ali moraju po novim zakonima EU,

naravno da Kak proizvođač motora može znati gdje bude i kaj bude pokretal njegov motor ali proizvođač stroja mora izmjeriti snagu stoja po zadanim normama ako ga želi prodavati na tržištu EU, dakle ne može više specificirati samo motor ima xyz ks, nego mora i deklarirati snagu na noževima, kw struje, protok litara vode po satu, jačinu pritiska kompesora + protok litara zraka po satu,

kao što po novom moraju i mjeriti jačinu plina za kučanstvo po kw snage, jer su neki mješali puno zraka sa plinom, i dalje mogu po zakonu mješati zrak sa plinom, ali dobiju manje kuna za kubik plina jer taj kubik pkina ima manje kw snage, a naplačivati mogu samo po kw snage...

A zašto bi to morao deklarirati proizvođač motora, kakve veze on sa time. Misliš da on zna za svaki motor gdje će završiti. Što ako netko u garaži sklepa npr kosilicu. Zato, ponavljam snaga je deklarirana na radilici motora, a ne na nožu ili koje čemu.
 

improper

Novi član
Tu od
10 Lip 2015
Poruka
9
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Meni nije važno, ali vidiš da ljudi nemogu spavati zbog toga.:icon_rofl:
Još jednom, snaga se ne mjeri na nožu.:(handshake):

zapravo mozda si u pravu, mozda se mjeri na nosaču noža a ne na nožu, uglavnom baš sam dugo pričao o tome u servisu jer me je zanimalo, i uopće mi nije važno da ja budem u pravu nego da objasnim zašto je tako, i zašto po novome moraju tako da mjere, uglavnom smisao je da

kosilica 18ks 450kg+100kg vozač kosište 108 troši puno više snage motora za prijenos i kretanje

od kosilice 18ks 150kg+100kg vozač kosište 108

i puno puno puno puno više snage motora
od kosilice 18ks 80 kg teške kosište 108cm vozača nema jer se hoda iza nje

zbog toga se mjeri snaga stoja, kod kosilice na noževima, možda su nosači noževa??? ali smisao je da se izmjeri snaga onoga što stroj radi ako je dizalica npr koliko kg može dignuti a ne koliko ks je motor dizalice

e sad posebna prića je roman zašto ova kosilica od 18ks mora imati 450kg
 

improper

Novi član
Tu od
10 Lip 2015
Poruka
9
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Kako izmjeriti snagu na nozevima?
deklarirana je snaga na radilici po standardu j1940 i on mora za sve proizvodjace biti isti. Marketing je radio svoje pa su svi deklarirali vece snage od stvarnih. Briggs npr vise uopce ne navodi snagu, vec moment, pa to ljude zbunjuje.

a zapravo tako najjasnije i najpoštenije. jer oni mogu u omjerima i prijenosima u motoru dobiti puno veći moment od nekog drugog proizvođaća motora sa 50%o večom snagom a da dobiješ 50% manji moment. jer npr imaš

bušilicu od 2000w sa snagom momentom npr 100nm i

bušilicu od 1000w sa snagom momentom npr 200nm

jer ima drugačiji prijenos snage, ležajeve..., omjer brzna npr kao u autu u 2 brzini imaš snagu i spor si a u 5 brzinu ali slab moment ali ako trebaš povući prikolicu uzbrdo nemožeš u 5toj. isto tako ako trebaš šarafiti 2000 šarafa dnevno ova bušilica od 1000w je duplo bolja i 10 puta duže će trajatiod ove sa 2000w. a bušilici kao stroju nije baš nikkav smisao sa se nešto ekstra brzo vrti, jer ti to da je brzina vrtnje jako velika ne treba pa skoro baš za ništa.
 

improper

Novi član
Tu od
10 Lip 2015
Poruka
9
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Pozdrav ljudi, jel znate odprilike na kojim nagibima zemljišta kosite sa kosilicama bez uljne pumpe?
Ja većinom imam ravno, al razmišljam dal da se zaletim u jedan voćnjak, mislim da mi je negdje na granici 20 stupnjeva kao što je i preporuka po uputama da se nejde na veće nagibe. Sutra ću pokušati izračunati pa ću točno znati..


to ti je problem jer bi morao provjeravati za svaki motor posebno, ustvari za svakog proizvođača posebno, i moraš još paziti kad je proizveden jer se to mjenjalo sa godinama, serijama.

znam ti jedino za briggs & straton zadnjih par godina nagib ti je 20posto ili 30stupnjeva za to garantiraju, ali možeš i više jer moj susjed 10g godinama kosi vinograd pod 45-60stupnjeva

za ggp motore ti je 10posto ili 15 stupnjeva

za hondu ne znam ali šogor kosi vočnjak na kosini i vinograd 45-60stupnjeva već 5 godina, kosilica ništa ne dimi, vuče odlično kaže da če još min 5 godina izdržat sigurno

uglavnom pazi da ti je ulje uvijek na maksimumu, pogledaj obavezno prije svake košnje, pa se sa vremenom navikneš da ju ne pališ prije nego provjeriš ulje, tako on radi.

ili probaj nać dvotaktnu kosilicu, neki kažu da im smrdi mješavima ali tekve su nepoderive za vinograde, jedan susjed u kleti ima dvotaktnu preko 20g staru. nije vidla servisa zeza se da samo ulje mjenja :icon_jook: zaj...va jer dvotaktne nemaju ulja podmazuju se preko mješavime, zato su i odlične za kosine
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

<Vrijedi li ovo čemu ? Cifra mu je 300e a uzeo bi možda nešto tako klincu da se gra malo.
 

Prilozi

  • IMG00179.jpg
    IMG00179.jpg
    62.1 KB · Pregleda: 225
  • IMG00180.jpg
    IMG00180.jpg
    69.4 KB · Pregleda: 205
  • IMG00181.jpg
    IMG00181.jpg
    60.8 KB · Pregleda: 189

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Savoris ,ja imam vrlo sličan traktorčić ,motor je isti B&S 11konja ,samo je šasija drugog proizvođača tj.američki Bolens .Ako taj ima čvrstu konstrukciju kao moj (2mm lim) vrijedilo bi se cjenkati jer kod mene se može zbog prenosa remenicom od motora do mjenjača ubaciti i neki drugi motor a šasija je skoro pa vječna.Ja imam problema s motorom pa ako kupiš tog ,nadam se pokojem savjetu :D
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Savo, te novce vrijedi!!!
Najkritičniji dio je kosište i špindli na njemu. Motor je najmanji problem.
Ja sam u svojega do sad ulupal tu cifru samo u remenje i kosište i još troškovima nije kraj.

Mijo, Bolens je sam MTD, baš kak i ovaj na slici.
Nekad davno je to bil pojam kvalitete, danas je low cost brand.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Zj vjerujem da je Bolens nekad bio kvaliteta ,imam knjigu ,moj je 79gp i sve osim motora je u perfektnom stanju. Motor upali i puca od snage ali nakon 15-20 min. kad se zagrije nekim čudom se pojavi ulje u karburatoru i krepa .Znaš li ti šta bi moglo biti ,? Uljne karike ili ? Da si malo bliže ponudio bih ti povoljno njegovu dvoosovinsku prikolicu tj. platon za tvoj Yard-man ,ja ju ne koristim :smile:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Vjerojatno karike. Probaj izvaditi odušek ulja iz filtera zraka, pa ti bude više toga jasno.

Glede prikolice: nikaj nije daleko, ak je cijena povoljna :)
Može slike i detalji na PP.
 

KrunoZG

Novi član
Tu od
5 Lip 2016
Poruka
1
Re: Traktorska kosilica ili Traktorčič

Pozdrav! Zanima me kak radi na kosim terenima, odnosno do kojeg nagiba može ići.
Pozz..
Kruno
 

Najnoviji postovi

Na vrh