• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorska kosilica ili traktorčić

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,575
Bilo bi dobro, ali nije nužno za tih 20-tak sati.
Barem ga izcijedi, ak ga već ne misliš mijenjati.
 

Vlado2112

Član
Tu od
18 Lis 2019
Poruka
77
Nemam ni ulja ni filter,moram kupiti oboje pa zato pitam. Nisam do preklani imao takve strojeve osim obicne kosilice pa ne znam kako se pravilno odrzavaju a nemam tvornicki prirucnik gdje pisu tocne upute. Nije problem u novcima,niti cu propasti za filter ulja ili ulje ali zasto mijenjati nesto sto ne treba opcenito govoreci.
@mtd001 ima filter ulja vec sam ga mijenjao skupa sa uljem a od tada je radio cca 20 sati.
 

Vlado2112

Član
Tu od
18 Lis 2019
Poruka
77
Danas sam skinuo noževe sa traktorske kosilice na način kao sa videa i odlično funkcionira.
Pa eto ako kome bude trebao savjet kako skinuti noževe, ima link na video.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,575
Rekoh ti, z udarnim pištoljem ne treba ti ni oslonac.
 

Vlado2112

Član
Tu od
18 Lis 2019
Poruka
77
@ZJ pa znam i ja da ide sa udarnim pištoljem ali u tom slučaju ga moram utovariti na prikolicu i voziti kod nekoga što nikako nije praktično.
@mtd001 i ja sam ga podigao sa krokodilkom i još podbacio klocnama.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,575
Nije možda praktčno, ali je puno lakše i sigurnije ;)
...a odmah ti taj netko nabrusi i noževe.
 

Vlado2112

Član
Tu od
18 Lis 2019
Poruka
77
Ja sam ovo prvi put radio i potrošio nekih sat vremena sa brušenjem i vraćenjem i na ovaj način je poprilično sigurno i jednostavno.
Zanima me za sljedeće brušenje dali to serviseri oštre strojno ili sa brusilicom kao i ja iz razloga što su obje strane već pomalo potrošene i potrebno je skinuti više mesa što je nezgodno brusilicom.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,562
Ma ja to kući sam nabrusim sa fleksom i šmirgl šajbom,brusna mi spali oštricu ako ju malo jače pritisnem Screenshot_2021-02-25-10-53-24-788_com.sec.android.app.sbrowser.jpg
 

Vlado2112

Član
Tu od
18 Lis 2019
Poruka
77
Ma i ja sam s lamelarnim diskom brusio,brusna je pregruba.
Ali me zanima na koji nacin serviseri to rade jer sam par puta udario u panj i slicno i ima dosta velike zube pa bi morao puno brusiti da sve poravnam.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,575
Prvo, nikad se ne brusi do oštroga, već se ostavi 0,5-1mm debljine oštrice.
Drugo, nož bi trebalo izbalansirati nakon brušenja.
Nije brusna pregruba. S njom je lakše postići ravninu, jer se ne deformira.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,932
Mene je tata naučil da se nož brusi turpijom. Nakon njegovog brusenja moreš se brijati, ja još uvijek nisam dosegel taj nivo ali brusim turpijom ako ima zube od kamenja, ako nema onda brusilica i disk.
 
  • Like
Reactions: ZJ

Vlado2112

Član
Tu od
18 Lis 2019
Poruka
77
A kako bi i čime onda nabrusili nož koji je oštećen i s donje strane?
Jer nož ima brid samo sa gornje strane znači sa donje je ravan nije kao običan nož naoštren s obje strane.
Trebalo bi ga brusiti s gornje strane dok sa donje ne postane ravan.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,932
Takav nož najprije treba poravnati pod kut od 90 pa mu tek onda dotjerati ostricu.
Usput poradiš malo na balansu kad ga več skidaš pod kut ;)
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,562
Prvo, nikad se ne brusi do oštroga, već se ostavi 0,5-1mm debljine oštrice.
Drugo, nož bi trebalo izbalansirati nakon brušenja.
Nije brusna pregruba. S njom je lakše postići ravninu, jer se ne deformira.
A ko to balansira,to ne rade ni u servisu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,575
Al je teško zabiti jedan čavelnegdje i potegnuti dva-tri ou brusilicom više...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Prije par godina sam poklonil svoju 15-20 godina staru na guranje. Sve, osim kotača je na njoj bilo originalno, a nož nikad skidan niti brušen. Jedino je kućište u nekoliko navrata bilo švasano.
 

Najnoviji postovi

Na vrh