• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske freze - samogradnja

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Zavisi kako ih ko savije, neko ih savije na 90stepeni s lukom, neko manje od 90 bez luka ili s vrlo malim lukom. Vrh noža opisuje istu kružnicu kao i peta kod ovih prvih, kod dugih peta opisuje manju kružnicu. E sad.....pitaš zato što ne znaš (čisto sumnjam) ili ima neka caka pa hoćeš da nam kažeš (čekamo da nam kažeš caku).
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
684
Evo slika sa uglomjerom mada se nevidi na slici ugao je 77(+ - 1-2 stepena) a nozevi su od freze batuje

IMAG1253.jpg


evo jos koja slika freze

IMAG1257.jpg


IMAG1256.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Ne idu prednji i zadnji dio noža po istoj putanji , zadnji dio ide po manjem pračniku , znatno manjem.
Nož svojom putanjom ''uvlači'' zemlju u svoj krug kretanja ako me razumiješ.
Zamisli turbinsko kolo koje se vrti naopačke. U nedostatku riječi .....
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
@puknuti ,,,,nisu jer pogledaj kako je savinuta motika kod dijela di su rupe,a za pricvrstit busis na nekom promjeru,tako da je rezni dio izbocen u odnosu na petu,,,,valjda me razumijes,
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Pronađite razliku :(emo):
 

Prilozi

  • IMG00274.jpg
    IMG00274.jpg
    83.1 KB · Pregleda: 239

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Ovaj dio je proljetno oranje jako teške zemlje koje je zasušilo i onda je prešla RD koja je uspjela to razbiti u ove grudve koje se vide pri meni i malo dalje , ona je išla dva puta i nije mogla sitnije od toga jer je bilo kao beton.
Nakon jedne lakše kišice sam ušao sa frezom i ona je ovo jako lijepo usitnila ali opet je evidentan nedostatak vlage čak iako sam odmah ujutru išao.
Jednostavno ona suva zemlja je progutala svu vlagu. Dobro je makar sam uspio dio nje spustiti dole da bi se moglo posijati.

Video nažalost nemam čime da uradim , možda ako se nekada sklope kockice.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Zavisi kako ih ko savije, neko ih savije na 90stepeni s lukom, neko manje od 90 bez luka ili s vrlo malim lukom. Vrh noža opisuje istu kružnicu kao i peta kod ovih prvih, kod dugih peta opisuje manju kružnicu. E sad.....pitaš zato što ne znaš (čisto sumnjam) ili ima neka caka pa hoćeš da nam kažeš (čekamo da nam kažeš caku).
ma nije bitan kut savijnja , luk itd

da naravno da ne znam ..ne bi pitao da znam

hvala na trudu Adis90..ali ni to nije bitno


savo je razumio pitanje ..ali ako peta radi manji krug onda nož lupa ..zar ne?


vjerujem da bi bilo najidealnije da je u radius ..ali to bi bilo prekoplicirano
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Hm , ako bi obje strane bile na istoj putanji pitanje je dali bi noževi ''grizli'' ili udarali leđima u nadolazeću masu. Hm?
Ti možda nisi u kalkulaciju uračunao kretanje?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
dobra ideja .. ali brzina i broj okretaja je varivabilna vrijednost ..mora biti neka teorija
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Pa ja da toliku teoriju znam bio bih projektant kosmičke mehanizacije a ne improvizaor poljoprivredne mašinerije.

Pa ako bi se našao dobar odnos brzine i broja obrtaja uz dobar ugao noža bilo bi veoma lako za pogoniti , ali vjerujem da su projektanti to već utvrdili na fabričkim strojevima.
Samo nisam siguran da su IMTovci to ukalkulisali u svoju onu tešku staru frezu , kod nje su putanje o kojima pričaš jako približne i mali je ''ugriz'' , bar mislim da je tako.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Koliko sam ja svatio to se na frezi dade malo dobiti na naginjanju kuta noža na rupama, ali najidealnije bi bilo da se noževi pigaju u spirali ali je to onda več posao. Ako sam dobro vas dvojicu svatio vi pričate o kutu ulaska noža u zemlju i koliko za njim ulazi zadnji kraj noža?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,238
Koliko se sjećam, kut ti je oko 15...30°.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Opče je to nebitno,bitno je da nož komad koji odreže da ga usitni uz minimalni otpor i minimalnu uloženu snagu.

Ali sad se javlja pitanje,zašto su noževi u različitim oblicima,punu L,pa lagani L i otvoreniL?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Kako nebitno a da ti je potreban minimalni otpor ? Ne lupetaj.

Postavi noževe u kontra nagib pa ćeš vidjeti koliko je nebitno.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da pa ti si radiš sam frezu,zaboravio sam,vjerojatno moraš bušit i rupe na nosacu,al noževe češ kupit,sam ih nebuš pigal i bušil?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Ma jok , noževe ču praviti od plastičnih flaša i lijepit ću ih za flanšne sam pravio od starih CDova.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
ma nije bitan kut savijnja , luk itd

da naravno da ne znam ..ne bi pitao da znam

hvala na trudu Adis90..ali ni to nije bitno


savo je razumio pitanje ..ali ako peta radi manji krug onda nož lupa ..zar ne?


vjerujem da bi bilo najidealnije da je u radius ..ali to bi bilo prekoplicirano
Nije baš da nije.....nakon malo savijanih noževa ljudi kupe one savijene na 90 i kukaju :icon_rolleyes:

Ja sam zanemario drugi ugao......ali sad razmišljam....ako postoji to neko zakrivljenje da bi se dobio efekat burgije, onda bi recimo jedna strana noža trebala biti izlizana a druga ne, takvo nešto još nisam vidio; provjerit ću još jednom za svaki slučaj. Sad me stvarno zanima kako su noževi predviđeni, da leže na tangenti kružnice koju opisuju ili naošteni dio ide malo vani?
Što se tiče "štimanja" na rupama, vijcima.....to zaboravite.
Ruku na srce, IMT-ovci nisu u stanju da naprave čestit okvir freze a da ne pričamo dalje.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma jok , noževe ču praviti od plastičnih flaša i lijepit ću ih za flanšne sam pravio od starih CDova.
A baš si me nasmijao,svaka čast.

Vrh noža je najopterečeniji pa tako sve manje prema peti.

Naravno neovisno o obliku noža,brzina kretanja ovisi kolko grabi ali kolko god grabi uvijek prvo špica pa ostali dio noža.
A rotaciom svih noževa ae lomi odrezana zemlja.
E ako imaš veliku brzinu rotora možeš naravno iči brže i ostat če pepeo.

Recimo iz svog iskustva koji imam najviše sa batuje frezom u 2sp. Lošije isfreza nego 4sp preko brzina kardan,jer naravno u 4 preko brzina,brzina kardana se udvostručuje ako ne i utrostručuje i evo praha,naravno ako vlažnost zemlje nije prevelika.
Znači oblik noževa je drugačiji na batuje i na mojoj howard s tim da hovard ima dva noža više i u 4sp. preko brzina obje na istoj zemlji rade prah.
Tako da po meni ako imaš brzinu vrtnje i haubu iza zatvorenu neovisno o obliku noža radit če prah.
Jedino kaj ovi noževi L oblika znači pod 90° Rade glajs od zemlje na konačnoj dubini i to kao nije dobro zbog vodopropusnosti i večina ih zato nežele,pogotovo netko ko više puta godišnje mora frezati isti komad zemlje na istoj dubini...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh