• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

skodilac

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
84
orano je smilje, prvi teren gdje se isprobao dvobrazni 10cola plug eehehe...
tako je, to sam i ja reko, 2 puta se pređe iako je i prvim prelaskom odlično riješeno...
e ovo za djetelinu nisam znao
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,971
Malo si pogledaj štelanje pluga na you tubu,jer mi djeluje da ti plug baš nije bio dobro podešen s obzirom na viđeno,kad ti plug lijepo složi brazdu bude ti i frezanje pjesma
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,971
Jedan dobronamjerni savjet skodilac,najprije ukopčaj frezu da se vrti pa ju lagano spusti u zemlju,kvačilo,kardan i ostali sklopovi će ti biti jako zahvalni,Nemoj je nikad uključivati kad je spuštena u zemlju
Produžit ćeš joj radni vijek
Nek te još dugo služi
 

josip77

Iskusan lik
Tu od
4 Stu 2022
Poruka
305
bok
zanima me kupovina freze za IMT539,nemam nikakvog iskustva napominjem,vidim jednu u oglasu 1,4m batuje,jel to prevelika za 539, i kakva se pokazala?
hvala...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sve zavisi kaj misliš frezati. Ako se dela isključivo o izoranom i ne jako teškoj zemlji, kod mene vlasnici 533 i 539 koriste Gramip AT20-170. Ta sreza je lagana i u tvrdom skače kao jarac pa treba više prohoda da se koliko, toliko ukopa u zemlju.
 

josip77

Iskusan lik
Tu od
4 Stu 2022
Poruka
305
Mislim koristiti nakon oranja,vidim da su nove dosta (gramip) povoljne,s obizoram da je rabljena cca 900e.....
thx
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Koje su prednosti i mane freze u odnosu na rotodrljaču? Zašto veliki proizvođaći koriste rotodrljače, a mi mali freze? Kako jedn ai druga utječu na strukturu tla?
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Prednost freze je što je jeftinija dosta, prednost roto drljače je ravnija parcela i brži rad za istu usitnjenost zemljišta, imam i jedno i drugo.
 
  • Like
Reactions: ZJ

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Neznam kako misliš na tvrdom, ako misliš na neuzoranom nije nijedno za to, ako misliš na uzoranom pa sunce speklo, opet nije nijedna za taj posao, to je pogrešno vrijeme za sve mašine. Opet ako je rad po vlažnom tu je Rd sa paker valjkom u prednosti naspram freze. Freza pravi neravnu obradu. Ja sam prvo imao frezu zbog obrade u plasteniku ali sam radio i ratarstvo sa njom, a Rd sam kupio ove godine za ratarstvo ali da mogu sa njom u plastenik ući frezu bi prodao. Definitivno za ratarstvo pa i za povrtlarstvo na otvorenom za mene je Rd broj 1 i to sa paker valjkom.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,511
Mislim na ovakvom. Tu možeš sa RD ići 5x i opet bude isto dok bi freza to trebala bolje usitniti. Freza naravno nije za ozbiljnije ratarstvo jer je prespora.
F89645AC-2C70-4FE5-995D-C7AED7B1BC3A.jpeg
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Ja Rd imam od proljeća ove godine i do sada mi je uvijek radila bolji i brži posao, ali sam pratio i kad rođak radi sa Rd pripremu zemljišta da recimo on ide duplo brže od mene za odprilike isti kvalitet obrade. Moja freza je Boljevac poluteška sa 4 noža i 270 / obr. rotora. Možda ove freze sa 6 noževa mogu bolje usitniti ali je mana freze što nema dasku za ravnanje i paker valjak, ja sam to na mojoj frezi napravio.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,511
Sve ovisi… Snaga traktora, reduktor RD, broj radnih tijela, da li ima ravnajuće daske i najbitnije struktura zemljišta. Freza je za manje površine, povrtlarstvo i sl. I za one koji imaju cajta i goriva viška… 😉
 

ivan cesarec

Novi član
Tu od
25 Stu 2022
Poruka
3
Dobro dosli kupijo bi fezu 180 cm masijo ali nezdam koji model H ili U Imam univrzala53ks imamotesku obradu zemlje ilavacu koja bi bila najbolja da se mize dobro usitniti
 

Tole

Novi član
Tu od
3 Sij 2012
Poruka
13
Pozdrav, kupio bih frezu za svoj Same explorer 95 i zanima me da li ima tko iskustva s agm frezama, konkretno me interesira njihova freza 230 širine...zemlja kod nas je dosta teška pa se pitam da li je takva freza i prevelika za moj traktor?? Svaki savjet i preporuka dobrodošla!
 

Najnoviji postovi

Na vrh