• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,721
Zj mozes li reci kakva je situacija s 542, snage na kardanu, ne vjerujem da je vise od 25 do 30 ks...
Da, oko 30 ks@540 o/min.

@skodilac
Tvoj traktor daje oko 40ks@540.
Ako nemaš problema s prije navedenim, odaberi frezu 160...180, koja ti odgovara (ne smeta ti za prolaze do polja).
Gledaj da ima 6 noževa (bolje je, ali nije uvjet), gledaj da su čim deblji i širji i da je osovina freze čim većeg promjera. Ako ima 6 noževa, obično možeš presložiti rotor na 4, ako treba za grublju obradu.

Kak taj traktor ima brzi kardan, gledaj da se osovina (rotor) freze vrti čim sporije pri ulaznoj brzini 540.
Ako je freza teža, manje skače u primarnoj obradi. U predsjetvenoj pripremi (frezanje oranoga polja) svaka bude išla mirno i vrlo duboko.

Ja sam skloniji rabljenim strojevima zapadne proizvodnje toga tipa. Za nove pogledaj ili nekoga pitaj, tu ti nemrem pomoći, iako mi je ova:
A što kažete na nešto ovako:
Freza 165
najbliže idealnoj.


Da ti ne odgovaram u drugoj temi, ista stvar je s plugom: ja bi gledal rabljeni OLT Posavac 2x12" visoki.
Oni novi zeleni mi izgledaju nekak smiješno i ne ulijevaju mi neko povjerenje.

Osim ak ti je uvjet da moraš kupiti nove priključke.
 
Posljednje uređivanje:

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,263
Koji 542 siromak na kardanu...

Ja sam od ovog uzeo rotokosu i prezadovoljan sam s njim.
Ima i frezu i ako bi uzimao uzeo bi ovu


Nekak mi najvise uljeva povjerenje...
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,057
@skodilac evo ti alternative, nije lose za tvoju zemlje a cjenovno su tu negdje, s tim ima neki lik u vrbovcu sto prodaje i za cash daje dobar popust...bar je tak bilo kad sam ja uzimao malcer.


Jel valjaju šta te roto drljače?

Gledam sebi jednu uzeti za voćnjak, za ravnanje, pripremu za zelenu gnojidbu itd. A i malo za bašču da imam.

Zemlja je jako glinovita pa nisam baš htjeo frezu jer bi odmah taban napravila..


Goldoni 70 konja bi mogao ovu od 170 cm vući?
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,263
Sto se tice snage i zahvata RD ti mozes i 2.5 terat.

Ovo koju sam stavio, cisto sumljam dal bu kaj napravila ako nije orano...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,057
2.5m???

Ja koju god sam gledao po preporukama proizvođača ne mogu preko 170 😂
 

skodilac

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
84
Hvala vam svima na odgovoru. Uspio sam što god pohvatiti

Izmjerio sam traktor, 175 cm je širok (vanjska strana: guma- guma), tako da cu svakako ići na 160-170 frezu ništa više od toga. Onu što smo gore označili nisam ni skuzio da je 16.000 kn sa pedeveom. Beroni 160 freza mi je baš upala lijepo u oko...

Uvjet mi nije nova freza, kupujem je trenutno bez poticaja (to ću prikolicu 4T i balirku kad stigne poticaj a nadam se i mini bager 4T)

Morat ću se potruditi pa krenuti snimati video za YT za ove proizvode što gotovo i ne postoje, kao što je moj Sonalika traktor i ta određena freza koju kupim, jer stvarno vidim da je to i više nego potrebno hehe ...

Javim se svakako kad nazovem LagerHof i raspitam se o frezi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,721
Ako je traktor izvana 175, onda ipak gledaj 180cm zahvata.
Na slici izgleda manji.
Ona s dvije brzine je idealna jer ti traktor ima 540E. Pogledaj ima li širjih od 175.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
da, preporod je kad freza pokriva barem širinu traktora...nadelal sam se sa IMT-ovom od 135 cm, ne bi si to više poželio...
nakon nje sam uzel AT-20 od 185 cm, al pošto je vladimirac prejak za nju, sad sam uzel od 200...
šteta kaj je Gramip propal, sljedeću bi ziher uzel od 220... 🤭 ...još ima toliko lufta, da ne vrti u prazno tih svojih 25 konja...
od čega su ti vaši traktori, kad mu treba 80 konja za metar i pol freze?...:unsure:
...inače, frezam i ilovak, i teže mokre zemlje...i ide bez problema, jedino se ne smije zapeć...cigla se neda frezat...
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,900
Ja sam prošle godine frezao sa Maschio A 180 C. Dakle radna širina 180cm. 305 kg, 9 x po 6 noževa, Torpedo 55ks bez ikakvih problema u ilovači, a u pijesku da ne govorim.
 

benjamin3

Član
Tu od
29 Lip 2020
Poruka
70
Da li se netko susreo sa ovim frezama?

 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Gdje naći ovakav čep s mjeračem? Radi se o čepu reduktora za neku staru Maschio frezu... bio sam nasilan kod otvaranja i tokinuo sam onu "kapicu" koja pokriva odušak.....s ozbirom u kakvoj prašini radim ne bi volio da to ulazi u reduktor... kupio bi "original" ako ima, ako ne onda ćemo se baciti na improvizacije :)

Hvala
 

Prilozi

  • 20220318_130658.jpg
    20220318_130658.jpg
    42.6 KB · Pregleda: 18
  • 20220318_130725.jpg
    20220318_130725.jpg
    40.1 KB · Pregleda: 18

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,721
Izbuši rupu ureži navoj i gore postavi šuplji šaraf, a na njega navuci neku limenu kapicu
 

skodilac

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
84
hvala svima na pomoći, kupio sam danas frezu u Radovinu, ekipa iz moje okolice znat će o kome se radi, dovezao je doma didovim autom pošto su naša sva bila zauzeta za nešto drugo. Zvao sam okolo dosta ekipe ali nitko ne nudi dostavu nego se moram sam snaći

Freza je Messis UM-180 (Shaktiman - Indija)
U cijeni je 2 godine jamstva, kardan, i set za reparaciju - 14.300,00 kn
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    59.2 KB · Pregleda: 44
  • 2.jpg
    2.jpg
    47.8 KB · Pregleda: 43
  • 3.jpg
    3.jpg
    44.7 KB · Pregleda: 42
Posljednje uređivanje:

skodilac

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
84
Kako smo je doveli odmah u mjesto, stao sam sa frezom kod trgovine na početku sela da mi istovari čovik sa viljuškarom van frezu, i onda sam na traktoru bio nešto prčkao pa sam blokirao spuštanje hidraulike pa se odužilo 30-ak minuta više nego što smo htjeli dok nismo prokužili, dovezli doma, onda smo centrirali frezu (bila previše u lijevo), zatim pokušali staviti kardan, naravno da nije išlo hahah i onda nam trebalo 10-ak minuta prokužiti kako ga otvoriti i onda smo 3 puta pilali kardan da pogodimo mjeru. Skratili smo ga za 28 cm (oba kraja) tako ako itko ima Solis 50 i UM 180 da zna koliko treba kratiti kardan. Poslije probavanja i podmazivanja kardana, sjeo u traktor i po pili na njuvu. Oduševljeni smo kako freza radi, traktor je uopće ne osjeti (barem ne na ovoj zemlji), a ostalo će te vidit u video. (video se učitava, pa stavim naknadno.)
 

Prilozi

  • 4.jpg
    4.jpg
    59.6 KB · Pregleda: 42
  • 5.jpg
    5.jpg
    35.4 KB · Pregleda: 43
  • 6.jpg
    6.jpg
    48.4 KB · Pregleda: 42

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,263
Cestitam na nabavki stroja....

Nisi mogo docekati jutro da ju isprobas??:)
Taman pokriva trag traktora, 160 bi bila premala...
Rekao sam ti da ju nece osjetiti.
Ali bome ju duboko spustas. I prasi se dobro kak je suha zemlja, bas treba kise....
 

skodilac

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
84
Bit ću iskren mladenko, sadili smo jučer ujutro krumpire, sa malom 14-sticom, frezom jel. Njiva je izorana ali nije ju veliki traktor izfrezao (ovo što smo sinoc radili) jer u mom mjestu ili nitko nije mogao ili nije htio ili imaju drugih obaveza (koliko god da plaćamo). Otac frezao sa malom tom frezom, ubio se, ja probao 4 reda, ubio se i ja - znači nikad manje nisam radio a većeg umora nisam osjetio hvatajući tu frezu i pokušavajući je ravnat i poravnati... i onda smo posadili samo 100 kg od ukupnih 300 kg, i ja popizdio, da izvinite, krenio zvat odmah ljude sa oglasa i stari mi rekao onda za ove u Radovinu i da po njegovom mišljenju odlična freza. Po svemu izgleda kao Hofmann freza koja mi po intuiciji izgleda kao robusna freza i pošto je odmah imao na lageru, posli ručka ja po nju. Priču o dolasku ste čuli i to je to.
Uvik smo ovisili o tome o nekom drugome ali da me "j*be" netko svako malo i da ne mogu planirat i da uvik moram kasniti radi drugoga e nećemo tako više. Krumpiri su ionako ove godine vjv na 6,00-6,50 kn po prodajnoj cijeni pa valjda će me još netko i pitati da mu pofrezam njivu i evo, makar da se ove godine 25% isplati, ja zadovoljan.
Zato smo sinoć odmah uletili u njivu da se danas može posaditi ostatak ili makar još barem 100 kg bez većeg fizičkog napora.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
daj si uzmi i poluautomatsku sadilicu krumpira, i uz nju dolaze baterije ogrnjača i okapača...
300 kila krumpira sam ja znal s dvoje djece posadit za dve-tri ure...ovisno o dužini njive...
kad je bal, nek bude i maskenbal.. ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh