• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,257
Ma tera taj 180, ak sam ja teral 180 s 542 ide i ovaj. Nemoj nasjedat na te price sto teza to bolja. A niti s getribom ne treba za 2 hektara.
Uzmi tesku izvedbu, heavy duty a ne sto tezu...

Tebe je sa 230 mucilo kaj nemas 4 klipa motor. Ipak 3 klipa je preslabo...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Tebe je sa 230 mucilo kaj nemas 4 klipa motor. Ipak 3 klipa je preslabo...
To su bedastoće... Snagu ne određuje broj cilindara,već nekaj drugo.
Ionak su mnogi do 80...90ks sad trocilindraši...

To je pošten odgovor i cijenim ga. Koji model freze bi mi preporučili?
Za nove ti ne znam.
Od rabljenih Howard ili Breviglieri.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,257
To su bedastoće... Snagu ne određuje broj cilindara,već nekaj drugo.
Ionak su mnogi do 80...90ks sad trocilindraši...


Za nove ti ne znam.
Od rabljenih Howard ili Breviglieri.
Hm gle, ja ti pisem iz svog iskustva. Hurli xe 70 ks, 3 klipa. I uni 640 4 klipa.
Ista rolo balirka, ali uni zbije tvrdu balu.
Sad ti mozda pises o teoriji ali u praksi ti je nesto drugo.
Ali vec sam se uvjerio da tvoji postovi i nisu bas da ih se uzma kao mjerodavne... tak da...
 

skodilac

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
84
moj Solis 50 ima 3 klipa iako je 3100 kubika, znači to bi onda mogao biti problem za veću frezu?
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,257
A što kažete na nešto ovako:

Freza 170

Freza 165
Rekao bi da je lancer kopija maschio ali 16300...

Ne znam, mozda je netko kupovao u zadnje vrijeme, pa se javi. Ostalo mi u sjecanju da su kupovali bomet...

moj Solis 50 ima 3 klipa iako je 3100 kubika, znači to bi onda mogao biti problem za veću frezu?
Ja sam s 542 radio s batuje 180 u teskoj zemlji. 10 rali, ne znam koliko je to hektara ali je izdrzao. 542 je poluproizvod naspram ovog. Jaci je 10 ks sigurno a vjerojatno ima i vise ccm. Tak da sa 180, neces imati problema...

Za geo sam cuo da su dobre, i odnos cjena kvaliteta je ok. Doduse nitko je nema duze od 3 god, pa se ne zna koliko su izdrzljive. Ove kaj zj spominje to su ti profi masine koje kostaju 3x i duze traju. To je i za ocekivati...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
moj Solis 50 ima 3 klipa iako je 3100 kubika, znači to bi onda mogao biti problem za veću frezu?
Ne obaziri se na ono prije napisano, jer je besmisleno...

Ima li traktor 540/540E brzine kardana?

Pri kupnji freze ima nekoliko faktora:
- vrsta zemlje (koliko ju je teško obrađivati)
- koristiš li ju za primarnu obradu ili za predsjetvenu pripremu
- kakve imaš puteve do polja ((možeš li proći sa širim priključkom putevima koje imaš, obzirom da ste imali Tomeka). Radna širina freze je manja za 15...20 cm od njezine vanjske širine.
- Kakve su ti parcele, imaš li kakve vrtove za obraditi gdje veća širina nije prednost...
- Kakvu vrstu noževa želiš (C noževi se teže pokreću nego L, npr., ali bolje drobe zemlju i ne ostavljaju toliki taban)
- Kolika je brzina vrtnje rotora (o ovom najviše ovisi potrebna snaga). Sporija napravi manje prašine od zemlje.
- Koliko ima noževa po flanđi

Pogledaj kaj se nudi, prouči specifikacije, pa tek onda kreni u potragu.


@mladenko, ima čovjek Batuje 160 i vrti ju sa Zetorom 2011 već godinama...
 

Bicko

Član
Tu od
29 Srp 2018
Poruka
41
moj Solis 50 ima 3 klipa iako je 3100 kubika, znači to bi onda mogao biti problem za veću frezu?
Imaš u Draganiću freze Victory ja ju imam godinu dana i za sad sam zadovoljan 160cm na imt 542 i ne osjeti ju a zemlja nije lagana. Cijena ti je oko 10000 kn a možeš pogledati i 180cm.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,257
Ne obaziri se na ono prije napisano, jer je besmisleno...

Ima li traktor 540/540E brzine kardana?

Pri kupnji freze ima nekoliko faktora:
- vrsta zemlje (koliko ju je teško obrađivati)
- koristiš li ju za primarnu obradu ili za predsjetvenu pripremu
- kakve imaš puteve do polja ((možeš li proći sa širim priključkom putevima koje imaš, obzirom da ste imali Tomeka). Radna širina freze je manja za 15...20 cm od njezine vanjske širine.
- Kakve su ti parcele, imaš li kakve vrtove za obraditi gdje veća širina nije prednost...
- Kakvu vrstu noževa želiš (C noževi se teže pokreću nego L, npr., ali bolje drobe zemlju i ne ostavljaju toliki taban)
- Kolika je brzina vrtnje rotora (o ovom najviše ovisi potrebna snaga). Sporija napravi manje prašine od zemlje.
- Koliko ima noževa po flanđi

Pogledaj kaj se nudi, prouči specifikacije, pa tek onda kreni u potragu.


@mladenko, ima čovjek Batuje 160 i vrti ju sa Zetorom 2011 već godinama...
Zj, pa kak mozes napisati da su moja iskustva besmislena? :unsure:

Sad sam sebe prijavi za omalovažavanje na forumu.. i obrisi svoj post kak drugima brises....


Isto tako, kaj ti znaci da zeko 2011 vrti frezu batuje 160? Da batuje freza nije freza i da ju moze i tomo vinkovic 421 vrtiti?

Ili da ako ju moze 2011, da traktor od 50 ks vrti frezu od 180 ko od sale?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Ne mislim se svaditi niti nadmudrivati s tobom, kak si se prepiral s @Deda Marek-om. Pogotovo ne mislim omalovažavati sugovornika, pa i ti malo poradi na tome ;)

Smiri malo strasti i radije pročitaj napisano i sagledaj stvari malo širje ;)
Citiral si poruku, a preskočil si bitno.

Svejedno mi je kaj bu čovjek kupil, pa makar bilo i 3 metra.
Ideja je pomoći mu odabrati optimalan priključak, a ne najveći.
Veće nije uvijek bolje, osim ak ne služi za pokazivanje, kak bi @Kupljenec rekel ;)
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,257
Vec sam ti napiso da ne mozes biti i sudac i igrac.... tvoj i dedin je problem da ne postoji nicije misljenje nego samo vase.... druga misljenja ne prihvacate.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,361
Pusti ti dedu i njegove probleme i mišljenje na miru. Deda još uvijek ima glavu za imati stav i mišljenje. I da, uvijek sam spreman prihvatiti tuđe mišljenje ako je razumno
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,688
Ima li traktor 540/540E brzine kardana?
Vidim da traktor po specifikacijama ima samo 540E (540@1680o/min motora), odnosno može predati oko 40ks; znači traži frezu s čim manjom brzinom rotora pri 540o/min.
 

skodilac

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
84
Ima li traktor 540/540E brzine kardana?

Pri kupnji freze ima nekoliko faktora:
- vrsta zemlje (koliko ju je teško obrađivati)
- koristiš li ju za primarnu obradu ili za predsjetvenu pripremu
- kakve imaš puteve do polja ((možeš li proći sa širim priključkom putevima koje imaš, obzirom da ste imali Tomeka). Radna širina freze je manja za 15...20 cm od njezine vanjske širine.
- Kakve su ti parcele, imaš li kakve vrtove za obraditi gdje veća širina nije prednost...
- Kakvu vrstu noževa želiš (C noževi se teže pokreću nego L, npr., ali bolje drobe zemlju i ne ostavljaju toliki taban)
- Kolika je brzina vrtnje rotora (o ovom najviše ovisi potrebna snaga). Sporija napravi manje prašine od zemlje.
- Koliko ima noževa po flanđi

1. ima i 540 (naprid) i 540E (nazad)
2. pa mislim da nije pretjerano teška, nemam tu ilovaču
3. primarna je obrada, a zna biti i predsvjetvena
4. imam dobre puteve do polja, TV je bio prvi traktor koju je dida imao mogućnost kupiti a i tad su sadili krumpir samo za sebe, a sad imam i sitno prodaju (do 10 tona po sezoni)
5. nemam extremno male parcele, ali mislim da je najmanja 900 kvadrati
6. nemam blage veze da postoje različiti noževi haha .. što je tu bolje?
7. brzina vrste rotora, to se misli na frezu ili?
8. u redu, ovo sam skužio da ih 6 mora biti...
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,257
Dobro to ide s 2m, to je ozbiljan zahvat. Vidi se da je zemlja laganija. Ali napravilo posao. Za 2 hektara zemlje, koristiti ce frezu jedan dan u godini ili dva popodneva. Svaka cast objašnjenju na zj oko okretaja i prijenosu snage na kardan. 40 ks na kardanu sigurno vrti 180, ali na 2hektra dovoljna bude i 160, a ako i prosiri duplo na 4 hektara 160 bude frezala bez brige.

Zj mozes li reci kakva je situacija s 542, snage na kardanu, ne vjerujem da je vise od 25 do 30 ks...
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,257
@skodilac evo ti alternative, nije lose za tvoju zemlje a cjenovno su tu negdje, s tim ima neki lik u vrbovcu sto prodaje i za cash daje dobar popust...bar je tak bilo kad sam ja uzimao malcer.


 

skodilac

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
84
ne bih uzima roto branu, uzeo bi isključivo frezu. nije meni problem ni u 2 dana pofrezati, samo bi htio uzet nešto što neću morat plaćat opet za 3-4-5 godina da se raspadne... znači neće biti problema sa frezom ako uzmem manju frezu a jači traktor. 160-170 cm onda radne površine sa 6 noževa na polutki
 

Najnoviji postovi

Na vrh