• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
ZJ, nije to malo previše? Nama kad smo kupovali ortolanku, prodavač rekao da mora biti potopljeno u ulju više od pol donjeg zupčanika. Nama je cijeli, al to je puno manje od pola kutije.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Ispravak: mislil sam na gornji, kutni reduktor.
Za donjega je dovoljno 1/4 do 1/3 nivoa. Do pol zupčanika je minimum, no ja bi ga ipak potpil cijeloga. Bolje se bu onaj na vrhu podmazival.
Ak je lančani, isto tak.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Lanci se ne podmazuju da su cijele karike u uljnoj kupki, a nikak da su lančanici do pola u ulju, kad se lanac podmazuje u uljnoj kupki treba biti uronjen do pola karike, na taj način se lanac pravilno hladi, a time i manje troši tj. rasteže, ujedno ulje manje grije...na večini freza je napunjeno do amena i zato je svaka masna jer se ulje pregrijava.
 

Prilozi

  • lančanik.jpg
    lančanik.jpg
    47.8 KB · Pregleda: 158

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Daj naj...
Teorija je jedno, a praksa nekaj drugo.
Po teoriji ni neznaš da na frezi ulje "pobjegne kroz semering" i da se stvar vrti na suho. Zato je na ovakvim pogonima, s malim brzinama lanca, bolje da se karike potpuno umaču. Čim izađu iz ulja, višak se razleti po obodu i prenosi toplinu.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Bhorv, po ovoj shemi ti lanc nakon minute vrtnje vise nema podmazivanja jer i to malo kaj je dosegnul je razbacal po stjenki poklopca, a ne stigne se cijediti, pa di je onda manje trosenje lanca i bolje hladenje?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Možda su vaše tvrdnje i točne, ali ja se s njima neslažem.tim više jer je dovoljno 10 kapi ulja u minuti u sistemu kapanja na lanac, ja radim kako sam naveo i kako mi preporučio Mr Howard.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Ja sam nasuo 1,5l ne vidim koliko ima u njoj al valjda ce joj biti dosta, kod mene su zupcanici nije lanac. saraf gde se sipa je pri vrhu.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ona koju može tjerati! :)

Sve to ovisi kakva je freza (laka ili teška), kakva je zemlja (laka, srednje teška, teška), koliko misliš frezati, 1000 čhv-a ili 10 ha, za koju kulturu misliš pripremati (koliko duboko frezati)

Primjerice, u lakoj zemlji, s lakšom frezom tipa Gramip AT-20 u pripremi za žito ili kukuruz (znači do nekih 8 cm dubine) će tjerati bez problema 180 cm.
U teško zemlji, sa nekom profi frezom koja je teža, ima više noževa i pripremom na 20 cm za krumpir, širina od 140 cm nakon 5 minut rastopi fergića :)
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Molim Vas hitni komentar. Koja je razlika između freza IMT 619-1 i 619-2. Trebam hitno nešto za IMT 539, radila bi 2.000 m2 godišnje, zemlja srednje teška. Ili je bolja Eberhardt od 160 cm sa kotačima umjesto skija ? Hvala
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Nisam tacno siguran niti je velika razlika u te dve freze imt. Radim sa 619 zahvata 165cm i imt539 ili rakovicom65. Kacio sam i na vladimirca t25 . One su robusne i teske i to traktor dobro oseti ali i traju pogotovu starije ko ova. Za ovu drugu neznam. U zavisnosti zasta ti treba jer imt je u principu duboki frezer koji ide do 18-20cm. za obicnu pripremu zemlje ti netreba toliko i bolje je plici frezer i siri po zahvatu. Ako ti treba dublje i za bastu onda imt. Ako radis u ravnici imt619 od 165cm zahvata 539 ce da tera i nema problema ali ako si u brdu nista vece od 120cm zahvata neuzimaj od imt
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Danas probana freza prvi put, traktor je goni na brzi kardan (720obrt/kardana) a 1500 obt motora i ne oseca je ni uzbrdo ni nizbrdo.
Snimak je loseg kvaliteta pa ako se sta vidi pogledajte
img20150318142522.jpg
[/IMG]
img20150318142555.jpg
[/IMG]
img20150318142536.jpg
[/IMG]
img20150318161008.jpg
[/IMG]
img20150318161054.jpg
[/IMG]
img20150318161102.jpg
[/IMG]
img20150318161113.jpg
[/IMG]
img20150318161130.jpg
[/IMG]
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=ILo88A6ITyQ[/YT]
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,324
Dobro ti ovo ide, ali djeluje mi da je zemlja dosta laka i rastresita, ako dodješ u ilovaču gdje znaj da neće ići ovako.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Slabo gde ima ilovace ovde, ovo je ledina orana na jesen, a ako zapne ima spori kardan 540 i nema da stane. :icon_lol:
Ima jos jedan snimak ista parcela i isto losa slika, sledeci put snimam sa boljim telefonom.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,324
U mom kraju je ima itekako, pa se nakupi oko noževa i freza faktički postaje valjak, napravio sam neku lopaticu od čeličnog lima, i to po pola sata čistim.Ja imam isto 180 cm. Houward, traktor je slabiji, al nema šanse ni za sedam dana da je zakačim.
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Nije ovde bilo tesko frezanje, idealni uslovi, ovo danas joj je bilo prvih 70ari, tek treba da se pokaze, a i rodjak mi je uzeo istu frezu usto za kineza ali 45ks isto je traktor vrti lagano.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Kupio bih frezu za vladimirca (povremeno bi je nosio i IMT539 , znači manja snaga traktora)
Interesuje me poreženje GRAMIP-IMT laka freza ? Šta je bolja varijanta imajući u vidu i nabavku dijelova , kakav je gramip za dijelove ?

Znači zanima me minimalna širina koja bi poklopila gaz traktora jer me ova sadašnja što imam 135cm teška IMT freza nervira jer ne poklapa širinu traktora i mislim je mijenjati , odnosno prodati
Prvenstveno me interesuju nove freze , recimio AT20-150 ili 160 ili IMT u toj širini . Šta preporučujete ?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
AT 20-170 imam ja,IMT 539 ju nikad i nigdje nije osjetio,imam većinom tešku zemlju,i napravila je oko 80-90ha kod mene,i nikad nikakvih problema,samo što je lagana,i radi plitko,pa ju traktor ne osjeća.
A za IMT freze kažu da se teže gone,jer nemaju spiralno postavljene noževe,a za drugo ne znam,nikad ju u životu nisam vidio,kod nas ih nema...
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
s obzirom da imt vise ne radi i da ima dosta kopija sto si mozda i primjetio po piku bolje ti je uzet uzeti tu gramipovu i lagano raditi. Mislim da ces opet za nju lakse nac ako sta ode nego za ove novokomponovane po garazama i reduktorima od ko zna cega :(think):
@samed lijepo frezanje zimski teg se uvijek rasipa pod nogama u ovim laksim zemljama. Ja sam imo priliku kod nas frzati da je freza 220 gasila 85 ks traktor kad je spustim do kraja ( nermin zna kakva je sprecka zemlja) :icon_eyes: ispicua preko ljeta moze cipela stat a proljetnu brazdu niko ne uradi dobro
 

Najnoviji postovi

Na vrh