• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

croRUS

Novi član
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
13
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=TavPqGYXO5A[/YT]


pozdrav društvo.
Evo pri kraju izrade sam traktorske freze .koju če da pogoni moj mali vtz ili ti vladimirec.ima još par detalja da napravim i ide u pogon,a dotle možete da pogledate ovaj video.Ako tko ima kakvo pitanje u vezi izrade ,slobodno priupitajte tu sam.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Evo i ja sam konacnop probo svoju frezu sa novim nozevima i te price sa 540E na mojoj frezi nebi imale sanse. Traktor je na manjim obrtajima freza cak jednom ugasila kad je uletila u zemlju ( spustio je a nisam na vrijeme nabio okretaje motora) Te lagane freze idu na 540E ali ove teze ne treba ni pomisljat na taj brzi kardan. Ja radim 1 prohod dubina oko 20 cm sasvim dovoljno za sijanje krompira :^):
@croRUS nadam se da si osovinu glavnu sa nozevima isugurao na neki nacin da se nemoze pomjerati prem unutra ili vani da ne bi na skretanjima dok je freza u radu i doslo do motanja ovih limova sa strana ili eventualno ostecenja lezajeva. Zatitu kad budes pravio pravi sto uzu da ti ne bi ta zastita dizala frezu tj ne sprecavala je da propada :) ostalo je sve za 5
 
Posljednje uređivanje:

SavoI94

Član
Tu od
27 Tra 2013
Poruka
284
Prinova
palladino-delmac1.jpg

palladino-delmac2.jpg

palladino-delmac3.jpg
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=TavPqGYXO5A[/YT]


pozdrav društvo.
Evo pri kraju izrade sam traktorske freze .koju če da pogoni moj mali vtz ili ti vladimirec.ima još par detalja da napravim i ide u pogon,a dotle možete da pogledate ovaj video.Ako tko ima kakvo pitanje u vezi izrade ,slobodno priupitajte tu sam.

mislim da ležaj treba staviti sa vanjske strane....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Evo mene i mojih dilema , u ponudi imam MASCHIO 180cm sa 6 noževa po sekciji i reduktorom od 4 brzine , ozbiljna freza ali preteška za vladimirca
Ne sviđa mi se samo jer izvaljuje dosta vlažne zemlje sa dna , napominjem da nema skije i nisam mogao da uredno ddržim dubinu

Evo i slike poređenja frezanja i prolaska sa roto drljačom
 

Prilozi

  • IMG00042.jpg
    IMG00042.jpg
    37.6 KB · Pregleda: 253
  • IMG00041.jpg
    IMG00041.jpg
    35.6 KB · Pregleda: 272
  • IMG00043.jpg
    IMG00043.jpg
    47.7 KB · Pregleda: 219

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,983
Koliko vidim, taj Maschio ima C noževe. Ti bolje rade (zato veliš da izvaljuju zemlju van), ali se i teže vrte.
Da, 180cm je puno za Vladeka. Meni je 230 bilo ponekad previše za dvaput jači traktor, i još s L noževima.
To kaj ima 6 noževa po flanđi je velika prednost. Jednako napravi, a rotor se sporije vrti.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
@savoris.. meni se čini da ti je poklopac previše dignut, zato tolike grudve..probaj ga maksimalno spustit pa češ vidjet, ispod mora razbit sve grudve, a ak je otvoren izbacuje ih van, i naravno lakše je traktoru dok je jače otvoren.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Savo, nemam nikakvih iskustava s roto branama. Pretpostavljam da je prednost rotobrane pred frezom da može po potrebi pliće raditi i da gornji sloj ostaje gore.

Ima roto brana neke nedostatke u odnosu na frezu?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Poklopac je išao dovoljno na zemlju jer kada je spustim ona se kao prevrne nazad i zatvori do zemlje , grudve su zbog prevelike vlage
I preteško je traktoru , moram reći da je ovo jesenje oranje koje nije baš ocjedito ali razlika RD-freza je više nego očita u korist rd
U velikoj većini slučajeva po meni roto drljača je bolja ako pričamo o obradi po oranju , ako se ide u obradu ledine ili neke neorane zemlje bolja je freza jer ona može da postigne dubinu dok drljače nemože
Naprimjer neke bašte koje su male ljudima niti ne orem nego samo u proljeće pređem frezom i to bude sasvim dobro , dok to rd nemože


Ni sam neznam šta da radim , ova freza koje je sada na vlatku je donešena na probu i vlasnik mi dozvaljava da sa nje skidam noževe i probam sve kombinacije što želim
Freza je u 100%dobrom stanju

Pitanje , ako bi se stavila 4 noža po sekciji (umjesto sadašnjih 6) i povećala brzina rotora sa sadašnje prve brzine na četvrtu , dali bi onda traktoru bilo lakše i kokva bi obrada bila u odnosu na sadašnju ?
Dali bi promjena oblika noževa donijela neko olakšanje ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,983
Nebi bilo lakše, pogotovo jer želiš dići brzinu rotora.
Da samo postaviš 4 noža, onda bi, jer bi ih manje bilo u zahvatu. Možda bi mogel podići brzinu za jedan stupanj.
L noževi se lakše vrte ali manje drobe zemlju. Zamjena mi se ne čini isplativom, jer su ovi noževi dobri. Pogotovo ak ih trećinu skineš, pa buš imal rezerve
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ako skidas motike dobices razbalans na osovini i eto problema. Prvenstveno je to pretezak frezer za vlatka ali koliko znam ima on i jace brace kraj sebe za to. Ova godina nemoj da ti bude primer jer se izrazito tesko frezuje zbog kolicine padavina. Dosada skoro nikad teze , tako da se po jednoj godini nemoze sve reci. Mora se izabrati pogodno vreme a u ovom slucaju Smanjiti brzinu motika donekle posto ih ima 6 po nosacu i obavezno napravi ogranicenje dubine. Najbolje je raditi kad je ovako da samo u grubo se prodje jednom na potrebnu dubinu i sacekati koji dan i onda plice isfrezovati ponovo. Ja tako radim i nema druge. Ako je previse spor na motikama traktoru je mnogo lakse ali krupnije grudve izbacuje i ide dublje. Sto je brzina motika veca bolje sitni i neleze toliko u zemlju.Mozda bi dobio nesto bolje po traktor da samo krajnji red motika skines sa leve i desne strane ali po ovoj godini radije bih time uposlio T40
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,983
Vica, ne imaj brige. Prave freze, poput Howarda ili Maschija imaju izbušene rupe za 4 i 6 noževa, pa nemre dojti do unbalansa.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Kako reče kolega na rotoru mogu da redam motike onako kako želim jer ima mogučnost za mnogo kombinacija , mogu po rotoru da stavim od 1 do 6 noževa i nema unbalansa

Mada nešto što se vrti 200rpm mislim da nije ni bitan balans ali ajde ..............


Bio sam danas kod jednog čovjeka što pravi lake freze , i to je prilično slabašno
Mada vidio sam jednu koju je napravio i nedovršena je jer mu fali reduktor , ja imam reduktor koji bi odgovarao za nju pa možda napravimo i neku kombinaciju
Napravio je konstrukciju i namontirao rotor , slabašno ali skoro elegantno urađeno
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Čini mi se da je u prethodnim postovima bilo diskusije je li lakše sa 4 ili sa 6 noževa. Koliko se sjećam vlasnik freze koji je isprobao obje varijante tvrdi da sa 6 noževa ide lakše, a kod iste brzine bolje usitni.
 

croRUS

Novi član
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
13
FeLiXxX,mislim da se bočne stranice nebudu motale ,ipak su izrađene od pločevine od 13mm,.Ako se baš i bude širila moraču to dodatno osigurati .Dotle neka ostane tako kako je.
 

Najnoviji postovi

Na vrh