• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
gogo,
znam da je već bila rasprava o tome i bilo je suprotnih mišljenja.

ZJ,
ja još uvijek nisam rasčistil jel vrti teže, jednko teško ili lakše. Logika, koju i ti spominješ, mi govori da si u pravu. Međutim, oni koji tvrde da se lakše vrti, tvrde da je to zbog toga jer nož zahvaća manje zemlje. Neki tvrde da im se i u praksi pokazalo lakše, a zanimljivo je da nitko nije napisal da se u praksi pokazalo teže.

Zakaj uopće razmišljam o tome? Da smanjim broj prolaza. Prvenstveno za pripremu zimske brazde na jako teškoj zemlji. Kod mene se u proljeće takva zemlja teško isuši i svaki prolaz dodatno zbija zemlju. Ako bi sa 6 noževa išlo u jednom prolazu, čak mi snaga nije toliko bitna. Naime sad frežem na 540E, a na 540 bi dobil više snage.

Već sam razmišljal da sad najesen, kad se brazde malo prosuše, napravim jedan brži prolaz frezom. Tek toliko da malo izravnam brazde.
Odluku bum donesel nakon kaj izorem tu njivu s izrazito teškom i masnom zemljom sa Regentom. S obzirom da se na drugim njivama pokazal puno bolji od starog pluga, možda ne bu potrebno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,794
Znači ovak:
50% više noževa i 20% manja brzina kardana: 1.5x0,8=1,2, znači ipak 20% više noževa u zemlji nego sad. Reže ona tanje šnite, ali i dalje reže od tvrdoga.

Ti si zadovoljan debljinom šnita, pa bi štel iti 20% brže. Za brži prolaz teško da buš imal dovoljno snage.
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
A da idete brzinom, dvije niže ako hoćete da spremite u jednom prolazu. Ja sam nedavno uzeo Maschio frezu radno zahvata 210 cm sa sprilanim valjkom i 4 brzine. U pripremi za sjetvu ječama sam spremio u jednom prohodu u prvoj radnoj brzini na Torpeddu 7506. A ali ito tako sam spremao jednu ledinu koja nije orano 30 godina. Zemlja je bila koliko toliko rasuta pošto je suha. Ali bilo je slanine teške. Tu se frezalo na 20 cm dubine. Tu je bilo na knap što se tiče snage traktora.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ja sa svojom pegorarom spremam u jedna prolaz za krompir i ide 4.2 km/h dok za kukuruz ide na 7.5 samim time ide i plice. Za jecam sam spremo sa rakovicom na nekih 5 6 cm dubine ako udje malo dublje u zemlju skrese mu obrtaje gotov pa do kraja a iz auspuha crn dim ide al sam iso 3om sporom:(giggle):
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nije mi bitna brzina, nego da smanjim broj prolaza. Freza je lagana i ne ulazi u tešku zemlju.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,175
Za težu zemlju je to p***** dim... Ima takvu susjed i drek posel dela,samo grude napravi... :fiery:
 

niho

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
255
Poštovani forumaši lijep Vam pozdrav želim. Pišem iz BiH i skoro sam kupio traktor Štore 505. Zanima me šta da kupim: tanjirače( sa 20 ili 24 diska), frezu (140-150 cm) i rotodrljaču (170 cm). Radim u brdovitom terenu sa zeznutim zemljama. Molim Vaše savjete i misljenja.:icon_rolleyes:
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
Za tvoj brdovit kraj nema bolje od freze, roto drljača od 170 cm, može biti samo neko Kinesko smeće.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Za tvoj brdovit kraj nema bolje od freze, roto drljača od 170 cm, može biti samo neko Kinesko smeće.

Nemora da znači , ja sam skratio MASCHIO sa 250 na 180cm i to je vječno.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Tesko je naci Rd 170 cm orginal, ili je to neka igracka iz Kine koja ce se brzo razletit u tezim zemljama. A sad, kolko ima smisla davat par tisuca vise za 250 ili 225 Rd, i onda ju suzavat?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
@ibosilj , jedina računica je uzeti nešto razdrndano za malo para i onda je plesložiti na kraću mjeru a ujedno ti ostane i viška dijelova.Tako sam i ja.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Kad pogledas malo po oglasnicima jeftinije su roto drljace 3 i vise m zahvata nego 2-2.5m i sam sam u razmisljanju uzet vecu pa ju suzit!!
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
Pozdrav svima,

Posto imam ponesto kamena na njivama, dali mi je pametnije kupiti frezu ili roto branu, drljacu ili kako zovete.
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Kupujem frezu s ravnim nozevima 3 metra.

Kupljena pegolama:
20150919123644_2.jpg
 

cayman

Član
Tu od
16 Pro 2013
Poruka
45
533 i freza gramip at 20-170 dali može to tjerat ili mora biti manji zahvat zemlje ima od pjeskovite do nešto tvđe radila bi samo u plastenicima
 

Najnoviji postovi

Na vrh