• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,233

Zanima me koliko konja treba za ovu frezu, zemlja srednje teška do teška?
Jel bi bilo dovoljno 90 ks za optimaln rad?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,587
Ja sam imal 230 i 70ks je negdje išel pjevajući, a negdje umiral pod njom.
90ks ua ovu 255 bi moglo biti i dosta i malo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Ova freza 2000 e sa kako kaze poprilično istrosenim nozevima.
Uzimajući u obzir da ide oko 60 noževa pitam se dal' je to povoljna kupovina?
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,233
da, noževi jesu istrošeni i garnitura novih je nekih 350 €. Iako i s istrošenim noževima je dobro radila, ne zuji, lijepo radi. Frajer je pogonio s IHC 6 cilindri 100 konja i nije ju osjetio.
Cijena je stvar dogovora a obzirom da sam već par stavti kupio od njega, cijena je povoljna.
nisam siguran jel 4 cilindra i 90 išlo a da ne ubijem traktor. 220 ili 230 su taman ali sve kaj sam gleda su u očajnom stanju. Gledam RD ali sve kaj valja su 3.000 € +.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Traktor se određenim načinom frezanja može malo rasteretiti u teškoj zemlji. Napraviti preklop, ipak već pofrezano ne stvara toliki otpor kao cjelina ili brazde.
Ako imaš većinu lakše zemlje onda se isplati razmisliti o toj varijanti, u protivnom ne. Barem ja ne bih.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,215
iwanho
Nemoj da te netko čuje za preklop na ovom forumu, ja sam jednom to rekao pa su reakcije bile negativne, ali ja se i dalje služim svačim da odradim posao kvalitetno a da se ne ubijem i da traktor ne razvalim
Machijavelli kaže:" cilj opravdava sredstvo"
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,587
Iwanho, čemu preklapanje frezanoga?
Freza mora usitniti u jednom prohodu.
Mladenko, takvu frezu je teško najti rabljenu dobru. Ja bi riskirali i kupil ju, jer nije razvijena mi izlupana. Howard je to, nije neka kineska roba. Mjenjač joj ima 4 brzine i u jednoj bude išlo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
nisam siguran da si u pravu. Možda ja imam neki drugi stroj, a zovem ga frezom. :unsure:
Ove godine je zemlja bila tak zapečena da su i nakon 2 prolaza ostale grude. Čak mi je došlo da razmislim o kupnji dodatnih noževa i složim 6 kom po flanđi.

Preklapanje frezanja sam spomenul kao opciju za rasterećenje traktora u teškoj zemlji.

Viduka,
ak sam u pravu, živo mi se fućka za negativne reakcije. :hahah:
Svatko nek dela s čim ima i na način kak se njemu čini najbolje. Samo sam dal svoje mišljenje na koleginu dvojbu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,587
Iwanho, ne znam. Dvaput idem s MTK i frezom, jer prvi put ne ide dovoljno duboko. S traktorskom nisam to prakticiral, da nebu presitno (za kukuruz).
6 noževa možeš nadoknaditi 30% sporijim gibanjem ili sa 540E ako motor ima dovoljno momenta.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
ZJ . I ja imam tesku frezu i vjeruj mi da nekada moram i dva puta preći ako su teški uslovi.
Evo neki dan sam proljetno oranje koje je zapeklo tri puta prešao a freza je bila u trećoj brzini.
Protiv Boga se nemože pa da imaš neznam kakvu frezu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
ako treba ja idem i triput po mjestu...i to ne iz vjerskih razloga, nego iz potrebe...😇
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Da , zaboravih reći , ni nakon tri puta nije izgledalo zadovoljavajuce :hahah:
 

brkica11

Novi član
Tu od
11 Tra 2020
Poruka
4
Pozdrav. Jel ima netko Panex AGM laku frezu?? Kakva su vam iskustva?? Treba mi za obradu oranog zemljista, cca 2ha na godinu, s malim ursusom. (Freza L135 ili L150)
 

Same82

Novi član
Tu od
10 Tra 2019
Poruka
6
Pozdrav, zna li iko gdje bi se mogla uzeti nova freza gramip at30 230 ili neka druga te sirine u BiH?
 

niho

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
255
Lijep vam pozdrav. Naletio sam na ovu frezu mashio, 80 godište, noževi ok. Ono što mi se ne sviđa su sitni kroneri na mjestu gdje se prikopčava kardan, i što je lanac na sredini freze, a ne sa strane... Da li je moguće zamijeniti sitne kronere za obične, a kako su se pokazale ove freze sa lancem koji pogoni osovinu sa noževima u sredini
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ne treba ti mijenjavati osovine. Može se pronač ovakav kardan.?. Ako ga več imaš, kupi se samo krajni dijo toga(zadnja viljuška sa finim zubovima).
Srednji pogon ja nisam nikad vidijo. Nekako mi se čini, da je to odkrivanje tople vode i kompliciranje tvornice, koja jo pravila.
 

Najnoviji postovi

Na vrh