• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Ima li tko iskustva sa frezom BARONI širine 140 cm , trebao bi nove noževe , ko to prodaje?
Skini jednog noža i odnesi u trgovinu gdje se prodaju poljoprivredni alati i strojevi, večina noževa paše na više vrsti freza. Ako ih nema kod nas proizvodi ih Plamen iz Srbije Nož za frezu Baroni
 

lepoglavaX

Član
Tu od
21 Pro 2020
Poruka
49
Kod nas ne drže nigdje , ovaj sa Plamena sve mjere pašu osim one duljine 217 mm , na starom je 200 mm al to je teško na starom izmjerit kad je poderan a najvjerojatnije i savinut.Slična je situacija i na ovoj sovenskoj stranici , isto ta dužina jedru 238 mm a sve drugo paše čak su i rupe 14,5 mm vijek je inače 14 mm.Znači sad je pitanje kolika je stvarna ta tužina ?

1609786493996.png
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
A kaj nemreš zmeriti na frezi koliko može biti najviše da nigdje ne zapinje?
 

SAME TAURUS 60

Novi član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
27
Pozdrav.
Zamolio bih za savjet oko izbora freze. 🚜 je same taurus 60 duplak. Koju sirinu uzeti i koja marka je među boljim. Hvala.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
pozdrav drustvo ,naime nabavio sam dijelove i planiram praviti frezu e sad me interesuje koliko obrtaja bi trebali imati nozevi ,jer imam 540 obrtaja na kardanu koji ce ici na diferencijal pa mi kazu da bi trebao usporiti nozeve na nekih 220 do 250 obrtaja,koliko prave fabricke freze imaju obrtaja ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Tako nekako . Zavisi i od prečnika rotora i broja noževa po flanšni.
Otprilike redukcija 2:1 za četiri noža po flanšni.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Tako nekako . Zavisi i od prečnika rotora i broja noževa po flanšni.
Otprilike redukcija 2:1 za četiri noža po flanšni.
Kaj nemaju s 4 i sa 6 noževa jednak broj okretaja?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Imaju ; ali računam da 6 noževa crpi više snage od 4 . Zbog toga sam i rekao otprilike.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Obodna brzina je bitna za dobro usitnjavanje. Dakle promjer na kojem se vrte noževi ima veze s okretajima i momentom kojeg treba svladati.
Bilo je već dosta diskusije o tome jel potrebna manja ili veća snaga ako je na flanđi 6 noževa umjesto 4. Jedni tvrde da treba više jer je više noževa istovremeno u zahvatu, a drugi da treba manje jer je manji zahvat (kao kad se smanji brzina kretanja). Nisam probal nikad sa 6 noževa pa ne znam, ali sam vidio da freza sa 6 noževa po flanđi bolje usitni zemlju.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Neznam ti ja mnogo kalkulisati ali imam obje freze te sam iz toga izvukao misljenje .
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
e, a zakaj svi noževi moraju biti na istoj dužini od rotora, kaj nebi da su dva bliže bolje radila? :unsure:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,623
Obično se freze sa 6 noževa vrte sporije nego one s 4 noža, pa to dojde na isto. A kak je više noževa u zahvatu, mirnije rade.
Howard kojeg sam imal išel je, mislim, 140....230 o/min @540, dok se ove s 4 noža vrte 250...300.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Moja Gramip AT-20 ima flanđe za 6 noževa, ali je original bilo po 4 noža. Jedno vrijeme me kopkalo da dokupim noževe zbog frezanja jako teške zemlje koje je uvijek loše ispadalo. Na koncu sam prenamijenil tu njivu u voćnjak i odustal od dodatnih noževa. Za ovo ostalo, ak nije dosta sitno u prvom prolazu, projdem još jedan.
Prošle godine mi je išlo dosta slabo (ostajale su grude). Poslije sam skužil da je je ručka za odabir okretaja kardana ostala na sporijoj brzini, a ja sam na traktoru držal okretaje prema 540E kardana. o_O
540 nikad ne koristim i nije mi jasno zakaj sam uopće stavljal na sporije i onda tak zaboravil.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,623
Ak ti ne treba 540,zači da imaš ili prejak traktor ili premalu frezu ;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Točno, imaš praf. Freza je ostala od traktora s 33 KS, a sad je 50 (z menom).
Imal sam lani kupca za nju, a istovremeno se prodavala 20 cm šira. Nakon kaj sam malo razmislil, odustal sam od zamjene. Na to malo zemljice kaj delam, ne bi prišparal značajno vrijeme, a ova je kod mene prvi put delala i znam kaj imam.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,623
Ja bi ju odabral tak da bar pokriva trag.
Velim, mal sam 230, ali je bila prevelika za moj traktor (a i trebali su mi nofci).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Moja taman pokriva, traktor je uski. Prije sam ga vozil na 145 cm širine, a lani sam povečal na 150 cm (prva brazda je bila malo uža), koliko je i freza. U stvari za frezu piše da je 152 cm radna širina. Nebitno.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Nasao sam 21 i 14 zuba lancanike i izracunao da bi imao 360 obrtaja na nozevima e sad ne znam hocel to biti brzo i tesko za traktor (zetor 5011) ili da pravim lancanik od 10 zuba onda ce biti 257 obrtaja ?
 
Na vrh