• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske kose

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
A kako se ponašaju strižne kose s protukosom(dupli rez)?I kakve su im cijene?

Meni se osobno puuuno više sviđa kako mi pokosi strižna kosa,sve ko britvom,dok rotaciona često zna ostavit čupavo iza sebe,a radi se na dosta većem gasu,oko 1800 okretaja,dok je za strižnu 1200 sasvim ok u nekim normalnim uvjetima.Osim toga,iza strižne je otkos raširen po površini,i ne gazim ga traktorom,dok mi rotaciona skupi na hrpu i tu hrpu taman gazim točkom u idućem otkosu,pa je sušenje takvog nagazitog otkosa znatno otežano..
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Moja Gaspardo je s protukosom! Cijena nove od 1.75 odnosno 2.05 mislim da je oko 15-17 tkn, Gramipova ti je jeftinija!
Ja razmišljam da ako proširim biznis za koju godinu kupim negdje prednju rabljenu Gaspardo od 2 metra pa kad poteram dvije kosim skoro 4 m bez pol muke! Kosa je super jednostavna samo što je treba češće podmazivati jer ima pikse (mislim da se tako kaže) pa ako se ne maže onda se brzo troše! Što se tiče sušenja sijeno se brže posuši jer ga kosa ne sakuplja i već se samim time suši! Na nekim livadama samo ga jednom preokrenem paukom i skupim i to je to!
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
ja ima onu poljsku bubnjastu rotokosu 185 cm, kupljenu u Jurvalu nemem rijeci za kosu
trebali bite probati kositi sa tim cudom

moram reci da sam prije kosio sa gramipovom striznjom zadnjom traktorskom kosom, cista mucnina ok je ako nema rose i nema krticnjaka i ako je starija lucerna ili dijetekina onda nekako je islo

sa ovom roto kosom ide i ide i ide nije bitno dali je rosno cak sam proba po kisi isto kosi po krticnjacima polegnuto pokoseno hm... kosim i u rikvercu ..... rekao sam vec nemam rijeci za tu kosu

pokosio sam u 45 minuta 14 000 kvadratnih metara lucerne naravno njiva je u komadu i dobro izdrljana

negativne strane jesu da je teska trebalo bi je kupiti sa hidraulicnim cilindrom kojim bi ju se moglo postaviti u vertikani polozaj dobro za se prebacivati od njive do njive i za lakse nosenje

Molim vas da mi obijasnite kako staviti video na forum!
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Nisam se htio upuštati u diskusiju, ali malo sam računao i ispada da si pokosio 3 rali za 45 min. Jakooo dobro, da ne kažem nemoguće. Ako računamo preklapanje kose od 10 cm i recimo da je livada 100 x 140 m i računamo da si išao kraćom osnovicom morao si 80 puta prijeći 100 m. Znači 100 m za cca pola minute i okretanje. Brzina 12 do 15 km/h ??? Da ja jurim tom brzinom ostao bih bez leđa?? Nije poljoprivreda za nas matematičare!!!
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Nema tu okretanja, stajanja,, kuteve malo zaobliš i nepuštaš nogu s gasa dok nije sve gotovo ;)
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Moguće! Nisam vidio nekog na djelu, ali ima susjed jednu od 2,10 m pa ću je baš probati prikopčati na Lindnera pa da vidimo!
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
kako da stavim video na forum

nije bas da se vidi ali probam


isao sam trecom brzom na nekih 2000 okretaja

traktor je UTB 643 DT

njive je bila fenomenalno ravna

evo jucer sam kosio drugi otkos lucerne na 4 njive sve skupa oko 2,5 ha trebalo mi je oko 2,5 sati bez forsiranja jer su bile grbave lucerna je vec 5 godina ako ne 6 i zemlja se stalozila samo su "iznikle" grote (kamenje)

kosnja u 2 brzoj na 2100 okretaja
problem kod rotokose je kod male mekane trave onda vam ona cerada ju spusti nisko i nozici ako nemaju veliku obodnu brzinu ne uspiju odrezati


petar kaže:
Nema tu okretanja, stajanja,, kuteve malo zaobliš i nepuštaš nogu s gasa dok nije sve gotovo ;)

UPRAVO TAKO!
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Jaga kaže:
Nisam se htio upuštati u diskusiju, ali malo sam računao i ispada da si pokosio 3 rali za 45 min. Jakooo dobro, da ne kažem nemoguće. Ako računamo preklapanje kose od 10 cm i recimo da je livada 100 x 140 m i računamo da si išao kraćom osnovicom morao si 80 puta prijeći 100 m. Znači 100 m za cca pola minute i okretanje. Brzina 12 do 15 km/h ??? Da ja jurim tom brzinom ostao bih bez leđa?? Nije poljoprivreda za nas matematičare!!!


kad sad malo b olje razmislim brzina je bila i veca na ravnome.
Jer sam probao se utrkivati sa Zetorom 4311 (novija serija od 63 11mislim da je to isto) on je isao u 5 brzini na nekih 2000 okretaja a ja u 3 na 2200 ista brzina (naravno ovo utrkivanje nije imalo veze sa kosnjom vec sa prevozom drva)

po toj logici kosnja je bila u 3 na nakih 2000 kod okretanja (stavis ler gas na 1500) pustis nogu sa gasa i kad se ispravis opet po noznem gasu
 
M

mladi kosac

Guest
evo i moje bubnjaste kosilice pz 135,prvi otkos kosim u 1. brzini a ostale otkose u 2. brzini
i611299_DSC00201.JPG
i611298_DSC00200.JPG
i611297_DSC00199.JPG
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Moja kosa Pottinger CAT 165 - ZVIJER... :mrgreen:

Dovezena je iz Njemačke prije nekih 7 godina a vjerujem da je tamo puno radila jer ko bi takvu pilu držal u garaži ili godišnje s njom kosil 2 rali??Moje mišljenje je da je ona negdje 90-95 godište!Ako sam u krivu neka me netko ispravi...

Kod nas pokosi godišnje više 20 rali, bilo je nekakvih sitnih popravaka al tak je to dok se radi - sve u svemu ona ide ko violina...

slike...
i618013_Zvekikosa.jpg
i618012_PottingerCAT165.jpg
i618011_Zetor4320PttingerCAT1654.jpg
 
K

Karlito

Guest
jel zna neko ovakvu manju df kosu za malog imt 533 i kolko bi cm njemu bilo dosta od neke df kose???

DeutzFahrbetervoeder.jpg
 
I

imt 577..

Guest
pozdrav!
Samo jedno pitanje, da li imt 549 nova linija može vući kosilicu deutz fahr 195cm rotacionu s diskovima ili za to treba nešto jače?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
imt 577.. kaže:
pozdrav!
Samo jedno pitanje, da li imt 549 nova linija može vući kosilicu deutz fahr 195cm rotacionu s diskovima ili za to treba nešto jače?
Ako ju moze nosit, vrtit na kardanu ju hoce sigurno, moju bcs od 2.2m isto disk je vukao 539 par godina, tako da 549 hoce sigurno.

Ne zaboravite, disk kose su puno lakse za vrtit na kardanu nego bubnjaste...
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
da dosta su lakše za tjerat to istina al 190 i 549 pa nisam siguran treba probat. ja sam kosio s zetorom 6245 bubnjastu pottinger 190 al mu je bila kak ja velim do jaja na 3 otkosu u 3 brzoj išloi na mjestima i u 4 al ono uvrh glave tak da nisam baš presiguran diskasta se tjera lakše al skoro 2 metra i 50 ks neznam bašpogotovo imt jer ima krdansku osovinu preko jednog prijenosa na izlaz dok zetor ima drukčije to riješeno na 3 prijenosa gdje ima snagu punog motora na kardanu dok imt ima oko 8 ks slabiji kardan nego je snaga motora
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Jedno pitanje, ovako imam ponudu za zamjenu, čovjek mi daje svoju sipovu disk kosu 185cm zahvata il nešt tako slično, staru 3 godine za moju bcs 2.2m.
Sad, zanima me kakve su sipove kosilice? Nekosimo godišnje više od 15 hektara.
Sa bcs smo prezadovoljni, što je najbitnije samo ju podmaži, naoštri i gas..

Zamjena je zbog toga jer bi nama možda i odgovarala manja, jer otac bi kosio s imt-om, a taj baja tu sipovu vuče s traktorom od 90ks pa mu premala.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
petar kaže:
Jedno pitanje, ovako imam ponudu za zamjenu, čovjek mi daje svoju sipovu disk kosu 185cm zahvata il nešt tako slično, staru 3 godine za moju bcs 2.2m.
Sad, zanima me kakve su sipove kosilice? Nekosimo godišnje više od 15 hektara.
Sa bcs smo prezadovoljni, što je najbitnije samo ju podmaži, naoštri i gas..

Zamjena je zbog toga jer bi nama možda i odgovarala manja, jer otac bi kosio s imt-om, a taj baja tu sipovu vuče s traktorom od 90ks pa mu premala.
Mijenjaš konja za magarca, a?
BCS je kvalitetniji proizvod od SIP-a. A ako misliš da bude ferko vukel 185, mislim da imaš krivo. Možeš li su s ferkom uopće sklopiti. Zamjena bi (po meni) imala smisla samo kad bi ti 2.2m kosa bila prevelika ili da ju nemaš s čime tjerati. A mislim da to nije slučaj kod tebe.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
S čime tjeraš BCS, a s čim misliš SIP? Ja nebi mjenjao, BCS je BCS,a ostalo su kose ;)
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
slovenci u svemu kopiraju talijane,znači ti bi mjenjal orginal za kopiju :mrgreen:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Što se tiče tjeranja, ako ju nemože ferac vrtit sve otpada, ovu je 2 godine 539 vukao 3 spora jedino je problem što ga dosta važe na stranu, naravno nije mu bilo lako al je moro...
Znači bolje nedirat ništa... Vrtit ju ima tko tako da...

Toma, bcs tjera usro 360, i ide ok, kosa je stvarno lagana za vrtit na kardanu jedino je malo masivnija (duplo korito,...). E da, sjetih se, morao bi i ukočenja svaki put stavljat, jer ferac je problematičan jer hidro dizanje pa poluge, bla, bla..

Danke ekipa!
 

Najnoviji postovi

Na vrh