• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trešnja

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Po meni ovo je kasno za spasavanje jer joj se lisce oblesilo na dole sto znaci da ce najverovatnije ubrzo propasti.
Da si se ranije koju godinu setio spasavati moglo se spasiti kalemljenjem ove sorte na drugu mladu podlogu tresnje.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne znam što bi to moglo biti, kada gledam krošnju vidim da je jako malo lisne mase, zbog toga mi se čini da se problem vuče još od prošle godine. Vjerojatno ju je još prošle godine zahvatila monilia. Ima tu na temi post od prošle godine, čovjeku se isto tako počela sušit prošle godine pa pitaj njega što se desilo. Iako je njegova bila u puno boljoj kondiciji od tvoje.

http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=17524&page=40

Meni se to desilo na jednoj posađenoj ove zime i osušila se u roku od 3 tjedna, tako mi je bilo sa jednom i lani.
 

jaki

Novi član
Tu od
12 Tra 2015
Poruka
12
Lisne mase je bilo poprilično ovog proljeća dosta je otpalo, i lijepo je cvala. Fino su se i trešnjice zametnule. Nisam bio 3 tjedna i našao sam ovo stanje. Ako ima tko još kakav savjet dobrodošao je, ne bih je otpisao iako sve govori da je gotovo
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Mislim da ovo iznenadno sušenje nema nikakve veze sa monilijom. Problem je u korjenu. Ili je zbog previše vode u tlu ili zbog štetočine
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Na moniliu sam mislio samo da je prorijedila krošnju, ali ako je bila puna lista pa je sada otpalo onda nema ni monilie, jer bi ona uništila još pupove.
Teško mi je vjerovat da je štetočina, prevelika je to trešnja da bi ju voluharica uništila, barem po meni. Da je do vode vjerujem da bi stradala još 2014., moja koja se posušila je na velikoj uzbrdici i nema vode. Kad joj se posuši i padne zadnji list onda ću ju isčupat ili iskopat pa ćemo vidjet korijen. Bacao sam mljeveno staklo u jame tako da ne vjerujem da je voluharica.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja imam iste simptome kao kolega @ jaki, samo što je trešnja sađena ovu zimu, tako da žilogriz otpada.
 

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Koliko znam monilija ne utice na gubitak lisne mase u ovoj fazi i ja bih je iskljucila. Ovdje mi se cini da lako moze biti kombinacija vise faktora, a jedan od njih je i snazno pucanje kore koje nije sticeno. Da sam na Vasem mjestu pronasla bih mjesto na deblu, prilicno nisko koje nije osuseno (mozete sjeci postepeno do zdravog dijela, samo pazite da Vas ne zavara izgled presjeka, jer motorna pila cesto ostavlja trag koji podsjeca na gljivicno oboljenje) i ukoliko problem ne dolazi iz korijena na tom mjestu ce krenuti nove, zdrave mladice koje samo nastavite formirati u stablo, mnogo jaceg korijena nego da je iznova sadite.Takva stabla nastavljaju zivot izuzetno jaka.
lp
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Monilia ne utječe sada na gubitak lisne mase ali se zaraza širi na pupove koji sljedeće godine neće potjerat, posušit će se, sušit će se i grančice te će stablo biti rijetko.
 

krosis

Novi član
Tu od
11 Lip 2016
Poruka
9
Ne znam gdje bih drugo postavio ovo pitanje, nov sam na forumu.

Zanima me da li bih mogao zasaditi trešnje od košpice trešnje? Hoće li se primiti, kakav plod mogu očekivati, kada bi se vidio plod i kako bih zasadio?

Vidio sam negdje kako neki sade narandže od košpice pa je logično da može i trešnja :)
 

imt33

Član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
52
Tresnja će da nikne ako je zdrava kospica, to se podrazumjeva. Tako iznikla tresnja bude "divlja" iako je nikla od neke "pitome" vrste (aslama, karaslama i druge). Takvu sadnicu moras klemiti mladicama neke od gore pomenutih vrsta da bi imao krupne plodove, u protivnom ce radjati sitne tresnje..
 

krosis

Novi član
Tu od
11 Lip 2016
Poruka
9
Tresnja će da nikne ako je zdrava kospica, to se podrazumjeva. Tako iznikla tresnja bude "divlja" iako je nikla od neke "pitome" vrste (aslama, karaslama i druge). Takvu sadnicu moras klemiti mladicama neke od gore pomenutih vrsta da bi imao krupne plodove, u protivnom ce radjati sitne tresnje..

Znači posadim i kad nikne i poraste dovoljno onda kalemim?

(Izvinjavam se ako živciram, nikad ovo do sad nisam radio)
 

imt33

Član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
52
Da tako je. Mozes je i ostaviti gdje nikne pa kad naraste dovoljno uklaemis i kad se kalemi prime, iskopas i preneses gdje te volja..
 

krosis

Novi član
Tu od
11 Lip 2016
Poruka
9
Da tako je. Mozes je i ostaviti gdje nikne pa kad naraste dovoljno uklaemis i kad se kalemi prime, iskopas i preneses gdje te volja..

Ok. Samo još jedno pitanje: kad očistim dobro košpice, trebam li ih sušit i koliko vlage njima uopšte treba?

Ja sam mislio ovo posijat u malu saksiju pa prebacit posle kad bude trebalo.

Hvala
 

imt33

Član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
52
Ma ne moras susiti, u prirodi je dovoljno da tresnja (plod), padne na zemlju i nikne. Odluci sam kako ces i gdje ces rasporediti kospe, ne moras u saksiju. Ako imas negdje zemlje, a da ne sluzi u druge svrhe, tu ih baci i niknuce. Ja tako radim sa breskvama i super bude. :D
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Kakva potreba cekat kad ce izkostice narast tresnja kad u svakoj sikari mozes nac divljih tresnjica koji su dorasli za kalemljenje....Cekajuci,samo gubis 2 do 3 godine
 

imt33

Član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
52
Pa moze i to, tako ja i svi drugi rade. Samo zavisi da li ima u blizini sikara?
 

Najnoviji postovi

Na vrh