• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,752
imam ja, budem poslikao kad dođem doma

dosta je slično ovome kaj je na slikama, jedino kaj je domaće izrade
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Njoko, upravo listam austrijski katalog i izašli FS490 i fs560....samo ne znam dal se budu kod nas prodavali i kak se bude pokazala ta elektonika....


E,to bi mogli biti strojevi,nisam ni znao nekako sam se sada orjentirao na Husqija ali sada prvo sačekam te Stihlove mašine pa izvidim situaciju.
Sa STIHLOM sam prezadovoljan i što sam htio ali zaboravio naglasiti imaju puno bolju glavu za nit nego Husqiji(poluautomatsku)

onda će kupiti traktorić pa će se voziti.....:scratch

Ali ako nemaš ovakav stroj opet češ mlatiti Trimerom:lol:
http://www.messis.hr/poljoprivredni_strojevi.asp?id=FZ&prikaz=opis

Zasada imam ovakav pa moram igrati se trimerom;)
http://www.messis.hr/poljoprivredni_strojevi.asp?id=FFB&prikaz=opis
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
E,to bi mogli biti strojevi,nisam ni znao nekako sam se sada orjentirao na Husqija ali sada prvo sačekam te Stihlove mašine pa izvidim situaciju.
Sa STIHLOM sam prezadovoljan i što sam htio ali zaboravio naglasiti imaju puno bolju glavu za nit nego Husqiji(poluautomatsku)

Nama su prodali automatsku glavu, i ne samo nama.....meni se nije pokazala kao dobra.....onda sam uzeo autocut 30-2 i sad stavljam 2.7mm flaks, skinuo rezač flaksa i sad sa manjim gasom kosim i flaks mi puno dulje traje...jedino se mi ta glava čini dosta glomazna i teža pa malo dulje treba da nabere brzinu...zanemarivo, al primjetno.....tak da su mi se npr husqine t35 glave više dopale.
@mane: daj baci sliku, ako nije problem....jel imaš problema sa zaplitanjem?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,752
evo slike štitnika za košnju oko voćkica



Uploaded with ImageShack.us


koristio sam ga svega par puta; 1. težak je za nosit
2. da bi ga montirao moram maknut orginal štitnik od trimera(glave) što znači da mi pokošena trava leti svuda, većinom po meni

Uglavnom odustao sam od toga i malo pripazim kad kosim, neidem baš blizu mladog trsa ili male voćkice
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ja sam pred par tjedana iskrčil šikaru sa trokrakim nožem....i zasadil mladu šumu. Nekak nemam više volje ponovo kositi, barem ove godine ne, previše sam krvi pustil, a ne želim da zaraste. Mislim da budem šprical. makar ni to mi se nečini najbolje pa sam mislil si možda nešto takvo napraviti, eventualno samo desnu stranu štitnika....
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Razmišljam o kupovini trimera, pošto nemam posla (para) za Stihl, Husquarnu ili neku drugu profi marku, odlučio sam se za Villager-a. Ovdje u blizini imam ovlašten servis, rezervne dijelove, garancija 2 godine... E sad imaju dva modela, na papiru jako slična "1900 S" i "1900 X" oba su 51,7 ccm ; 1,9 KS ; dvotaktni motor, kardanski prenos itd. U čemu je još razlika između ova dva modela osim u cijeni? :scratch
Za ovaj "X" piše još da ima profi ručke :confused: i noviji je model od ovog "S" ?? Dali ovog 1900 X ima više modela, jedan ima oznaku "ВC 1900 X" e sad valjda navodno ima i neki "ВCS..." ili tako nešto :confused: ...neznam?? Znam da su ovo Kinezi al valjda će poslužiti za ovo malo trave i živice oko kuće. Pitanje je samo kakva je razlika između ova dva modela i dali postoji još neki noviji od ovog X-a? Na šta treba obratiti pažnju prilikom kupovine, šta od zaštitne opreme uzeti?? :scratch :scratch
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Razlika između X i S je u glavi i nosaču glave , S ja imam i ima fabrički nedostatak da namotava travu ispod glave pa spali onaj semering i odmah je ugrožen i ležaj pošto ostaje bez podmazivanja i dobije pregrijavanja
kod X modela je taj problem riješen

možda ima još neka razlika ali ovo je glavna , kinez je normalno , šta si očekivao :rolleyess:

ja ga imam već nekoliko godina , ne koristim ga mnogo ali za moje potrebe sasvim odgovara , snage i više nego dovoljno za hobi potrebe

koliko košta sada ?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ma znam da je Kinez i ne smeta mi to, valjda će poslužiti za moje potrebe.:rolleyess:
Cijena je 400 KM za ovaj noviji model a stariji je jeftiniji. Gledao sam naj jeftiniji Stihl, zaboravio sam oznaku, ima motor 1 KS košta nešto preko 780 maraka :shock: a jači modeli Stihl-a i Husquarne koštaju preko 1000 KM :shock: :shock: znam da je to kvalitet al je preskupo!! Meni će dobro poslužiti i ovaj Kinez, koliko para toliko muzike a ja nemam baš nešto puno za svirati :gitarist: tako da će sigurno poslužiti. Osim toga ima obezbjeđen servis i 2 god. garancije.:) :) :gitarist:
 

KnjazMilos

Član
Tu od
13 Pro 2009
Poruka
166
Cowboy ja sam kupio BC 1900X . Moze da ima cudan neki zvuk ali to je prolazno . Uz 1900x dobijas cirkular, trokraki noz i glavu sa silkom neka italijanska sa cetvrtastim silkom.Gornja povrsina te glave je ravna nije kao na starijim narandzastim odelima, plus naleze na podlosku na koju se postavlja noz i cirkluar tako da pretpostavljam da ne moze da se namota na onaj deo sto izlazi iz glave i ima rupu za osigurac. Ne ocekuj previse od trimera koji kosta 200 evra , bar ovde kod nas. Sa cirkularom radi dobro probao sam ga sa pola gasa u tankom trnju. Moje misljenje je da moze i 10 cm lako da sece sa tim cirkularom. Kada se daje gas ne zalece kao motorna testera trenutno ali sto bi to moralo, nije testera. Manje kosta ceo trimer nego dodaci za Stihl komi sistem.
Rucke moras da pomeris prema motoru , isto i prsten koji koji nosi trimer na uprtacima. iako pise da mora da kuka na uprtacima bude jednu saku ispod kuka, ne ide to bas tako , podignes kuku iznad kuka utegnes se dobro , priblizis rucice i nema problema . Bar sam ja tako uradio . Malo duze mora da se vuce dok upali prvi put a kad se ugreje pali iz prvog.

Ali ako nemaš ovakav stroj opet češ mlatiti Trimerom:lol:
http://www.messis.hr/poljoprivredni_strojevi.asp?id=FZ&prikaz=opis

Zasada imam ovakav pa moram igrati se trimerom;)
http://www.messis.hr/poljoprivredni_strojevi.asp?id=FFB&prikaz=opis

NJoko ako zakacis pozadi , vrat je tudj ili se navija ko glava s silkom pa nema veze, ne boli :D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
175
Da li neko od forumaša ima iskustva s Husqvarnom 335rx.Prošle godine smo na jesen kupovali 535rx,ali nam je isporućen 335rx.U jednu ruku još bolje jer s njime su bile i one super naramenice.Do sada je potrošio samo 12m žutog whisper flaksa,2,7mm.
Zanima me i kako pravilno podesiti rasplinjač..jer u uputstvu (koje je na skandinavskim jezicima) ne piše baš previše.I za kraj da pitam o iskustvima s whisper X flaksom i koji bi bio bolji za ovaj trimer od 2,7 ili3mm??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Imal si sreće, itekak. 335 Rx odgovara modelu 535 RxT, koji se pri nama ne prodaje (identični strojevi).
Naramenice su manje važne, jer je stroj lagan, ALI važnije je da si dobil AV sustav na ručkama. 535 za naše tržište nema AV sustava i to je definitivno kriva odluka uvoznika.

Ispravak: Prodaje se model 335 RxT, ali po cijeni većoj za cca 600kn od identičnog modela 335Rx.

Ja imam 335Rx nekih 5g. Pročitaj negdje na početku teme, jer sam dosta napisal o njoj.
Koristim okrugli flaks fi 3, Whisper 2.7 i 3, te Whisper X 2.7.
Za teški drač koristim okrugli ili četvrtasti 3mm flaks, za travu je bolji 2.7 (manji otpor i bolje reže). Po meni je bolji Whisper 2.7. Prije namatanja flaksa, ostavi ga potopljenog bar 24h u vodi. Manje puca...

Nemoj podešavati rasplinjač sam, već ga radije odnesi nekome u servis. Nego, očisti filter zraka, pa možda rasplinjač nebu trebalo niti podešavati.
 
Posljednje uređivanje:
P

Pike

Guest
@same1309

imam ja uputstva na hrvatskom za 323, ali podesavanje rasplinjaca bi trebalo biti isto. mogu ti odskenirati i poslati na mail.
javi ako hoces
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Cowboy ja sam kupio BC 1900X . Moze da ima cudan neki zvuk ali to je prolazno . Uz 1900x dobijas cirkular, trokraki noz i glavu sa silkom neka italijanska sa cetvrtastim silkom.Gornja povrsina te glave je ravna nije kao na starijim narandzastim odelima, plus naleze na podlosku na koju se postavlja noz i cirkluar tako da pretpostavljam da ne moze da se namota na onaj deo sto izlazi iz glave i ima rupu za osigurac. Ne ocekuj previse od trimera koji kosta 200 evra , bar ovde kod nas. Sa cirkularom radi dobro probao sam ga sa pola gasa u tankom trnju. Moje misljenje je da moze i 10 cm lako da sece sa tim cirkularom. Kada se daje gas ne zalece kao motorna testera trenutno ali sto bi to moralo, nije testera. Manje kosta ceo trimer nego dodaci za Stihl komi sistem.
Rucke moras da pomeris prema motoru , isto i prsten koji koji nosi trimer na uprtacima. iako pise da mora da kuka na uprtacima bude jednu saku ispod kuka, ne ide to bas tako , podignes kuku iznad kuka utegnes se dobro , priblizis rucice i nema problema . Bar sam ja tako uradio . Malo duze mora da se vuce dok upali prvi put a kad se ugreje pali iz prvog.

Kako to misliš: "čudan zvuk"? :scratch i kako je prolazno, jel se navikneš na njega ili on kasnije postane normalan?
Ne očekujem previše, zapravo neznam ni šta da očekujem od njega, to mi je prvi trimer!? Al mislim, za moje potrebe da će biti sasvim dovoljno. Nemam neke šikare za krčiti, većinom je to trava i nešto živice a tu su uglavnom kupine i poneka mladica debljine par cm. Sve što je deblje ići će sjekirom ili motornom testerom. Ne vjerujem da ću snjim rezati nešto debelo 10-ak cm, ...ipak je to kinez. Vidio sam tu kružnu testeru od cikulara i čini mi se da je potpuno tupa :confused: jel se to oštri :scratch Kako se ponaša sa trokrakim nožem, šta snjim siječeš? Oštri li se on? Može li se reduktor podmazivati i koju mast koristiti?
Šta od zaštitne opreme uzeti, šta je ono osnovno i neophodno,, a šta bi još bilo dobro da se nabavi?
 
P

Pike

Guest
noz i cirkular moraju biti tupi. kad se zavrte na 11k okretaja sijeku bez problema. ako je ostar kao noz pri toj brzini cim udari u nesto se istupi
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ne bih se baš u potpunosti složio sa tobom....istina je da nož postiže veliku brzinu, ali, sam se upravo nedavno osvjedočio da trokraki nož sve slabje sječe. Kad sam ga okrenuo, ponovno je odlično...
 
Posljednje uređivanje:
P

Pike

Guest
dakle moraju se ostriti turpijom i rub ne smije bit ostar nego tup.

znam da zvuci bedasto ali...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
i ja mislim da bi to trebalo naoštriti. A to što se brzo tupi to je do kvalitete čelika od kog je izrađen nož i nema veze sa brzinom. E sad dali se oštre svi zubi samo sa jedne strane ili npr. jedan sa jedne strane a drugi sa druge... Nisam primjetio dali su zubi na nožu razmetnuti :scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Nisu. Brusiš dvostrano, kao sjekiru. i tak u oba smjera.
Ostavljaš "oštricu" debljine oko 1mm, jer inače se jako ošteti.
Netrebam ti reći da je potrbno nož podjednako i pažljivo brusiti, te ga balansirati na neki način.




Upute za 335 Rx mogu se skinuti OVDJE
 

KnjazMilos

Član
Tu od
13 Pro 2009
Poruka
166
Kako to misliš: "čudan zvuk"? :scratch i kako je prolazno, jel se navikneš na njega ili on kasnije postane normalan?
Ne očekujem previše, zapravo neznam ni šta da očekujem od njega, to mi je prvi trimer!? Al mislim, za moje potrebe da će biti sasvim dovoljno. Nemam neke šikare za krčiti, većinom je to trava i nešto živice a tu su uglavnom kupine i poneka mladica debljine par cm. Sve što je deblje ići će sjekirom ili motornom testerom. Ne vjerujem da ću snjim rezati nešto debelo 10-ak cm, ...ipak je to kinez. Vidio sam tu kružnu testeru od cikulara i čini mi se da je potpuno tupa :confused: jel se to oštri :scratch Kako se ponaša sa trokrakim nožem, šta snjim siječeš? Oštri li se on? Može li se reduktor podmazivati i koju mast koristiti?
Šta od zaštitne opreme uzeti, šta je ono osnovno i neophodno,, a šta bi još bilo dobro da se nabavi?

Imao je prvi put kad sam ga pokrenuo neki zvuk slican zvecanju , ali drugi put kad sam palio to se nije culo. A saznao sam da je taj zvuk karakterisitcan za sve villagere . Neki se cuju neki ne. Ali to nije razlog za brigu. Za travu ti je dovoljan i BC 900 ili BC 1250. Noz se ostri normalno , nije ostar kao zilet ali nije ni tup. Mozes kao savoris brussilicom ili mozes turpijom , kako ti je lakse. Cirkular se isto ostri , ali ja ne znam kako , nisam nikad to radio. Cirkular sece dobro ja sam ga probao na pola gasa, sekao neke brestice do 3 cm debljine na pola gasa i odsekao ih kao motorna testera. Reduktor podmazujes grafitnom mascu, uzmes stihlovu mast, ja sam uzeo husqvarninu mast za glavu trimera , imas zavrtanj koji odvijes na glavi i kroz rupu od zavrtnja ubacis mast. Glavu podmazujes na neko kaze 10 neko 25 neko 40 sati. Ako kupujes u agromarketu uzmi ulje za smesu koje oni preporucuju i prodaju. Ja sam uzeo Oregon ali sam pogresio jer imam husqvarninu testeru pa sam trebao da uzmem husqvarnino . To ulje uzimam sigurno kad potrosim ovu smesu. Noz nisam jos koristio ali noz je za preraslu i prezrelu travu , kupinju ,tanko trnje . Prodavac mi je rekao da je za tanko i deblje trnje najabolji cirkular. Kad koristis trokraki noz obavezno se skida zavesica sa nozom za silk jer ako koristis noz i cirkular taj deo smeta ( dok sam probao u trnju smetao mi je taj deo). U travi jaci gas u trnju manji. Obavezno uzmi vizir.
Vise ni ja ne znam ali Savoris zna mnogo vise od mene o trimerima, pitaj ga . Ja sto sam znao i skusio sam iskucao. Ja sam moj uzeo najvise zbog trnja oko njiva , preraslo pa ne moze da se dohvati da se poprska totalom ,mora da se prvo posece.

I opet moram da naglasim , ne ocekuj da se Villager ponasa kao Stihl profesionalni trimer. Ako ne mucis masinu onda sigurno dugo moze da traje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
1) Imao je prvi put kad sam ga pokrenuo neki zvuk slican zvecanju , ali drugi put kad sam palio to se nije culo. A saznao sam da je taj zvuk karakterisitcan za sve villagere . Neki se cuju neki ne. ...


2) Reduktor podmazujes grafitnom mascu.


3) Prodavac mi je rekao da je za tanko i deblje trnje najabolji cirkular. Kad koristis trokraki noz obavezno se skida zavesica sa nozom za silk jer ako koristis noz i cirkular taj deo smeta ( dok sam probao u trnju smetao mi je taj deo). U travi jaci gas u trnju manji. Obavezno uzmi vizir.

1. To ti se zna čuti centrifugalni kuplung. Nikaj posebno niti zabrinjavajuće. Treba provjeriti kasnije stanje ležaja koji drži šalicu kuplunga.

2. NIKAKO grafitna mast! Grafitna mast je za bolcne i spore klizne lagere.
Ako nemaš originalnumast za te reduktore dobra ti je varijanta INA LIPLEKS i njoj slična mast.

3. Cirkular (ako misliš na onaj s okruglim zubima) je isključivo sa manja stabalca. Za njega ide uvijek specijalni, metalni, štitnik, radi povratnog udara, tak dok se pili da se isti naslanja na stablo.

Za trokraki ili višekraki nož ide plići štitnik nego za flaks. Na nekim trimerima se samo skida rub, a na nekima se mijenja cijeli štitinik.
 

Najnoviji postovi

Na vrh