• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

O

Obr 56727

Guest
Pozdrav!

Ima li tko od članova Husqvarna 545RX ili 555RXT?

Kako se pokazao, mišljenje?

Ili ipak gledati nešto od Stihla u toj klasi?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Danas je došlo na red "moje prvo vatreno krštenje", rada s trimerom / flaxericom, a s ugrađenim nastavkom "kopačicom".
Pogledao sam samo nekoliko yubito filmeka i odmah sam zaključio da su ti prikazi u stilu "trla baba lan, da joj prođe dan", za mene beskorisni.
Ja sam krenuo u kupovinu nastavka s ciljem da imam kvalitetno obrađene / okopane redove trsja u goricama / vinogradu, a da pritom izbjegnem koristiti motikan / običnu seljačku motiku.
Dakle moja su očekivanja unaprijed bila da bi možda moglo biti upotrebljivo i orisno, pa da taman odradi nekakvih 30% očekivanja bio bi zadovoljan.

Ugradio sam nastavak sa originalnim štitnikom / blatobranom na flaxericu i prvo pokušao raditi samo s jednim parom noževa, da imam usku radnu površinu. Prvo što sam uočio je bilo da od štitnika zapravo ne vidim noževe jer sam smatrao da bi ih rado vidio gdje su, što i kako rade. Drugo je zapažanje bilo da je učinak na zemlji slabili od mojih očekivanja i nekako jako uski trag obrađenog.

Tada sam dodao i drugi par noževa pa opet krenuo u obradu, s vrha brijega prema dolje po redu.Činilo mi se da bolje radi sa svim noževima, ali sam se borio protiv "zapikavanja" štitnika u zemlju i njegovog kočenja, sprječavanje nekakvog normalnog hodanja. Dok sam se nekako dokopao kraja reda i okrenuo prema gore, vidio sam da je tako puno lakše rukovati, ali i dalje sam se borio protiv zakopavanja štitnika u zemlju.

Dok sam došao gore, uzeo sam papagajke i jednostavno sam donji dio štitnika, pojas oko 2 cm redom svinuo od naprijed prema nazad.
IMG_20230412_121521.jpg
IMG_20230412_121539.jpg
Poslije takve "dorade" savijanja donjeg dijela štitnika prema nazad, nastavio sam s testiranjem. Odjednom je frezica "prodisala", taj malo spigani dio je sprječavao ukopavanje, olakšao je kretanja prema naprijed, a iza sebe je ostavljao uredno poravnani, sloj obrađenog reda, zemlje. Za sad još uvijek mislim da je nešto lakše frezati u brijeg, nego z brijega na dolje. Bez ugrađenog štitnika bi se frezica jako zakopavala, a i zemlja bi se previše razbacivala bez kontrole.

Danas sam sve to isprobavao i upotrijebio prvi put u životu. Radio sam i te dorade, eksperimente, učio sam na greškama. Na kraju potrošio sam oko 1,5 sati vremena, potrošio sam cca 1 litru mješavine, goriva, a na moje zadovoljstvo okopao sam 300 trsova.
Bili su samnom i otac i supruga i unuci. Supruga je u početku imalo nekoliko primjedbi, ali malo po malo me ostavila na miru neka izučim zanat, ali je bilo jasno da je na kraju učenja i odrađenog posla i ona bila viđenim zadovoljna. Otac je bio pun hvale, dopalo mu se.
Redovi trsja nakon mojeg današnjeg učenja i prvog takvog kopanja u životu izgledaju ovako okopani:
IMG_20230412_122841.jpg
Ja smatram da je učinak zadovoljavajuči, da sam okopao dobro i jako brzo. Zemlja je fino usitnjena, složena, zaravnana, a u nekoliko sam navrata čak skidao noževe da ih očistim od namotane zelenjave.
Sa običnim motikama bi se ja i supruga zajedno, na tome dosta oznojili, a nemam više mlade godine.

PS
I da, nije tako naoružana flaxerica ni previše lagana, iako imam "uprtače" preko ramena, osjeti se da ima i težinu. U toku rada 2 ili 3 puta sam pomjerao s imbus ključem ovjes s karabinerom na uprtače, na cijevi flaxerice, u traženju što boljeg kuta za obradu i balansa. Možda budem i drugi put još malo poradio baš na tome, jer imam filing da sam več taj nosač čak malo previše približio rukohvatima, ručkama.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
717
Pozdrav!

Ima li tko od članova Husqvarna 545RX ili 555RXT?

Kako se pokazao, mišljenje?

Ili ipak gledati nešto od Stihla u toj klasi?

Pozdrav,

Imao sam Husqvarnu 545RX do prije 2 tjedna, prodana je rođaku.
Jučer sam kupio FS461-C, tako da sad mogu reći što mislim o oba dva stroja.

Husqvarna 545RX je prva Husqvarna kod mene (još uvijek imamo Stihl FS350 i FS450 - to su vrhunski strojevi i danas). Imao sam problem s podešavanjem karburatora i nakon toga je stroj radio dobro.
Održavan je i prodan u stanju doslovce kao nov. Korišteno XP ulje.

Odlučio sam kupiti FS461C, nisam još s njime puno radio ali mogu usporediti strojeve (imam MS261, MS462, FS55 i FS461 te koristim stihl HP ULTRA 2T motorno ulje).

Husqvarna 545RX: bolje naramenice, više vibracija na ručkama, kvalitetnija plastika (oklop motora), čini mi se da troši manje goriva, glava za flaks je u cijeni stroja, jedan štitnik se koristi za nož i flaks

FS461: manje trese na ručkama, na izlaznoj osovini više nisu ricne nego je osovina obrušena s obje strane što je po meni lošije, na internetu piše da se dobiju Advance plus naramenice dobiju se samo Advance naramenice, karburator je elektronski M-TRONIC, življe prima gas, mora se kupit poseban štitnik za flaks (koji se sastoji od dva dijela u kompletu) jer štitnik koji dolazi uz trimer je samo za trokraki nož, te nema granični nožić za odsjecanje flaksa, malo življe prima gas, ali je i po specifikaciji nešto sitno jači...

545RX je 900 eura za gotovinu, a 461 je cca 1200 na akciji za gotovinu plus štitnik i glava dodatnih 90 EURa.

Da kupujem ponovno trimer ne znam za koji bi se odlučio :), moram još malo isprobati Stihl, najviše me razočaralo što su popucala dva plastična rebra na haubi motora (većina na to nebi obraćala pozornost ali meni smeta), a siguran sam da nisam udario po tome... Zato sam i napisao da mi se plastika čini lošija.

Po meni je Stihl FS450 bolji od Husqvarne 545RX i Stihla FS461, ali to je stari stroj kojeg se više ne može kupiti u trgovini...

Na slici u prilogu je FS461 s Autocut 46-2 glavom i štitnikom za glavu s flaksom (naračasti standardni plus crni dodatak ).
 

Prilozi

  • IMG_20230415_190039.jpg
    IMG_20230415_190039.jpg
    78.6 KB · Pregleda: 53
Posljednje uređivanje:

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,484
Kakva je situacija s leđnim trimerima, nakon ovih jednoručnih i dvoručnih, palo mi na pamet da bi s leđnim trimerom mogao lakše i brže kositi oko sadnica lijeske. Koje su mane leđnih trimer? Kupio bih Stihl fr 410...
 

Nik89

Aktivni član
Tu od
22 Velj 2022
Poruka
138
Ja sam prešo na leđni trimer i mogu reći da se više nebi vratio na obične. Ja imam vinograd na dosta brdovitom terenu i lakše mi je s njim kositi. Mislim da je stvar navike ali meni je lakše.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,162
Ja radio jedan dan sa leđnim, i nebi više
Mane, motor ti zuji na samom uhu, mokra leđa, kad se ugasi moraš ga skinut, za upalit, ako pukne flaks, isto ga skidaj, ručka je lakša, ali nije u balansu,
Sajla nije predviđena za teže poslove
Prednosti, lakša je na rukama, ali ne koliko se čini
To je moje iskustvo
 

Nik89

Aktivni član
Tu od
22 Velj 2022
Poruka
138
Kawasaki TJ53E. Za leđa nije problem ali na kosini je problem malo ručku duže vrijeme držati ali se s vremenom navikne. Po ravnome nije problem. Evo već je 6. sezona s njim…motor mu je stvarno dobar (malo troši i dosta je jaki) problem sam jedino imao s pužem jer to im je malo boljka. Nakon zamjene radi i dalje ko novi.
 

LukicM.

Novi član
Tu od
28 Tra 2023
Poruka
15
Pozdrav svima na forumu.
Imao bih jedno pitanje, možda je nekome banalno ali meni nije.

Imam H535RXT, do sada sam koristio samo Husq. XP 2-T ulje i trenutno mi nije dostupno, da li je problem ako sada koristim STIHL HP ultra?
Mislim da li valja mešati ulja?
Znači koristio sam XP pa sada bih koristio HP ultra pa posle toga bih se vratio na XP, da li to valja tako?
Inače uvek pravim svežu mešavinu i nikada je nisam ostavljao duže u rezervoaru od 24h (danas za sutra), što se ne potroši bacim a ono u trimeru uvek potošim dok se trimer ne ugasi.
 

LukicM.

Novi član
Tu od
28 Tra 2023
Poruka
15
Hvala ti na brzom odgovoru. Znači nema bojazni to što bih koristio jedno pa drugo.
Koje je lepše, pretostavljam da misliš na boju? Mislim nebitno je.
Da pitam još ovo,
uvek sam stavljao malčice više ulja 20,50ml - 21ml/1L, da li da nastavim tako ili da bude striktno 20ml/1L kako proizvođač propisuje?
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,661
Kako ti je već @swizach napisao, ulja su ista pa tako možeš stavljati istu količinu bez bojazni. Što se tiče trošenja, nemaš potrebe bacati što ne potrošiš, ja trošim dosta mješavine pa nemam neku zalihu da dugo stoji ali u trimeru mi zna ostati preko zime i nemam problema pošto su HP Ultra i XP sintetička ulja, moda nije baš naj sretnije to što stoji preko zime ali od košnje do košnje moeš bez brige imati pomješano gorivo
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
858
Ako mješavina dugo stoji u tanku, treba li mućkati prije upotrebe? Čini mi se kao da se ulje odvoji nakon nekog vremena.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Meni je ostala rutina još iz doba ininog dvotaktola i mućkam prije svake upotrebe. Sigurno ne škodi.
 
  • Like
Reactions: ZJ

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,724
Kako to , trimer Husky s ulje STIHL, zar se to slaže? Pogotovo ako se radi o trimeru manje zapremine.
Možda bi bilo dobro voditi se u odabiru ulja koje sagorijeva na nižim temperaturama?🙄
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Alat za brtvu karburatora kineza napokon testiran...ako sreča posluži jer je znanje klimavo travi se loše piše.
 

Prilozi

  • 20230429_101926.jpg
    20230429_101926.jpg
    41.6 KB · Pregleda: 32

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
858
Meni je ostala rutina još iz doba ininog dvotaktola i mućkam prije svake upotrebe. Sigurno ne škodi.
Tako sam i ja nedavno počeo, vidim da svježa mješavina zadimi kod hladnog starta, a stara kad odstoji ne. Onda protresem kosilicu ili neku drugu mašinu pa upalim. Iako mi nema logike jer bi ulje trebalo biti teže od benzina.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,484
Kupio sam Stihl FR 410 ce, nešto manje od 1100 eura na karticu. Dva dana potrošio s njim 5l mješavine. Stroj je dosta jak, trava gusta preko pola metra, kosi ju bez zagušivanja. Flaks onaj više bojni stihlov 2.7 kasnije ću probati i vortexov 2.4 koji imam iz TA. Onako na prvu, nije lagan za na leđa ali nekako se navikne pa i ne osjetim ga nešto previše u radu. Malo me iznenadila težina osovine na ručkama. Tu je valjda trećina njegove težine. Ima se što i na rukama držati. Što se tiče potrošnje, nije baš šparan ali napravi dosta posla. Ugodno me iznenadilo to što valjda naočale ni ne treba nositi jer ne baca travu u lice, tu su H535 i H525 dosta lošiji sa štitnicima. Manevriranje oko voćaka je idealno, može se vrlo brzo i precizno kositi. Nemam nekih zamjerki za sad, mogu ga preporučit tko ima sličnu situaciju kao i ja.
 

Prilozi

  • IMG_20230430_104950.jpg
    IMG_20230430_104950.jpg
    77.9 KB · Pregleda: 53
  • IMG_20230430_104941.jpg
    IMG_20230430_104941.jpg
    50.3 KB · Pregleda: 54

Najnoviji postovi

Na vrh