• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

pila

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2023
Poruka
188
Plastika itekako regaira na vodu i vlagu u zraku. Npr. za 3d printanje je razlika između jako suhog i jako vlažnog zraka nebo i zemlja.
 
  • Like
Reactions: ZJ

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,371
Preporuka ljudi koji proizvode flaks je da se potopi u vodi, i oni sami u procesima proizvodnje cijelo vrijeme provlače flaks kroz vodu.
 

mbukal

Član
Tu od
8 Tra 2017
Poruka
56
plastika koja se koristi za 3D printanje prolazi procesnu obradu kao i plastika kod proizvodnje flaksa za flaksanje, kao i ista je kvaliteta repromaterijjala (baza) za proizvodnju istih,
ajde vi koji saftate flaks u u sredstvima tekučeg agregatnog stanja izmjerite koliko je pripremljenog sredstva u tekučem agregatnom stanju u volumenu/litraži/kilaži prijei koliko je te iste nakon što ste uronili /stavili plastični flaks da se paca, ono baš me zanima da li tanji flaks npr.2mm upija manje od debljeg npr.3mm po istoj veličini volumena, jer mi koji koristimo tanji flaks do npr.2,4mm to teško uočavamo za razliku od onih koji koriste 3mm flaks pa njihov flaks može srknuti puno više i odmah uoče da fali tekučeg agregata u koji je uronjen taj flaks
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,371
Ma ne stavljam ga ni ja u vodu ali idem po raznim firmama pa svašta doznam. Uvijek si mislim da ga budem ubacio al se ne sjetim.
 

tapir

Član
Tu od
25 Stu 2019
Poruka
55
Stihl o namakanju flaksa:
"A few tips to help you as the season approaches: trimmer line is hygroscopic; this means that it will absorb moisture. Actually, STIHL premium line will absorb 5% of its own weight in water. Trimmer line does tend to dry out over time and becomes more brittle. Storing it or soaking it in water will help reduce line breakage and make the line more flexible. Be sure to deplete your supply of last year’s line before you purchase new line and begin using it.
The STIHL PolyCut™ blades are also hygroscopic. The packaging of these blades actually recommends that you store them in water. Keeping them in your garage under the window or on the dash of your pick-up truck is not a good idea, as the sunlight and heat will dry them out and reduce their life."

Shindaiwa o namakanju flaksa:
"Any plastic material can dry out, especially when stored at high temperature and when exposed to direct
sunlight. To prevent this, Shindaiwa packages much of their trimmer line in all-plastic holders so the line can be soaked in water to restore moisture.
Trimmer line with very low moisture content is brittle and inflexible. Winding dry line on a trimmer head can be very difficult. After soaking in water, the same line will become very flexible and far tougher, and service life will be significantly extended.
NOTE: This also applies to flail blades."
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,898
Trebal si to prevesti, za širje pučanstvo ;)

Evo prijevoda:
Stihl o namakanju flaksa:
"Nekoliko savjeta koji će vam pomoći u približavanju sezone:
nit za trimer je higroskopna; to znači da će upiti vlagu. Zapravo, STIHL premium nit će apsorbirati 5% vlastite težine u vodi. Nit za trimer ima tendenciju sušenja tijekom vremena i postaje lomljivija. Pohranjivanjem ili namakanjem u vodu smanjit ćete pucanje niti i učiniti je fleksibilnijom. Obavezno potrošite prošlogodišnje zalihe niti prije nego što kupite novu i počnete je koristiti. STIHL PolyCut™ oštrice također su higroskopne. Pakiranje ovih oštrica zapravo preporučuje da ih čuvate u vodi. Držati ih u garaži ispod prozora ili na komandnoj ploči vašeg kamioneta nije dobra ideja, jer će ih sunčeva svjetlost i toplina isušiti i skratiti im život."

Shindaiwa o namakanju flaksa: "Svaki plastični materijal može se osušiti, posebno ako se čuva na visokoj temperaturi i kada je izložen izravnom utjecaju sunčeve svjetlost. Kako bi to spriječili, Shindaiwa većinu svojih niti za trimer pakira u potpuno plastične držače kako bi se mogle natopiti vodom da bi se vratila vlaga. Nit za trimer s vrlo niskim sadržajem vlage je krta i nefleksibilna. Namatanje suhe niti na glavu trimera može biti vrlo teško. Nakon namakanja u vodi ista će postati vrlo fleksibilna i daleko čvršća, a životni vijek bit će znatno produljen. NAPOMENA: Ovo se također odnosi na nožiće za glavi s nožićima. "

 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,622
Ne znam kolike je snage 335, ali ovi noževi su preporučljivi za trimere ne slabije od 3 ks, a zapravo mislim da je problem samo dok ga trimer ne zavrti, isto je 300mm? Bitno je da bude dobro oštar i da radiš pod punim gasom da ne namota travu ak je dugačka.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,622
meni osobno, pošto sam lijen za sakupljanje, je bolje ovo jer korove i raslinje možeš bolje usitniti, poslje cirkulara to sve ostane ili u otkosima ili moraš skupljati i paliti.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,631
Dobar je jedan i drugi, zavisi što tko želi?
Ovaj zakrivljeni je za malčiranje i on usitnjuje sve živo, naravno ako se nekome da mlatiti s njim. Dok cirkular je za (one car) jedan rez do samog tla. Što je po meni bolje i učinkovitije. Biljku odrežeš i na hrpu koji zapališ (kad se osuši).
Npr. rubida raste do desetak metara, E sad ako je gusta to je onda katastrofa. Za nju svu usitniti sa ovim zakrivljenim treba se dobro spotit. 🥵
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Razumio sam odgovor, želim proširiti svoje pitanje. Što je ili koji je od tih rezača efikasniji u stvarnoj situaciji, u nekakvoj zarasloj polu šikari.
Ja svoj trokraki nož nisam nikad ni raspakirao, imam ga. Nemam ovakav dvokraki, a ni cirkular. No jedan je moj poznanik s cirkularom efikasno uredio više od 50 m nereda i šikare. Cirkular je samo zvonio i derao. Ja to nisam nikad tako imao potrebu raditi.

Ja i @brgud smo tipkali istovremeno, moje pitanje i njegov odgovor su 👌🥂
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,898
Ne znam kolike je snage 335, ali ovi noževi su preporučljivi za trimere ne slabije od 3 ks, a zapravo mislim da je problem samo dok ga trimer ne zavrti, isto je 300mm? Bitno je da bude dobro oštar i da radiš pod punim gasom da ne namota travu ak je dugačka.
Da nož je fi 300, piše ti sve na zadnjoj slici. Uglavnom, treba mi za kupine.
Trimer je 1,6kW, 2,2ks. Budemo vidli jel ide ili ne. Ionak u proljeće planiram (ak Bog da...) kupiti jedan jači trimer (FS261, 411 ili 461), a onda ovaj bude išel u prodaju.
Nisam do sad probal takav nož, koštal je ~100kn, pa da ga probam.

Što je bolji alat taj nož ili cirkular, za zarasli teren i raslinje?
Imam 3-kraki nož i on je za deblji drač i kupinje, ali on samo podkosi, pa ostaje dugačko i teško ga je navlačiti poslije.
Imam i Scarlet cirkular, ali on nije za travu već samo za piljenje granja, izbojaka i manjih stabala (do nekih 7...8cm)...samo ih pokosi...
Standardu pilu nisam probal na trimeru, niti ju mislim (kupovati), jer mi je trokraki nož dovoljno dobar. Ona bi bila dobra za raditi otkose, a to mi ne treba.

Imam i trokraki nož za onaj baterijski trimer, ali nije dobar: prelakom je i zaustavlja stroj. Za manje strojeve je bolji dvokraki, oblika poput ovog na gornjoj slici, samo ravni, bez tih zakrivljenih uha.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,631
Pretežito koristim ova dva alata a na trećem mjestu dolazi flaks. Trokraki nož za veću travu tanje raslinje do cca 10 mm debljine. Sa njim se može kositi kao nekad sa kosom. Dobro se je pokazao na površinama koje se kose jednom godišnje. Cirkular koristim za drvenasto do Max 40 mm debljine i to uglavnom gdje vidim da je čisto oko drva bez kamenja. Cirkular se može oštriti.
IMG_20231028_111904~2.jpg
Za zaraslu šikaru malo je teže preporučiti koji je alat bolji. Jer obično bude svega trave, šiblja i ostalih čuda. Kombinacijom ova dva alata i sa trimerom od min. 2 KS može se dosta toga riješiti.🤩
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh