• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Samo glva se i podmazuje , to jeste kad dobro podmazes glavu ista mast podmazuje i kardansku sipku koja prenosi vrtnju s motora na glavu , jos jedna mala opaska , dobro je povremeno kositi brinu ali odozdo ako si prthodno dobro namazao glavu , u tom slucaju ce mast koja se rastopila u glavi podmazati cijeli sklop sve do motora !

Moram priznat da si se pametno sjetio to za košnju brine odozdo....tako ću i ja kroz neko vrijeme naprskat wd 40 na glavu trimera i to obilno pa kositi ravno uzbrdo a wd je u tečnom stanju pa će se rasporediti po cijelom kardanu.
Također ću koristiti i mast od Husqvarne za podmazivanje glave trimera prema korisnom savjetu kolege ZJ
 
Posljednje uređivanje:

KnjazMilos

Član
Tu od
13 Pro 2009
Poruka
166
Ne treba ti uopste WD 40 . Istisni malo ili malo vise masti za glavu trimera u glavu trimera kroz otvor na glavi koji se pojavi kad odvijes odgovarajuci zavrtanj.Na mom Villageru nije mogao da udje vrh tube nego sam sipao u mali spric pa ubacivao. Ta mast koja je visak ide uzbrdo prema motoru jer ne moze da izadje na suprotnu stranu.Ako ipak moze znaci da su otisli semerinzi na lezajevima i da je vreme da ih menjas. Plus kod mene je " karadan" ili osovina u sredini cevi na kojoj su rucice i trebalo bi da sipam pola litra wd 40 da bi je podmazao. Sa mascu je mnogo jednostavnije.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Ne treba ti uopste WD 40 . Istisni malo ili malo vise masti za glavu trimera u glavu trimera kroz otvor na glavi koji se pojavi kad odvijes odgovarajuci zavrtanj.Na mom Villageru nije mogao da udje vrh tube nego sam sipao u mali spric pa ubacivao. Ta mast koja je visak ide uzbrdo prema motoru jer ne moze da izadje na suprotnu stranu.Ako ipak moze znaci da su otisli semerinzi na lezajevima i da je vreme da ih menjas. Plus kod mene je " karadan" ili osovina u sredini cevi na kojoj su rucice i trebalo bi da sipam pola litra wd 40 da bi je podmazao. Sa mascu je mnogo jednostavnije.

Da koristit ću mast više a wd 40 ne namjeravam skroz izbaciti iz upotreba nego tu i tamo s vanjske strane malo glavu jer zaista imam vanredno dobra iskustva s njim a i štiti od vlage,takoreć on rastura vlagu i tako spriječava hrđu.
To sa špricom ti je super ideja,nabavit ću Huqsvarna (ili Stihl) mast po preporuci ZJ i onda ću u špricu pa tamo kad se odšarafi onaj šaraf ušpricat koliko se može.
Kako često sipaš mast u trimer?
Danas sam opet kosio sa trokrakim nožem rastura,četvrokraki mu ne može ni šegrt biti....i još što kawasaki troši malo goriva? u rezervoar stane 1 litar i nikako ga potrošiti,mislim da otprilike troši minimalno duplo manje od Stihla(imam i stihl trimer onu malu 45-ticu )
 
Posljednje uređivanje:

KnjazMilos

Član
Tu od
13 Pro 2009
Poruka
166
Ja sam ubacivao prvi i drugi put na 5-6 sati pa sam treci put ubacio dosta tako da nisam ubacivao sigurno 11 -12 sati ukupnog rada . A kad kosim ne kosim duze od 3-4 sata Je rkad se razmahnem ne stajem dok ne zavrsim i tad mi trimer radi bez odmora , jedini odmor mu je kad sipam benzin. Inace od kad je trava izgorela od suse kosio sam dva puta lucerku po sat ipo dva i nisam ubacivao jer racunam da nije mnogo radio . A prosle nedelje radio dva puta po sat ipo u trnju i opet nisam nisam ubacivao .Racunam da ima dovljno . Ako ti je stitnik plasticni kad seces trnje skidaj ga da se ne polomi .Ja nisam skidao pa je prosao kako je prosao i sad moram da kupim novi ako ne budu hteli da mi priznaju garanciju.
Ako pogledas na husqvarninom sajtu videces da su svi nozevi samo za travu. Stihl jos gore , ima i cirkulare samo za travu. Isprobaj sam nozeve i vidices koji je najbolji za tvoj posao. Jedino kao seces trnje i tanje drvece iz mi cirkular. AKo kosis cirkularom travu onda ti trimer kosi skoro naleru jer cirkular sece travu a noz prebija pa morada radi pod malo vecim gasom od cirkulara. Opet naglasavam nikako ne koristi husqvarnin ili stihlov cirkular za zbunje i tanje drvece da kosis travu. Imas cirkulare za kosenje trave , ja koristim za travu moj koji ima siljate zube i to 80 zuba . Ovaj husqvarnin bi bio greh terati da kosi travu.
 
Posljednje uređivanje:

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Ja sam ubacivao prvi i drugi put na 5-6 sati pa sam treci put ubacio dosta tako da nisam ubacivao sigurno 11 -12 sati ukupnog rada . A kad kosim ne kosim duze od 3-4 sata Je rkad se razmahnem ne stajem dok ne zavrsim i tad mi trimer radi bez odmora , jedini odmor mu je kad sipam benzin. Inace od kad je trava izgorela od suse kosio sam dva puta lucerku po sat ipo dva i nisam ubacivao jer racunam da nije mnogo radio . A prosle nedelje radio dva puta po sat ipo u trnju i opet nisam nisam ubacivao .Racunam da ima dovljno . Ako ti je stitnik plasticni kad seces trnje skidaj ga da se ne polomi .Ja nisam skidao pa je prosao kako je prosao i sad moram da kupim novi ako ne budu hteli da mi priznaju garanciju.
Ako pogledas na husqvarninom sajtu videces da su svi nozevi samo za travu. Stihl jos gore , ima i cirkulare samo za travu. Isprobaj sam nozeve i vidices koji je najbolji za tvoj posao. Jedino kao seces trnje i tanje drvece iz mi cirkular. AKo kosis cirkularom travu onda ti trimer kosi skoro naleru jer cirkular sece travu a noz prebija pa morada radi pod malo vecim gasom od cirkulara. Opet naglasavam nikako ne koristi husqvarnin ili stihlov cirkular za zbunje i tanje drvece da kosis travu. Imas cirkulare za kosenje trave , ja koristim za travu moj koji ima siljate zube i to 80 zuba . Ovaj husqvarnin bi bio greh terati da kosi travu.

Dakle trebalo bi moći 10 sati rada bez ubacivanja kolomasti...onda ću tako...inače mast se ne može skroz potrošit za tako malo rada sve da hoćeš po mom mišljenju.
Probao sam četerokraki i trokraki i ovaj drugi je zakon, neuporedivo bolji. Cirkular se mislim bi li nabavljao jer ovako nosim malu pilu za grane sa sobom i kad naiđem na jače grane ugasim trimer i te ispilam pilom pa onda idem dalje. Trinmerom ih nebi sigurno mogao tako nisko i temeljito odstranio kao sa ručnom pilom,nakako sam sad na tom zaključku najviše.
Ovo za Husgvarnu i Stihl sam mislio njihovu mast original nabaviti.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Moram priznat da si se pametno sjetio to za košnju brine odozdo....tako ću i ja kroz neko vrijeme naprskat wd 40 na glavu trimera i to obilno pa kositi ravno uzbrdo a wd je u tečnom stanju pa će se rasporediti po cijelom kardanu.
Također ću koristiti i mast od Husqvarne za podmazivanje glave trimera prema korisnom savjetu kolege ZJ
samo da svima bude jasno WD-40 nije za podmazivanje, on odmašćuje masne djelove. Znači kad našpricaš sa WD-om on tu masnoću skida. Za podmazivanje si kupite tekuću mast u spreju, skuplja je od WD-a ali zato ona podmazuje.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Čujte nebi sad htio pametovati bilo kome ali wd-40 meni je osobno još davno preporučio jedan vrhunski majstor koji je radio godinama u Njemačkoj i ja ga koristim dosta godina i imam uvijek jako dobre rezultzate s njim i svakako je dobar za podmazivanje jer on ODMAŠĆUJE I PODMAZUJE...što je ponekad teško razumijeti ali tako je
uostalom evo jedan link od brojnih na internetu koji potvrđuju moje riječi

http://www.unitrade.ba/hr/novosti/default.aspx?newsID=118

Usput,što se tiče trimera u glavu ću utiskivart i koristit kolomast po savjetu kolega odavde ali ne mislim isključiti skorz ni wd 40 jer rekoh već iskustava sa njim su jako dobra,osim toga wd znači water displacement (uklanjanje vode ili micanje vode), tako da je njegova korist,po mom skromnom mišljenju,vrlo dobrodošla. Inače svako nek radi kako misli da je najbolje....
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Čujte nebi sad htio pametovati bilo kome ali wd-40 meni je osobno još davno preporučio jedan vrhunski majstor koji je radio godinama u Njemačkoj i ja ga koristim dosta godina i imam uvijek jako dobre rezultzate s njim i svakako je dobar za podmazivanje jer on ODMAŠĆUJE I PODMAZUJE...što je ponekad teško razumijeti ali tako je
uostalom evo jedan link od brojnih na internetu koji potvrđuju moje riječi

http://www.unitrade.ba/hr/novosti/default.aspx?newsID=118

Usput,što se tiče trimera u glavu ću utiskivart i koristit kolomast po savjetu kolega odavde ali ne mislim isključiti skorz ni wd 40 jer rekoh već iskustava sa njim su jako dobra,osim toga wd znači water displacement (uklanjanje vode ili micanje vode), tako da je njegova korist,po mom skromnom mišljenju,vrlo dobrodošla. Inače svako nek radi kako misli da je najbolje....

Upravo tako , svatko nek radi kako misli da valja ! E sad sto se tice vode , ja svojim trimerom kosim i po vodi i nisam primjetio da mu sta smeta , u uputstvu je pisalo staviti masti ja se toga drzim i nemam problema s tim . Za deblje drvece do 5 / 6 centimetara u promjeru ja koristim obican zeljezni list pile ( od nekog starog cikulara ) isti svako toliko proletim kutnom brusilicom da mu malo popravim zube jel svako toliko dohvati kamen pa se zatupi i nemam nikakvih problema , niti s motorkom nebih lakse i brze odrezao .
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Da, on ima svojstvo podmazivanja ali ni izbliza ko ulje ili tekuća mast. Imao sam doma primjer podmazivanja sa njime i tekućom masti, na autu su mi škripali seleni jer nisu konstrukcijski baš najbolje riješeni i svi su mi preporučali WD za podmazivanje. Nakon podmazivanja sa njime u roku 10 -15 dana priča se ponavljala a vizualnom kontrolom više nije bilo ni traga WD-u, jednostavno je ishlapio. Sa tekućom masti sam taj problem riješavao za naredna 3-4 mjeseca. Ja osobno WD koristim prilikom odvrtanja šerafa i za pranje motora ako nemam pri ruci ivasol ili neku sličnu tekućinu i jako dabro se sa njime da očistit sva masnoća koja se nakupi sa vremenom. Pred nekih mjesec dana prao sam jednu getribu od auta izvana sa njime i nakon ispiranja sa vodom bila je ko nova.

Ako je vama WD dobar za podmazivanje vi ga koristite ja znam da neću. L.P.
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Evo kako sam ja rješio podmazivanje na svojoj glavi.....samo uzmem mazalicu nakon svakih 10-15 sati i par puta nadrukam i to je to



Tu je još prljava jer treba baciti još jednu košnju oko kuće pošto trava nakon ove zadnje kiše raste ko luda,a onda ide čišćenje ivasolom i konzerviranje za preko zime
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Odlično rješenje @tomo, jednostavno a vrlo učinkovito. Jedini je problem kaj svi nemaju mazalice. Zato se kupi ona tuba sa masti koju našerafiš na glavu malo stisneš unutra i nemaš brige.

Jedino mi nije jasno ovo podmazivanje kardana u cijevi koje neki spominju. Radim sa trimerima već 15-tak godina i sve koje sam imao i sa kojima sam radio imali su kardan i ni na jednom nije bilo potrebe za njegovim podmazivanjem niti je to bilo gdje pisalo da treba činit :roll:
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Evo maloprije sam kupio ovu mast za podmazivanje pužnog zgloba(tako piše)od Husquvarne tj. Jonsered piše na njoj,225g težina u bijeloj tubi....
Pitao sam ovlaštenog trgovca kako se ubacuje može li sa špricom kaže da ne nego se prisloni tuba na onaj otvor i koliko ide ide.
Kaže da je potrebno mast dosipati 2-3 puta u sezoni.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Evo maloprije sam kupio ovu mast za podmazivanje pužnog zgloba(tako piše)od Husquvarne tj. Jonsered piše na njoj,225g težina u bijeloj tubi....
Pitao sam ovlaštenog trgovca kako se ubacuje može li sa špricom kaže da ne nego se prisloni tuba na onaj otvor i koliko ide ide.
Kaže da je potrebno mast dosipati 2-3 puta u sezoni.

Eto sve si rijesio, samo uguras spic tube u otvor iz kojeg izvrnes saraf i istisnes masti koliko ide . Sto se tice ove mazalice na glavi ja to nebih koristio, iz razloga sto nije predvidjeno da tu stoji mazalica , recimo nadrukas malo previse masti i izbijes semering ,mazalice se inace koriste iskljucivo na mjestima dgje se s mascu podmazuju bukule !
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Evo kako sam ja rješio podmazivanje na svojoj glavi.....samo uzmem mazalicu nakon svakih 10-15 sati i par puta nadrukam i to je to
Ovo je dobro riješenje mislim da ću i ja to isto napraviti na svom trimeru
 

KnjazMilos

Član
Tu od
13 Pro 2009
Poruka
166
Evo maloprije sam kupio ovu mast za podmazivanje pužnog zgloba(tako piše)od Husquvarne tj. Jonsered piše na njoj,225g težina u bijeloj tubi....
Pitao sam ovlaštenog trgovca kako se ubacuje može li sa špricom kaže da ne nego se prisloni tuba na onaj otvor i koliko ide ide.
Kaže da je potrebno mast dosipati 2-3 puta u sezoni.

na mom trimeru ne moze da udje vrh tube u rupu pa moram spricom. Ni ja nisam verovao da moze do same zemlje tanje drvece trimerom da se sece dok nisam probao . Samo treba da se malo uvezba. Ja vise za drvece koje moze da odsece cirkular ne koristim testeru.Em je teska em probija bubne opne. Trimer okacim na uprtace i teram bez umaranja. I jos me pogodi maler , gurnu otac dok je pomerao trnje vile i zakaci ja husqvarninim cirkularom po vilama i zeznu 7 zuba . Ali je turpija to resila koliko se moglo.
 
Posljednje uređivanje:

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
pokušaj naći ovu tubu od husqvarne ima neki prilagođen uski vrh pa možda uđe.
Ja nosim običnu ručnu pilu za granje,ne motornu zajedno sa trimerom
a kad nosim motornu pilu onda ne nosim trimer jer ko bi sve nosio toliko :)
kupit ću i cirkular ima ih po 25km pa da isprobam kako ide sa njim
 
Posljednje uređivanje:

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Nabavio sam cirkular ali nija Scarlet od Husqvarne nego neki obični i mogu reći da je jako dobar puno je efikasniji i od trokrakog noža,posebno je dobar za rasturat one višegodišnje nakupine od kupina i polegnutih grana i sl.
Samo ipak nije baš dobar za rezanje grana promjera većeg od 3-4 cm za to je bolja motorka.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Nabavio sam cirkular ali nija Scarlet od Husqvarne nego neki obični i mogu reći da je jako dobar puno je efikasniji i od trokrakog noža,posebno je dobar za rasturat one višegodišnje nakupine od kupina i polegnutih grana i sl.
Samo ipak nije baš dobar za rezanje grana promjera većeg od 3-4 cm za to je bolja motorka.

Pa za to je Scarlet, on ima profil zuba slično kao motorka i namjenjen je upravo za rezanje tih debljih grana i stabalaca.
 

laik

Član
Tu od
27 Pro 2011
Poruka
371
Pa za to je Scarlet, on ima profil zuba slično kao motorka i namjenjen je upravo za rezanje tih debljih grana i stabalaca.

Vjerujem da je Scarlet najbolji(vidio sam na slikama da ima neki poseban profil zubaca) ali i ovaj je dobar(nije ni skup 25km) osim toga jednom kad počistim ovo nema više debljih glogova i sl.a sad sam više od pola sredio a imam i motornu pilu pa sa njom pilam debele glogove ,ljeske i dr...samo evo sve pohvale cirkularu na trimeru zaista je puno bolji od trokrakog noža a da ne spominjem koliko je bolji od četverokrakog.
 

Najnoviji postovi

Na vrh