• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

Sharko

Novi član
Tu od
12 Svi 2016
Poruka
23
Je, to je istina, često ih pratim s prozora :D
Samo tu je mana šta ne znamo koliko im prosječno traju ti trimeri ili koliko se kvare a znamo da njima novci nisu problem hah
Al virovat ćemo struci
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,106
Gas,ne gas,svatko nek odluči sam,toliko se o tome već pričalo ovdje,da se nema puno više šta reći,
Da li i motorki držite stalno full gas da se nebi kvačilo potrošilo?
 

pila

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2023
Poruka
193
Za pocetak ja se nebi usporedjivao s komunalcima i takvim firmama jer oni nit su kupili stroj nit ih je briga za njega. Oni su tu od 8 do 16 i to je to. Nit je kupio gorivo, flaks, filter, lanac, mast, ulje... pa da ga briga koliko trosi.

Druga stvar svaki put kad se centrifugalno kvacilo otpusti potrebno je opet dodat gasa da se opet rastvori, tu se naravno trosi gorivo i dogadja odredjeno klizanje kvacila i motor kad se naglo pusti gas se zatvori klapna, radi samo L dizna ali na visokim okretajima, znaci podmazivanje se smanjilo, kad se pocne otvarat klapna u pricu dolazi H dizna koja daje dovoljno mjesavine za podmazivanje.
Uostalom, ovo je isti motor i isto kvacilo kao i motornoj pili, jel nju isto gasirate 2 sekunde za rez ili drzite konstante okretaje na ne nuzno punom gasu.

EDIT: na stalno gasiranje mozemo jos dodati i habanje sajle gasa i polugice gasa na karburatoru. I ako ja mogu derat kineza od 600 kn na ovoj zegi na 80-90% gasa, a vi svoje stihlove i husqvarne ne, onda sve u pm...

Nek admin zalipi ovo na pocetak teme da se vise ne vracamo na ovo.
 

Prilozi

  • images (4).jpeg
    images (4).jpeg
    9.8 KB · Pregleda: 16
Posljednje uređivanje:

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,634
Uostalom, ovo je isti motor i isto kvacilo kao i motornoj pili, jel nju isto gasirate 2 sekunde za rez ili drzite konstante okretaje na ne nuzno punom gasu.

EDIT: na stalno gasiranje mozemo jos dodati i habanje sajle gasa i polugice gasa na karburatoru. I ako ja mogu derat kineza od 600 kn na ovoj zegi na 80-90% gasa, a vi svoje stihlove i husqvarne ne, onda sve u pm...

Nek admin zalipi ovo na pocetak teme da se vise ne vracamo na ovo.
Dok motorka reže gas je full, ali ga svakako otpuštam kad prenosim pilu od reza do reza, na stranu ekonomičnost, sparanje goriva ili kvačila i ostalih komponenti, pitanje je i sigurnosti gdje nije baš ni malo pametno sa pilom na kojoj se vrti lanac hodati po šumi, Ako moram birati između toga da na trimeru mjenjam kvačilo i da me komad drva opizdi po faci, biram zamjenu kvačila, sa flaksom kosim u obje strane pa tu nema potrebe za "drkanjem" po gasu
 

pila

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2023
Poruka
193
Pa da naravno kad prenosis pilu od reza do reza ili kad se ides premjestit da ces pustit gas, ovo sam konkretno mislio na stalno gasiranje trimera, otkos pod gasom, pa pustit, pa opet gas pa pustit...
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,396
S motorkom ne radim. Zadnji puta kad sam radio, svi znamo šta se dogodilo 🤣😂.

Ali smatram da je drkanje po gasu jedno, a otpuštanje gasa drugo. Svi mi dobro znamo i čujemo kad netko siluje trimer.

Ja npr. S nožem držim 3/4 gasa i u jednu i u drugu stranu. Ako je visoka trava onda pun gas..
 

mbukal

Član
Tu od
8 Tra 2017
Poruka
59
moje saznaje o turiranju/ne držanje konstantnog gasa prilikom košnje trimerom: kad sam posjetio ovlašteni servis da se raspitam o meni čudnom načinu rada gasa kod AL-KO BC500B jer nisam naviknut i nisam imao iskustva sa takvim načinom rada gasa, serviserje je rekao da AL-KO BC500B i takvi jači trimeri su napravljeni da ili radi punom snagom ili je u leru položaju gasa poslje otpuštanja čoka tj, nije u stanju vrtjeti kardan a neki zračni ventil je zatvoren i radi u stabilnom leru/u mirovanju je-rekao je da takav slični princip rada ima i STIHL FS120, kad sam mu spomenuo Makitu EM2600U i Stihl FS 55 za usporedbu sa AL-KO BC500B, rečeno mi je da su ovi prvi dobri farejcagi za košenje i održavanje trave oko kuče tj. ništa visoka i gusta velika trava te je regulacija gasa lagana i oni nemaju taj dvopoložajni dio gasa, drugi spomenuti trimer da je več nekakav konj bez pedigrea/mješanac (ipak ne magarac) koji može i granje rušiti sa šajbom i da zato ima dvopoložajni gas za efikasnu iskoristivost u punom gasu i malim hodom za povečanje gasa-otvaranje tog zračnog ventila, i da prva dva ne mogu raditi što može treći isto kao što treči ne može što i prva dva, ukratko, rečeno mi je da trimer mora raditi punim gasom dok se koristi a ne tururati jer se dešava ovo što je pila opisao-svojim riječima je to rekao i serviser sa dugogodišnjim iskustvom u popravku trimera i motorki (ispod radnog stola kanta 50l puna puncata nevaljalih promijenjenih karburatora) dok kod ovih slabijih zbog ne postojanja tog ventila za zrak mogu i puno više usporiti vrtnju motora za efikasan rad (ne pitajte me o tom ventilu zraka jer to sam prvi puta čuo od servisera a ionako sam lajbek za mehaniku motora sa unutarnjim izgaranjem)
 
Posljednje uređivanje:

mbukal

Član
Tu od
8 Tra 2017
Poruka
59
Na Makita EM2600U i Stihl FS55 oduzimam i držim na pol gasa sa lakočom u vočnjaku, dvorištu i vinogradu, to su površine koje se održavaju, u tastovom obraslom vočnjaku zarsloim i u drvene mladice kojekakvog grmlja neodržavanom godinama išla je Alko BC500B i na njoj rad sa 3/4 do ful punog gasa je ok, ne treba stiskati maksimalno ful puni konstantno, ali držati gas na pola za konstantnu košnju je jako teško jer je premali razmak na polugi, propadanje/pritiskanje ručice gasa ima mali hod a veliki učinak pa se čini da namjerno turiram, kod ove prve dvije nema tih problema, i ne znam što tu nije jasno ili je smiješno, nikad ali baš nikad nisam oštetio koru mlade vočke flaksannem sa prve dvije a sa trečom i uz veliku pažnju igranjem gasa uspio sam oštetiti koru mladice vočke, da ponavljam ono što mogu prve dvije ne može treča i obrnuto isto kao što i treča najbolje radi sa 3/4 gasa u kontinuitetu, moja osobna iskustva a ne teorija,
p.s. sve tri koriste flaks 2,4mm sajla obložena plastikom, paket po 50 metara u komadu, Makita EM2600U je koristila i 4kraki nož/šajbu za slični teren ali ipak manje zarasli i koji je bez problema odradila ali sa puno više utrošenog vremena i manje benzina nego Alko BC500B sa puno više benzina i puno manje vrrmena sa plastificiranom sajlom 2,4mm😇😚
 
Posljednje uređivanje:

mbukal

Član
Tu od
8 Tra 2017
Poruka
59
nastavak: Sa Alko BC500B sam se puno više umorio nego sa Makitom EM2600U bez obzira što sam sa njom duže radio približno isti posao, Stihl FS nema kardan pa na nju nisam nikad stavljao šajbu, kad trebam smanjiti gas tada koristim Makitu ili Stihl, koristim uređaje za ono za što su namijenjeni da rade najbolje , tj. uvijek koristim namjenske uređaje (navika iz profesionalnog posla)😘😀😚
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh