• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Turbomatic

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Sto konkretno znaci turbomatic, pretpostavljma nesto oko spojke, dakle nije klasicna tarna spojka sa lamelama nego uljna ili neki drugi princip. Zanimaju me detalji, naciji koristenja, prednosti nedostaci, princip rada i odrzavanje.
 
C

classares

Guest
pošalji članu ivici_m pp ili ču mu ja reči da ti ovdje odgovori... jer on ima fenda 312 turbomatic... znam da je meni objašnjavao al sam sve zaboravil natrag....uglavnom korisna stvar..to znam... :D :D :D
 
I

ivica

Guest
turbomatik bi u prjevodu znacio turbo kvacilo ,to je neka uljna turbina ,neznam tocno princip ,puno je trajnije od klasicnog suhog kvacila ,ide i do 20.000rs ,ukratko funkcionira ovako ,stavis traktor u brzinu stisnes kocnicu i pustis kvacilo traktor samo nalo smanji gas al ne krepa ,pustis kocnicu dodas gas i traktor lagano krene ,a ni kod promjena brzine nema udaraca
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako je tako odnosno ako tako radi to je obična stara u narodu poznata kao hidrodinamička spojka .
Naziv je stvarno simpatičan , nevjerojatno kako još prolazi naziv turbo kao dobar marketinški trik
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Naziv nije novi marketinski trik, posto na traktoru tako pise, a on je iz 1972 godine, vjerovatno se odnosi na turbine koje pogoni strujanje ulja u kucistu. Zanimalo me da to nije na principu mehanike, odnosno centrifuge, a to bi se mozda trosil. Ovo je vjerovatno u ulju se vrti pogonski dio gonjen od motora u zajednickom kucistu sa gonjenom turbinom od mjenjaca, te tako strujanje ulja koje se stvori dodvanjaem gasa (podizanje obrtaja turbine) se pokrece mjenjac odnosno pokrece se stroj, Jesam li u pravu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
1972 ..tako da ..tada je sve bilo turbo .. :lol: čak me i stari napravio turbo .
Nisam odgledao ovo do kraja ..ali približno tako nekako ozgleda , da dobro si opisao .
[youtube:2zjymn5w]MvLoX0z9qoY&feature[/youtube:2zjymn5w]
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Nakon ovog snimka sve je jasno, samo vjerovatno se neki minmalni gubitci u energiji stvaraju u odnosu na klasicnu spojku (ipak se stvara trenje fluida i nije mi jasno kako se to hladi posto je mala koljicina ulja unutra)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,808
Unutra ulazi ulje iz mijenjača pod tlakom jer je u mijenjaču pumpa i unutra se hladi ako nema hladnjak ulja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Muhaničar, mislim da griješiš. Ova spojka je na Fendtu direktno na zamašnjaku, iza nje je klasični kuplung s pločom, tak da nema nikakve uljne veze s mjenjačem. Inače, u njoj pogon stalno malo klizi, znači, grije se, tak da nije preporučljivo dugo držati ju zakočenu jer bi se mogla pregrijati.
Hidrodinamička spojka je napunjena uljem do određene razine, i to joj daje određena svojstva.
Jednak tip spojke je bil ugrađivan na Indos viličare, da se ne dere lamela dok pripeljavaš viličar.
Danas su ju zamijenili lamelastim spojkama potopljenim u ulje (power-reverser, powershuttle).
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,808
Zj nisam nikad to videl na fendu ali mislim da mi govorimo o dvije sasvim različite stvari.
Hidrodinamička spojka je to kaj je na indosu i to je točno kaj si ti napisal radio sam to i znam kaj to je ali ono kaj je puknuti metnul video nije ni blizu toga.
To kaj je metnul puknuti smo mi zvali vandler i ugrađivali na viličare. Inače se taj vandler ugrađuje večinom na viličare koji imaju automatski mijenjač barem iz mojeg iskustva i to radi onak kak sam napisal pomoču pumpe u mijenjaču.
Ti vandleri se ugrađuju i u automobile sa automatskim mijenjačem.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
powershift kaže:
Nakon ovog snimka sve je jasno, samo vjerovatno se neki minmalni gubitci u energiji stvaraju u odnosu na klasicnu spojku (ipak se stvara trenje fluida i nije mi jasno kako se to hladi posto je mala koljicina ulja unutra)
U pitanju su mali pritisci pa ktome i mala grijanja ..Klizanja nešto ima ..ali ima i brdo prednosti ...
Ovo je idelni traktor za npr. prednji utovarivač i za tako neke spec. poslove gdje se inace često "visi" na kvačilu
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Kad fenda koji ima turbomatic teraš par godina i onda sjedneš u traktor koji nema onda vidiš da turbomatic ima tisuću prednosti .
Za illustraciju traktor mi se nikada nije ugasio u radu . Kad teraš prikolicu po balavom samo smanjiš gas i traktor ne klizi na kotčima nego na turbomaticu . Sa traktorom 78 Ks vučemo prikolicu 15 t . ko ga smislio svaka mu čast !
Motor puno manje trpi i duže traje , što se tiče da je prenos snage smanjen možda ali zbog toga ga nikad nebi skino sa traktora.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Eto ..iz prve ruke ..na žalost u ovom dijelu balakana je još uvjek frajerski držati ruku na mjenjaču i lakat izbaciti kroz prozor ...Nitko (koga poznajem) a tko zalutao na automatski mjenječ nije požalio .
Uobičajni je izgovor oko povečame potrošnje no to se direkno odrazi na vijek trjanja motora i konacna suma je na strani automatike .Sigurno taj konfor na neki naćin košta ...startna cijena , održavanje itd .. bla,bla,bla
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Sto se tice odrzavanja pa tu je turbomatic u prednosti, tesko sta da se pokida, nema lamele koja se trosi a rad sa takvim strojem je laksi. E sad me zanima ako je to sve tako dobro zasto se uopce na novim strojevima koriste klasicne spojke kad su ove u upotrebi od 1970-tih, bar na mom traktroru. I da na dodam imam sva pozitivna oskustav sa turbomatic spojkom, jedino ako me neki kvar ne opece.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Jednostavno, stroj koji traje viječno nije rentabilan tvornici.

Puknuti, mislim da koči, samo nesmiješ ići malim gasom.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
znači da traktor ugasiš na nizbrdici on više ne bi kočio motorom :?:
 
I

ivica

Guest
josip123 kaže:
znači da traktor ugasiš na nizbrdici on više ne bi kočio motorom :?:
NE ,a koji i bi kocio da ga ugasis ,kotaci bi tjerali motor
Jednostavno, stroj koji traje viječno nije rentabilan tvornici.
fendt nema takvu politiku ,oni idu na kvalitatu i dugotrajnist zbog toga ih kupci nagradjuju s vjernosti pa netrebaju razmisljati o kolicini ,i naravno cijena je u pitanju
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
MF 595 kada ga ugasiš ne drži ga motor jer ima nekakav sistem čim traktor ugasiš automatski je i izbačen iz brzine. iz toga razloga sam postavio pitanje.znači kod fendta nije takav sistem :?:
 

Najnoviji postovi

Na vrh