• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ugradnja turbine na traktoru

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Čitam i pitam se, ako se stavi turbina gore, jel bude motor to izdržao? Nisam neki stručnjak ali kolko znam turbo motori imaju dodatno podmazivanje i bolje hlađenje, vjerojatno i kvalitetnije sklopove.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
U kak je tu veselo🤭
To je čar foruma, nisam jedini kaj imam specijalne projekte😊
Ali @Borisllav360 nemoj se stim zajebavat, pa kolko ti bude to pomoglo? Nisam baš siguran u neki veliki postotak, turbo sam po sebi nije probelm, sve drugo se veže uz njega.
Ali ajde lolek i bolek imaju svoj šou program, pa je zanimljivo čitat njihove postove 🤭e da vas nema trebalo bi vas zmislil @ZJ i @MUHA 😂
Lolek :unsure:
A dobro, ovo je Lolekova turbina na Lolekovom panku slikana Lolekovom rukom i očišcena i napasana Lolekovom rukom na jedan auto.
Pokaži ti svoju
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Čitam i pitam se, ako se stavi turbina gore, jel bude motor to izdržao? Nisam neki stručnjak ali kolko znam turbo motori imaju dodatno podmazivanje i bolje hlađenje, vjerojatno i kvalitetnije sklopove.
Imaju klip obucen teflonom i prva karika je obično u metalnom okovu.
I jako je bitno da imaju hlađenje motornog ulja.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Lolek :unsure:
A dobro, ovo je Lolekova turbina na Lolekovom panku slikana Lolekovom rukom i očišcena i napasana Lolekovom rukom na jedan auto.
Pokaži ti svoju
Ja nemam, a de je tvoja slika? Ja samo imam velikog kalibra.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Svi videi koji pokazuju utrke traktora kojima se nešto "mućka" uglavnom ne prijeđu ni do kraja trkačke staze.
Muha , to što navodiš je tako i nisi širio šta se dalje dešava.
Mane je naveo parametre koji su upitni.
Ako neko misli ugradit turbinu mora sve parametre koji prate konstrukcionu karakteristiku motora povećat za onoliko za koliko dodaju vatre.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Evo Lolekove slike s panka, a kemija ugradnje i upasivanja unutar klime nije za tvoje oke da nebi postal prepametan.

20200424_120412.jpg
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Ne trebam ja to videt, al bum rekel kak si got složil doma to nije dobro složeno, ne mislim niš loše, ali to se doma nemre složiti da vozi kak spada, znači ak si ti složil turbinu doma da je dobra i da vozi i da je balansirana i sve ti si Bog, a znam da ju tak nisi složil, možda si ju presložil samo za prvu silu, ali ponavljam di je to od složenoga. 😊
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Slika pokazuje sve, ali i po pored toga nije stvar u turbini već je motor nemože podržat za dodavanje snage. Turbo traži više ulja, dodatno podmazivanje stubline, veći su ležajevi na radilici, deblja klipnjača tvrđi klip itd. Glava motora nije predviđena da primi dodatni zrak i da ispusti višak gasova. Sistem hlađenja se možda i može riješit, ali čari se dešavaju u kompresionom prostoru i tu sve staje.
Kako kaže Muha jednostavno to neide, i oni koji znaju o tome ...
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
A kako se riješava podmazivanje tako naknadno ugrađivane turbine?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Nema rešavanja dodatnog podmazivanja, jer rupe u bloku motora nisu predviđene za to.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
A kako se riješava podmazivanje tako naknadno ugrađivane turbine?
Ukradeš na pravom mjestu malo ulja i ostatak vratiš u karter.
Konkretno na Ursusu o kojem ovdje pričamo nije problem nikakav.
Čak i pumpa ulja ima dovoljno šusa samo treba malo na njoj poraditi, a i šprice za hladenje čela klipa nisu problem za odraditi.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Dovod ulja do turbine ide gdje je indikator ulja a povrat u karter je isto lako napraviti.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Turbina netraži mnogo ulja i za nju se može uzeti ulje na mnogo mjesta i to je rešivo, klipovima i radilici treba mnogo i to je poteško ali i da se riješi sistem podmazivanja, ostaju čari u kompresionom prostoru. Dodatne količine zraka i goriva bi se trebalo smiješat i sagoret u cilindru, (pa recimo trenutno, ali ovo je ozbiljno vrijeme u termodinamici) a nikako da zaostaje sagorijevanje i da se nastavlja u izduvnom sistemu , pa da se dešava kao na slici Muhina, joj ala se crveni. Kratkoročno može sve, ali za ozbiljniji rad i duzi period, nebi klipnjače dobro se ponašale a tek bi se itekako osjetilo na radilici jer veličina i prečnik ležajeva neprati dodatni pritisak. Naziv plivajuči ležaj i jest što u procesu rada pritisak ulja treba da drži sloji ulja između radilice i ležaja i da nedozvoli dodir tih dviju površina, a to ulje prima nagle udarce ekspanzione sile, vrši konpenzaciju i omogučuje dugotrjana proces. Zato na svim radnim mašinama postoji manometar sa naznakom min-pritiska, u suprotnom da nisu plivajući bilo bi dovoljno da su masni. Opadanjem pritiska ulja, a pogotovo kad se iz ovakve siromašne količine ješ oduzme, recimo na dodatno podmazivanje klipova koje je nepohodno, dolazi da se radilica i ležaji dodiruju. Radilica je od kovanog čelika i na mjestu ležaja nama neku posebnu tvrdoču, ležaj je olovna bronza koja je jako mekana i neće dugo podnijeti povećanu silu udara. Reciimo u režimima rada vući prikolici nije problem ali zamislit da cijeli dan radi sa frezom, malčerom i drugim priključkom koji traži i maksimalnu iskorištenost motora snagu i brzinu, neće biti neke sreće.
 

lordmorpheous

Novi član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
24
Turbina netraži ...
Slažem se sa svime što je napisanom, međutim, imam pitanje koje mi je nelogično kod Belarusa. Znači Belarus 82.1 s motorom D-243 ima izvedbe s turbom i bez turba, a kad kupiš klipove, klipnjače, karike za generalku (orginalne naručene s Esilehekülg) piše samo da je za motor D-243. Po tome ispada da su isti klipovi, klipnjače, karike i za motor s turbom i bez turba. Kako je to moguće?

Također, kao magistar strojarstva sam prošao more i more proračuna što dijelova SUI motora, što prijenosnika snage i koliko se sjećam (s obzirom da sam prije 6 godina završio faks) u proračunu prijenosnika snage se koeficijenti sigurnosti (koeficijent sigurnosti sila vlaka, tlaka, torzije, te zamora) u praksi se uzimaju od 1.5 - 2.5 što znači da svaki motor kojeg je konstruktor konstruirao je napravljen s minimalnim koeficijentom sigurnosti od 1.5 što znači da npr motor od 80ks i sva njegova vratila za prijenos snage mogu minimalno izdraži 50% veću silu (znači u slučaju motora od 80ks) njegovi dijelovi bi trebali moći izdržati do minimalno 120ks opterećenja.

Također Muha je napisao "da klipnjača ne probila blok motora da vidi kako je vrijeme vani". To se najčešće događa jer se nepropisno povećavaju obrtaji motora gdje dolazi do puno većih inercijalnih sila na dijelove SUI motora.

Ugradnjom samog turba (u teoriji, praktično znanje ne posjedujem) bi dobili veću količinu kisika u cilindru, a veća količina O2 u komori za izgaranje znači bolje sagorijevanje i bolju iskoristivost naftnog derivata te u konačnici bolju iskoristivost motora.

Ugradnjom samo turba, bez dodatnog povećanja protoka goriva na PVP bi se moglo, samo boljim izgaranjem goriva dobiti do 15% više snage.

A povećanjem i protoka goriva se taj postotak diže i do čak 50% (što ispada da nije preporučljivo jer skoro se dođe do 1.5 - koeficijenta sigurnosti)

Ali sama ugradnja truba, bez povećanja protoka, s ugradnjom dodatnog hladnjaka ulja mislim da ne bi previše škodila motoru.
Napominjem, moje znanje je teorijsko, iskustva u praksi nemam.
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
Ugradnjom samog turba (u teoriji, praktično znanje ne posjedujem) bi dobili veću količinu kisika u cilindru, a veća količina O2 u komori za izgaranje znači bolje sagorijevanje...
Mozda bubam ko google mehanicari, ali mislim da jos dobis i vecu temperaturu sagorjevanja, a gorivo samo po sebi prije esplozije vrsi ulogu i rashlađivanja cilindra
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Po tome ispada da su isti klipovi, klipnjače, karike i za motor s turbom i bez turba. Kako je to moguće?
Nije mi poznat takav detalj, dali je stvarno isti ili ima razlike. To što prodavci nude i serviseri uopšte nemora da bude tačno, nisu majstori a njihov interes je da se roba proda.
Ajd ovako ja uprošteno gledam, da taj parametar sigunosti od 1,5 do 1,75 se najčešće upotrebljavaju. Ali i sa svim tim parametrima nakon 10-15 godine rada ili određenog broja radnih sati, klipovi i stubline pretrpa štetu pa se motor mora radit generalno. Takođe i na radilici dođe do ozbiljnoh habanja pa se treba radit brušenje na manju mjeru. E sad ako se takvom motoru koji ima određen vijek trajanja poveća snaga ( gledačemo jedan klip) za nekih 25-30 posto, njegov vijek se mora smanjit, zbog toga što na čelo klipam karike i stublinu djeluje veća ekspanziona sila , preko klipnjače na leteći ležaj i radilicu. Na radilici je najveći problem, znaš kako se ponaša plivajući ležaj. Što se tiče hlađenja to nije problem, problem je ozbiljno podmazivanje. Definitivno turbo motori imaju pumpe sa mnnogo većim protokom, a podmazivanje klipova se vrši dodatnim brzigaljkama direktno na klipove iznutra.
Kolega Muha bolje zna, ima i onih koji pumpe i dizne pošteluju na veću količinu goriva, kratko rade dobro a onda se sve brzo mijenja.
 

lordmorpheous

Novi član
Tu od
11 Stu 2020
Poruka
24
Slažem se opet sa svime napisanim @smilan, ali ja pišem o drugoj stvari, da ugradnja samo turba bez povećanja protoka goriva na PVP neće imati više štetnih utjecaja na rad motora nego bez turba. S ugradnjom samog turba se može dobiti na snazi do 15% boljim izgaranje naftnog derivata u samom cilindru. Pazite, kad se radi proračun klipa, klipnjače, radilice itd.. proračun se radi na osnovu količine izgaranja naftnog derivata u samom cilindru te koliko će potisne moći proizvesti ta "eksplozija" tj samozapaljene smjese i u tom proračunskogm dijelu se uzima da je izgaranje smjese 100% moguće (što u praksi nije).
Mi kad bi dodali turbo na neki motor samo bi se približili tom postotku od 100% izgaranja smjese, pa bi povećali iskoristivost motora koja je ionako mala (iskoristivost dizel motora je oko 30%.. 70% se gubi na temperaturu i trenje.)

Povećanjem protoka goriva na PVP dobijate veću količinu zapaljive smjese u cilindru i s time normalno da će motor imati posljedice, ali s ugradnjom samo turba dobijate više kisika koji samo "podržava" bolje tu eksploziju koja se događa u cilindru, a količina zapaljivog naftnog derivata je ista kao i bez turba.
Samo bi trebalo poraditi na dodatnom hlađenju jer će izgaranjem veće količine naftnog derivata se proizvesti veća temperatura.

Svakako se slažem da dizanje broja obrtaja motora te povećanjem protoka goriva na PVP se mogu nanijeti ozbiljne štete motoru.

Za održavanje motora je bitno mijenjati redovno ulje, pripadajuće filtere, brinuti o kvaliteti goriva koja se sipa u traktor itd.
Ulje je potrebno promjeniti svakih 100 do 150 radnih sati i to u da traktor radi u "normalnim uvjetima" (to znači ne s punim opterećenjem i ne više od 12h dnevno).
Poznajem par ljudi koji u vrijeme sjetve/žetve/pripreme zemljišta ne ugase traktor po 4-5 dana samo se traktoristi mijenjaju (neki obrađuju i po 600ha zemlje) tad je ulje potrebno mijenjati čak i na 50-75 radnih sati jer se radi o otežanim uvjetima rada radnog stroja.

Mislite li da itko to radi? Mijenjaju ulje možda svakih 200-300rh ili čak i rjeđe.

Također ima i onih koji naprave 50rh godišnje i misli mogu još 3-4 godine tako jer malo radnih sati radim.
Ne, to se ne može, ulje vremenski degradira i ulje je potrebno svejedno mijenjati jednom godišnje iako se neodradi 100-150rh u toku godine.

I vjerujte mi, da loše održavanje i sipanje lošeg goriva ima više štete na motor nego ugradnja bilo kakvog turba.

Također, za diplomski rad sam imao temu "proračun 5-o stupanjskog mjenjača".. najskuplji dio svakog vozila/stroja (bilo to auto, teretno vozilo ili traktor) je transmisija (mjenjač, diferencijal i ostali pripadajući dijelovi) i u eksploataciji strojeva pri proračunu/konstrukciji sami dijelovi transmisije se proračunavaju da nadžive vijek trajanja eksploatiranja samog vozila/stroja
Dodatnih 10-15% ks ne može tome naštetiti. Dodatnih 40 ili 50% može.
 

Najnoviji postovi

Na vrh