• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

DavorB

Član
Tu od
18 Ruj 2014
Poruka
64
S razlogom je potrebno zamjeniti ulje jedan put godišnje. Nema veze dali mašina nije radila 3 mjeseca pa nema puno sati/km ili je paljena svaki tjedan ali nije puno radila pa nije napravila sate/kilometre.

Motor nije hermetički zatvoren sklop i ulje je cijelo vrijeme u prisustvu zraka. Osim same vlage koje ulje navlači na sebe, tu je najveći problem sam kisik zbog kojeg dolazi do oksidacije aditiva koji su u bazi ulja. Tako ulje može izgledati skroz žuto i čisto a da su aditivi ,koji pospješuju podmazivanje i sprečavaju stvaranje taloga, skroz nestali oksidacijom.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Proxima ima "primitivni" mjenjač, bez servo komandi (koliko znam) i lamela u ulju.
Tam je najkritičnije ulje za hidrauliku. Dakle, ak radi s običnim Hipenolom, s Transhidrolom može biti samo bolje.

API-GL4 je minimalna specifikacija, koju sva ta ulja zadovoljavaju. No posebnosti čine razliku, koja na nekim strojevima vidljiva. Neka ulja odgovaraju nekom stroju, a neka ne, iako su nazivno jednaka.

Da,mjenjač je običan,samo su sve brzine sinkro,i koristi isto ulje za getribu hidrauliku i mokre kočnice.
Znači,trans 85 bi išel unutra,samo još uvijek ne znam kaj je s ovim x-jd kaj imam,napomenul si jednom da bi to moglo biti prerijetko. Imam ga 30 litara,pa da znam dal ga mogu nekome uvalit...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zavisi o temperaturnom području.
10W ide na niže temperature, no mi oduvjek koristimo 15W-40, u oba traktora. Dakle, mineralna ulja. 10W je djelomično sintetičko?

ZJ,
preporučeno ulje je ARBOR ALFATECH SYNT 10W-40 .
http://www.pli-petronas.eu/products_list.aspx?brand=ARBOR&idLingua=2
Piše da je sintetsko. Jeli ful ili samo dorađeno mineralno, pojma nemam.
U HR ga nema za kupiti. Kod Nove Gorice ga prodaje firma Agro center Brda, ali je dostava u HR 25 eura, a 26,5 eura je 5 lit ulja. U ZG se može relativno povoljno kupiti 20 litarsko pakiranje ulja Shell Rimula R4L 15W-40 ili R5E 10W-40 koje zadovoljava specifikacije.
Ja bi preferiral 10W-40 jer pretpostavljam da bolje podmazuje kod pokretanja motora dok ne postigne radnu temperaturu. Na mojem traktoru je jako veliki hladnjak i temperatura ne dosegne 90°C čak ni po ljetu. Doduše po jako velikim vručinama baš ne delam jer nemam krme. Šteta kaj se ventilator stalno vrti. Možda je upravo zbog toga tvornički preporučeno ulje 10W-40.

S razlogom je potrebno zamjeniti ulje jedan put godišnje. Nema veze dali mašina nije radila 3 mjeseca pa nema puno sati/km ili je paljena svaki tjedan ali nije puno radila pa nije napravila sate/kilometre.

Motor nije hermetički zatvoren sklop i ulje je cijelo vrijeme u prisustvu zraka. Osim same vlage koje ulje navlači na sebe, tu je najveći problem sam kisik zbog kojeg dolazi do oksidacije aditiva koji su u bazi ulja. Tako ulje može izgledati skroz žuto i čisto a da su aditivi ,koji pospješuju podmazivanje i sprečavaju stvaranje taloga, skroz nestali oksidacijom.

Zahvaljujem na tvojem mišljenju i argumentiranom obrazloženju. :(y): :drink:

To bi, barem ja tako mislim, moglo biti izraženije kod polusintetskih i sintetskih ulja nego kod mineralnih.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Iwanho, jel motor ima turbinu?
Ak nema, Super5 ili Turbo je sasvim OK.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nema turbine, ali postoje verzije istog osnovnog modela motora s dodanom turbinom ili turbina +intercooler. Motor je VM D703-E3. Dakle norma Euro 3 stage A.
koliko sam proučil upute proizvođača motora, API i ACEA norme su više nego kod navedenih Ininih ulja.

Ja jesam šparni čovjek, ali na kvaliteti ulja nikad nisam i ne bum šparal. Niti na autima nisam nikad šparal. Na Astri F benzinac 1,4 - 44 kW, sam ulje mijenjal svakih 7500 km i nakon 16 godina je motor imal 330.000 km, a radil jednako kao nov, bez dolijevanja ulja. A potrošnja goriva prosječno 6 lit/100km (pisal sam svaki tank). Onda je prodana.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Mene nekaj zanima, velite da u univerzale i štore ide super 5 u getribu jer prije nije bilo transhidrola i slicnog, e zakaj onda u imt nemože super5 koji je još stariji od gore navedenih? I koje najjeftinije ulje more iti u getribu od 533?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Koliko sati godišnje radiš ona kouko sati mijenjaš ulje?
Ne vjerujem da mu može škoditi uljeb obzirom na kvalitetu goriva kakvu imamo.
Juga sam vozil na Super3 SAE30 ljeti i zimi i napravil je >200t km, a vrtil se do 9000... onda vjerujem da malo niže specificirano ulje nemre škoditi, tim više jer je motor usisni. Ima li EGR i DPF filter? Ulje je kritičnije za DPF nego za sam motor.

Tino, kakvo je ulje originalno bilo u getribi? Hipenol, kaj ne? Dakle, viskoznije od motornog ulja. Nebu getribinikaj ni od motornog ulja, samo neznam kak se bu hidraulika ponašala.
 
Posljednje uređivanje:

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Neam pojma kaj je u getribi jer ja to nikad nisam ni mjenjal, a čisto sumnjam da je i prijašnji vlasnik to promjenil, bijelo je ko kapučino od vanilije
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ, nekaj preko 100. Za EGR i DPF filter ne znam. A kak bum znal kad čak ne znam točno kaj je to. :icon_redface:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
jel motor ima turbinu?
Ak nema, Super5 ili Turbo je sasvim OK.
Zašto Inino turbo ulje nevalja za turbo motore?

Mene nekaj zanima, velite da u univerzale i štore ide super 5 u getribu jer prije nije bilo transhidrola i slicnog, e zakaj onda u imt nemože super5 koji je još stariji od gore navedenih? I koje najjeftinije ulje more iti u getribu od 533?
Ne da nije bilo nego je motor htelo natočiti transom pa su onda korisnici radije točili motorno i tješili se da je to odličan odabir za te mjenjače.
Oni koju su bili upregnuti nije im bilo lako.

U tvoju raketu ide transhidraol i moja preporuka bi ti bila da ga zamjeniš kad pumpa rikne jer samom zamjenom nebuš dobil bog zna kaj.
kučište treba prije oprati a prilika je kad je barem pumpa vani pa malo i u mjenjač nafte natočiti da ispere ....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Nisam rekel da nevalja, već da Super 3/5 nisu za ove osjetljive nove turbo motore.

Na Štoreu je tvornički bilo ulijano ulje Super 3 u getribu, i takvo je opisano u listi preporučenih ulja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Ti si spomenul Turbo ulje pa me to poneslo.

Ja se slažem da je kvalitetnije ulje kvalitetnije (ne nužno i skuplje) ali bedastoče da bu prestarelo od stajanja u karnisteru ... ( ma prav vam je Puknuti napisal, opet) ili tam neko je napomenul da u motoru ima doticaj s kisikom ... nabij piljek u odušak dok ne koristiš traktor .....
To su več perverzije koje idu samo u korist servisima koji preporučuju ulja određenih proizvođača.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Jel Štore ima naopak lamele (prvo kardanska) i zakaj mu treba tak rijetko ulje ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Pital sam u Rafineriji i rekli su mi da novo ulje nebi trebalo biti starije od 5 godina, radi nestabilnosti aditiva.

Ovo da svaki proizvođač mora ima svoje ulje (a u mnogim slučajevima su isti motori nezavisnog proizvođača, npr. Perkins) je nekakva fama, koja samo poskupljuje cijenu održavanja, i naravno, tjera vodu na mlin ovlaštenim servisima u garanciji pa mogu napuhavati cijene po želji.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Željko, nema naopak lamele. Pa ne vrte mu se na drugu stranu od motora :D:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Pital sam u Rafineriji i rekli su mi da novo ulje nebi trebalo biti starije od 5 godina, radi nestabilnosti aditiva.
Ja njima ništ ne vjerujem i točim kaj je pri ruci. Poštujem jedino radne sate ili pređene kilometre.

Po tome je na tvome Štorku več pomalo za izmjenu ulje u mjenjaču?
Vjerujem da ga nebuš mjenjal?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Govorimo o motornom.
Ovo u getribi bu za zamjenu kad i na Sameu. Još 2000h dok sam živ...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja njima ništ ne vjerujem i točim kaj je pri ruci. Poštujem jedino radne sate ili pređene kilometre.

Po tome je na tvome Štorku več pomalo za izmjenu ulje u mjenjaču?
Vjerujem da ga nebuš mjenjal?
ni nebu , prvi servis mora narpaviti majstor :biggrin:

Govorimo o motornom.
Ovo u getribi bu za zamjenu kad i na Sameu. Još 2000h dok sam živ...

ne muče ga aditi u tak osjetljivoj getribi ,
pogrešno ZJ , brušenje radilice bi bilo jeftinije nego prsijavanje geribe preko rešeta
 

Najnoviji postovi

Na vrh