• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,511
Govorimo o motornom.
Ovo u getribi bu za zamjenu kad i na Sameu. Još 2000h dok sam živ...
Ok, ali ja dajem ruku u vatru da je ono kaj smo ispustili prešlo rok od tih pet godina, a moja makina ga je svega popila i ništ joj nije bilo. Valjda mu je špena od zupčanika pasala.
Kaj ulje u mjenjaču nemam aditiva u sebi, nema roka trajanja, ne navlači vlagu .....?


@ puknuti, getribu je ZJ sam slagal pa nek si i mjenja :(happy):
Kaj te muči ta radilica još uvjek, ako je mjerni uređaj pokazal da nema odstupanja čemu skidati sloj i tražiti lošiji?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
.....?


@ puknuti, getribu je ZJ sam slagal pa nek si i mjenja :(happy):
Kaj te muči ta radilica još uvjek, ako je mjerni uređaj pokazal da nema odstupanja čemu skidati sloj i tražiti lošiji?
nemreš mene zajbat , zašto guraš prst u pi--u ako je izvana dosta slatka ..:icon_pray:


.....?



Kaj te muči ta radilica još uvjek, ako je mjerni uređaj pokazal da nema odstupanja

samo mu skrečem pažnju da na štorku treba više paziti geribu a ne motor , tj , da ne ponovi istu grešku
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,511
Baš ne kontam ali buš ti to meni na pp pojasnil :icon_wink:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Dečki, ćup ide na zdenec dok se ne razbije...
Tak i to. Preporuke su jedno, a svaki nek si dela po savjesti. Ne velim ja da neko tak mora.

Muha, jel Kađo popil ulje? Ak ga nisi ekološki zbrinul, dužan si mi ga platiti, jer si stekel materijalnu korist :D:

Glede zamjene ulja: U Lombardiniju je još prvo ulje kak sam ganalijal prije dvije godine, a i u motoru Štorea (zamijenjeno u rujnu 2014.).
Napravili su strašno puno sati (Lombardini nekoliko, a Štore nekih 30), pa mi ih je šteta častiti novim uljem. No, zato se redovito vrte, da ne zahrđaju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,511
Muha, jel Kađo popil ulje? Ak ga nisi ekološki zbrinul, dužan si mi ga platiti, jer si stekel materijalnu korist :D:
Nego kak nego ekološki, nešto otišlo u atmosferu, a nešto tam odakle je i došlo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ, nekaj preko 100. Za EGR i DPF filter ne znam. A kak bum znal kad čak ne znam točno kaj je to. :icon_redface:

Za podsjetnik citiram svoj post. Ako mi netko može pojasniti EGR i DPF?

Vidim da se razvila lijepa diskusija i zahvaljujem svim sudionicima. Potpuno se slažem s tvrdnjom da proizvođaći traktora i serviseri vuku vodu na svoj mlin. Držim da je dobro poštivati preporuke proizvođača motora, a oni uglavnom ne navode proizvođača ulja nego specifikacije koje mora zadovoljiti. Također smatram da motor ne bu riknul zgog korištenja ulja malo slabije kvalitete. Jedino je pitanje koliko bi motor napravil više rh prije generalke, ako se koristi kvalitenije ulje. Naravno pod uvjetom da su svi ostali parametri nepromijenjeni. Svjestan sam da se to u praksi nemre testirati.
Možda je bolja opcija češće mijenjati ulje slabije kvalitete nego dulje voziri s kvalitetnijim uljem?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dpf je baš kak veli puknuti sranje,večinom imaju diznu kod tog dpf filtera i kad se nakupi čeđe sam auto to prepoznaje i spali tu čađu u sitnije čestice i izbaci van,ali istraživanja su pokazala da su te sitnije čestice kancerogenije i lakše ulaze u stanice ljudi,životinja,zemlju i lišće.
Zna biti dosta zatajenja tog sustava čiščenja pa auti staju ili rade u safe modu.

A egr je povrat dio ispušnih plinova i ubiti isto neka vrsta ekologije i možda brže zagrijavanje motora.
Egr se da zatvorit i prevarit komp. i sve radi normalno samo nema povrata plinova nazad u motor.
I neki benzinci imaju egr ventil kao seat ibica 1.4.

-ZGP-
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
EGR = Exhaust Gas Recirculation, dakle povrat dijela ispuha u usisnu granu, koja se miješa sa čistim zrakom. Otprilike, kak da moraš pri svakom zalogaju pojesti malo svojega g...na. Dakle, motor usisava dio ispušnih plinova, a EGR ventil u određeno vrijeme istu propušta ili ne propušta. Sklon je začepljenju...
S ekološke strane, smanjuje dio dušičnih spojeva u ispuhu, a s ekonomske - škodi motoru jer motor usisava čađu.

DPF - Diesel Particle Filter, ukratko, filter koji skuplja čađu prije ispusta ispusta u zrak, te ju kontrolirano spaljuje. Za njega je kritičan izbor ulja, jer ulje mora biti niskopepelno.

Iwanho, ak tvojem VM nema tih kerefeka, ne misliš tjerati ulje 500h, već ga mijenjaš jedanput godišnje između 100 i 200h, nema se smisla razbacivati skupim uljima.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
oficir i ZJ, zahvaljujem.

Mijenjal bum svake godine, a ulje bu koje zadovoljava specifikacije koje navodi prozvođač motora (VM).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Iwanho, možda griješim, ali ja gledam oznaku CD/CF/CH.
C znači da je za dizele, a više zadnje slovo označava (laički) bolju specifikaciju ulja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
U pravi si. Vjerojatno postoje i neke podgrupe kao npr. CH-4, CF-4. Neka ulja imaju više oznaka poredanih od najbolje do najlošije. Npr: CI-4, CH-4, CG-4, CF-4, CF.
Danas sam malo tražil po netu i pronašel preporuke za ulje od VM-a.
Ja sam si to uz pomoć Google prevoditelja ono važnije protumačil ovako.

Ukoliko se ne može nabaviti ulje CH-4, može se koristiti ulje CF-4 ili CG-4 uz češće izmjene ovisno o udjelu sumpora u gorivu. Kod niskih temperatura (ispod -20°), kada ulje 15W-30 ne može postići dobro podmazivanje, koristiti ulje 5W-30 ili 10W-40. Monogradna ulja se ne smiju koristiti.

Ne znam kaj je HT/HS, ali ako je mjerna jedinica cp, očito se radi o nečem u vezi s viskoznosti.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mislim da nebude problema.

Kod nas se mješa JD 50 i TH 85 prilikom kipanja i mislim da se nema kaj desiti.


Nego da pitam, dal ima tko kakva iskustva sa HEXOL uljima??
http://www.hexol.com/can/

Uzeo bi komplet novo ulje za getribu na 565 i imam to u ponudi po svojstvima isto kao Transhidrol 85, a cijena dosta povoljnija.
Kanadska je firma, a puni se u Rumunjskoj.
 

Novajlija

Član
Tu od
8 Sij 2014
Poruka
325
Sanana koje ulje imas u getribi u 565 kod mene je transhidrol jd 50 u 560. Jel to mozda rijetko za njega?

Poslano sa mog ZTE Blade L3 koristeći Tapatalk
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Oduvijek je Transhidrol 85 unutra.

JD 50 ti je više za ove novije traktore koji imaju kočnice potpoljene u ulju i volan se napaja iz tog spremnika.
 

Najnoviji postovi

Na vrh