• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam još nekoliko pitanja vezana za uljni filter.
1. - je li dulji filter kod jednakih promjera bolji, jednako dobar ili lošiji?
2. - ako je tvornička duljina filtera 123 mm, kolika je najmanja koja se smije ugraditi za dobro filtriranje?

Pretražujući interenet pronašel sam da filteri mogu imati 3 vrste ventila:
- byp pass,
- anti drain i
- anti syphon.

Kakva je funkcija anti syphon filtera?

Kod nekih piše da imaju 1 ventil protiv povratnog hoda, a neki imaju 2 takva ventila.
Je li za vertikalno ugrađen filter dovoljno da ima 1 ili treba imati 2 ventila protiv povratnog hoda?

Kad sam u trgovini pogledal filter MANN W719/5 za kojega piše da ima by pass i anti drain ventile, vidjel sam samo ventil u središnjoj rupi, a male rupice su otvorene. Moj stari ima vidljiv ventil u sredini i male rupice su s unutarnje strane zatvorene gumom tak da ulje koje pod pritiskom uđe u filter ne može natrag u karter ako ne prođe kroz motor.

Čim više čitam, sve san zbunjeniji različitim nazivima i kombinacijama. :icon_e_confused: :icon_redface:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Filter na traktoru ima, dakle, s donje strane navoj.
Kad ga skineš, ima li onaj nipl dugačku cijev ili samo 2cm navoja?

Veći (dulji) filter ima u pravilu veću površinu te može brže ili više filtrirati.
Mijenjaš li filter pri svakoj ili svakoj drugoj izmjeni ulja?
Ako je prvo, dovoljan je i manji filter od originalnog. Veći mu nemre škoditi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ, zahvaljujem na trudu. :drink:

Tvornički je izmjena ulja i filtera predviđena svakih 300 h ili jedanput godišnje. Ja godišnje radim 100-150 h i mogel bi filter mijenjati svaki drugi put. No, filter nije velika stavka.

Stari ima navoj i cijev malo većeg promjera od navoja do centralnog ventila. Male rupice su, kak sam već napisal, zatvorene gumenim ventilom.
Evo slika pogleda na donju stranu u privitku.

Tražil sam u Filtronovom katalogu na linku http://en.filtron.eu/index.php/cat/view/applications?specid=OC
i pronašel OP 544, OP 644, OP 580/5 i OP 578 za koje piše da imaju 3 ventila. Razlika je u duljini i vanjskom i unutarnjem promjeru brtve. Ostali (568, 525/1, 526/1, 546, 616/2, 537, 618 i 629/2), koji odgovaraju po promjerima i navoju, imaju po 2 ventila.
U živo nisam videl nijednog od njih.
 

Prilozi

  • WP_20160203_11_17_25_Pro[1].jpg
    WP_20160203_11_17_25_Pro[1].jpg
    61.7 KB · Pregleda: 69
  • WP_20160203_11_17_35_Pro[1].jpg
    WP_20160203_11_17_35_Pro[1].jpg
    63.2 KB · Pregleda: 58
  • WP_20160203_11_18_27_Pro[1].jpg
    WP_20160203_11_18_27_Pro[1].jpg
    79.4 KB · Pregleda: 73

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Pital sam imal li cijevi iz motora do vrha filtera, na motoru (znam da u filteru nema).
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Bijo sam ja kod prodavača auto opreme zadnjič i imao u ruki nek jako povoljan filter, koj bijo po vanjskem izgledu isto velik od oriđi tog našeg potrebnog filtera za naš(moj i ivanhuujev)motor VM, kojeg oboje travimo, al onih zatvorenih rupica malenih naokolo nije imao, pa ga onda nisam uzeo i kazao sam, da nek se prodavač o ovih ventilima nešto pozanima prije kupnje.No do sad me nije još kontaktirao. odgovorijo je, da on o tome nima pojma i da ni njegovi dostavlači sigurno isto nemaju. TAko mi je sam kazao. Halooo?A ko onda ima?.

Vidijo sam i dvije filtera, koj je imao u sebi dugo prazno cijev do samoga vrha samog sebe i jedan je imao na pola svoje dužine spriječen prelaz, al sa čime, nisam vidijo. Možda bijo to taj baypass ventil. TAko je sumijo taj prodavač, al ko sam ga pitao, zašto nisu zatovrene rupice one male, onda se potpuno uzbunijo i nije pronašao pravog odgovora. Kazao, mi, da nek demontiram starog na traktoru, al kako nek to napravim, jer itak nije više originalan i zato možda nije ni pravi namiješten i poslije toga meni i treba traktor, pa koliko vidim ja bi onda bijo brez filtera još godinu dana.

Čini se meni, da je onaj povoljan filter imao samo onog u sredini debele cijevke, al one rupice otvorene ,pa ga zato isam uzeo.

Siguran sam, da bi se pravi odgovor moglo pronači u Agromehaniki jer su poovlašteni za traktore, koji taj filter nose. Samo neznam, kad ču iti tamo.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
A ja mislio da su trgovci nezainteresirani samo kod nas (ne baš svi ali ima ih).
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Hehe. Da. Pa ja bi na njegovom mijestu iz obaveze i radoznalosti išao u pretrago odgovora, pošto on sigurno pozna takve ljude, za koje predpostavljam, da ga poznaju. Ima on više dobavljača i neko sigurno to zna. Pa ne samo, da on potraži za mene odgovor, več bi još kojeg to zanimalo i znao bi onda drugi put večim svetovati...
Hvata me takva ljutnja, da bi najradije stavij okoljena na izlaz motora i nanje nabacavao koji god filter bilo pri ruci, kad bi stajao on na dole.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Pa kod mene na zetoru filter stoji odozgora a nisam videl nikakve gumice ni išta drugo u filteru.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ, nisam na to obračal pažnju kad je serviser mijenjal filter. Doduše, nije mi jasno kaj bi se dobilo s tom cijevi. Povrat ulja u karter se ne bi spriječil.

Reider,

ove slike iz mog prethodnog posta su od original filtera s kojim je traktor kupljen. Ispod malih rupica je guma (gumeni ventil). Na tri rupice se vide svjetle točkice. To je smeće koje je palo na gumu. Ja sam došel u trgovinu u kojoj mi je vlasnik obečal filter prema katalogu za Goldoni Star 3050. On je naručil filter MANN W914/4 koji je debeli 93 mm i skoro pola kraći od ovog.
Reider, jel ti se, kada upališ AC nakon duljeg mirovanja, lampica od ulja ugasi odmah kao i kad pališ vruči motor ili tek za koju sekundu? Ako se ugasi odmah, onda filter nije prazan i sve je OK.

Jel moguće da filter ima ventil protiv povratnog istjecanja ulja u karter nešto više, a ne neposredno na rupicama pa se on ne vidi. mogu jedino kupiti jedan takav filter (npr MANN W719/5) i probati nalijati ulje u njega. Na ekvivalentnom filteru iz Boscha (0 451 103 033) piše da ima anti drain ventil koji otvara na 0,12 bar i by pas na 2,5 bar. Dakle filter bez pritiska nije moguće napuniti kroz male rupice.

Edit:
Dado, možeš li napisati model filtera koji imaš ugrađen? Kak se ponaša lampica nakon duljeg mirovanja motora? Kad skidaš stari filter, jel iz njega curi ulje?
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Jednom prilikom sam stavio neki filter tako sa tom gumom i morao sam ga baciti nakon dva dana. Svaki put vrati ulje i ako stoji duže od sat vremena dok nabije pritisak u sistem treba 3-4 sekunde (tad se ugasi Aladinova lampa).

Skinuo, bacio u kutiju za otpad nakon što sam zavrnuo neki normalan proradilo kako treba. Ni jedan ni prije ni poslije nije imao tu gumu, ali eto zbog lošeg iskustva ne planiram slične stavljati na motor.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Pripasujem sliko sken iz knjige oddržavanja motora VM 703 E2. Specifikacije ulja i dopis u "Slikaru" sam dodao, koj neko napisao ručno u knjigo, pa to sad neznam, dal su podatci pravi. Izgleda ,da su izpisani iz filtera, kad se mijenjavao i ni nezna se, ak je izpisano iz pravog originalnoga:

Nisam ivanhoo gledao tak otočno, kada se ona gasi zaista!, al sam siguran, da prije kao kod TV 418, jer trebaš znati ,da Ac ima štelovan veči start gas ,zbog volana(1100-1200okretaja!),al tomo sigurno nema preko 1000.

KAd čovije ksluša komenatar, zaista nezna, šta napraviti hehe!
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
ZJ,Dado, možeš li napisati model filtera koji imaš ugrađen? Kak se ponaša lampica nakon duljeg mirovanja motora? Kad skidaš stari filter, jel iz njega curi ulje?

Neznam koja firma. Morem sutra pogledati. Uzmem koji mi daju, uglavnom znam da mi je filtex-ov malo bil procurel (nije moj traktor tak fini kak su vaši). Lampica se gasi nakon oko 1-2 sekunde nakon pokretanja. Iz filtera curi ulje ako ga odmah skidam ali ako ga ostavim preko noći ujutro nema ničeg. Očito je to drukčije napravljeno nego kod vaših strojeva. Nebi htio da vam se nešta lošeg dogodi sa vašim strojevima ako stavite obične filtere.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Reider,
ovo je oznaka FRAD filtera. Odgovara filteru MANN W719/5. Piše da ima 1 anti drain ventil, ali nije vidljiv. Taj sam imal u rukama ali sam se bojal kupiti ga.

dejan.d,

nije problem koju marku kupiti, nego da budem siguran da je kod tog filtera spriječen povrat ulja u karter.

Edit - dopuna:

Dado,
tvoj filter očito nema nepovratni ventil. Ako malo pričekaš sve ulje iz filtera se vrati u karter. Zato i lampica svjetli još koju sekundu dok se ne postigne pritisak ulja.

U jednoj temi smo raspravljali o pomoći motoru kod hladnog starta. Ovo je po meni barem jednako štetno za motor kao hladni start, a ako se poklopi hladni start i nedovoljni pritisak ulja, problem je još veći.

No to ne znači da buju motori s takvim filterom brzo otkazali, ali buju vjerojatno trajali malo kraće uz jednake ostale uvjete korištenja. Možda sam ja samo malo preveč pedantan, neki bi rekli picajzlast?
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
To kaj se njemu ne ugasi lampica odma ne znači da nema tlaka opče nego nije još došel do 0.5-0.6bara.


Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nemojmo sitničariti. :p:

Lampica je upozorenje da nema dovoljno podmazivanje (s tlakom ili bez). Ne podmazije tlak nego ulje, a bez dovoljnog tlaka ne more dojti kam sve treba. Ovo nisam napisal zbog tebe, ti to jako dobro znaš, ali ima i ljudi koji se niš ne kuže u tehniku.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma da dobro al u samom početku rada tih par sekundi dok lampica svijetli motoru nebu niš.
I sam znaš da film ulja ostane na mettalu dugo i kad se ocijedi.


Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Dobro, al kakva je onda razlika među Mann W 719/4 i Mann W 719/5?
Kažeš, da sam ja imao namiještenog W 719/5 al druge marke, al što je onda oznaka /4? Z toga praviš, da nek bi bijo najpriporočljivije ugraditi, koliko se sijetim?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pogledajmo u katalog. 719/4 i 719/5
Jedina razlika koju sam ja primijetil je broj nepovratnih ventila. 719/5 ima jedan, a 719/4 ima dva anti drain ventila.
 

Najnoviji postovi

Na vrh