• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ulja za mješavinu , dvotaktna ulja

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ja sam baš danas imal (nadam se) zadnju košnju ove godine i jedva sam osposobil flaksericu da to odradi. Ja imam druge probleme, poderalo se nekaj oko glave i mislim da mi se to ne isplati popravljati več mi je jeftinije kupiti novu.

Samo me malo sad strah jer krenulo je s benzinom koji nije smel ostati, pa je benzin prestarel, sad več i ulje..... ako i kupim novu ja ju nebum ni raspakiral jer ko zna kolki joj je rok uporabe nakon kaj se jednom raspakira.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje u vezi ulja, koristim HUSQWARNA XP ulje za trimer pakiranje je od litru i pošto ove godine nisam potrošio cijelu ostat će mi pola litre interesira me koliko dugo može stajati ostatak ulja u boci a da nebude štetno za motor to jest čitao sam da stručnjaci preporučuju da nestoji duže od 8 mjeseci jer gubi svoja svojstva u doticaju sa zrakom onim što je u boci a kakva su vaša iskustva ako mi možete reći iz vlastitog iskustva. Šteta mi baciti a opet nebi htio zajebat nov trimer kupljen ove godine.

Samo torši. Kupi kad sfali.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Muha se samo dobro zabavlja i zajebava, itekak on dobro zna da nema "staroga meštra" niti "staroga benzina", jeden i drugi jako lefko eksplodiraju - za tren ;) 😆😜🔥💥
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Koji stručnjaci to vele? I koji to vele da benzin nemije ostati u flakserici i pili? Mene zanima ko to veli.
Pa ja sam to više puta pročital ovdje na ovom našem forumu u raznim temama. Naročito je bilo govora o tome u šumarstvu u mehaničarakoj radionici za pile, a bilo je i ovdje u gorivima i mazivima u nekima od tema.
Ko je savjetoval imenoval nebi, piše pa pročitaj.

Muha se samo dobro zabavlja i zajebava, itekak on dobro zna da nema "staroga meštra" niti "staroga benzina", jeden i drugi jako lefko eksplodiraju - za tren ;) 😆😜🔥💥
Pa ja baš i nisam eksplozivan, morem fest trpeti, ali kad puknem .... ni barut mi nije ravan. Srečom pa je to retko.

Setil si me slučaja s jednom situacijom sa starim benzinom.
Kolegi je na jednom oldtajmeru procurel rezervar, pošto je bil več krpan i u očajnom stanju tražili smo drugog i našli ga ali smo ga morali sami skidati. U njemu je bilo gorivo iz proslog stolječa, znači puno olova i kvalitetno odstajalo.
To smo ispustili i pospremili za neka pranja.... ali nije taj dan dočekalo več je osvježeno dvotaklom spaljeno na dječju radost. Bez ikakvih posljedica po makine.
A dvotaktol, kad sam bil balavec, nije bilo dinara ni za bombone, na lokalnoj ini smo jednom tjedno sedeli u kontejneru i cedili iz flašica i karnistera zaostalo ulje koje smo dijelom koristili a dijelom mjenjali za pogonska goriva za naše prdalice.... ah, dobra prošla vremena koju današnja mladež nikada okusila ne bude več bude hodala svijetom sljepa kod zdravih očiju. ...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
Muha, neke su se stvari promijeile od toga doba...pa i kemijski sastav i stabilnost goriva.
Možeš to ignorirati i reći da je bez veze, jer primitivni 2T motor ili stari B&S motor na kosilici upali sa svakakvim gorivom.

Na jednom drugom Forumu spominjali su problem pokretanja Honda GCV motora na kosilicama u proljeće sa starim gorivom. Valjda nije izmišljotina...

Kaj se mene tiče, nastojim ispustiti gorivo na malim strojevima prije zime. Neki put stignem, neki put ne.
No, staro gorivo (i mješavinu) uredno potroši 4T Lombardini u proljeće, a trimer i pile dobiju novo gorivo.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Od tog doba jedine promjene koje ja vidim su u našim glavama.
Moje kosilice vani pod čempresom zimuju i ljetuju več par let i do sad su uvjek na prolječe palile. Ove godine je na jednu trebalo staviti onu gumicu na pumpicu jer se raspala od kvalitete.
Gorivo se samo nadotače kad se staro potroši i toči se kakvo se ima pri ruci. Mešung ili čistak.
Sram me zbog toga ali nema mjesta drugdje za njih, ajd ovu godinu sam ih barem opral prije nego sam ih "pospremil"
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Možeš to ignorirati i reći da je bez veze, jer primitivni 2T motor ili stari B&S motor na kosilici upali sa svakakvim gorivom.
Kak možeš reči da je to primitivan motor kad pali kaj god da mu natočiš

Koji je onda napredan i kakav je to napredak :unsure:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
Primitivan po konstrukciji. Današnji moraju (radi ekologije) "misliti" pa zato teško pale :)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,543
Pa je napredak u smislu da su materijali od kojih su sazidani današnji motori (sve lošiji - nekvalitetniji), dok je gorivo takvo kakvo je. I nikako nije problem u gorivu, nego može biti problem u omijerima miješanja goriva sa dvotaktolima. Ili korištenje ne ogovarajućeg ulja za mišelu. Nekima je to stvarni problem! Kod dvotaktnih motora je to manji problem nego kod četverotaktnih. Stariji četverotaktaši imaju metalne rezervare goriva, u kojima kad stoji gorivo (više vremena), dolazi do kondezacije i ruzine. Ali ne zbog goriva (kao takvog) nego zbog već navedenoga. I druga stvar je kod karburatora (gdje je još i gore).

Nailazim na razne mišunge (ako su sumljivi) onda idu u manjem postotku u kosilicu Lombardini LA 250 ili u neki diesel.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Proizvođači današnjih pila (vjerojatno i trimera) uglavnom predlažu pražnjenje rezervoara do kraja prije duljeg nekorištenja pile. Navodno s vremenom u mirovanju dolazi do skrutnjavanja membrana pa zato i preporučaju rad dok se pila sama ne ugasi. Drugi razlog ne vidim. Postavlja se pitanje koji period se računa kao dulji. 3, 6, 9 ili 12 mjeseci? Ja svoju pilu uglavnom trebam povremeno tijekom cijele godine. Nekad stoji do 3 mjeseca, a nekad i do 6 mjeseci. Nekad se gorivo potroši do kraja, a nekad i ne. Ne praznim je svaki put iako smatram da to nemre škoditi, ali gledam da je barem nakon 3 mjeseca malo razdelam.
Spomenut je B&S motor. Na staroj kosilici mi je jednom ostalo frtalj rezervoara benzina kroz zimu. Na proljeće nije htela vužgati dok nisam to gorivo izlijal i nalijal friško. Onda je kresnula bez problema. Nova je daleko osjetljivija i svaki put na proljeće imam potezanja i pumpanja ko u priči, čak i s friškim benzinom.
U današnjim gorivima i mazivima su problem razni aditivi kojih nekad nije bilo. Za motorno ulje sam pital tehničku podršku INA-e i rečeno mi je da original zapakirano u ambalaži može stajati 4 godine, a kad se otvori još godinu dana.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Primitivan po konstrukciji. Današnji moraju (radi ekologije) "misliti" pa zato teško pale
Ne razumijem, konstrukcija motora se baš i nije mjenjala. Večina toga kaj se danas dodaje ide izvana.
To kak misle motori radi ekologije vidim, baš neki dan se u preporukama za pile nahvalilo pametni fergazer na huskiju....

Navodno s vremenom u mirovanju dolazi do skrutnjavanja membrana pa zato i preporučaju rad dok se pila sama ne ugasi.
Navodno, ali ja razmišljam da kad je nekaj tvrdo to treba omekšati, a da bi omekšal treba ga navlažiti. Nakon više puta ovlaživanja i skručavanja stvar postaje neupotrebljiva. Mislim da je takva situacija i s membranama jer nakon kaj se jednom napije ona je mekana i u takvom mekanom stanju bu lakše proradila nego kad se zastoji suha i ukručena.
Možda grešim, ali tak razmišljam i za sad me praksa uvjerava da je to tak.

Na staroj kosilici mi je jednom ostalo frtalj rezervoara benzina kroz zimu. Na proljeće nije htela vužgati dok nisam to gorivo izlijal i nalijal friško. Onda je kresnula bez problema.
Imal sam sličan slučaj sa svojom, sljedeče godine ni ta taktika nije pomogla jer membrana je bila stara 20 let, nakon izmjene kreše na stari benzin uvijek.

Za motorno ulje sam pital tehničku podršku INA-e i rečeno mi je da original zapakirano u ambalaži može stajati 4 godine, a kad se otvori još godinu dana.
A kaj si očekival da ti budu rekli? Njima je cilj proizvesti i prodati i na taj način zaraditi.

Nevezano za temu ali sječam se kad je kolega kupil tubinu koja je riknula nakon par mjeseci i trgovac se nije da nije negdje drugdje problem več se odmah ogradil i rekel da je ta turbina proizvedena prije 2 godine, a da je na nju garancija godinu dana.... naravno da mu nije prošla priča, ali probal je.... i prošla bi mu priča da nije čovjek malo razmislil svojom glavom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
U današnjim gorivima i mazivima su problem razni aditivi kojih nekad nije bilo.
Muha,
nisi pročiital, ili si namjerno izostavil ovu moju rečenicu koja, barem po meni, puno toga pojašnjava?
Dela li netko na jedan ili drugi način, razlika se ne bu pokazala niti za par godina, a kad prejde 10 i više, tko bu znal zakaj je membrana prešla. Pogotovo u današnje vrijeme kad se koriste upitni materijali.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ptročital sam, naravno da sam pročital ali isto tak je tehnika izrade i mješanja gume strašno napredovala i prilagodila se aditivima iz goriva, ulja.
Samo kaj proizvodnja u kvaliteti koja je bila nekad proizvođače vodi u propast.
Ionak nakon par let izbace novi model koji je "napredan" zbog kojekakvih novotarija i olakšava nam posel pa se mi bedaki polakomimo i mislimo da bu nam lakše za ruke, kičmu, noge, sigurnije.... a ne kontamo da smo tih par let stariji pa nam je zato teže upravljati...
Kak god, to sve skupa meni govori da netreba biti picajzla zbog sitnica koje nas koštaju financijski a ionak niš nije za uvijek, a više ni za čitav život.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Etanol je problem. Kaj sam na mororkama mjenjal benz cjevi sve rataju trde za 2 godine.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Nekak se meni čini da je to neko napisal da treba benzin van prek zime i neko se prijal toga kak pijan plota, al to nije nikakvo pravilo od nijednoga proizvođača.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
A s čim bum delal ak bu motorka kroz zimu prazna. :unsure:
Drva se delaju po zimi, tak kaj se 3x griješ od istih: prvi put dok ih rušiš i razdelaš, drugi dok ih skalaš i složiš i treći put kad ih naložiš v peć. 😉
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Etanol je problem. Kaj sam na mororkama mjenjal benz cjevi sve rataju trde za 2 godine.
Jesi probal staviti silikonsko crijevo?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
0
Nekak se meni čini da je to neko napisal da treba benzin van prek zime i neko se prijal toga kak pijan plota, al to nije nikakvo pravilo od nijednoga proizvođača.

Ne bi se složil z tobom. Ovo je iz Husqvarninih uputa: H fuel.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh