• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

jucaxxx

Novi član
Tu od
19 Lis 2015
Poruka
8
E ovako skinut razvodnik i onaj veliki O-ring se skoro raspao i naravno pokidan je trazio ovde po lokalnim radnjama i trenutno nema ostaje mi samo da se raspitam kod lokalnih majstora.Ako nema sutra trazim pa makar na kraj sveta nadam se samo da je to uzrok.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,898
Misliš na O-ting na klipu?
Pazi da ti nije puknut i onaj teflonski prsten.
 

jucaxxx

Novi član
Tu od
19 Lis 2015
Poruka
8
Naso garnituru (odrali me 15 eura) i zamenio O-ring tjst gumica koja ide u celo klipa klip nisam vadio uopste tako da nisam video te teflonske prstenove a u garnituri ih ima sklopio sve i radi ko *doxa* a toliko muke i sekiracije mi zadalo.Hvala svima na savetima ipak je moralo da se rastura.
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
295
Pozdrav! Dal mi neko može objasniti kak funkcionira hitraulika na 445. obzirom da prelazim s vladimirca nemam blage veze kak ti vučni otpori i to funkcionira.Čemu konkretno služi gornja ručica koja ide s desna ispod sica na lijevu stranu? Kolko se kreću normalni tlakovi ulja u motoru? Kak funkcionira aparatura pokazivača goriva, da znam kaj me čeka kad ga raskopam. Ako imate još kakvih savjeta samo pucajte ;) Hvala!
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,729
Razlog rasklapanja?

Ta ručica koja ide sa desna na lijevo služi obično za kiper prikolicu, trebal bi imat barem jedan izvod od iza. Donja ručica je za normalno podizanje poluga od hidraulika, ona sa zadnje strane je za štelanje po otporu, npr. kod oranja. Nju povučeš skroz gore dokle ide i onda sa ovom za hidrauliku spustiš plug, šta ju više spuštaš prema dolje to hidraulika dela na većem otporu.
Kolki je tlak ulja u motoru iskreno ne znam al nek te ne brine to kaj se lampica od pritiska ne ugasi odmah kad upališ traktor, razlog tome je filter ulja koji je, ajmo tak reć naopak okrenut.
Da bi došal do plovka za gorivo treba skinut limariju iza instrument table, drži ga 6 ili 8 vijaka. Ak je pokazivač ispravan njega zamjeni i mora radit.
Stavi koju sliku da vidimo kaj si uzeo.
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
295
Da za ovu ručicu sam mislil da je dodatni izlaz ( koji nemam) jer se čuje da nekaj štuca - sigurnjak. Ma nisam danas još stigel provjeriti sve pokazivače na tabli, a spreman sam na najgore pa pitam ;) . Dal mi možeš reći kaj je koja lampica na tabli ? G, PRESS i duga mi rade to kužim. Koja lampica bi trebala biti za kratka i za grijač? Jer mi se čini da ne svijetle. Mjeril sam ulje i ispada 5 bar hladni, kad se malo zgrije drži ga na 3,5 a raste do 5,2 pod gasom... I po uputstvima je tak navedeno. Nisam još ništ s njim radil, samo na mjestu. Dal se mogu zasebno nabaviti manžete krajnika? Ove su skroz spucale a nema lufta pa da to sredim prije štete. Budu slike koji dan. Prije kupnje sam čital forum al od prve stranice. Poslije sam skužil da je to stroj od čovjeka koji se 10-ak stranica prije ove raspitaval o njemu :icon_toilet:. Upute na getribi su na njemačkom pa pretpostavljam da je valjda za njihovo tržište ?! Uglavnom kozmetika za tehnički je rješena a s ostalim stvarima kasnije.

ova je iz oglasa:
http://www.google.hr/imgres?imgurl=...d=0CBwQMygBMAFqFQoTCKvAhv2r48gCFcazFAodU5YC-g
 
Posljednje uređivanje:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,729
G je od alternatora a Press od ulja, za kratka nema lampice i nema za grijač. Grijač radi kad pomakneš prekidač za palenje u lijevo do prvog manjeg otpora, to osjetiš pod rukom a i lampice onak malo slabije svjetle, ako ideš skroz do kraja lijevo onda ga pališ i griješ a u desno samo pališ. Sumnjem da ima manžeta posebno za kupit.
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
295
Onda bude kemija za manžete. Malo teže pali kak sam i prije pisal al se meni čini da to nije bilo dosta terano, Treba malo propuhati :icon_anal:. Grijač je još bil zapečeni pod farbom, to sam očistil i lijepo grije i pušta dizel. Dimi ko parnjača. Poslije rusa volan je preporod, doslovno. Idem za martinje na regu pa da ga probam s plugom. Po pričama mi se pto 10' čini možda i premali, bum još videl.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,729
Ak si pročital cijelu temu onda tu imaš praktički sve odgovore, izvod za hidrauliku možeš stavit i dva jer ima dvoradni razvodnik pa možeš prikopčat dvoradni cilindar, tak sam ja sebi napravil. Za oranje i ono štelanje sa ručicama ima slika sa detaljnim objašnjenjem. 10" plug vuče u bilo kojoj zemlji, u temi oranje imaš moj video oranja od danas sa 2x12 plugom na nekih 30 cm dubine.
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
295
Malo me sad kopka ovo teže paljenje pa sam našel u štore temi da oni imaju ventile koji se ne okreću. dal je tak i na univerzalu? Dal ima kakva oznaka na glavi za to? Ak si on s okretanjem ne prilagodi i ne očisti dosjed onda bi i to mogel biti uzrok slabije kompresije!? Dal bi tu možda kakvi aditivi za čišćenje u gorivu pomogli?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,729
Ak je sve ispravno pale i kad je hladnije bez grijača. Na jednom je sad prošlo 15 god. od generalke i pali bez grijača i do -5. Istina da ga rađe malo zagrijem reda radi. Na drugom je PVP jako loša i njega sad trebam grijat da upali, upali i bez grijača al mu treba 20- tak sekundi dok ne sastavi.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kod mene od Unija ostala samo tri i to 640 jedan puno radi i nije imal kvarova osim vodene pumpe i sinkrona i oduvjek loše pali. Drugi dobro pali ali oduvijek frflja i fali mu snage . Treči rijetko kad radi i to samo po ljeti za njega neznam .
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kod mene većinom univerzali teže pale, pogotovo sa original pokretačem i glavom pvp pumpe. Sa jačim pokretačem bolje pali a prilikom reparacije neki su stavili drukčiju glavu na pvp, mislim da je od perkinsa ali nisam siguran i pali na zub zimi i ljeti.
 

Matija6

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
55
Mi smo na svom ovo ljeto mejnjali glavu pumpe dizne dali preštelat i alnaser je bil na reparaturi, sad bumo vidili kak bu po zimi palil
Premda on sad malo "veselije" pali kad je vani bilo hladnije
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,729
Ak si rumunjski alnaser repariral bolje da si još malo nadometnul novaca i uzel Iskrin. Daleko je bolji i kvalitetniji a samim tim traktor i bolje pali, pogotovo jer ga brže zavrti.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,159
Zaštitnih gumica za krajnike imaš za kupiti.
To kaj odmah ne gasi ulje može biti do filtera ako nije odgovarajuči za taj motor. Treba vidjeti jel ima cijev ili ne u blok ušarafljenu ali to buš videl kad skineš stari.
To kaj malo teže kresne bez grijača nek te ne brine, nije niko taj grijač bez veze ugradil. Grijanjem šparaš anlaser i akumulator.
Iskra je definitivno bolji anlaser.
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
Moj uni v 15 godina kak je kod mene nikad problema s paljenjem , prošle zime vani je bil snijeg i ak se sječam dobro -15 kolega je izletel s autom i v pol 2 noći sam ga išel izvlačil zapalil je ko mina grijač dok odradi svoje čuje se puk i nema da nebude vužgal , kolegi sam pili drva vani je bilo zima mah 2 put mi je crko traktor jer se nafta smrzla al nema da on ne pali , velim do sad nikad nisam imal s ti problema nego naprotiv , a i svake zime , al baš kad je jaka zima dok je sve smrznuto dobro onda je moje vrijeme za ići v šumu , i do sad da pokucam neikakvih problema s paljenjem zimi.
 
Posljednje uređivanje:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,729
U planu je zamjena ulja na oba 445 pa me zanima koji filter da stavim gore. Nude mi dvije vrste od 1.5l i 1.2l, ne znam koja su marka, jel ima koje razlike osim u volumenu?
Čitam o onim cijevima ušrafljenim u blok, kolko to mora bit dugačko, jel može bit bakrena i koji je to navoj? Razmišljam da to stavim tak da mi ne svjetli lampica još par sekundi kako ga upalim.
Super 3 će bit ok za njih? Imam ga po dobroj cijeni pa bi zato njega stavio, do sad je u jednom bio shell.

Skinuo bih PVP sa jednog (zrela za reparaciju) pa ak nema nekih posebnih stvari za pazit odradio bih to sam, jel mi to pametno ili ne?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,159
Ako nema cijevi onda ide filter koji ima cijev u sebi. To se vidi odmah kad se u filter pogleda.
Ja bi stavil filter veče litraže i ulje super 5.
Kaj se skidanja pumpe tiče to definitivno nije nikakva mudrolija samo prije demontaže zabilježi položaj u kojem je bila. Zabilježi preko one flanđe koja je između pumpe i poklopca razvoda.
Otpojiš lajtunge, skineš poluge gasa i gašenja, skineš prednji poklopac na razvodu, skineš tri matice koje drže pumpu i otpustiš s druge strane ključem 19 maticu koja je ujedno i radapciger i pumpa je vani.
 

Najnoviji postovi

Na vrh