• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Upotreba visoko vlažnog kukuruza u ishrani stoke

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Ovo je dobro ime, da je tako odmah napravljeno nebi bilo zaključano.

Znam da je izvan teme, ali zašto nije dobro davati kravama?
 
P

paor

Guest
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

visokovlažno mljeveno zrno (silaža) je izvanredno u ishrani svinja (pogotovo tovljenika), dok sam imao više svinja, nikad nisam bio bez toga...već prasce od 17 kg sam pomalo privikavao na silažu...

ispravna silaža je jako ukusna i jetka (svinje ju vole), ima manje suhe tvari (nešto veća potrošnja), zna biti problema s mješanjem u mješaoni, zimi zna smrznuti, ljeti se pojačano kvari, miševi vole praviti gnijezda u njoj (kvarenje), kravama se ne smije puno davati (ovisno o količini ostalih kiselina)...

mljeveni klip je bolje davati kravama nego svinjama zbog pojačanog udjela celuloze, glavna prednost mljevenog klipa je brzina pripreme (nema runjenja, meljave pa rješavanja oklasaka), ponekad je preporuka s tim hraniti niskosuprasne krmače (manje energije, sitost)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

ovak po mojimsaznanjima nije uopče pametno davat klip mljeven svinjama. :!: provjerio kod velikih uzgajivača.
za krave isto nije pametno davat, jer se od nje očekuje da stvara mlijeko a ne da se muči sa probavom,pogotovo što težimo visokoj proizvodnji.
kod bikova može proči klip, jer po sadašnjoj cjeni su i tak neisplativi bar na manjoj količini.
ja kombajniram kukuruz sa 26 %vlage, na kombajnu dobije 3 % i to je onda 29% i onda je kukuruz NAJVREDNIJI I IMA NAJVIŠE ENERGIJE, prije kombajniranja odnesite uzorak u neku zadrugu ul pik da izmjere vlagu.
ja tak radim godinama i sa puno manjom količinom imam super efekt jer pazim na kvalitetu :!: :!: :!:
ja meljem u prozirne vreče, 0,70kn komad to su od 50kg, bogami kad ju napunite dušu ispustite dok ju dignete :mrgreen:
nikad mi se nije skvrgavilo niti spljesnivilo,sve je sipko , imam to 365 dana , znači sve do drugih kukuruza.
napomena; VREČE MORAJU BIT NA OTVORENOM PROSTORU , zbog miševa koji onda tam ne idu, i stavite NAJLON OD ROTO BALA starih.
evo slika mojeg kukuruza u vrečama vlažno mljevenog, mora se pazit kak se slaže da se ne ruši jer su vreče skliske
evo moja pikčur
Obrisan neispravan link.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Odakle ti ideja, da to nije dobro za krave?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

tine kaže:
Odakle ti ideja, da to nije dobro za krave?

to uopče nije IDEJA nego znanstveno dokazano, jer klip iliti oklasak je donekle probavljiv do faze mliječno voštane zriobe, nakon toga mu pada probavljivost i povečava se sadržaj lignina i drugih spojeva (da sad ne pišem na pamet)koji mogu štetno djelovati na probavu goveda (preživač), naravno ne znači da če krava crknit il tak nešt ali svatko ko se bavi stočarstvom tj mlijekom to mu neče pasti na pamet, jer se traže litraže 7000 i više litara, a to sa oklaskom mljevenim nečete postič.
omjer oklaska i zrna je 45:55 u korist zrna varijabilno, i ak vi date kravi 5kg takvog brašna , vi ste dali 2kg oklaska i možda 3kg zrna, to je MUKTAROŠKA politika i onda kukaju svi da nemaju novaca ,a krave im pate od nemara ljudi :!:
možete to davat ali budite načisto da si izbijate pare iz đepa :?: :!:
kod junadi to donekle prolazi jer on če za godinu i pol bit cca 600kg i nije vas dalje briga, dadete mu benurala i , i kaj te briga kad ga prodaš. :!: a krava treba bit dugo godina u štali i ona stvara podmladak i novce, nemoj zaboravit kolko si ju hranio da postane krava, pa kaj ju buš išao namjerno uništit. :?:
ljudi u nuždi hrane sa cjelim klipom i nije kravama ništ bar ne za kratko vrijeme, al vjeruj mi ti su dužni ko grčka :!:
ja meljem samo zrno i idem na kvalitetu, ne radim stihijski :!:
 
S

seljaček

Guest
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

bogec kaže:
ovak po mojimsaznanjima nije uopče pametno davat klip mljeven svinjama. :!: provjerio kod velikih uzgajivača.
za krave isto nije pametno davat, jer se od nje očekuje da stvara mlijeko a ne da se muči sa probavom,pogotovo što težimo visokoj proizvodnji.
kod bikova može proči klip, jer po sadašnjoj cjeni su i tak neisplativi bar na manjoj količini.
ja kombajniram kukuruz sa 26 %vlage, na kombajnu dobije 3 % i to je onda 29% i onda je kukuruz NAJVREDNIJI I IMA NAJVIŠE ENERGIJE, prije kombajniranja odnesite uzorak u neku zadrugu ul pik da izmjere vlagu.
ja tak radim godinama i sa puno manjom količinom imam super efekt jer pazim na kvalitetu :!: :!: :!:
ja meljem u prozirne vreče, 0,70kn komad to su od 50kg, bogami kad ju napunite dušu ispustite dok ju dignete :mrgreen:
nikad mi se nije skvrgavilo niti spljesnivilo,sve je sipko , imam to 365 dana , znači sve do drugih kukuruza.
napomena; VREČE MORAJU BIT NA OTVORENOM PROSTORU , zbog miševa koji onda tam ne idu, i stavite NAJLON OD ROTO BALA starih.
evo slika mojeg kukuruza u vrečama vlažno mljevenog, mora se pazit kak se slaže da se ne ruši jer su vreče skliske
evo moja pikčur
Obrisan neispravan link.
Bogec gdje kupuješ te vreče po toj cijeni sa čim puniš vreče dal direkt iz mlina ili... :?: opiši malo podrobnije tehnologiju
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Bogec, očito se nismo razumijeli.
Mislio sam da ne preporučuješ silirano zrno, a ne klipa.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

tine kaže:
Bogec, očito se nismo razumijeli.
Mislio sam da ne preporučuješ silirano zrno, a ne klipa.

eto vidiš da smo se razumili, uvjek zrno i samo zrno :D
postupak mljevenja kukuruza u vreče je sljedeči:
pokombajniraš kukuruz s 25-27 % vlage+3% dobi na kombajnu- imaš največu kvalitetu, vlaga super kak treba bit :D
dopeljaš prikolice doma po mogučnosti koje imaju šuber na koji če zrno curit u silo mlin :D
priključiš silomlin na traktor-ja koristim sip silomlin i ciklon, traktor zetor 4320, mlin radi na drugoj rupi, veliki gas.
naravno ti to priteraš otvor mlina na šuber prikolce i zrno ljepo curi, na prikolice ti treba jedno ajmo reč djete da sam malo gura kukuruz na rupu :D
dvojica ljudi su sa vrečama na ciklonu (ko piramida krnja naopako sa otvorom, to stoji na nogama), kad jedan drži vreču i puni drugi je u pripremi, to samo lijepo curi u vreču , ne praši se i vreča je gotova od 50 kg za cca 20 sekundi plus minus, nisam mjerio :D
dvojica vežu vreče jer to ide brzo, nema trešenja i nabijanja sa vrečema, samo se skupi vreča i zaveže :D
dvojica slažu i tu trebaju muži pogotovo ak ima puno kukuruza , jer sa vrečama treba pažljivo, treba fina snaga, ne na horuk :D
tehnika slaganja je na slici i tak se neče ni mrdnit vreče, kak ih metnete tak stoje.
brzina mljevenja: ovak nama za 6 tona punu prikolicu treba 45 minuta, i onda se ljudi moraju malo prišvasat sa pivom dok se druga prikolica ne pripelja, ove vreče na slici gore smo samljeli za cca 4 sata, to mi je dost za cjelu godinu :D
tu nema nikakvog sabijanja kao kod ĐUKE koji melje u silos, tamo se mora gazit il nekak nabijat i tam se praši ak se nije pronašlo rješenje za to.
kod ĐUKE je brašno ko cigla, dok kod mene je sipko kad otvorite vreču.
hranimo krave i svinje s tim, i nema nikakvih problema, potuku se za takvo brašno :mrgreen:
vreče kupujem u garešnici ima ih razne cjene, ove po 70 lipa i po kunu su super kvalitete i skuplje ti ne treba a po gabaritima su to vreča od trideset kila al su puno teže kad su pune, baš ih nije milina nosit, ima tu tereta
potrošnja goriva mi je bila 20 litara za ta 4 sata, problema nema sa miševima, ne smije se pokrivat vreče jer se onda zavuku miševi, nema smrzavanja, niti kvarenja. :D
eto za 4 sata rada cjelu godinu samo trošim, i pošto mi je voluminoza osnova za mlijeko uopče mi ne treba puno brašna.
jedna velika prednost a to je vi kad vreču uzmete vi nju trošite i kad vam druge vreče ne trebaju to stoji, dok u silosu kad ga načmete vi to morate trošit il se počme kvarit, još jedna prednost vreča uvjek možete složit na neko drugo mjesto a ne ko silos pogotovo betonirani koji zauzima mjesto.
uglavom super je i silos i vreče, ovisno kolko trošite , kolko mjesta imate , koju tehnologiju, i novaca za uložit
eto SELJAČEK valjd sam ti pomogel :!:
 
S

seljaček

Guest
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Hvala bogec puno si mi pomogo prosvijetlio me po tvom pričanju ti si spremio 25t kuk. za 1000 kn ja za sušenje dajem oko 4500 kn. morati ču promjenit tehnologiju definitivno koliko mi to svinje dopuste.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

seljaček kaže:
Hvala bogec puno si mi pomogo prosvijetlio me po tvom pričanju ti si spremio 25t kuk. za 1000 kn ja za sušenje dajem oko 4500 kn. morati ču promjenit tehnologiju definitivno koliko mi to svinje dopuste.


ako mogu pomoč ja ču to uvijek napravit :D
bile su 4 prikolice i da bilo je oko 25 tona i napravili smo oko 500 vreča plus minus.
ekonomično je tu nema govora, u tri dana smo svi koji smo u kompi namljeli za cjelu godinu svima trojici :!:
vreču možeš poslje iskoristit za smeče trpat il tak nešt sitno.
inače moja baka hrani svinje i ima svoju tehnologiju, pa kad je ona sama tražila da i ona koristi to brašno onda znaš da nema frke, sad daje samo takav kukuruz , suhi više ne, uz dodatak ječma i zobi.
ječam i zob se isto mogu suhi mljet na silo mlin sa rupama sita od 4 mm, za kukuruz 8, il 10mm.
silomlin novi sa ciklonom sip dodje oko 14 000kn sa pdv i još dobiš popust na sajmu il kak se dogovorite, to imaš u dežanovcu.
moraš pazit sa vlagom jer je tu i kvaliteta u pitanju, odnesi uvjek ak treba i više puta vlagu mjerit prije kombajniranja.
evo slika moja na kojoj se vidi da to brašno nije mokro i da je sipko, svinje če to obožavat, super je mirisa, vlaga kod mljevenja 29% i treba ti manja količina zbog visoke probavljivosti i kvalitete.
slijedi pikčr

Obrisan neispravan link.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Evo ja koji sam i započeo ovu temu zahvaljujem. Puno ste me prosvijetlili. Mislim da ću ove godine napraviti probnu količinu. Vjerujem da će meni u ishrani fajferice kojoj je glavna ishrana zelena masa biti izvrsna nadopuna obroku. Ovo što bogec spominje da njegova baka daje u kombinaciji sa ječmom i zobi to je to. Isto tako podržavam i ishranu sa tikvama tj. bundevama kako mi kažemo. Izvrsne su i svinje ih jako vole. Dajem ih sviježe tokom sezone a pred zimu ih poberem i kao takve vani na suhom mjestu mogu stajati jako dugo. Naravno uz uvjet da je prava zima.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Ako je šansa, više bi za krave preporučio da se zrno valja a ne melje.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

TINE
S čime, ima neki poseban uređaj? Razlog?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

mario kaže:
TINE
S čime, ima neki poseban uređaj? Razlog?
Mljevenjem čekičarom zrno/šrot se grije, pa neke tvari (recimo Cvitamin) ispare. Kad se melje na kamen ili valjke, zrno se ljušti ili drobi, no manje se grije, pa ne gubi neka hranjiva svojstva.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

ZJ kaže:
mario kaže:
TINE
S čime, ima neki poseban uređaj? Razlog?
Mljevenjem čekičarom zrno/šrot se grije, pa neke tvari (recimo Cvitamin) ispare. Kad se melje na kamen ili valjke, zrno se ljušti ili drobi, no manje se grije, pa ne gubi neka hranjiva svojstva.

ako se šrot grije , neko je presilio mlin, il je preslab motor ili je prejako otvoren šuber to je kod mlinova na struju, ja na strujnom mlinu čekičaru imam trofazni motor 4 kw, kad to povuče struju ide ko šašavo i takvog nemreš presilit.
druga stvar su presitna sita i tu masa zrna se dugo zadržava u mlinu jer se melje presitno i ne izlazi van.
svaka žitarica ima svoje sito i nemrete nikak mljet na isto sito kukuruz i zob.
ZNAČI NE RADITE DOBRO SA MLINOM ZATO SE GRIJE ŠROT :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :evil: :shock:
kod mene se ne grije nikad jer imam sigurno 8 sita koje promjenim za 1 minutu, druga stvar su mlinovi malog kapaciteta a vama se neda stajat tamo i čekat.
kod silomlinova koje tera traktor se pogotovo nemože grijat brašno jer ima jako veliku propusnu moč, uglavnom ovo vam ne stoji nikako da se gube hranjiva svojstva, kriv je samo onaj koji sili mlin , ljen je promjenit sito, i neče mu se to radit, i nače se NESMIJE GRIJAT NI MALO :D
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Potpuno netočan odgovor. Pri svakom mljevenju šrot se grije. Snaga dovedena elektromotorom ili preko kardana se pretvori u rad (mljevenje), odnosno u toplinu (Zakon o očuvanju energije!)
Pitanje je samo koliko? Čekičari više griju od mlina s valjcima ili kamena, tj. pri mljevenju se razvija veća temperatura šrota jer je veće trenje čestica.
Jasno da će pri raznim sitima grijanje biti različito, ali i učinak meljave.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Nije zbog grijanja.
Mlijeveno žito ima veliku površinu ne težnu jedinicu. Kod konzumacije uzrokuje vrlo brzu kemičnu i biološku reakciju i time brz upad pH u vampu.
Zbog toga se upotrebljava u ishrani preživara valjano žito, kojeg mikroflora u vampu sporije prerađuje iz škroba preko šečera u kiseline.
U stranoj literaturi se uvijek nalazi u sastavu obroka ili krmnim uputstvima kompomnenta 'rolled grain'.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

ZJ kaže:
Potpuno netočan odgovor. Pri svakom mljevenju šrot se grije. Snaga dovedena elektromotorom ili preko kardana se pretvori u rad (mljevenje), odnosno u toplinu (Zakon o očuvanju energije!)
Pitanje je samo koliko? Čekičari više griju od mlina s valjcima ili kamena, tj. pri mljevenju se razvija veća temperatura šrota jer je veće trenje čestica.
Jasno da će pri raznim sitima grijanje biti različito, ali i učinak meljave.

žao mi je ZJ al ne mogu se složit sa tobom, to što se bar kod mene osjeti topline je zanemarivo, bolje rečeno osjeti se samo ak bum čekao kod otvora s rukom da mi brašno u ruku ide.
sad ču ti dat primjer uzmi kukuruz koji ima vlage u sebi i potpuno suhi, za vlažni kukuruz treba ti sito sa večim rupama i sporije moraš mljet inače se grije.
kod ječma i zobi rupe 4 milimetra i šuber držat na pola jer se teško melje.
ok možda je moj mlin stvarno dobar i na struju i silomlin pa kod mene nema grijanja, pa si onda ti u pravu ZJ :D
ima puno ljudi koji se muče sa meljavom i motor se grije i brašno vruče ide van, al kad gledaš mlinovi i nisu tako skupi spram drugih stvari pa se isplati uložit neku kunu u to pogotovo ko ima toga više, ma i za malo :D
uglavom svud su mlinovi čekičari za kupit pa da oni ne valjaju ne bi se prodavali, tako da ostajem pri svom, a ove druge metode meljave sa valjcima ili kamenom kod nas nema nitko niti sam to sretao, možda negdje i ima :scratch
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: UPOTREBA VISOKOVLAŽNOG KUKURUZA U ISHRANI SVINJA

Bogec, u kojim omjerima ti ide ječam i zob sa takvim kukuruzom kako ga ti spremaš? Tj. dali ima i tu neka caka?? Dali mješaš i gotove smjese sa tim i na koji način???
 

Najnoviji postovi

Na vrh