• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ursus C-335 MALI

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Teško je reći, zavisno o uvjetima. Nekad je, nekad nije. Kontrolirano kočenje isto pomaže.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Ja sam uključivao šperu jer mislim da će manje proklizavati ako oba točka jednako vrte, pa funkcioniraju pomalo kao abs. Ali ako kad špera nije uključena i jedan kotač vrti, i ako drugi koji nije pod pogonom, svejedno zbog diferencijala ne može da se vrti brže od onog s pogonom, i u slučaju da proklizavanje krene, on moze bolje pomoći jer se u konačnici počne vrtit unazad?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Kad se krene vrtit unatrag, onda trenja više nema. Pomaže samo stiskanje kočnice.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Da li je ispravna teorija da se drugi kotač bez obzira na isključenu šperu, ne može vrtiti brže od onog drugog koji ima pogon, zbog diferencijala?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Iza diferencijala je (relativni) zbroj brzina uvijek jednak broju 2.
Ako se vrte jednako, onda se svaki vrti brzinom 1. U zavoju se jedan vrti s (teoretski) 1,1, a drugi s 0,9.
Ako imaš zakočenu ulaznu osovinu, onda je zbroj brzina jednak nuli. Znači jedan se vrti (recimo) naprijed, a drugi mora unatrag.

Ako je brzina gibanja veća od izlazne brzine diferencijala, onda ili postoji uzdužno klizanje oba kotača, ili se jedan vrti unatrag. Onaj koji se vrti unatrag, vrti se relativno manjom brzinom od onoga koji se vrti naprijed, za veličinu ulazne brzine.
Dakle, imaš praf.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Išao sam popodne u izmjeru nagiba voćnjaka. Kutomjer veći iz lidla, letva i vaservaga. Očitao sam 18 stupnjeva na najstrmijem dijelu livade.
IMG_20200524_164853.jpg
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Danas poslije posla sam odradio jednu serijsku manu na malom. Ovi bočni držači španera na polugama hidraulike su od četvrtastog flaha i kad se poluge oslobode, oni udaraju u gume i trgaju ih doslovno. Ne znam zašto je to tako odrađeno u tvornici. Kupio sam očne matice m14 i izbušio rupe na polugama, a ove dosadašnje nosače odrezao i obrusio. Sad više ne bi trebalo trgat gumu kad španer popusti... To je trebalo davno već odradit ali sad je doslo na red jer sutra vjer idem po nove zadnje gume kabat sgp-02...
IMG_20200527_154820.jpg
IMG_20200528_183653.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Bojim se da budeš 14-najstice potrgal i da bi mogel još više štete napraviti.
Koliko se sjećam, Zetor 25-tak je imal 18-ice ili 20-tke na tom mjestu.
Ti očni šarafi su inače od čudnog materijala.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Da poluge ne bi lupake, na manjem traktoru imamo feder između njih.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Pa ne bi trebalo biti neke štete, onaj četvrtasti flah koji je radio štetu sam odrezao, ovo ako pukne, neće se svejedno imat što zabit u gumu. Na tim španerima od svih komponenti, mislim da su te m14 najača karika...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Kod mene na Ursusu su 14.9-28 pretežno na 1 bar, nekah i 0.8 i nikad ne leže ni malo.
Uske 9.5-36 su na 1.5 bar i legnu jedino pod prskalicom kad je puna, što dođe ukupne mase na polugama 850-900 kg.
 

Najnoviji postovi

Na vrh