• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ursus C-360

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,227
Po mojem, mogel si staviti spojku (recimo spojku kardana od MB) na remenicu radilice i možda ti kardana nebi ni trebalo.

Mada, kak se meni vidi još bu i pen lager tu dodan.....
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,581
Po mojem, mogel si staviti spojku (recimo spojku kardana od MB) na remenicu radilice i možda ti kardana nebi ni trebalo.

Mada, kak se meni vidi još bu i pen lager tu dodan.....

Muha, ako nije problem da malo pojasniš ovo oko ove spojke od MB?Mada je to već sve smontirano i ne mislim ništa dirati dok se ne pokvari, zasad radi bez problema.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,227
Uguglaj elastična spojka kardana pa ti bude jasnije kad vidiš sliku.

Inače si ovo dobro uglazbil, barem po mojem mišljenju. Da si stavil malkice vecu pumpu (mada ja mislim da bi i ova bila dovoljna) mogel bi napojiti kompletnu traktorsku hidrauliku preko nje, a ovu iz traktora jednostavno izbaciti.
Više nema brige s ukljucenošču kardana da bi pumpa radila i još sto prednosti.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,581
Vidio sam ovu elastičnu spojku od MB ali mi nije jasno kako bi pumpu spojio sa ovom spojkom?Hvala Muha, a pumpa ja mislim da nije loša. Ova zamisao za hidrauliku ti nije loša.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Po mojem, mogel si staviti spojku (recimo spojku kardana od MB) na remenicu radilice i možda ti kardana nebi ni trebalo.

.....
Jel ti se radi takav posel pumpu imam rasporedni (prioritetni ventil) mogu nabaviti :icon_axe: pogon budeš izmislil ??
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,227
Vidio sam ovu elastičnu spojku od MB ali mi nije jasno kako bi pumpu spojio sa ovom spojkom?Hvala Muha, a pumpa ja mislim da nije loša. Ova zamisao za hidrauliku ti nije loša.
Dvije ploče, a između ova spojka s tim da je sa tri šarafa stegnuta sa jednom, a s ostala tri sa drugom pločom.
Ma ostavi to za sad ovak kak je pa buš videl kak se bude pokazalo. Ja mislim da bu igralo
Jel ti se radi takav posel pumpu imam rasporedni (prioritetni ventil) mogu nabaviti :icon_axe: pogon budeš izmislil ??
Ja ti ventil poklonim samo da nemoram raditi.....
Šalim se, nije problem. Ti riješiš tokariju, pokupiš priključke i crijeva, rezervar bumo nekog nagovorili da ga napravi (uostalom, ti si talioničar, mešter od elektrode s atestom), a ja bum nasadil to sve gore.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Pitanje je da li je hardyjev spoj bolje rješenje od kardana?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,581
Dvije ploče, a između ova spojka s tim da je sa tri šarafa stegnuta sa jednom, a s ostala tri sa drugom pločom.
Ma ostavi to za sad ovak kak je pa buš videl kak se bude pokazalo. Ja mislim da bu igralo.

Nije loše to sa spojkom, samo bilo bi malo nezgodno kad se mora mijenjati remen, morao bi to sve skinuti da bi postavio remen. I ja nešto mislim da bi trebao ovaj kardan potrajati neko vrijeme.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Borislave, ne brini se. Ta pumpa se 90 ili više posto vremena vrti bez tereta, a kad je opterećena, uzima max 10kW @ 2000o/min. Dakle, moment na kardanu je cca 5kpm. Znači sila zatezanja M10 šarafa.

Taj kardan je i prejak za moment koji mora prenesti. Pitanje je samo kak su križevi podmazani (ak je bil na volanu, onda je tu jako viskozna mast, za male brzine i dugu trajnost) i kolio bu trajal.
Gumena spojka ili Hardy-jev zglob bi prigušili kutne (torzijske) vibracije motora prema pumpi i same male vibracije, odnosno špice tlaka uzrokovane zubima pumpe. No, mislim da to nije toliko značajno da bi naštetilo pumpi na način kak si to napravil.
Ono kaj me više brine, je radijalno opterećenje osovine pumpe, uzrokovano nebalansiranim kardanom. Zato sam te i pital ima li pumpa naprijed lager (kao za pogon zupčanikom ili remenicom). Ako ima, to bu vječno.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,581
Hvala ZJ na objašnjenju i ja mislim da nema opterećenja na pumpi jedino kad radim sa utovarivačem a to i nije tako često. A pumpa nema ispred lager a i nema nešto mjesta za njega, e sad koliko će to da traje bez lagera neznam. I jel bi mi trebao pririotetni ventil kad bih ugradio polu-servo volan? Kardan jeste od volana od nekog auta.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Trebao bi ti prioritetni ventil za volan, možeš od nekog kamiona kutiju tipa turbo daily ili onaj cilindar ko što imaju zetori.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Borislave, koliko znam, neke glave volava imaju 5 priključaka, tj imaju integriran prioritetni ventil. Probaj takvu pronaći.
Ovo kaj ti je Muha predložil je izvrsno rješenje: napajanje unutarnje hidraulike iz te pumpe.
Ak bi to napravil, još uvijek možeš unutarnju pumpu iskoristiti za vanjske priključake (za kaj sad koristiš ovu vanjsku), poput utovarivača. Ona ti ionak treba povremeno, pa joj vjerojatno nebi smetal uključen kardan.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
borislave , ti si ovo napravio i svaka ti čast ..odlično .
Nakon toga si to predstavio na forum i od tada ništa ne valja , slabo , balans , opruge , spojke , PM-ne .kardan , pritisak , pumpa , ležajevi itd .


Ako budeš i dalje slušao sve te savjete okrenulo te bude na suicid , a za zetor bude prepisana terapija pet litri benzina i upaljač .
Bogu hvala ako pušiš pa več imaš upaljač jer ako bi ovdje pitao kakvi upaljač treba za upaliti benzin ništa od paljevine .
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,581
Trebao bi ti prioritetni ventil za volan, možeš od nekog kamiona kutiju tipa turbo daily ili onaj cilindar ko što imaju zetori.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk

Znači kad bi našao zetorov cilindar za volan onda nebi trebao tražiti prioritetni ventil da bude gore kod pumpe?

Borislave, koliko znam, neke glave volava imaju 5 priključaka, tj imaju integriran prioritetni ventil. Probaj takvu pronaći.
Ovo kaj ti je Muha predložil je izvrsno rješenje: napajanje unutarnje hidraulike iz te pumpe.
Ak bi to napravil, još uvijek možeš unutarnju pumpu iskoristiti za vanjske priključake (za kaj sad koristiš ovu vanjsku), poput utovarivača. Ona ti ionak treba povremeno, pa joj vjerojatno nebi smetal uključen kardan.

Mislio sam na polu-servo ili servo, kako ko već zove a ne na hidraulični volan, koliko znam oni se razlikuju (hidro i servo)?. Ovo je Muha dobro zamislio i nije to loše samo tu sigurno ima dosta posla oko toga, a i nije nešto da mi smeta kardan.

borislave , ti si ovo napravio i svaka ti čast ..odlično .
Nakon toga si to predstavio na forum i od tada ništa ne valja , slabo , balans , opruge , spojke , PM-ne .kardan , pritisak , pumpa , ležajevi itd .


Ako budeš i dalje slušao sve te savjete okrenulo te bude na suicid , a za zetor bude prepisana terapija pet litri benzina i upaljač .
Bogu hvala ako pušiš pa več imaš upaljač jer ako bi ovdje pitao kakvi upaljač treba za upaliti benzin ništa od paljevine .

Haha šta znam za mene je ovo dobro pa nek traje dok traje. Možda i jest trebao lager ali sad šta je tu je. Sad sam još mislio i taj volan ugraditi jer je baš težak kad se zakači utovarivač.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,227
Ovo kaj ti je Muha predložil je izvrsno rješenje: napajanje unutarnje hidraulike iz te pumpe.
Ak bi to napravil, još uvijek možeš unutarnju pumpu iskoristiti za vanjske priključake (za kaj sad koristiš ovu vanjsku), poput utovarivača. Ona ti ionak treba povremeno, pa joj vjerojatno nebi smetal uključen kardan.
Nebu išlo, postoječa pumpa mora van jer smeta....

@ Borislav, priritetni ventil mora biti jer volan je uvijek prioritet.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,227
Postoječa pumpa napaja razvodnik. Razvodnik ima jedan dovodni priključak i preko njega se upravlja vanjskim izvodima i polugama....
A smeta i iz tog razloga jer "kroz nju" prolazi vod koji bi se koristil od vanjske pumpe.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
A to.
Mislil sam da bi se to dalo izbjeći tak da se vertikalna cijev "spiga" prema natrag i izvuče van, a da se poklopac napoji šupljim vijkom izvana.
 

Najnoviji postovi

Na vrh