• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj božićnih drvaca

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
U slučaju da je smreka izrasla na 160-170cm s dosta rijetkim granama, da li se vrh može skratit da bi se malo grane popunile?

To i mene zanima,meni su i manji i imaju rjetke grane pa me zanima jel se moze rjesit sta?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Posljednje uređivanje od moderatora:

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
Te skare su za jele, na smrekama nemaju ucinka.

Smreke se mogu obrezivati , i vrh i bocno, ali ako je ona jadna i siromasna napravis kontra efekt.

Obrezivanje pomaze kod malih gustih kojima u trecoj cetvrtoj godina izraste do pol metra vrha pa se on stuca a paralelno se skracju i bocne grane tako da bor ima piramidalnu formu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

miha967

Guest
Da ne bi kupovao te škare (jer su jako skupe) ja koristim kliješta za skidanje izolacije pa napravim nekoliko #ugriza# pri vrhu.Mislim da je učinak blizu pravim škarama.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Matija27

Novi član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
15
Čemu služe te škare?
Da li se na tom mjestu gdje se škarama "zareže" potjera nova grana?
 

maxvel

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
13
prije svega lijepi pozdrav svima imam posadeno oko 4500 kom ukupno,2000 jele,1500 srebrne smreke i 1000 obicne smreke i zanima me obrezivanje dali se moze doci pogledat kod nekog od vas ja zivim u okolici Ludbrega i nije mi problem doci,svaki savjet je dobrodosao. hvala
 

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
prije svega lijepi pozdrav svima imam posadeno oko 4500 kom ukupno,2000 jele,1500 srebrne smreke i 1000 obicne smreke i zanima me obrezivanje dali se moze doci pogledat kod nekog od vas ja zivim u okolici Ludbrega i nije mi problem doci,svaki savjet je dobrodosao. hvala

Guglaj : shearing christmas tress

I eksperimentiraj.
 

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
Mogu ti dat i par savjeta iz iskustva , za nase trziste, clanci i upute koje ces naci ovi searchom ce biti vecinom za americko trziste.

Na mom maloprodajnom trzistu i nisam nesto profitirao od obrezivanja obicnih smreka. Dapace cini se da im vise pasu ove rijetke nego moje guste. No smreku ja vise i necu saditi.

Kod jela, obrezivanje je jako korisno kod korekcije sirine, ali rezanje vrha i ne zavrsi bas dobro , sad radije ostavim vrh jedino ako brutalno ne pretjera u rastu razmisljam u skracivanju.

Srebrena smreka, ako raste na za njoj pogodnom tlu i ima snagu , je jako pogodna za obrezivanje, rezem vrh, krosnju korigiram skarama, rez se skoro i ne vidi, ima hrpu novih pupova iz kojih nastavlja rasti, najbolja vrsta za obrezivanje....
 

maxvel

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
13
hvala ti na savjetima, bas gledam ovo kako rade a znaci onda najbolje da obicnu smreku ni ne diram a srebrnu dali da obrezujem isto ko i jelu na isti princip ili ne i meni su borovi posadeni u jesen 2012 dali da odmah krecem sa obrezivanjem ili da pricekam jos malo. hvala
 

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
hvala ti na savjetima, bas gledam ovo kako rade a znaci onda najbolje da obicnu smreku ni ne diram a srebrnu dali da obrezujem isto ko i jelu na isti princip ili ne i meni su borovi posadeni u jesen 2012 dali da odmah krecem sa obrezivanjem ili da pricekam jos malo. hvala

Premali su za obrezivanje, s obrezivanjem kreces kad narastu negdje metar.

Do tad rezes smao duple vrhove.

Sto se tice smreke, a eksperimentiraj pa vidi kak ce ispast. Vrhove koji mogu biti dugi i do pola metra na smreci treba skracivat. Umjerenije obrezivnaje bi vjerovatno bilo bolje, ja sam isao na americki stil. Tipa ovog : http://pinecrestfarms.com/wholesale-norway-spruce-trees-pennsylvania/

Ne isplati se u HR takav za sad, ima ljudi kojima se svidja ali ne donosi nikav ekstra $$.

Za jele preporucam da se vrh ne skracuje ali mozes i to probat. Uzmes 20 komada i probas.

Srebrenu smreku mos obrezivat kako oces, dobro podnosi :

[YT]www.youtube.com/watch?v=JV4ICa0z2Rk[/YT]

A evo ti malo slikica i za jele , americki stil ( rezu se vrhovi ) :

images


nordman.jpg


Europski stil , ne rezemo vrhove :

nordmanntanne_gross.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

maxvel

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
13
da izgleda da je kod nas svima nazalost bolji onaj plasticni bor tj reklamiraju ga ko da je neznam sta a i veliki uzgajivaci kolju male jer spuste cijene na minimum i onda mi sa malim kolicinama nemozemo opstat nazalost.
 

maxvel

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
13
ovdje na stranici tj na linku koji si mi dao http://vimeo.com/17854929 on na 6.20 odstranjuje cijeli donji dio pa mi to nije malo jasno da to nije malo previse za odstranit mislim da nebude gol dolje pa zato pitam
 

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
Taj dio jos i ne radim. Ne stignem jednostavno.

Ali ima dosta prednosti i jednu manu.

Ako si prodavao bozicna drvca onda znas da tako i tako taj dio moras pocistit grane kad ga pripremas za stalak, Ovdje to napravis jos na polju.

Puno je lakse kositi ili spricati ispod tako obradjenih borova.

Plantaza puno ljepse izgleda. Za mozebitne kupce na veliko.

Stablo je bolje izolirano od gljivicnih bolesti koje znaju napadati odlozdola i uzrokovati susenje donjih grancica.

Navodno, ali to nije bas dokazano da ukoliko odsjeces te grane , te godine vrh manje potjera, to nam je pozeljno kad drvce dodje u fazu da bi potjeralo veliki vrh.

Mana je sto takva drvca nisu pogodna za vadenje s korijenom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

maxvel

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
13
Da, pametno zboris vidis nije to nimalo lose napravit cak sto vise tako cu i napravit kad dode vrijeme a daj mi reci jeli ti na svojima imas navodnjavanje i koliko ih ti imas posadeno, zaboravih te i pitat i dali ih prodajes u teglama ili ne
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
Pozdrav,jako korisno ovo,i bio bi zahvalan ak mi mozete rec di ste sadnice jele kupovali moze tu il u poruke hvala.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Uzgoj božićnih drvaca je u svijetu prava znanost. Samo se kod nas na šumarskom fakultetu uče nepotrebne stvari. Bitno je koji klon topole brže raste. Na ovim snimkama se lijepo vidi obrada stabla za pravilan razvoj habitusa.
Ne znam je li netko gledao prilog u plodovima zemlje iz Čazme i jednog lugara koji ima bož. drvca. To spada pod poljoprivrednu proizvodnju, a on nakon što posječe i ono što ostane dalje raste šuma. Je li to onda i dalje poljoprivredna proizvodnja.

Što se tiče jela onako informativno. Imaš nekoliko vrsta jela za uzgoj božićnih drvaca.
Abies alba - obična jela, naša autohtona vrsta
Ovo sljedeće su strane
Abies nordmaniana - kavkaska jela
Abies concolor - koloradska ili dugoigličasta jela
Abies balsamea - balzamasta jela (jedna karakteristika ove vrste je da se može razmnožavati povaljenicama)
Abies fraseri
Abies grandis - gorostasna jela
(ove zadnje dvije ćeš dosta rijetko naći kod nas)
Imaš i Abies koreana - korejska jela, samo što ona jako sporo raste.
 

maxvel

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
13
ovu kavkasku sam i ja sadio i mogu ti reci zasad se odlicno pokazala sve su se sadnice primile i lijepo rastu nemam nikakvih problema trenutno, daj Boze da tako i ostane,a obicna smreka mi je malo skakljiva dosta mi se posusilo i to lijepih komada sad dali je voluharica ili ne neznam, ali cudno jer su jele sve na broju a jedni su kraj drugih.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
jela ti ima korijen žilu srčanicu koja ide duboko. Smreka ima površinski korijen, tako da bi veliki problem bio suša.
 
Na vrh