• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj božićnih drvaca

maxvel

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
13
znaci bilo bi odlicno stavit navodnjavanje
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Navodnjavanje bi bilo dobro. Jer kad gledaš sada već prave kiše/snijega nema skoro dva mjeseca, a to je voda koja drvetu treba za početni rast u proljeće. Rosa i malo inja što je bilo je nula.
 

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
Imam posadjeno cca 15000 komada, tj moja familija,

Navodnjavanja nemam , iako su neke sadnice posadjene blizu kuce pa smo zalijevali malo kad je bilo kriticno.

Prodajem s korijenom , al s obzirom na moje trziste i nije neka sreca. Dobijem 50 kn vise nego da je odsjecen a kad uzmes kopanje, prijevoz i kantu ...

A inace, treba nam udruga i treba nam marketing. Inace mi se cini da nam domace trziste ide jos dole.

Najmanje sto bi trebali postici je da drzavne institucije i HRT okite prirordno drvce , meni je muka samo kad ih vidim na televiziji.
 

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
Navodnjavanje bi bilo dobro za nordmanske jele. Obicne smreke to ulaganje nemogu opravdat.

Srebrenim smrekama netreba.
 

maxvel

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
13
Imam posadjeno cca 15000 komada, tj moja familija,

Navodnjavanja nemam , iako su neke sadnice posadjene blizu kuce pa smo zalijevali malo kad je bilo kriticno.

Prodajem s korijenom , al s obzirom na moje trziste i nije neka sreca. Dobijem 50 kn vise nego da je odsjecen a kad uzmes kopanje, prijevoz i kantu ...

A inace, treba nam udruga i treba nam marketing. Inace mi se cini da nam domace trziste ide jos dole.

Najmanje sto bi trebali postici je da drzavne institucije i HRT okite prirordno drvce , meni je muka samo kad ih vidim na televiziji.

uf to bi bilo odlicno kad bi se napravila neka udruga uzgajivaca i kad bi se napravio dobar marketing i da ljudi vide i shvate koliko muke i truda treba da se uzgoji pravo bozicno drvce jer vecina ljudi misli da je to posadit i posjec i to je to pa se onda nacudavaju htjeli bi da im ga prodas po par kuna jer kao pa nes ti sto si ga posjeko i dovezo eh da je to barem tako,a daj mi reci koliko prije prodaje ga presadujes u kantu?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Najmanje sto bi trebali postici je da drzavne institucije i HRT okite prirordno drvce , meni je muka samo kad ih vidim na televiziji.

Mislim, situacija je kod nas u svemu ista. Kako reagirati kad se neka šumarija grije na plin i ima mjesečno troškove oko 17000 kuna, što je cca 70 metara drva koje im je besplatno. A u pet mjeseci koliko se grije sumnjam da može potrošiti 100 metara drva.

Inače ova glupost oko kupovanja umjetnih je krenula prije nekih desetak godina (?) od branke šeparović. samo što ista nije rekla da umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi i to uz posebne tvari koje su isto tako štetne, a prirodno može dalje poslužiti kao energija.
Niti je spomenula da je to plantažni uzgoj, niti da jedno stablo starosti pet godina u 12 mjeseci, za primjer ću uzeti običnu smreku, proizvede kisika dovoljno za jednu osobu za dva mjeseca disanja :)
To su sve nebitne stvari. Problem je što od tih tzv ekologa nitko nije zasadio niti jedno drvo. Niti jedno, a o ekologiji zapravo nemaju nikakvog pojma.
Jer ako i čovjek odustane od prodaje božićnih drvaca, ostat će mu šuma. kakva takva, ali šuma.
I tako branka dođe na plodno tlo kod kojekakvih skorojevića koji su s bose noge uletjeli u salonke i doslovno u trenu zaborave odakle su došli i što su prije toga radili.
 

maxvel

Novi član
Tu od
30 Pro 2013
Poruka
13
Mislim, situacija je kod nas u svemu ista. Kako reagirati kad se neka šumarija grije na plin i ima mjesečno troškove oko 17000 kuna, što je cca 70 metara drva koje im je besplatno. A u pet mjeseci koliko se grije sumnjam da može potrošiti 100 metara drva.

Inače ova glupost oko kupovanja umjetnih je krenula prije nekih desetak godina (?) od branke šeparović. samo što ista nije rekla da umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi i to uz posebne tvari koje su isto tako štetne, a prirodno može dalje poslužiti kao energija.
Niti je spomenula da je to plantažni uzgoj, niti da jedno stablo starosti pet godina u 12 mjeseci, za primjer ću uzeti običnu smreku, proizvede kisika dovoljno za jednu osobu za dva mjeseca disanja :)
To su sve nebitne stvari. Problem je što od tih tzv ekologa nitko nije zasadio niti jedno drvo. Niti jedno, a o ekologiji zapravo nemaju nikakvog pojma.
Jer ako i čovjek odustane od prodaje božićnih drvaca, ostat će mu šuma. kakva takva, ali šuma.
I tako branka dođe na plodno tlo kod kojekakvih skorojevića koji su s bose noge uletjeli u salonke i doslovno u trenu zaborave odakle su došli i što su prije toga radili.

apsolutno si u pravu potpisujem sve sto si reko

kolege da vas pitam zanima me gnojidba poslije druge godine dali moze sa 15 15 15 ili nesto drugo i u kojoj kolicini ako ide? hvala unaprijed!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Matija27

Novi član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
15
jel ima tko iskustva sa sadnjom iz sjemena.Nabavio sam i z Litve neko sjeme pa me zanima procedura.Hvala
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
kolege da vas pitam zanima me gnojidba poslije druge godine.

Ja sam nabavio neko gnojivo za četinjače. Samo jednom sam ga bacio i više ne gnojim. Znam da je bilo 10 kg 285 kuna. Skupo.

jel ima tko iskustva sa sadnjom iz sjemena.

Koje sjeme? Moraš stratificirati. Uglavnom sve jele dva do tri mjeseca na hladnom.
Kad počinju naklijavati posijati i paziti da domaće životinje tome nemaju pristup jer će sve uništiti.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Odmah da ti kažem da glauca niče kao korov. Ja sam posijao prošle godine oko 500 sjemenki.
Do sada sam ih prepikirao oko 300 komada. Imam još oko 100. Dio su mi mački upropastili jer im je bilo lijepo i mekano obavljat nuždu u teglama.

Dakle, sjeme močiš 24 sata. Nakon toga ocijediš vodu i lagano prosušiš sjeme, ali ne do kraja tako da ostane vlažno.Stavljaš u one vrećice što možeš otvarati i zatvarati ili u običnu plastičnu prozirnu i staviš u frižider u one dolje pretince. Provjeravaš je li dovoljno vlažno jer se ne smiju osušiti. Ako se osuše ništa od sijanja. U frižideru ostaju 4 - 6 (8) tjedana. Ja sam ih sijao kad sam vidio da je nekoliko sjemenki proklijalo. Eto, to je to. Nikakva pretjerana mudrost.
 

Matija27

Novi član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
15
aha,
negdi sam vidio da ih se prvo namače 1 dan, onda se stave u malo zemlje pa onda u frižider dok prve ne proklijaju i onda se sade.

ovo mi se čini jednostavnije budući da nema zemlje.

hvala
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
aha,
negdi sam vidio da ih se prvo namače 1 dan, onda se stave u malo zemlje pa onda u frižider dok prve ne proklijaju i onda se sade.
ovo mi se čini jednostavnije budući da nema zemlje.
hvala

Možda je lakše ovako sa zemljom ili pijeskom, jer sjeme je sitno i onda ga možeš lakše posijati.
Uglavnom klijavost je visoka. Sretno.
 

pegula

Novi član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
8
shteva,
iz tvojih postova se da naslutiti da znaš puno o uzgoju božićnih drvaca. I sam se bavim uzgojem, pa imam nekoliko pitanja za tebe i ostale članove foruma:
Razmišljam o proizvodnji jele, pa me zanima gdje nabavljaš- te sadnice, možda kakav kontakt telefon ili mail. U proizvodnji srebrne smreke javlja mi se problem. Naime, u određenoj fazi rasta biljaka dolazi do žućenja i opadanja iglica. Padaju iglice unutar krošnje, i to na donjoj trećini sadnice. Osim toga, na granama koje su izgubile iglice pojavljuje se neka vrsta mahovine ili lišaja, svijetlo sive boje. Zna li itko nešto o ovom nametniku i čime ga suzbiti??

Zahvaljujem na bilo kakvoj pomoći.
 

Matija27

Novi član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
15
uw72.jpg


misliš na ovo?

i ja imam taj problem na velikom broju drvca:s:
 

pegula

Novi član
Tu od
16 Sij 2014
Poruka
8
E, upravo to. Znaš li možda o čemu se radi?
Ja sam malo tražio i došao do saznanja da bi to mogla biti zelena lisna uš. Napada drvca, siše sok i iglice postaju žute. Negdje sam čuo da bi mogao biti crveni pauk. Ne znam ni sam, ali ću ovo proljeće svakako probati tretirati s insekticidom.
 

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
Mislim da je oboljenje gljivicno i najbolja obrana je preventiva, odsjeci donje grane, kositi travu ispod borova...

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=bWkMr2VjWt8[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
shteva,
U proizvodnji srebrne smreke javlja mi se problem. Naime, u određenoj fazi rasta biljaka dolazi do žućenja i opadanja iglica. Padaju iglice unutar krošnje, i to na donjoj trećini sadnice. Osim toga, na granama koje su izgubile iglice pojavljuje se neka vrsta mahovine ili lišaja, svijetlo sive boje. Zna li itko nešto o ovom nametniku i čime ga suzbiti??
Zahvaljujem na bilo kakvoj pomoći.

Ovo bi mogle biti paučinaste grinje na četinjačama. Ovako je teško vidjeti i bez obzira na sliku koju je postavio Matija27. To treba pogledati iz bliza.
Simptomi su sljedeći:
Iglice postaju blijedozelene pa žute, zatim izgube sjaj odnosno djeluju „prašnjavo“, kasnije se na iglicama mogu vidjeti žute sitne pjegice. Dijelovi biljke koji su pod napadom su presvučeni finom, sivom paučinom. U njima se nalaze svlakovi i prozirne prazne olupine jajašaca.
Uglavnom su ugrožene starije iglice u unutrašnjosti krošnje. Na vanjskom dijelu krošnje oštećenja su vidljiva tek kod vrlo jakog napada. Ali sve iglice mogu biti ugrožene. Napad se može uočiti već u proljeće. Povećalom možemo uočiti mala okruglasta, najčešće narančasta jajašca ili već odrasle grinje koje su narančaste i vrlo rijetko bijele boje.
Za špricanje neki insekticid za grinje, lisne uši. Više ne znam što se koristi.

I još da dodam, vidim da si iz Zagreba. Slobodno s granom odeš na šumarski faks i tamo na zavodu za zaštitu šuma pitaš nekoga što je to točno. Uvijek su ljudima izlazili u susret i pomogli.
 

Najnoviji postovi

Na vrh