• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lavande

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Evo i slikica malo....zelenilo u punom sjaju.

dvije njivice isfrezao sa novu lavandu.
110416_140216.jpg


110416_140204.jpg


110416_140130.jpg


110416_140120.jpg


110416_135343.jpg


110416_135914.jpg


110416_135429.jpg


110416_135417.jpg
 

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
pozdrav Patrik

kao prvo zahvaljujem na slikama,eto zanimalo me je radi usporedbe sa mojim nasadom.kod mene je ista situacija,isfrezao sam između redova a sad sljedi posao kojeg najviše volim :evil: rad sa finim preciznim alatom zvanim motika,jer redovi su tako fino zeleni da se na mjestima lavanda ni nevidi.
eh da,imam par pitanja ako nije problem,koliko ti je star ovaj mlađi nasad te koliko su ti stare sadnice koje ćeš sada saditi?
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Mlađi nasad ima točno dvije godine.
A ove sadnice još nisu ni kupljene, još su neki dogovori.
 

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
kupljene :confused: pa barem ti imaš gdje uzeti reznice i uzgojit sadnice.
ili planiraš sadit neku drugu sortu?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Pozz...Patrik, napravi si sam sasnice, pa ne budi lud kupovati!!

Netko mi ne poslao PP vezano za sadni materija...nesto tipa kako se pelca, i da ima angustifoliu... E sad, greskom sam obrisao tu poruku pa ako moze da mi se javi opet..ako nije problem!!
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
šta se desilo sa našom lavandom??



dali se može na ovoj slici vidjeti šta se desilo sa našom lavandom.imamo samo tri saksije i sve tri su ovakve???
 

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
aha!to ie to,sretno sa kupovinom Patrik

Seljačić,teško za reči što se dogodilo ali nije dobro,možda joj nedostaje zemlje
 
Posljednje uređivanje:

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
Puknuti,sadnicu dobiješ od reznice,znači odrežeš grančicu i pikneš je u zemlju
 

tihomir-bj

Član
Tu od
10 Tra 2011
Poruka
76
Jel netko pokusao sa lavandom terati krpelje iz šume?

Mislim znam da je maločudno pitanje no imam neku šumu i tamo paintball igralište pa ako to šljaka kupio bih i pobacao lavandu tj ili posadio ili ostatke kada ju poberete onu stabiljku kupio i pobacao po šumi...
 

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
pozdrav svima

jučer sam prošao po svim redovima lavande i vidio sam da su potjerali apsolutno svi grmovi,pa čak i oni za koje sam bio uvjeren da su propali :partyman: upravo sada kod mene pada lagana kišica,stigla je ko kec na desetku jer sve je bilo suho ko barut
 

denso

Novi član
Tu od
13 Tra 2011
Poruka
2
Pozdrav

Novi sam član foruma i u zadnje vrijeme razmišljam o sadnj lavande.
Išao bi na poticaj i otvaranje opg-a pa imam nekoliko pitanja za Vas stručnjake.
Mjesto sadnje bi bila Dalmatinska zagora iako ja Živim u Zagrebu, baka mi živi dole.
Naime, otac mi ima dole registriranu proizvodnju vina i grožđa na oko 2 ha te imamo još oko 1-2 ha slobodne zemlje na koju bi sadili Lavandu ili Smilje, možda Crni Sljez.
Mene zanima sljedeče:
1. Tko može biti nositelj OPG-a pošto sva zemlja glasi na baku, te koliko mora biti članova?
2. Mora li nositelj imati mjesto stanovanja u mjestu gdje je registriran OPG?
3. Može li se objediniti u OPG-u uzgoj lavande i proizvodnja vina koju otac ima registriranu?
4. Kakva je situacija sa poticajima i kapitalnim ulaganjima za 2012 za navedene biljke.
Sa sadnjom bi krenuli iduče godine pošto još zemlja nije pripremljena.
Imam još podosta pitanja ali idemo polako.
Zemlja je dosta zarasla i počeli smo sa krčenjem kako bi bila spremna za jesensko oranje i gnojidbu.
Hvala unaprijed te se nadam ugodnoj suradnji.
Lijepi pozdrav
 

marija

Novi član
Tu od
26 Tra 2011
Poruka
13
Prošle godine sam otvorila OPG i zasadila prvu lavandu. Kao i ostali početnici sam mislila da se sva smrznula i osušila, ali evo krenula je, a mi krenuli u okopavanje korova i sadnju nove rasade za ponovnu sadnju.
Vidim pitanja o otvaranju OPG-a. Da bi otvorili OPG ne moraš biti vlasnik zemlje, ali moraš imati ugovor o zakupu sa vlasnikom zemljišta da bi ostvario poticaje.
Mjesto stanovanja isto nije bitno, ali mislim da se u upisnik upisuje na području gdje se nalazi zemljište. ali ako već imate registriranu djelatnost, samo dodajte zemljište u postojeći oblik registracije i navedite novu kulturu koju namjeravate uzgajati. OPG može imati samo jednog člana. Mislim da od kapitalnih za sada ništa , a poticaji na godišnjoj razini koliko dobijemo (2250 kn/ha). Najbolje sve pitati u Agenciji za plaćanja.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Mislim da OPG mozemimati vise clanova...ja ih imam 3.
Mozda su se pravila promjenila. To ti je najpametnije pitati u Agenciji ili po starom Savjetodavna sluzba, oni bi to morali znati!
Sto se lavande tice, samo pitaj...ima nas, valjda cemo sklepati nekakve odgovore :) poz!!
 
L

LutkoSchlappa

Guest
Ljudi, bok!
Nisam pročitao svih 112 stranica, pa ću možda pitati nešto što je već pitano...
Potpuni sam laik što se poljoprivrede tiče, ali imam neku zemlju u Hercegovini koja stoji neobrađena i to mi jako smeta, da ne kažem boli. Pa sam došao na ideju posaditi lavandu misleći da oko njen nema puno posla a izgleda obrađeno, ali kada čitam koliko roko kopa svoju lavandu imam dojam da sam malo fulao s procjenom...
Ali za početak...
1. jel bi lavanda uopće mogla uspjeti u tom kraju? Znači, malo kiše, puno sunca...
2. jel bi se dalo od prodaje platiti sve troškove (mislim na prodaju kod koje nemam brige, recimo da netko od vas uzme moju lavandu i radi s njom što hoće) jer mi nije u interesu zarada, već održavanje zemlje, života, blablabla da ne filozofiram.
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Evo okopala se lavanda...imao sam dva radnika, radili su 3 dana, okopali oko 2000 sadnica, 25 kuna na sat...sve u svemu prezadovoljan, koliko truda ušparanog.
evo slikica
110507_163800.jpg


110507_163729.jpg


110507_163718.jpg


110507_163645.jpg


110507_163554.jpg


110507_163533.jpg


110507_163459.jpg
 

marija

Novi član
Tu od
26 Tra 2011
Poruka
13
gotovo svaki dan provjeravam šta ima novo među lavandašima jer sam nova u tom poslu, pa me zanimaju iskustva starih. Moj nasad je star godinu dana i zadovoljna sam za sada kako to izgleda. Danas su mi se javili iz Bioinspekta OS za početak eko nadzora i šteta da nisam prijavila prošle godine jer sada neću stići prijaviti eko proizvodnju za poticaje. Dvoumila sam se prošle godine, nisam pitala i mislila sam da je puno skuplje. Sada sam uvidjela da je u biti posao isti i šteta ne iskoristiti jer su poticaji duplo veći nego u konvencionalnoj proizvodnji. Inaće sam pobornik ekološke proizvodnje i povrće koje proizvodim za vlastite potrebe uzgajam bez ikakve kemije i mogu reči da jako dobro uspjeva jer se uspostavi prirodna ravnoteža i priroda vrati pažnju dobrim rezultatima. Tako se nadam i za lavandu. Jozef mi je napisao da se čujemo i vidim da se javlja i htjela bih samo znati gdje se nalazi njegovo polje. Imamo prijatelje u KC pa možda jednom navratimo pogledati. Ovi u istri imaju prekrasne nasade, a i tržište im je blizu. Zanima me da li cijeli urod prodate u malim vrečicama i malim bočicama ili prodajete na veliko i kome? Ove godine neću imati puno uroda,ali za nagodinu moram vidjeti kako prodati i nešto zaraditi
 

Najnoviji postovi

Na vrh