• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

D

Deanzg

Guest
q

Imam namjeru na proljeće-ljeto navonjavati.... Imam 450 novih sadnica (hvala Karla i Kobac) pa ne bi htio da se posuše jer za sad izgledaju jako dobro... Neću si moć priuštit kap po kap, ali imam dovoljno šlaufova i blizinu izvora da mogu prići na 3 njive koje su mi interesantne... E sad pitanje... Pošto ne želim gnjavit baku i djeda, već ću ja biti na njivi svakih tjedan-dva dana (košnja prije svega), zanima me koliko je optimalno litara vode da dobije svaka pojedina sadnica?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Veliki pozdrav svima! Nov sam na forumu i uopste u svijetu uzgoja ljesnjaka. Prije nekoliko dana zasadio sam 460 sadnica (250 istarski okrugli, 150 ludolf i 60 rimski) u blizini Banja Luke. Pravio sam razmak 4x3m, obzirom da sam mislio obradjivati manjim masinama. Toliko od mene za pocetak!
Razmak ti nije dobar, požalit ćeš ako ga ne povećaš, minimum ti je 5x4 ako želiš imati neke koristi od svog uroda kada ti lijeska dođe u puni rod. U protivnom češ imati Šumu Striborovu. Razmak sadnje ne ovisi o mašinama kojima ćeš ti obrađivati nego moraš voditi računa o zahtjevima biljke koju sadiš, za lješnjak minimalno 5x4 m a nebi smetalo da je i 5x5 m. Moj razmak je 5x4 i ovo 4 m razmak u redu na 7-mogodišnjim se za 2 godine krošnje spajaju. Ljeska rodi samo na vrhovima jednogodišnjih izboja jer tamo ima svijetla a ti češ imati taman kad odnjeguješ sve godine i nakosiš se trave i naokopavaš stabla ili grm koji će se spojiti i umjesto da bereš, motornom pilom ćeš da piliš svaku drugu van, i što si onda dobio. Puno posla i truda godinama za ništa.
Nije ti kasno da ispraviš ili ćeš se sjetiti ovog posta za 5-6 godina. Bit će ti veoma žao u dobroj namjeri ti odgovaram.
 
B

bogi023

Guest
Imam namjeru na proljeće-ljeto navonjavati.... Imam 450 novih sadnica (hvala Karla i Kobac) pa ne bi htio da se posuše jer za sad izgledaju jako dobro... Neću si moć priuštit kap po kap, ali imam dovoljno šlaufova i blizinu izvora da mogu prići na 3 njive koje su mi interesantne... E sad pitanje... Pošto ne želim gnjavit baku i djeda, već ću ja biti na njivi svakih tjedan-dva dana (košnja prije svega), zanima me koliko je optimalno litara vode da dobije svaka pojedina sadnica?

I ja nemam jos mogucnosti da postavim KPK i zalivam tako sa crevima. Do sad sam sa motikom raskopao oko svakog stabla i sa crevom nalivao oko 40-50lit vode pa kad povuce vodu zagrnem. Posto vec ima podosta da se zaliva sredio sam njivu i oko svakog stabla sa grabuljama napravio blagi pad ka stablu u koji stane oko 30lit pa cu sledece godine malo cesce zalivati sto zbog manje kolicine vode sto zbog sejanja bele deteline.
 

milanv85

Novi član
Tu od
22 Stu 2011
Poruka
2
Razmak ti nije dobar, požalit ćeš ako ga ne povećaš, minimum ti je 5x4 ako želiš imati neke koristi od svog uroda kada ti lijeska dođe u puni rod. U protivnom češ imati Šumu Striborovu. Razmak sadnje ne ovisi o mašinama kojima ćeš ti obrađivati nego moraš voditi računa o zahtjevima biljke koju sadiš, za lješnjak minimalno 5x4 m a nebi smetalo da je i 5x5 m. Moj razmak je 5x4 i ovo 4 m razmak u redu na 7-mogodišnjim se za 2 godine krošnje spajaju. Ljeska rodi samo na vrhovima jednogodišnjih izboja jer tamo ima svijetla a ti češ imati taman kad odnjeguješ sve godine i nakosiš se trave i naokopavaš stabla ili grm koji će se spojiti i umjesto da bereš, motornom pilom ćeš da piliš svaku drugu van, i što si onda dobio. Puno posla i truda godinama za ništa.
Nije ti kasno da ispraviš ili ćeš se sjetiti ovog posta za 5-6 godina. Bit će ti veoma žao u dobroj namjeri ti odgovaram.

Citajuci sve sto ste do sada pisali, i ja tek sad uvidjam da sam vjerovatno napravio gresku pri pravljenju razmaka. Prilikom kupovine sadnog materijala prodavac mi je rekao da te vrste nisu pretjerano bujne i da nema potrebe za vecim razmakom... pa sam ga nazalost poslusao... Vidjecu sledece godine sta mi je ciniti...hvala na savjetu!
Posto nemam traktor mislio sam za pocetak kupovati motokultivator i mozda sjedecu kosilicu, sta preporucujete? Traktor ce doci u obzir vjerovatno za koju godinu, kad se malo ustedi!
 
B

bogi023

Guest
Svaka ti cast :finga:

Jel mogu koji podaci? Recimo:dimenzije ventilatora,broj obrtaja ventilatora,broj obrtaja krckalice.....
Kako se ponasala krckalica?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
Svaka ti cast :finga:

Jel mogu koji podaci? Recimo:dimenzije ventilatora,broj obrtaja ventilatora,broj obrtaja krckalice.....
Kako se ponasala krckalica?

krckalica ima 55 okretaja u minuti navario sam firkant 8x6 mm navario gusto istokario da se poravna ako je var povukel i obrusio jedan kut da izgleda ovak I\


sad kad bi radio nebi nist navarivao nego samo renderirano il kak se vec zove utisnuto

kalibrator je ok sam se prebrzo vrti moram ili naci motor s reduktorom ili remenice ili na ruke


ventilator 960 obrtaja u minuti mjere su ti 50x40 cm prejak vjetar moram smislit kak ga zatvorit malo i gore onaj dio koji ide od koljena moram malo prosiriti

ta ima tu jos malo igranja
 
Posljednje uređivanje:
B

bogi023

Guest
Zbog lomljenja lesnika bi rendirao ili neceg drugog?
Jel si pravio neke pregrade na separatoru?
separator1.jpg
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
Zbog lomljenja lesnika bi rendirao ili neceg drugog?
Jel si pravio neke pregrade na separatoru?
separator1.jpg

renderirano zato jer je ovo s firkantima malko grubo a ima jedan na renderirano radi 20 godina i veli da je ok


nema nikakvih pregrada osim ovo gdje su ti tockice tu je mrezica
 
Posljednje uređivanje:
L

laki5

Guest
koja je ovo leska?

Pozdrav svima! Ja sam vocar totalni amater, bar kada je u pitanju leska, u mom vocnjaku dominiraju sljive ali to je za drugu temu..Elem, u vocnjaku imam nekoliko stabala/zbunova leske, 4-5 godina stare, i osnovni problem je sto neznam koju vrstu u stvari imam. Pregledao sam mnogo razlicitih sajtova (naravno ukljucyujuci i ovu temu), pogledao mnogo fotografija...uporedjivao sa onim sto imam u vocnjaku i nakon svega najblizi sam ubedjenju da je to neka Tonda, a mozda je ipak Halski dzin, a mozda je i Rimski, a mozda je....
E sad sto mi je to toliko vazno? Pa prvenstveno zbog toga sto su sve biljke iste vrste a hteo bi da zbog boljeg oprasivanja posadim neku drugu i to jos ove jeseni?
Sledi par fotografija, pa pomagajte ako vam to nece oduzeti mnogo vremena. Hvala.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    84.7 KB · Pregleda: 322
  • 2.jpg
    2.jpg
    84.2 KB · Pregleda: 286
  • 4.jpg
    4.jpg
    84 KB · Pregleda: 371
  • 5.jpg
    5.jpg
    28.4 KB · Pregleda: 274

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
Zbog lomljenja lesnika bi rendirao ili neceg drugog?
Jel si pravio neke pregrade na separatoru?
separator1.jpg


kome slike nisu dosta a hoce si sam raditi strojeve slobodno dode kod mene i pogleda kaj ga zanima

ko hoce da mu napravim odvajac ljuski kao moj koji je isproban-kapacitet je kolko mozes lopatom nabacat u njega radi savršeno




nek se javi na pp
 
B

bogi023

Guest
Bice sigurno jos pitanja u vezi masina :)
Nabavio sam radijalni ventilator dimenzija nekih 250x300 sa el. motorom od 0,25kw,a kapacitet je 690m3/h sa duplim usisom pa cu na osnovu njega da pravim separator. Trenutno sam stao sa masinama,ali uskoro nastavljam pa cu redovno kaciti slike

Ovogodisnji rod sam prodao po 7e/kg,nudili su mi na veliko 5,5e,a u udruzenju su nudili za 2e/kg u ljusci. Videcemo kako ce proci oprasivanje i zametanje za sledecu sezonu

Pozdrav
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
290
planiram posadit ljesnjak na cca 2h, pa me zanima jel bolje u grm ili u stablo te koji je najbolji razmak, nesta sam procito da najbolje 5x5 al mi je malo veliki razmak, jel moze 4x4 posto ce od mehanizacije ic najvjerojatnije prima 840 SA
 
B

bogi023

Guest
Tesko da ces saznati tacno koja je razlika izmedju kalemljenih i zbunastih posto svi imamo relativno mlade zasade. Barem ja jos nisam sreo nekog ko ima zasad star 15-20god i jednih i drugih pa da se uporedi. Moji su svi kalemljeni i imao sam rod u 5-oj god 1kg po stablu pa moze neko da napise koliko je imao sa zbunastih. U teoriji i jedni i drugi imaju prednosti i mane stim sto je najveca mana kod kalemljenih cena sadnica i zbog toga sam ove godine pored kalemljenih posadio i zbunaste. Da imam novca nastavio bi sa kalemljenima.
Sto se tice razmaka do sad sam stavljao na 4x4,a od ove godine sam povecao samo izmedju redova na 5m,a u redu je ostalo isto.

@laki5
Po meni Rimski nije i pre bi rekao da je Halski,a za Tondu ne znam posto je nemam pa mozda neko drugi napravi razliku izmedju Halskog i neke od Tondi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
B

bogi023

Guest
Pa opet zavisi od same sorte koju sadis. Ja pored Enisa imam Lambert kao oprasivac i on je slabo bujna sorta i bilo bi van pameti saditi tu sortu na 5x5 dok je recimo Halski jako bujna sorta i njega treba na veci razmak.
Bio sam u Sapcu kod jednog coveka koji ima Tonde u 10-oj god,a razmak je na 4x4,a usput je bila plantaza kalemljenih u istoj godini. Evo i slika

 
L

laki5

Guest
@laki5
Po meni Rimski nije i pre bi rekao da je Halski,a za Tondu ne znam posto je nemam pa mozda neko drugi napravi razliku izmedju Halskog i neke od Tondi.

Hvala Bogi023...
razlog zasto sam posumljao da nije Halski je to sto je on dosta bujan, a meni se cini da moje leske i nisu bas...
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
planiram posadit ljesnjak na cca 2h, pa me zanima jel bolje u grm ili u stablo te koji je najbolji razmak, nesta sam procito da najbolje 5x5 al mi je malo veliki razmak, jel moze 4x4 posto ce od mehanizacije ic najvjerojatnije prima 840 SA

za razmak sadnje se gledaju sorte i plodnost zemlje. s obzirom da smo mi u ist.slavoniji i baranji uglavnom na plodnijim tlima, stabla budu bujnija i veća. znači razmak min. 5x4. sorte koje sadimo su uglavnom sa velikim stablima ( kad se razviju ). istarski je nešto "sitniji" od talijanskih, ali i za njega ide 5x4m razmak. trebaš se provozati u orahovicu da vidiš kako izgleda nasad star 20g i sve će ti biti jasno.

s tim da sam ja napravio grešku kod sadnje, a to je da ako sadiš 5x4 treba ostaviti 2-3 prosjeke od 5-6 m u "četvorki" da možeš lakše manevrirati sa strojevima. jer je "petica" za vozanje, a "četvorka" se spoji s vremenom. ja to nisam napravio i sad bi trebao povaditi jedan red u četvorki a to mi je šteta.

stablo ili grm. pročitaj stare postove i odluči. puno smo o tome pisali i raspravljali, uglavnom su svi plusevi vezani uz grm. bar u prvih 10g uzgoja. lakše se prima, nije osjetljiv toliko na meh. povrede, brže dolazi u rod i viši su prinosi u startu.

ja sam išao na stablašicu i to mi se više sviđa. uglavnom, ako se odlučiš na stablašicu, kad budeš kupovao, dobro pregledaj sadni materijal. jer mora biti vrhunski. stablašica je puno osjetljivija i na trpi greške. vrlo lako "cikne" i u 3g. ako ju povrijediš ili se nije dobro primila. i to budi rigorozan kod kupovine i svaku pregledaj jer bude svašta u buntovima.

kod grma je sve puno lakše i ne bude toliko problema!
 
Posljednje uređivanje:
B

bogi023

Guest
Hvala Bogi023...
razlog zasto sam posumljao da nije Halski je to sto je on dosta bujan, a meni se cini da moje leske i nisu bas...

Pa pazi,ja sam tek prosle godine (cetri pune,ulazili su u petu) primetio i to drasticnu razliku izmedju te dve sorte. Ne znam u kojoj su ti godini lesnici i kad se kod zbunastih primecuje ta razlika.
 
L

laki5

Guest
Pa pazi,ja sam tek prosle godine (cetri pune,ulazili su u petu) primetio i to drasticnu razliku izmedju te dve sorte. Ne znam u kojoj su ti godini lesnici i kad se kod zbunastih primecuje ta razlika.

oni veci(donje slike) su u sestoj godini..ti hoces reci da si primetio razliku na osnovu oblika grana, lista..ili?
...ja nesto mislim (ako ne gresim) da bi sorta mogla da se prepozna na osnovu oblika omotaca jezgra i samog jezgra..?
 
Na vrh