• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

sliovic

Novi član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
15
Pozdrav,
sadim sljedeći tjedan prve lijeske. Imam rupe 5,5x5,5, postavljene u trokut i zanima me da li mi možete preporučiti kakvu formu stablašice, koja bi jednoga dana mogla efektivno koristiti taj prostor, ili moram na grmoliki uzgoj. Sadnice mi stižu početkom tjedna, a raspored rupa ne mogu mjenjati. Rupe su velike, a teren dosta kamenit. Sorta je Ist.dugi i Rimski. Eventualno za koju godinu bi postavio navodnjavanje. Nisam imao priliku vidjeti stablašice Ist. dugog koje su malo starije, pa nemam predodžbu nikakvu. hvala

ps. teren je kod Limskog Kanala u Istri, gdje je Ist. duguljasti sorta od starine.

pozdrav nikola114
evo da se javim i ja sam tu blizu Funtana kraj Poreča ......imam posadeno 1ha za sada , jer imam u planu ići do 6ha ....
koliku imaš površinu za posaditi i s koje strane limskog kanala ...

pozdrav
 
B

bogi023

Guest
Hvala na savetima.
Moze lako da se dodaju sipke da budu blizu jedna do druge,a mogu na glodalici i ivice da se obore pa kad naidje lesnik jednostavno ga zubac odbaci.
Namerno je stavljen razmak od 50mm da bi lesnik imao vremena da se namesti u horizontalan polozaj. No sve je u fazi razrade i videce se posle montaze motora.
Da ne postavljam opet krckalicu na osnovu koje pravim ovu(str 314).Tamo je potpuno isti princip samo je cev tanja i ima tri armature zavarene. Vidi se da izleti po koji lesnik napolje ja predpostavljam da je to taj momenat sto vi pisete da zubac prvi stigne do ploce ali posto je armatura okrugla lakse je da izleti nego da ga zdrobi.
Hvala vam jos jednom na savetima

Edit:
Nadam se da se nece ljutiti vlasnik krckalice. To je ta sa 314-te strane
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Nikola114

Novi član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
11
pozdrav nikola114
evo da se javim i ja sam tu blizu Funtana kraj Poreča ......imam posadeno 1ha za sada , jer imam u planu ići do 6ha ....
koliku imaš površinu za posaditi i s koje strane limskog kanala ...

pozdrav

Sjeverne, kod Krunčići, 16000m2. 500+ rupa.
 
R

rkrajcic

Guest
Ovih sam dana napravio drobilicu na sličnom principu
i dobro radi.Caka je u udarnom nožu koji viri izvan bubnja 3mm i pri brzini 1000rpm udara lješnjak samo jednom.Valjak je fi 150mm.Na ovom principu sve više od jednog noza je previše
 

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Pozdrav uzgajivačima lješnjaka. Novi sam na forumu ali sam pratio vaše poruke i dosta toga naučio. Mogu reći da sam nešto stariji uzgajivač jer imam nasad 3,5 ha od 2005 godine i 1 ha star jednu godinu. Dok skužim stavit ću neke fotke. Uglavnom imam iste probleme i pitanja kao i vi što se tiče gnojidbe i špricanja. Za sada toliko pa se čujemo dok savladam tehniku kontakta. Pozdrav.

Čitao sam da neki još uvijek traže strojeve za čistit komušinu sa istarskog. Ja sam to radio sa komušarom za kukuruz. To mi je bila proba i dobro se pokazala. Nešto lješnjaka prođe kroz valjke ali većina je super i lješnjaci na jednu stranu izlaze čisti,a komušina na drugu stranu. Sada razmišljam da taj stroj prepravim tj. da valjci budu manjeg promjera i onda ne bi mogli povući lješnjak nego bi ga samo očistili. Taj projek se svidio jednom majstoru kod Bjelovara ( Lončar)koji za nekog Slavonca radi liniju za čišćenje i to ljuždrač, drobilicu i čistilicu pa ako netko zna tko je to neka se javi. Ja imam priručno složenu drobilicu koja mi je za sada dobra ali isto planiram napraviti bolju. Skupljam ideje od ostalih i ne mogu se odlučtiti da li da radim s jenim i dva valjka. Jedan majstor kod Popovače mi je rekao da on radi od dva valjka koji se okreću u omjeru 2:1 te da su nazubljeni 2-3 desetinke mm. Kaže da ga ovaj sporiji valjak smo okrene a mali zubi ne oštete jezgru, a koji se ne zdrobi "skakuće" jer ga ne može uhvatiti zub. Sviđa mi se i drobilica koji je napravio lješko ali ne vidi se unutrašnjost. Volio bih čuti Vaše mišljenje. Pooz.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Pozdrav
također bih zamolio savjet da li je kasno za špricanje Nordoxom. Ranije sam čitao mišljenja starih forumaša da je Nordox ili preparati na bazi bakra dobri za prevenciju monilije ( sušenje mladih grančica ) koje su najbitnije za urod.
Meni su se u nasadu tijekom ljeta počele sušiti upravo takve grančice pa sam zamolio savjetodavce za savjet no nisam ga dobio već su rekli da je to od suše.
Ove godine je bila prva jača berba i zadovoljan sam iako bi moglo i bolje jer jedan dio nasada uz kanal ( u kojem nema vode ) slabije mi napreduje.
Molio bih mišljenje za gnojidbu da li je točno da je pileće gnojivo dobro za lijesku jer sadrži dosta fosfora.
Na jednom predavanju u Daruvaru kod Moulisa mislim da je netko spomenuo da pileće gnojivo nije dobro pa sam u dilemi.
Što se tiče prodaje za sada ide uglavnom na malo poznanicima.
Pozdravljam članove udruge uzgajivača lijeske KRO-NUSS i zanima me da li imaju novih aktivnosti. Možda bi i mi na ovoj strani lijepe naše mogli nešto tako napraviti.
Pozdrav.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
=Žarko Pozdrav
također bih zamolio savjet da li je kasno za špricanje Nordoxom. Ranije sam čitao mišljenja starih forumaša da je Nordox ili preparati na bazi bakra dobri za prevenciju monilije ( sušenje mladih grančica ) koje su najbitnije za urod.
Meni su se u nasadu tijekom ljeta počele sušiti upravo takve grančice pa sam zamolio savjetodavce za savjet no nisam ga dobio već su rekli da je to od suše.

imaš dvije teorije ( kao i uvijek ) za prskanje nordoxom u jesen. po jednoj se prska odmah poslije berbe kad list počne otpadati, i druga, koju više koriste naši voćari, kad list otpadne 60-70%. ja koristim prvu i zadovoljan sam. list brže istrune i nemaš problema sa njim u proljeće ( s tim i štetnici imaju manje skloništa od zime ). i dobra je zaštita od bakterioza. prskaj slobodno čim prije.

Molio bih mišljenje za gnojidbu da li je točno da je pileće gnojivo dobro za lijesku jer sadrži dosta fosfora.
Na jednom predavanju u Daruvaru kod Moulisa mislim da je netko spomenuo da pileće gnojivo nije dobro pa sam u dilemi.

mislim da je pileće gojivo dobro, ali se mora s njim biti oprezan jer ima veliku energetsku vrijednost. obavezno da ti odstoji na njivi jednu zimu ( ili 1g ) i ne ga zafrezati nego ga ostaviti na tlu, jer lijeska ima plitak korijen. ima nekih paletiranih varijanti koje su se pokazale odlične ( najbliže po kvaliteti zimskim gnojivima, 7/20/30 idr. ) A NISU preskupa.

orahovica ozbiljno ulazi u posao sa lješnjacima. traže 1000ha nasada i nude otkup u idućih 25g. i svu prateču tehniku.
ovogodišnja cijena je 10,50kn/kg u ljusci + pdv ( znači 13kn ) što i nije tako loše tko ima više tona. sastanak je bio prije tjedan dana. bar je priča takva.

uglavnom to nam nudi nekakvu sigurnost i vjeru da nećemo proči kao vinogradari i drugi poljoprivrednici. a samim tim i manji rizik kod potencijalnih ulaganja u nasade i strojeve.
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
....
Molio bih mišljenje za gnojidbu da li je točno da je pileće gnojivo dobro za lijesku jer sadrži dosta fosfora.
Na jednom predavanju u Daruvaru kod Moulisa mislim da je netko spomenuo da pileće gnojivo nije dobro pa sam u dilemi.
.

Nema dileme 8).
Pileći gnoj sadrži prosječno 1,5% P2O5 (ostala stajska gnojiva oko 0,2%), tako da fosfor nije ono što čini problem u primjeni.

Problem je primjena nezrelog (sviježeg) pilećeg gnoja. Svakako bi trebao odležati/sazrijeti prije upotrebe u trajnim nasadim (minimalno 4-6 mjeseci, ovisno o uvjetima; umješaj unutra neki organski materijal (slama, sijeno, suho lišće i sl.) i neki mikorbiološki preparat i malo superfosfat i imaš super organsko gnojivo).
Ako kupuješ gotovo nema problema. Pročitaj uputu na pakiranju i slobodno dodaj u nasad (taj je već sazrio, tako da nema problema u primjeni).
;)
 
D

Deanzg

Guest
q

Stavio sam prošle god piletirani pileći gnoj.... Nisam se oduševio kak su neki pričali da to bude super...
 
R

rkrajcic

Guest
To je po mome mišljenju premalo jer se odbija postotak vlage (i 20-tak %)te smeće koje pokupi njihov stroj (a pokupi ga ,jer ja skupljam sa strojem kupljenim od njih).Još je pitanje da li naplaćuju branje i sušenje te je isplata u roku minimalno 90 dana.Mislim da kad se sve uzme u obzir cijena daleko manja nego po kojoj prodaje većina,(ili tako barem kazu).
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
rkrajčić To je po mome mišljenju premalo jer se odbija postotak vlage (i 20-tak %)te smeće koje pokupi njihov stroj (a pokupi ga ,jer ja skupljam sa strojem kupljenim od njih).Još je pitanje da li naplaćuju branje i sušenje te je isplata u roku minimalno 90 dana.Mislim da kad se sve uzme u obzir cijena daleko manja nego po kojoj prodaje većina,(ili tako barem kazu).

slažem se ali bolje išta nego ništa. ja sam bazirao kalkulaciju voćnjaka na cijeni od 1e/kg ( 7,5kn ) i bio sam zadovoljan kad sam kretao u sadnju ( naravno u nekom punom rodu ). kolega je predao 100tinjak kg pa čemo vidjeti iz prve ruke uvjete. u startu su mu odbili 2,5% smeća iako je komušan rukom i čist ko suza. vlaga se ne spominje. valjda zbog suhoče ploda ove godine.

mene nešto drugo muči. sve što sam vidio od facme je da kod skupljanja istarskog ostane puno neočišćene komušine ( smeća manje )! možda su moji kriteriji previsoki jer imam informacija sa različitih strana da facma taj posao dobro odradi. međutim što sam ja vidio je loše. to mi se javlja kao najveći problem. kad bude 5-10t tu nema govora o čeprkanju rukama. to sve mora stroj odraditi i nije čudo ako u orahovici odbijaju smeče jer ga zaista ostane dosta. ili ćemo se morati pomiriti s 10% kala kod berbe! pogotovo ako je zelenija šuška. a čekat 10mj. da sve otpadne i osuši se mislim nije pametno pogotovo u ovako ludim vremenskim periodima u kojima se kiša i suša izmjenjuju svakih 5-6mj.

ili neko ima nekakvo drugo rješenje.

kako tvoj stroj kupi i jesi i zadovoljan ( rkrajčić ) može slika! ja sam ovih dana gledao facmu
120 ( najmanji ) koji bi meni bio dosta za 5ha, ali istarski i komušina me još sprečavaju.....
 
B

bogi023

Guest
6 god. Da sam sadio takve sadnice kakve sad sadim bili bi mnogo mnogo veci. Ima slika par stranica unazad. Vidi se lepo sta sam onda sadio,a sta danas. Prve godine je sve stalo u jedan gepek(160kom),juce smo sadili 105 i nosili smo sa dva auta. Sutra se se opet nastavlja sadnja :)
 
D

Deanzg

Guest
q

Preuzeo sadnice od Karle, blago rečeno sam impresioniran... Sutra su u zemlji...
 
B

bogi023

Guest
@dejan.pfos
Tek 2007 sam dobio malu krosnju koju sam mogao da podignem vislje 2008,a sadjene su jesen 2005. Sad sadnice samo skratim na zeljenu visinu i to je to.
Imas slike na 311 str. Grane uglavnom pocinju na min. visini od 1m pa do nekih 1,3m
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
znači Vi ste već u prvim godinama iza sadnje formirali skeletne grane na visini 1-1.3m....to me zanimalo...hvala, pozdravljam, živili
 

Najnoviji postovi

Na vrh