• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
ZA BOBOSTARA zanima me u vezi gnojenja ljeske. Da li se može u ovo jesensko doba ići sa kalcifikacijom i NPK gnojivom istovremeno u nasadu starom 7 godina.
Stanje nasada po pitanju lista je takvo da lišća ima 80% na stablu, pa me zanima prihrana preko lista koju si dao za šljivu. Ima li list koji još gore treperi neku funkciju da može usvojiti gnojivo dato preko prihrane ili je gotovo s time.
Ako ide prihrana može li se mješati sa Nordoxom. Unaprijed zahvaljujem.


Što se tiče kombinacije kalcifikacije i NPK gnojidbe; ne preporuča takav zahvat. Problem je u reakciji dušika (amonijskog obilka) i fosfora (superfosfata) sa kalcijem iz vapnenca. Iako možda negdje pronađeš i drugačiji podatak.
Što bi sada preporučio?
Provesti NPK (jesensku) gnojidbu bez dodavanja kalcija, a onda u proljetnoj gnojidbi dodati KAN i kasnije Fertdolomit. Naime, dodavanje kalcija u jesen nema preveliki učinak jer je korijen ljeske relativno plitak, a veće količine oborina tijekom jesensko-zimskog perioda isprati će većinu Ca u dublje slojeve. S druge strane, ljeska najviše kalcija troši nakon cvatnje, u vrijeme rasta plodova (i formiranja ljuske).
Ako se ipak želi ići da kalcijem u jesensko-zimskoj gnojidbi, onda preporučam kalcij-cijanamid (CaCN2) ili po starom nazivu vapneni dušik (inače gnojivo posebno dobrog učinka za gnojidbu ljeske). Sadrži 20-21% N i oko 60% Ca, a ima izrazito produženo dijelovanje (CaCN2 nije direktno pristupačan biljci, već se transformira u UREU, potom u amonijski oblik dušika i naposljetku u nitratni). Osim toga ima i insekticidni učinak na štetnike u tlu.

Što se tiče folijarne gnojidbe sada, ovisi o stanju lista. Ako je list već počeo žutiti, "priča" je gotova - list više nije aktivan, i nema smisla sada dodavati (skupa) hraniva. Praktičan test je provjera čvrstoće veze peteljke lista i grane. Ukoliko se na mali pritisak prsta, peteljka lako odvoji od grane, znači da je kalusiranje već počelo, i nema više transporta list-stablo. Jednostavno, treba otići u nasad i provjeriti stanje, ali mislim da je već uglavnom kasno.

Nordox se može mješati sa Zintracom, Bortracom i Mantracom, prema koncentracijama koje navode proizvođači preparata.

:rolleyess:

p.s. Spremam napisati i mali priručnik o gnojidbi lješnjaka, jer imam dosta materijala na tu temu (a i nešto iskustva). Nadam se da će biti gotov do kraja godine, ali bi prezadnju verziju prije puštanja u javnost poslao "lješkarima" na pregled; spojiti znanje i iskustvo :p. Nadam se suradnji na obostranu korist.
 
M

MOCO

Guest
Vi što imate lješnjake, kako ste prošli s urodom ove godine? jeste li prodali i naplatili sve? ili ste se pretvorili u vjeverice:lol:??

ozbiljno me zanima, da znam u što se uvaljujem!
 
B

bogi023

Guest
Kod mene polako ide po 700din(7e) pakujem ih po pola kile. Prodao sam na poslu pa se sve to siri polako i po komsiluku. Dobio sam ponudu na veliko za 5,5e,ali krckalica jos nije gotova pa ne mogu da ocistim toliko zauzet sam spremanjem masine za rupe da bi sadio.
Udruzenje se okuplja za koju nedelju pa ce i tamo biti nekih ponuda,pa cu javiti sta nude.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Puno hvala Bobo na pravim savjetima. Čitala sam negdje da kalcifikacija i NPK neidu zajedno, nije preporučljivo, ali sad sam 100% sigurna kad si ti potvrdio. Mislila sam za kalcifikaciju kupiti uvrećen vapnenac iz Ljubešćice-kamenoloma. Pa ću s time u proljeće nakon stavljanja KAN-a a dotle će biti i gotova analiza tla pa ću imati točne parametre koliko. Posljednje je rađeno kod sadnje 2004. pa je vrijeme da se opet ispita i nahrani prema preporuci.
Količinu NPK sam preračunala prema tvojim preporukama sa šljive alinegdje je pisalo kolikočega otpada na lješnjak 100 kg iznešenog ploda pa malo to povećam radi sigurnosti i količine su tu.
Cink i društvo će ići nagodinu a sada ću samo odraditi bakrom i zanimalo bi me usporedba preparata NORDOX i FITOPROMETOVOG COPTREL 500 kojeg sam kupila za prskanje koje planiram u petak.

Što se cijene tiče ja prodajem po 50 kn i uopće mi nije važno jel na veliko ili malo sve će se to prodati i bit će još i skuplje. Situacija je slijedeća orah očišćen po 50 kn kupuju prekupci lješnjak je ipak malo skuplja roba i 50 kn je minimalna cijena. U ljusci 15 kn /kg prodano za sada dosta jer radi se o prvoklasnoj robi, sortiranoj i ručno prebrano bez loma i bez praznih od ljeskotoča.
I ono važno sav plod je prosušen sa vrlo malim postotkom vlage tako da nema bojazni od truleži i neugodnog okusa ili crvljivosti. jezgra je 100 % cijela bez loma i također ju pakiram, ako treba po 500 gr.
I izgleda da dobra roba ima i svoju cijenu i nije reklama jer svi stari kupci se javljaju a novi dolaze ponovo, samo da ga ima više.
Dolazi 12. mjesec, gdje je još do Uskrsa pa sladoledi i dr.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Puno hvala Bobo na pravim savjetima. Čitala sam negdje da kalcifikacija i NPK neidu zajedno, nije preporučljivo, ali sad sam 100% sigurna kad si ti potvrdio. Mislila sam za kalcifikaciju kupiti uvrećen vapnenac iz Ljubešćice-kamenoloma. Pa ću s time u proljeće nakon stavljanja KAN-a a dotle će biti i gotova analiza tla pa ću imati točne parametre koliko. Posljednje je rađeno kod sadnje 2004. pa je vrijeme da se opet ispita i nahrani prema preporuci.
Količinu NPK sam preračunala prema tvojim preporukama sa šljive alinegdje je pisalo kolikočega otpada na lješnjak 100 kg iznešenog ploda pa malo to povećam radi sigurnosti i količine su tu.
Cink i društvo će ići nagodinu a sada ću samo odraditi bakrom i zanimalo bi me usporedba preparata NORDOX i FITOPROMETOVOG COPTREL 500 kojeg sam kupila za prskanje koje planiram u petak.

meni su rekli da je coptrel 500 kad sam ga koristio folijarno gnojivo na bazi bakra i da se putem lista unosi u samu biljku a nordox je samo površinska zaštita

tak sam ja išao sa tim coptrelom posle berbe dok ima lista a sad budem išao okupati s nordoxom

coptrel ostavi za nagodinu a sad s nordoxom pici
 
M

MOCO

Guest
pa sad nikako neide prihrana preko lista, barem ja tako mislim, samo zaštita
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
meni su rekli da je coptrel 500 kad sam ga koristio folijarno gnojivo na bazi bakra i da se putem lista unosi u samu biljku a nordox je samo površinska zaštita

tak sam ja išao sa tim coptrelom posle berbe dok ima lista a sad budem išao okupati s nordoxom

coptrel ostavi za nagodinu a sad s nordoxom pici

Potpisujem Krkija.
Coptrel 500 sadrži 500 g/L ukupnog bakra (Cu) i bakar je u helatnom obliku. Stoga puno lakše/brže ulazi u list i dalje u fiziološke procese u biljku.
Nodrox je zaštitno sredstvo, oblik bakra je bakreni oksid (molekula koja je prevelikog promjera da bi prošla kroz puči i ušla u list; iako se jedan manji dio aktivne tvari reducira i ulazi u list).
Inače, ljeska baš i nije kultura koja troši puno bakra; simptomi nedostatka bakra se dosta teško mogu vizualno detektirati (uglavnom je to smanjeni porast mladica i listova) pa se stanje bakra uglavnom utvrđuje na osnovi folijarne analize.
Nedostatak bakra se događa na laganim, pjeskovitim tlima te na karbonatnim (vapnenim) tlima.

Potrebe hraniva za ljesku su slijedeće (količina hraniva u kg/100 kg ploda):
Dušik (N) - 0,90 kg; Fosfor (P2O5) - 0,90 kg, Kalij (K2O) - 1,0 kg, Kalcij (CaO) - 0,25-0,30 i Magnezij (MgO) - 0,10-0,15.

p.s. To Karla; ipak je razlika u odnosu na šljivu. Ljeska je kultura koja troši puno fosfora.
p.p.s. Optimalna količina Cu u listu (faza početka rasta ploda) bila bi u rangu od 15-25 ppm; nedostatak su količine niže od 15 ppm
 
Posljednje uređivanje:
C

centor

Guest
p.s. Spremam napisati i mali priručnik o gnojidbi lješnjaka, jer imam dosta materijala na tu temu (a i nešto iskustva). Nadam se da će biti gotov do kraja godine, ali bi prezadnju verziju prije puštanja u javnost poslao "lješkarima" na pregled; spojiti znanje i iskustvo :p. Nadam se suradnji na obostranu korist.[/QUOTE]


Bravo !
Mislim da je djubrenje tj prihrana jako znacajna kod leske, a zaista nedostaje specijalizovana literatura za to (ili ja nisam pronasao). I sam sam mislio da "copy paste" skrpim nekakvu brosuricu i dam na "trijazu", no ne usudjujem se jer sam zaista totalni amater.

Kod mene polako ide po 700din(7e) pakujem ih po pola kile. Prodao sam na poslu pa se sve to siri polako i po komsiluku. Dobio sam ponudu na veliko za 5,5e,ali krckalica jos nije gotova pa ne mogu da ocistim toliko zauzet sam spremanjem masine za rupe da bi sadio.
Udruzenje se okuplja za koju nedelju pa ce i tamo biti nekih ponuda,pa cu javiti sta nude.

U Pancevu cena na pijaci oko 900din (9e), ja tako po kucama prodajem po 6,5e, ali im ne pakujem manje od 2 kg. Treba im za torte, ali im klinci pogrickaju ostalo, tako da sam ih navikao, a najcesce u prvoj turi im ne ostane ni za tortu pa naruce opet :lol: Na veliko (imam ukupno 4t) nisam prodavao ove godine, a mislim da je cena 5,5e dobra. Prodavao sam i u ljusci po 2-2,5e.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

MOCO

Guest
U Pancevu cena na pijaci oko 900din (9e), ja tako po kucama prodajem po 6,5e, ali im ne pakujem manje od 2 kg. Treba im za torte, ali im klinci pogrickaju ostalo, tako da sam ih navikao, a najcesce u prvoj turi im ne ostane ni za tortu pa naruce opet :lol: Na veliko (imam ukupno 4t) nisam prodavao ove godine, a mislim da je cena 5,5e dobra. Prodavao sam i u ljusci po 2-2,5e.

4t očiščenog? sa kolike si to površine dobio?
 
D

Deanzg

Guest
q

Ne mogu vjerovati da je netko spreman platiti za kilu u ljusci 2,5 E?!?!?!
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
. To Karla; ipak je razlika u odnosu na šljivu. Ljeska je kultura koja troši puno fosfora.
p.p.s. Optimalna količina Cu u listu (faza početka rasta ploda) bila bi u rangu od 15-25 ppm; nedostatak su količine niže od 15 ppm


Nisam ja mislila na šljivu, nego način prikaza sa teme za šljivu koju si dao po elementima tako ja imam upisamo u šalabahter za ljesku, e sad odakle mi neznam možda si ga i ti objavio prije ili mi je iz neke literature.
Pa sam ponjoj preračunavala količine NPK + bor i dr. mikroelementi koje mogu nači kao dodatak NPK.

Kod nas cijena za ljusku je 15 kn plafon tj. 2 eura. A vjerojatno je na tržnici u maloprodaji sigurno 10 eura,za jezgru. ali svatko treba nešto zaraditi, samo ako je koliko toliko pošteno raspoređeno.
 
M

MOCO

Guest
evo mama danas kupila u kauflandu za grickat. 79,90kn/kg piše da je talijanski.
 
C

centor

Guest
4t očiščenog? sa kolike si to površine dobio?

Ne, nego u ljusci, a to je skinuto sa 2ha (ali 1900 sadnica, dakle oko 2kg/stablu, pa se nadam da ce pojacati -vec sam pisao o mom nacinu sadnje da ne davim, a stavio sam i par slicica)
 
C

centor

Guest
Ne mogu vjerovati da je netko spreman platiti za kilu u ljusci 2,5 E?!?!?!

Ovde ide, ne bas da se otimaju, ali na dzak (20tak kg) ima kupaca. Koji traze propustim im kroz krckalicu pa sami ciste kod kuce. Kad saberu pristede neki dinar i zadovoljni su (vracaju se :axe:)
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Potpisujem Krkija.
Coptrel 500 sadrži 500 g/L ukupnog bakra (Cu) i bakar je u helatnom obliku. Stoga puno lakše/brže ulazi u list i dalje u fiziološke procese u biljku.
Nodrox je zaštitno sredstvo, oblik bakra je bakreni oksid (molekula koja je prevelikog promjera da bi prošla kroz puči i ušla u list; iako se jedan manji dio aktivne tvari reducira i ulazi u list).
Inače, ljeska baš i nije kultura koja troši puno bakra; simptomi nedostatka bakra se dosta teško mogu vizualno detektirati (uglavnom je to smanjeni porast mladica i listova) pa se stanje bakra uglavnom utvrđuje na osnovi folijarne analize.
Nedostatak bakra se događa na laganim, pjeskovitim tlima te na karbonatnim (vapnenim) tlima.

Potrebe hraniva za ljesku su slijedeće (količina hraniva u kg/100 kg ploda):
Dušik (N) - 0,90 kg; Fosfor (P2O5) - 0,90 kg, Kalij (K2O) - 1,0 kg, Kalcij (CaO) - 0,25-0,30 i Magnezij (MgO) - 0,10-0,15.

p.s. To Karla; ipak je razlika u odnosu na šljivu. Ljeska je kultura koja troši puno fosfora.
p.p.s. Optimalna količina Cu u listu (faza početka rasta ploda) bila bi u rangu od 15-25 ppm; nedostatak su količine niže od 15 ppm


ja nisam coptrel koristil zbog prihrane bakrom nego zbog pojave tamnih mrlja na kori i ispod kore u samom drvetu jel ako se bakterioza vidi onda nema smisla nordox stavljat na povrsinu kad je bolest vec unutra

sad kad opadne list budemo vidli jel to dalo kakve rezultate

imal sam i jedno tretiranje u ljetu s labicuper il tak nekak ak se dobro sjecam
 

Podravec

Član
Tu od
4 Velj 2009
Poruka
89
evo mama danas kupila u kauflandu za grickat. 79,90kn/kg piše da je talijanski.
A moco moj pored tolikih uzgajivača lijeske ovdje na forumu, ona kupi u kauf..... i to po skupljoj
cijeni. Nemoj to više dozvoliti.
 
M

MOCO

Guest
A moco moj pored tolikih uzgajivača lijeske ovdje na forumu, ona kupi u kauf..... i to po skupljoj
cijeni. Nemoj to više dozvoliti.
pa znam, rekao sam ja da mi to više ne kupuju, nek si traže na pijacu nekog domačeg
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
ako išta pomaže onima koji su skeptični vezano uz prodaju lješnjaka,mogu reći da je moje osobno iskustvo ove godine takvo da nikad nije bila takva potražnja za lješnjakom POZITIVNA, kao ove godine.
Treba imati kvalitetnu robu i samo da ga količinski ima više .
Centor jel su tvoje sadnice ako me sječanje dobro služi stare 10 godina i imaš kao grm uzgojni oblik. pa osobno mislim da bi trebalo biti više uroda, ili?

Krki baš me zanima kakve rezultate češ imati obzirom na tu zaštitu Upoznata sam s tim preparatima, ali samo teoretski obrađeno bez praktičnog.
Inače sve što sam od njih koristila vidjeli su se rezultati, pozitivni. Tako da mi ulijeva povjerenje. Bilo bi dobro kad bi stavio slike s prikazom problema koje imaš da se malo prosvijetlimo. Ja imam isto jedan ciklus slika i sad mi fali proljeće, vegetacija 2012 da vidimo dali će rezultati biti kakvi se očekuju.
 
M

MOCO

Guest
Da sada planirate zasnivanje nove plantaže lješnjaka, kod koga bi naručili sadnice i koje?
 
Na vrh