• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

C

centor

Guest
Centor jel su tvoje sadnice ako me sječanje dobro služi stare 10 godina i imaš kao grm uzgojni oblik. pa osobno mislim da bi trebalo biti više uroda, ili?

Da, trebalo bi da rode vise vec u toj starosti, ali kazem jako smo ih zapustili u prvih par godina, pa prakticno kasne u razvoju. Ocekujem da se to popravi. Specificcna je i sadnja, ima vise stabala po hektaru, tako da ukupan prinos po hektaru bi trebalo da bude veci nego u obicnoj sadnji, a prosecno po stablu nesto manje.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Nordox u nekim poljoapotekama 218 kn/KG a u nekim 148,50 kn/kg. Nevjerojatna razlika u cijeni. Isti postatok djelotvorne tvari 75% barka, različiti prizvođači.
Koliki postotak jezgre dobijete iz polupanog lješnjaka?
Kako se kreću cijene lupanja lješnjaka iz usluge?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Nordox u nekim poljoapotekama 218 kn/KG a u nekim 148,50 kn/kg. Nevjerojatna razlika u cijeni. Isti postatok djelotvorne tvari 75% barka, različiti prizvođači.
Koliki postotak jezgre dobijete iz polupanog lješnjaka?
Kako se kreću cijene lupanja lješnjaka iz usluge?

nordoxa ima kojemu je proso rok upotrebe i ja sam takvog kupio po 120kn kg

www.minas-zrno.com/ostale/ljesnaci.html

ima ovdje usluga ali nema cjene


malo je to problem davat i primat usluge ciscenja ljesnjaka zbog transporta pogotovo za par kg

ako se nekome isplati dovozit k meni da mu usluzno pocistim par kila nebum ga odbil

ali mislim mi svi na selu pomalo svasamo a materijal oko 500eurica i svak si moze napravit strojeve da sam rjesi da nemora vozit okolo
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Istarski

Istarski u ljusci 13 kn/kg, očišćen 40 kn/kg otkup ako netko nezna kud s njima nek se javi na PM
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Ako nekome nije potrebna ljuska od lješnjaka nakon što ga polupate, očistite- ja bi da je preuzmem , može uz neku vrstu kompenzacije.
 
C

centor

Guest
Ako nekome nije potrebna ljuska od lješnjaka nakon što ga polupate, očistite- ja bi da je preuzmem , može uz neku vrstu kompenzacije.
Karla, a sta radis sa ljuskom? Ima li kakve pametnije upotrebe od lozenja? Ameri su nesto isstrazivali proizvodnju nekakvih lekova za rak od ljuske, nalazio sam negde.
Koriste je i za mulcovanje po parkovima, a ja moju dam komsijama da je spale u kotlu za grejanje.
 
B

bogi023

Guest
Evo jos koja slika kako sam zamislio da radi. Nije jos postolje za reduktor uradjeno,ali sam probao rucno i funkcionise.





 

Podravec

Član
Tu od
4 Velj 2009
Poruka
89
nordoxa ima kojemu je proso rok upotrebe i ja sam takvog kupio po 120kn kg

www.minas-zrno.com/ostale/ljesnaci.html

ima ovdje usluga ali nema cjene


malo je to problem davat i primat usluge ciscenja ljesnjaka zbog transporta pogotovo za par kg

ako se nekome isplati dovozit k meni da mu usluzno pocistim par kila nebum ga odbil

ali mislim mi svi na selu pomalo svasamo a materijal oko 500eurica i svak si moze napravit strojeve da sam rjesi da nemora vozit okolo

Netko je od forumaša govorio da radi sa kavom, a ima i lješnjake. Ako se ne varam karla?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Evo jos koja slika kako sam zamislio da radi. Nije jos postolje za reduktor uradjeno,ali sam probao rucno i funkcionise.








bogi kapa do poda tvoje slike strojeva znace vise od 1000 recenica to je primjer nesebicnosti koju ovdje neki jos moraju savladati

još jednom puno ti fala

sutra idem na plantazu pa cu poslikat svoj kalibrator i pocetak izrade krckalice koja ce biti kopija bogijeve pa stavim slike
 
B

bogi023

Guest
@Krki
Nemam sta da krijem dal dao savet oko neceg drugog ili slike masina isto je. Svako ko ima zelju da napravi neku masinu uz malo bravarskog znanja moze da napravi nema tu neke filozofije. Para nemam za masine od par hiljada evra,a i da imam potrosio bi na druge stvari i uvek bi sam pravio,ako negde zapne pitam iskusnije.
Trenutno sam zauzet pravljenjem busilice za zemlju,ali cim nadjem vremena postavljacu slike kako napreduje i krckalica.

pozz Robert :partyman:
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
@Krki
Nemam sta da krijem dal dao savet oko neceg drugog ili slike masina isto je. Svako ko ima zelju da napravi neku masinu uz malo bravarskog znanja moze da napravi nema tu neke filozofije. Para nemam za masine od par hiljada evra,a i da imam potrosio bi na druge stvari i uvek bi sam pravio,ako negde zapne pitam iskusnije.
Trenutno sam zauzet pravljenjem busilice za zemlju,ali cim nadjem vremena postavljacu slike kako napreduje i krckalica.

pozz Robert :partyman:

Imaš li kakav šalabahter ili savjet za neku napravu pomoću koje bih sadio plod lješnjaka i oraha ? :scratch Radi se o ukupno cca 30000 komada....od toga lješnjaka 16400 komada... Ako imaš onda si čarobnjak :gitarist:
 
B

bogi023

Guest

Nikola114

Novi član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
11
Pozdrav,
sadim sljedeći tjedan prve lijeske. Imam rupe 5,5x5,5, postavljene u trokut i zanima me da li mi možete preporučiti kakvu formu stablašice, koja bi jednoga dana mogla efektivno koristiti taj prostor, ili moram na grmoliki uzgoj. Sadnice mi stižu početkom tjedna, a raspored rupa ne mogu mjenjati. Rupe su velike, a teren dosta kamenit. Sorta je Ist.dugi i Rimski. Eventualno za koju godinu bi postavio navodnjavanje. Nisam imao priliku vidjeti stablašice Ist. dugog koje su malo starije, pa nemam predodžbu nikakvu. hvala

ps. teren je kod Limskog Kanala u Istri, gdje je Ist. duguljasti sorta od starine.
 

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
Evo jos koja slika kako sam zamislio da radi. Nije jos postolje za reduktor uradjeno,ali sam probao rucno i funkcionise.






Bogi -mali savjet iz vlastitog iskustva!!!šipke koje si vario na valjak moraju ti biti puno gušće(razmak između njih max 5-6mm,mada bi najbolje bilo "nazubit"sam valjak sa glodalicom)i prije si spomenio da si stavio kvadratne komade od 8mm,ja samsebi stavljao šipke fi 5 koje sam poslije izjednaćio tokarenjem i smatram da su morale biti tanje.Sve drobilice koje sam gledao nemaju reduktor već sa remenicama regulira broj okretaja,ja imam motor od 0,75kw i oko 1000 okretaja mada većina drobilica radi i sa znatno većim brojem okretaja ali mi se ćinilo prebrzim.
 
T

Tunera

Guest
Pozdrav svima,
da se i ja malo pridružim.
4 godine čitam forum i imam samo pohvale.
Imam posađeno 6 ha lješnjaka - 80-20% istarski rimski.
Ove smo godine imali berbu, ali nije to niti blizu što smo mislili u početku da će biti.
1,5HA je super, tu smo ove godine brali.
3ha su visoki oko 1m i ove godine još nije bilo ploda.
Na parceli koja je 50m dalje (i sađena je godinu dana ranije) lješnjaci su visoki skoro 30cm i takvi su već od druge godine. Neće jednostavno rasti.
Posušilo se dosta, pa smo sadili nove, pa nekako nikne, ali nikako da naraste kako spada. Sad tu zemlju nosimo nanovo na analizu da vidimo što je potrebno. Povišeno je tlo, možda jednostavno nema dovoljno vode.
Sad razmišljamo o navodnjavanju jer koliko čitam istarskom dosta smeta suša, a rimskom toliko i ne.
Svi ovi koji se bave samo računanjem--5god toliko, 7 toliko...puni urod...
Ništa od toga dok se ne započne, jer prave muke dolaze tek kad se posadi, i računice su jedno, a rad i urod nešto drugo.
Na tim parcelama imamo različito posađeno - nešto puštamo u grm, a nešto u stablo.
Za stabla - koliko čitam, u punoj rodnosti nose više ploda, ali da ima kraći rok trajanja, a grm se ipak može obnavljati tako da za to opet neki kažu da je bolja vrsta uzgoja.
Da li bi mi netko mogao reći da li da sad prskamo Nordox i što se time dobije?
Vidim da dosta ljudi to koristi i spominje.

Eto, toliko za početak, i svima pozdrav,
Tunera!
 

Gingi1

Novi član
Tu od
4 Stu 2010
Poruka
18
Evo jos koja slika kako sam zamislio da radi. Nije jos postolje za reduktor uradjeno,ali sam probao rucno i funkcionise.






D Blaž dobro kaže, ovo sa šipkama ne funkcionira, većina jezgre bude zdrobljena. Ja sam prije par dana napravio upravo ovako i nije dobro, sad moram ponovno skidati šipke i nazubiti sam valjak. Kod ovog sistema je problem što šipke se prve približe valjku i one većinu lješnjaka polopaju prije nego što lješnjak uopće dođe do valjka. Oni koji namjeravaju praviti stroj dobro a jeftino rješenje za valjak vam je rotor od elektro motora. Rotor vrlo lako možete nabaviti kod električara,a idealno je izbalansiran na osovini i od punog željeza tako da ga možete nazubiti običnom brusilicom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh