• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

rjov1953

Novi član
Tu od
28 Ožu 2015
Poruka
1
Koja je ova sorta?

Zamolio bih za pomoć za indentifikaciju sorte lešnika. Lešnik je spljošten i izdužen, dužina: 3cm, širina na najširem delu: 2cm, debljina na sredini 1,5 cm. Ima na sredini spljoštene strane udubljenje(kanalčić). Gledano sa bočne strane lešnik se sužava prema vrhu. U prilogu vam šaljem fotografiju, ukoliko nekom nije dovoljna ova fotografija nek mi se obrati na mail soxterman@gmail.com. Unapred hvala!
 

Prilozi

  • slika1.jpg
    slika1.jpg
    15.5 KB · Pregleda: 212
  • slika2.jpg
    slika2.jpg
    15.6 KB · Pregleda: 198

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Sretan Uskrs svima!
Sretna i uspješna nova sezona u uzgoju lješnjaka!
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Sa malim zakašnjenjem, Sretan Uskrs svima!!! :)

BTW:21.03.2015. konačno zasadili 290 komada (istarski dugoljasti i rimski okrugli), dvogodišnje sadnice, neka tako nastave, i bit će super...

Usputno pitanje, špricat ili ne? Malo čitam neke savjete raznih proizvođača, netko preporuča tek nakon 3 godine, netko odmah, netko samo ako se pojave gusjenice, pa je stoga svaki savjet dobrodošao...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
A gdje je koja slikica ??? :(happy):

jesu se sve primile ili ima gubitaka?
zadovoljan omjerom ulozeno-dobiveno?

Prskanje, pa trebao bi u svakom slucaju voditi racuna da sacuvas list od bolesti te prskati insekte redosljedom kojim dolaze,,,
 

kral5

Novi član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
7
Vidim da ljudi sade na dosta veliki razmak, da li je netko probao saditi na duplo manji razmak? vidio sam na internetu da postoji neka metoda sa puno većim prinosom zbog uže sadnje.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Netko je kod nas stavio experimentalno takav nasad mislim na 4x2 vitko vreteno između stupova žice nešto kao loza,ako sam dobro primjetio bio je brz prilog pa nisam baš do kraja shvati.
 

kral5

Novi član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
7
Zanima me koliki je ukupan profit po 1ha. Da li je ovo točno:
1 ha ljeske donosi u najboljem slučaju 2500kg ploda, zatim 35% dobivenog očišćenog ploda - cca 875 kg.

Kolika je uopće otkupna cijena očišćenog lješnjaka a koliko u ljusci?

Recimo da uzmem 20kn/kg x 875kg = 17 500 kn godišnje po 1ha.

Zar nije to jako malo? kad makneš sve troškove tko zna jel ti uopće šta ostane od zarade?
Kako vi vidite kalkulaciju, troškove i zarade na lješnjaku?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Moras krenuti od cinjenice da koliko lijesci dajes (kao i svakoj biljci uostalom) toliko mozes i ocekivati,,,
ovih 2500 kg je diskutabilno al ajdemo krenuti od njih kao nekakvo osnovno polaziste,,,
otkupne cijene ljesnjaka ove tj. prosle godine kretale su se 20 i kusur kn za kilogram u ljusci, plus pdv ako si u sustavu pdv-a
otkupna cijena ociscenog ljesnjaka je bila, usudio bih se reci, cca 60 kn za kg,,,
to varira ovisno o ponudi i potraznji kao i o kvaliteti i kolicini koju kupac uzima ali ajmo reci da je ovo bio neki osnovni okvir,,,
radman jezgre je nekih 40 i kusur % kazem opet ovisno o kvaliteti, uspjesnosti zastite, kolicini dostupnog hranjiva i vode,,,

Sad sastavi formulu pa vidi okvirnu dobit pa od toga odbij troskove i vidi isplati li ti se ulozeno-dobiveno ili ne,,,

zelio bih napomenuti da lijeska iziskuje dosta rada ako zelis da ima kraljevski tretman koji je preduvijet da bi ti ona kraljevski i vratila,,,
 

kral5

Novi član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
7
Ako nije 2,5t po hektaru, koliki bi onda bio neki min i max a koliki prosjek? čisto da onako znam radi troškova i svega... I koliko u prosjeku od te 2,5t se dobije čistog ploda na čiščenja?
Kako je inače otkupna cijena jer vidim da doo tvrtke nude 10kn za u ljusci, pa mi onih 60kn očiščenog izgleda predobro :)
doduše vidim u trgovini da se badem prodaje po 120kn/kg pa svašta je onda moguće.
 
Posljednje uređivanje:

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
Zeko mi dira ljesku kakav bezobrazluk, morao sam premazati sadnice kunilendom a zimus ih nije pipnuo. Cudno.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Prinosi po jedinici površine, u prosjeku, kod nas- Hrvatska-su nezadovoljavajući - mali, ako uzmemo nekakvu prosječnu uzgojnu godinu.
Zašto je tako? Ima niz raznoraznih razloga. .......
Stoji činjenica - koliko daš toliko češ i dobiti, kao i u svemu. Pitanje je i ekonomike proizvodnje.
Prošlogodišnja berba, ako ste ubrali;
2.500 kg / ha x 20 kn u ljusci = ----------------------KN
1 ha može se kvalitetno obraditi kao dodatni izvor zarade uz neki stalni posao, pa ne zvuči loše. Samo do 2500 kg/ha treba doći.
Međutim cijena od 20 kn u ljusci je iznimna i takvo što se u normalnoj godini neće ponoviti, ali neće biti ni 10 kn / kg u ljusci. (ovo je samo moje mišljenje)
Sadnja novih površina, povećanje, zahtjeva zemljište kojeg nema ili je preskupo.
Tako da ona gusta sadnja, uz uvjet da je takvo nešto saživilo u praksi ima s te strane plus. Kada bi bila prezentirana sa svim manama i vrlinama sigurno bi se našlo interesenata za takvo što.

Zanima me koliki je ukupan profit po 1ha. Da li je ovo točno:
1 ha ljeske donosi u najboljem slučaju 2500kg ploda, zatim 35% dobivenog očišćenog ploda - cca 875 kg.

Kolika je uopće otkupna cijena očišćenog lješnjaka a koliko u ljusci?

Recimo da uzmem 20kn/kg x 875kg = 17 500 kn godišnje po 1ha.

Zar nije to jako malo? kad makneš sve troškove tko zna jel ti uopće šta ostane od zarade?
Kako vi vidite kalkulaciju, troškove i zarade na lješnjaku?

Gledaj, ovo što ti navodiš izgleda loše i po tome je skroz ne dohodovna kultura. netreba ga uzgajati, ali ne možeš bezveze množiti i zbrajati. Prvo kreneš dobro i onda se skroz izgubiš. Cijena ti je za ljusku a kilaža za jezgru od ukupnog prinosa i tako..... Po toj logici ostane ti za gajbu piva.:icon_pidu:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ako nije 2,5t po hektaru, koliki bi onda bio neki min i max a koliki prosjek? čisto da onako znam radi troškova i svega... I koliko u prosjeku od te 2,5t se dobije čistog ploda na čiščenja?
Kako je inače otkupna cijena jer vidim da doo tvrtke nude 10kn za u ljusci, pa mi onih 60kn očiščenog izgleda predobro :)
doduše vidim u trgovini da se badem prodaje po 120kn/kg pa svašta je onda moguće.

@kral5
vocarstvo ili poljoprivreda je tvornica pod vedrim nebom a samim tim i podlozna velikim oscilacijama, to nije cista matematika i jednostavno je nemoguce izracunati tocnu dobit jer to ovisi o prekonekoliko cinbenika,,,
bojim se da ces ti ostati razocaran prvom neuspjesnom godinom a ne kaze se uzalud da je vocarstvo trajni nasad,,,

ti se kao i svaki od nas moras o mnogocemu vezano uz lijesku nauciti, obezbjediti nasadu sve maximalno da bi ti on mogao adekvatno tome i vratiti,,,
naravno pricekati nekoliko godina prije bilo kakve financijske koristi,,,
a ti racunicu bacas i pripremas razanj dok je zeko jos jako duboko u sumi,,,

trziste u ovom momentu necu niti spominjati,,,:(think):

dopuna,,,
vezano uz boldano u citatu, ako statistika govori da je radman jezgre 40 i nesto posto to bi znacilo da se od 2500 kg ljesnjaka u ljusci moze dobiti 1000 i kusur kila jezgre,,,
ali i to je podlozno oscilacijama i u mnogome ovisi o;
kvaliteti i zdravstvenom stanju plodova,
necistoci,
lomu,
kvaliteti dorade,
vlazi,
i nastavi niz,,,,,,,,
 
Posljednje uređivanje:

kral5

Novi član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
7
Gledaj, ovo što ti navodiš izgleda loše i po tome je skroz ne dohodovna kultura. netreba ga uzgajati, ali ne možeš bezveze množiti i zbrajati. Prvo kreneš dobro i onda se skroz izgubiš. Cijena ti je za ljusku a kilaža za jezgru od ukupnog prinosa i tako..... Po toj logici ostane ti za gajbu piva.:icon_pidu:

Pa zato me ispraviš i napišeš svoje iskustvo da vidim kako stvari stoje, zato i imamo forum da razmjenjujemo iskustva zar ne? :eek::

@kral5
vocarstvo ili poljoprivreda je tvornica pod vedrim nebom a samim tim i podlozna velikim oscilacijama, to nije cista matematika i jednostavno je nemoguce izracunati tocnu dobit jer to ovisi o prekonekoliko cinbenika,,,
bojim se da ces ti ostati razocaran prvom neuspjesnom godinom a ne kaze se uzalud da je vocarstvo trajni nasad,,,

Slažem se ja sa svime u potpunosti, razumijem, ali za ulaganje čovjek mora napraviti neki izračun, ne možeš ulaziti u neki biznis (bilo koji) ako ne napraviš neku računicu. Zato tražim informacije da vidim koliki su npr. minimumi zarade a koliki prosjek.
Kod poljoprivrede se najviše slažem u tome da su oscilacije velike jer ovisi o mnogim različitim faktorima koje je doslovno ne moguće predvidjeti. No unatoč tome rade se izračuni, moraju, jer inače nitko ne bi ništa znao niti bi mogao planirati :)
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Karl 5 To si super napisao da treba imati neku računicu prije nego se uđe u posao.
I bolje je uvijek biti s njom ispod prosjeka prema najnižoj granici, pa se pozitivno iznenaditi ako bude više.
Oko lješnjaka je puno napisano na ovom forumu i kako ulazimo u veće prinose mislim da je dohodovno isplativa kultura u svakom pogledu. Vrijedi truda i strpljenja u nju uložiti i što je najvažnije, sve što imaš-nabereš možeš prodati.

Zarada je balans: s jedne strane si ti, s druge strane nebo. Ono što ti možeš je najbolji izbor terena za sadnju, izbor dobrog sadnog materijala, najoptimalniji način sadnje, ciljana zaštita i gnojidba, briga oko nasada - obrada -rezidba-organizacija berbe i dobra prodaja kada do nje dođe. U tim uvjetima, kako koje godine, zarada će biti ili veća ili manja, ovisno od godine od Onog gore.
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Bobiću,

evo slikica:



























prvih nekoliko je dan nakon same sadnje, dok su ostale slikane prošli vikend...
Stvarno sam zadovoljan, zasada djeluju ok, no pravo stanje ćemo znat kasnije, al da ne ureknem, sve su se primile, pa ćemo vidit...šta se omjera uloženo-dobiveno tiče, prezadovoljan, ako još koji puta bude takvih sadnica, svakako se preporučam, prvi put kad sam u tvom kraju, svakako se javim...jedino mi žao kaj nemaš rimskoga za kombiniranje...
Ove druge sadnice koje sam nabavio u Zaprešiću, od jednog OPG-a ne mogu se mjerit s tvojima(tvoje jače, bolje, bolji korijen...), šta se njihovog primanja tiče, čini mi se kao prava lutrija, pošto je sad takvo doba godine da se većina toga prima, znat ćemo kasnije, možda najbolje tijekom ljeta, pa onda ujesen podsadim kad vidim....

Šta se samog nasada tiče, već bi ga trebalo okopati, no situacija je takva da fizički ne stignem, na sto strana, tako da sad čim ulovim priliku moram to riješiti. Inače, šta se špricanja tiče, gledo sam na netu onu tablicu za eko tretiranje od pro eco mislim da se zove firma, tamo ima nekih 6 prskanja, od kojih sam prvo definitivno propustio(početak vegetacije), a da budem iskren, nisam nešto posebno primjetio u nasadu, osim ova dva pauka sa slike, na dvije stabljike, sad, jel je to pauk ili? Na ostalim sadnicama ih nisam primjetio...Da mi se ne desi da krivo raspoznajem zato usput pitam znalce za komentar...sljedeće prskanje prema toj tabeli bi bilo početkom svibnja (pjegavost, trulež, lisne uši, stjenice) i za to tim redosljedom predviđaju MycoSinVIN, Equisetum Plus, NeemAzal TS...dal netko zna dal se ti preparati mogu međusobno kombinirat iz vlastitog iskustva mislim ili?
Kolko bi mi uopće imalo smisla tretirat nasad eko sredstvima, pošto je na cca 10m udaljen nasad jabuka kojeg puno više puta prskaju? Jel postoji negdje u zakonu udaljenost od nekog nasada da bi nasad bio eko ili?

BTW: ste probali vino?kak ti se čini? Jel prekiselo za tvoj kraj ili?

P.S.: isprika što tek sad odgovaram, već sam ranije naveo razlog(nedostatak vremena)
 

Josip2222

Novi član
Tu od
20 Kol 2014
Poruka
3
Kral 5 je konkretno pitao, ali odgoviri nisu bili konkretni.
I mene zanima kakva je matematika, a posto forum djeluje vec dugo, neki od vas su i doajeni ovog foruma, nasadi su vam u punom rodu pa mislim da imate sto reci.
I sam planiram nesto investirati i podici nasad, pa hajdemo pretpostaviti da se nasad podize na dobrom terenu za lijesku, da ce sve pripreme biti skolski napravljene, od analize zemljista, obrade tla, meliorativne gnojidbe, solidnih sadnica, da ce nasad biti skolski odrzavan, rezidba, gnojidba, zastita, nece se na nicemu stedjeti, ni na poslu niti na ulaganju. Koliko se u takvom slucaju moze ocekivati prosjecno po ha kada nasad udje u puni rod? Jasno mi je da ce i to ovisiti o godinama, nekada ce mozda biti 3 tone, nekada mozda 800 kg, ali zanima me neki prosjek.
Literatura govorino nekih 2,5 tone ljesnjaka u ljusci, ali zanimaju me iskustva kolega ciji su nasadi u punom rodu. Hvala
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Da moze i osjetno vise od 2,5 tona moze, vidi iz videa,,,


[YT]https://www.youtube.com/watch?v=DNSJ7NjmUzw[/YT]

mozda se oglasi i nenad pa nam dade do znanja koliko je bilo prosjecno po stablu,,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh