• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

ocubitgazdasela

Novi član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
22
postovanje svima na forumu.. iman par pitanja ako mi mozete pomoc... planiran na jesen posadit lješnjake. lokacija je oko drniša, šibensko-kninska zupanija... dakle, kakvo tlo mora bit za uzgoj? uredija san jedan lip komad parcele.. oko 2 ara, zadrzavala se voda, al san rijesija sa kanalima i odvodon. dakle, jel igra ikakvu ulogu visoka razina podzemnih voda? smeta li mu bura, vjetar? na sta je najbitnije obratit paznju prilikon sadnje... ima li neki strucni savjetnik koji ide na teren pogledat situaciju? fala lipa
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
postovanje svima na forumu.. iman par pitanja ako mi mozete pomoc... planiran na jesen posadit lješnjake. lokacija je oko drniša, šibensko-kninska zupanija... dakle, kakvo tlo mora bit za uzgoj? uredija san jedan lip komad parcele.. oko 2 ara, zadrzavala se voda, al san rijesija sa kanalima i odvodon. dakle, jel igra ikakvu ulogu visoka razina podzemnih voda? smeta li mu bura, vjetar? na sta je najbitnije obratit paznju prilikon sadnje... ima li neki strucni savjetnik koji ide na teren pogledat situaciju? fala lipa
Problem će biti svakako bura (vjetar), jer ljeska ima poseban rezim cvatnje; od kraja prosinca pa do kraja zime (ovisno o klimatskim uvjetima), i ako tada bude dobre, hladne bure (koja dobro suši pršute....:icon_thumright:) mislim da će biti problema sa uspješnom cvatnjom i oplodnjom.
A da razmisliš od drugoj lupinastoj voćki; tipa badema/bajama. Ukoliko bi izabarao sorte sa kasnom cvatnjom (radi problema kasnih mrazova), mislim da bi sa bademom imao puno više uspijeha. :8):
 

ocubitgazdasela

Novi član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
22
Toga san se i pribojava... rekli su mi na institutu, di san nosija zemlju na analizu da lješnjaci bi mogli, al jedino zbog vrimena bi triba pripazit... znan da nije tema, al postoji li još koja voćka sa kasnijon cvatnjon, šta bi mi igralo? Ovdi je bura ajme
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Toga san se i pribojava... rekli su mi na institutu, di san nosija zemlju na analizu da lješnjaci bi mogli, al jedino zbog vrimena bi triba pripazit... znan da nije tema, al postoji li još koja voćka sa kasnijon cvatnjon, šta bi mi igralo? Ovdi je bura ajme
Mislim da ti je badem glavna kultura. Nema bas puno kultura za takve uvjete....
 

Podravec

Član
Tu od
4 Velj 2009
Poruka
89
Koje su onda sorte najbolje za industriju ? Jer koliko sam vidio, kod nas je tesko nabaviti certificirane sadnice bilo koje sorte osim istarskog i rimskog ili se varam ?

Uskoro neće biti tako.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Postovane kolege,danas sam isprskao lesnike Chorusom,cvetovi su krenuli ,rese se nisu otvorile mada je bilo pcela u lesnicima,pa mislim da se i one otvaraju samo nisam video.Za nedelju dana planiram jos jednom da isprskam ako vreme dozvoli.
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Postovane kolege,danas sam isprskao lesnike Chorusom,cvetovi su krenuli ,rese se nisu otvorile mada je bilo pcela u lesnicima,pa mislim da se i one otvaraju samo nisam video.Za nedelju dana planiram jos jednom da isprskam ako vreme dozvoli.
babin2@ Mislim da moze da ide protiv Monilije ali ja to mislim da odradim 27 ili 28 februara jer vec se i muske rese otpustaju. Kada si vrsio zastitu u jutru ili popodne. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
babin2@ Mislim da moze da ide protiv Monilije ali ja to mislim da odradim 27 ili 28 februara jer vec se i muske rese otpustaju. Kada si vrsio zastitu u jutru ili popodne. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока

U principu prskanje treba izbegavati po velikoj vrucini,ja sam sada prskao od 10 ujutro kad spadne rosa do 16 casova.
 

Podravec

Član
Tu od
4 Velj 2009
Poruka
89
Danas je u Daruvaru bilo okupljanje lješnjakara.
Vrlo poučno i informativno okupljanje.
Izvrsno predavanje dr.sc. Predraga Vujevića o uzgoju lijeske gdje je svatko od nazočnih (od početnika pa do naprednijih lješnjakara) mogao nešto naučiti ili potvrditi svoje stavove i primjenu u praksi.
Kasniji odlazak na plantažu lješnjaka gdje je prikazana rezidba na lješnjacima koji su taman u punom cvatu.
Malo razmjene iskustava o uzgoju sa ostalim plantažerima od kojih treba izdvojiti Vladu Moulisa, koji je sa svojom širinom znanja i poznavanja različitih sorata lijeske neprikosnoven.
Da je više takvih druženja i prenošenja znanja uživo (virtualnih i digitalnih je ionako dosta), ne bi škodilo.
Sve pohvale i podrška organizatorima da i ubuduće organiziraju ovakve skupove.
 

Prilozi

  • WP_20170228_13_21_04_Pro.jpg
    WP_20170228_13_21_04_Pro.jpg
    53.4 KB · Pregleda: 219
  • WP_20170228_13_21_19_Pro.jpg
    WP_20170228_13_21_19_Pro.jpg
    78.5 KB · Pregleda: 205
  • WP_20170228_13_24_25_Pro.jpg
    WP_20170228_13_24_25_Pro.jpg
    57 KB · Pregleda: 204

maija21

Novi član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
15
taman htio napisat jel bio tko i kako je bilo.. ja sam se spremao, no nažalost bio sam na putu. baš mi je žao, valjda će opet biti tako nešto..

htio sam postaviti pitanje što se tiče sadnje, zapravo kopanja rupa. kako planiram saditi cca 1000 komada ove godine, možda i više bude stalo, zanima me na koji način mogu brzo i bezbolno iskopat rupe. vidio sam da su ljudi pravili doma mašinerije od diferencijala od staih auta i svašta nešt, pa ako ima tko kakav savjet, posudit, prodat, sve je dobro došlo..
 

Vjeksa

Novi član
Tu od
30 Ruj 2015
Poruka
29
Bio sam tamo i nisam mogao vjerovati da onaj mlađi nasad je dvogodišnji. U tom nasadu nema niti jedne lijeske a da nisu istjerala minimalno 4 izboja koja su skoro dostigla sadnicu (cca. 1-1,5 m).
Ja sam sadio u jesen 2015-te pa možda na 10% imam sadnica imam mlade izboje...
Malo me to bacilo u bad.....:(sweat):
 

OldCat

Član
Tu od
9 Svi 2014
Poruka
44
Sve ovisi kakve si sadnice sadio. One sadnice koje imaju dobar korijen dobro i napreduju.
Svi početnici šparaju na sadnicama i kupuju ih po 10-tak kn. (i sam sam takav). Dok za 12-14 kn dobiješ dvogodišnju sadnicu iz škole. Ovako prođeš malo jeftinije ali sigurno gubiš godinu.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Prekjuce sam po drugi put isprskao Chorusom,rese su se bar kod mene potpuno otvorile i pustile polen,potpuno su prazne kada ih dodirnem rukom.Evo i par slika.
 

Prilozi

  • IMG_20170304_154206 (Копирај).jpg
    IMG_20170304_154206 (Копирај).jpg
    81.6 KB · Pregleda: 214
  • IMG_20170304_154212 (Копирај).jpg
    IMG_20170304_154212 (Копирај).jpg
    78.8 KB · Pregleda: 213
  • IMG_20170304_154235 (Копирај).jpg
    IMG_20170304_154235 (Копирај).jpg
    83.5 KB · Pregleda: 209

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Danas sam iskopal i stavil u školu 12 izboja. Iskopal jarak, ubacil vile stajnjaka, posipal zemljom i gore posadil izboje. Na kraju sam sve zalijal jednom špric kantom vode.
 

OldCat

Član
Tu od
9 Svi 2014
Poruka
44
Imam nešto tro-godišnje ljeske. Trebao bi mi program gnojidbe. Koliko i kakvog gnojiva bi im trebalo dati?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
To uvelike ovisi o stanju u tlu i ovako pausalne procjene mozda niti priblizno nece biti tocne,,,
Sto kaze analiza?
Koliki je bio prirast proslogodisnjih izrasta?
 

Najnoviji postovi

Na vrh