• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=OxHxtpiI5fw[/YT]

Nije to ništa novo tako i ja proizvodim sadnice;

r8tlkn.jpg


2w3p9x2.jpg
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Lep prilog, lepa plantaža, interesantan momak, kako da komentarišemo "cjepljene lješnjake" kad nemamo s tim iskustva.
Ima logike to što priča o cjepnom mjestu, ja bi samo eksperimentalno par stabala cjepljenih pa za 10 godina možemo komentirati.
Koliko se sjećam proteklih godina u raspravama na tu temu, najveća prednost tog kalema je bila da nema izboja kao ovaj, a kako njih rješavamo herbicidom ne predstavljaju nam neki problem.
Uzgojni oblik tu se slažem, imam iskustva sa svim mogućim uzgojnim oblicima osim Moulisovim "brajdama". Visoko stablo više nikad ne bi ili nisko 20 cm stabalce ili krasični grm sa 4 raspoređene grane.
Momak je posadio 5x2,5 m -vidio je u Italiji, vjerojatno je vidio kad tako kaže, ima i toga ali ima i drugačije. Nakon svih silnih godina ulaganja u uzgoj dočekao je rod i sada mora da "seče" bočne grane i da vadi svako drugo stablo, taman kada treba da vrati muku kroz urod. Za sve koji sade ili planiraju, držite se 5x4.
Dobro veli treba "đubrenja" bez toga nema ploda, a količina ploda u punoj rodnosti neka bude i upola manja bit ćemo zadovoljni. Interesantno u prilogu je izbor sorti tj. išao je na rimski u osnovi što je kontra većine nas. I ovo što govori o komercijaloj sorti uvelike drži vodu kad se pojavite na tržištu.
 

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Da li mi može netko pojasniti koja je uloga ciklona koji se nalazi na kraju stroja za branje lješnjaka. Nisam još skupljao sa strojem kojeg sam kupio već probao nešto ostalog lješnjaka. Koliko vidim taj ciklon je spojen debljim crijevom sa jednom turbinom koja u njega upuhava zrak. U njega na dnu ulazi osovina koja okreće nekakvu gumu, ali koliko mi je vidljivo u njega ne ulazi lješnjak ali i iz njega nema izlaza.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
taj ciklon odvaja prašinu od zraka da se ne ugušite od nje tak da pjesak iliti prašina ide dole kroz te gume a cisti zrak gore na ispuh
 

tekic1

Novi član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
5
Žarko,kakav si stroj kupio.Može li koja sličica.Ja bi isto kupio polovni facma stroj ,
no zanima me kako čisti istarski .Vidio sam negdje na netu da je netko dorađivao stroj.Ako tko ima kakvu informaciju neka stavi na net....
Dali ste započeli sa zaštitom nakon ovih kiša i sa čime?....

LP
 
D

drazen0905

Guest
postovani molim pomoc imam problem sa simptomima na lijesci..imam mladi nasad i nov sam u tome molio bih pomoc...slika u prilogu
 

Prilozi

  • DSC_0454[1].jpg
    DSC_0454[1].jpg
    48.9 KB · Pregleda: 317
  • DSC_0455[1].jpg
    DSC_0455[1].jpg
    46.7 KB · Pregleda: 319

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Žarko,kakav si stroj kupio.Može li koja sličica.Ja bi isto kupio polovni facma stroj ,
no zanima me kako čisti istarski .Vidio sam negdje na netu da je netko dorađivao stroj.Ako tko ima kakvu informaciju neka stavi na net....
Dali ste započeli sa zaštitom nakon ovih kiša i sa čime?....

LP

Kupio sam stroj Desta Antonio (talijan) po pola sa susjedom. Gledao sam u Zelini one polovne Facme pa sam se odlučio za ovaj jer je noviji i u puno boljem stanju. Što se tiče usisavanja odlično, ali čišćenje nije nešto. Zapravo za probu smo imali suhe lješnjake u komušini.
Što se tiče čišćenja gledao sam Facmin način čišćenja i on je isti kao i na ovom mom. Iskreno mislio sam da je to nešto kvalitetnije kao ono par guma na valjku. Mislim za istarski bi trebalo još nešto dodatno. Sa stavljanjem slika nemam baš uspjeha ali ću pokušati. Jedino ako si blizu dođi pogledati stroj

Što se tiče polovnih Facmi ja sam na talijanskim oglasima našao strojeve u vrijednosti oko 1000 E (možda bi tamo išli i jeftinije) dok su takve iste kod nas pretržci prodavali po 3000 E. Tko želi probati ukucajte na Google Facma, pa kliknite na slike. Pregledavanjem slika otvore se oglasi. Ima dobrih novijih Facmi ali su oko 4500 E vani.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

josipa1

Novi član
Tu od
8 Tra 2014
Poruka
6
postovani molim pomoc imam problem sa simptomima na lijesci..imam mladi nasad i nov sam u tome molio bih pomoc...slika u prilogu

Isti slučaj i kod mene. Može li netko pojasniti što je to i kako riješiti.
Lijepo molim.
 

ngugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2013
Poruka
23
Takoder isti problem,ja mislim da je to zbog obilja kise.....sad cemo ko proizvodaci jabuka,svaki put kad padne kisa,spricattttt....:)
 

ngugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2013
Poruka
23
Evo pital sam Milorada Subica(poljoprivredni savjetnik,sjeverozapadne hrvatske) i odgovoril mje ovo....

Poštovani!

To je reakcija na vrlo jaki sjeverni vjetar zabilježen dana 3. i 4. svibnja o.g.!

Lp,
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
da li je netko imao situaciju da mu je sadnice posađene prošle jeseni napalo nešto što izbuši rupu ispod pupa te uđe u sadnicu i pojede je iznutra. kada prelomim sadnicu na tome mjestu vidim sitne bijele gusjenice koje se hrane u unutrašnjosti sadnice. Sadnica se naravno osuši cijela. Do sada nisam imao tu situaciju pa ne znam što bi napravio, do mene je prošle godine bio posađen kukuruz pa da nije sa njega nešto prešlo na lješnjake. Ako netko ima iskustava molim pomoć. Pozdrav!
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ovo sto opisujes podsjeca na stetnika pod imenom stjenica (domaceg naziva smrdljivi martin)
prosli tjedan prije prskanja sam ih uocio i kod sebe i nasadu, malo je rano za njih ali,,,
da sad ne tipkam od kulina bana pokusaj izguglati dal su to ti simptomi i nacin na koji ces ih se rijesiti,,,
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
idem tražiti, hvala na informaciji barem da negdje počnem.

Ovo sto opisujes podsjeca na stetnika pod imenom stjenica (domaceg naziva smrdljivi martin)
prosli tjedan prije prskanja sam ih uocio i kod sebe i nasadu, malo je rano za njih ali,,,
da sad ne tipkam od kulina bana pokusaj izguglati dal su to ti simptomi i nacin na koji ces ih se rijesiti,,,
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Ne bi rekao da je u pitanju stjenica, ali nikad ne znaš... bilo bi dobro da uslikate jer ovako nagađati nije baš nešto.... pretpostavljam da se radi o Oberei ili nekoj sovici zaostaloj od kukuruza zato najbolje fotografirajte pa ćemo vidjeti o čemu se radi...
 

ngugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2013
Poruka
23
Nije mi to odgovoril,al meni su se oporavili,al je sad opet bil onaj vjetar,trebal bi ih ic dns pogledat u kakvom su stanju.
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
Po mome iskustvu vlažno tlo dosta škodi ljeski, također imam jedan dio na ravnom dijelu i tamo gdje se voda zna zadržati dolazi do odumiranja-utapanka stabala te njihovog sušenja.
 
Na vrh