• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

MarMar

Novi član
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
8
Ako se radi o tome da je lišće odjednom počelo žutjeti, sušiti se i otpadati, moglo bi biti kao i u našem nasadu. Bili su iz savjetodavne i rekli da je problem kiša od prošle godine. Zemlja je prezasičena vlagom. Izvadili smo van jedno stablo - korijen nema više korijenove dlačice i ne može iz zemlje uzeti dovoljno hrane. Pa dolazi do propadanja. Kako pomoći - prihranom preko lista. Pokušali smo, ali ipak neke biljke i dalje propadaju, a neke su još pod upitnikom.
I ove godine se zemlja još nije uspjela prosušiti jer stalno pada kiša.
Nadam se da sam pomogla...
 

ernad

Novi član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
2
Pozdrav,
nov sam na forumu pa izvinite ako postavljam na pogrijesno mjesto pitanje :).
Naime interesuje me kakva je lijeska koja mozda i 100 godina stara a raste kao suma na 5 hektara ? Da li se to moze srediti, orijediti. Hoću reć ima li to smisla i da li iko zna koliko može jedna takva lijeska dati kg lešnika ?
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
Ove godine je dobar urod svugdje samo da to još poprati i dobra cijena,a mogla bi jer će ih opet nedostajati zbog lošeg uroda u Turskoj. Samo da izdrže do berbe
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Ako se radi o tome da je lišće odjednom počelo žutjeti, sušiti se i otpadati, moglo bi biti kao i u našem nasadu. Bili su iz savjetodavne i rekli da je problem kiša od prošle godine. Zemlja je prezasičena vlagom. Izvadili smo van jedno stablo - korijen nema više korijenove dlačice i ne može iz zemlje uzeti dovoljno hrane. Pa dolazi do propadanja. Kako pomoći - prihranom preko lista. Pokušali smo, ali ipak neke biljke i dalje propadaju, a neke su još pod upitnikom.
I ove godine se zemlja još nije uspjela prosušiti jer stalno pada kiša.
Nadam se da sam pomogla...

Tnx na info...inače, iznenadili me skroz, 21.03.2015. obavljena sadnja dvogodišnjih sadnica i šta reći, određene sadnice već imaju plod, nije nešto puno, al veseli posebice kad se ne očekuje ništa :)
 

penzić

Novi član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
9
imali tko lješnjaka u ljusci, makar i pljesnjivih, samo da mogu podesiti stroj za drobljenje i čišćenje. ponude u inbox. hvala.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Tnx na info...inače, iznenadili me skroz, 21.03.2015. obavljena sadnja dvogodišnjih sadnica i šta reći, određene sadnice već imaju plod, nije nešto puno, al veseli posebice kad se ne očekuje ništa :)

A lijepo sam ja govorio da ce ih mozda biti,,,:tongue:
 

ekoljesnjak

Novi član
Tu od
5 Velj 2015
Poruka
6
Zanima me kako berete lješnjake? Ima li tko od vas kakva iskustva ili saznanja o strojevima JOLLY 2800 ili FACMA CIMINA C 180 S?
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
Što se tiče berbe imam Facmu Cimna 200 i mogu reči da sam jako zadovoljan što se tiče same brzine sakupljanja i čišćenja tj odvajanja košuljica.
 

Runa

Novi član
Tu od
9 Srp 2015
Poruka
5
Pozdrav svima!

Da budem sto kraci, citam temu, negdje sam u 2008-oj, nacitat cu se, ali kad je volje ide lakse.

no dok citam i upijam, imam jedno pitanjce, odnosno pitanje o misljenju, posebice onima sa nasadom u punom rodu i onima koji imaju vise hektara pod lijeskom, i dakako svim drugima.

ako je igdje spomenuto isto molio bih Vas da me preusmjerite na tu stranicu / temu.

naime, biste li uzgajali lijesku / ljesnjak po principu gospodina Moulisa, odnosno na onim visokim stupovima i zici, sa 70 cm razmakom u redu i sa nesto manje od 6000 sadnica / ha, ukupne investicije cca 20 000 eura / ha, pri cemu, prema patentu spomenutog gospodina, lijeska ranije ulazi u puni rod, tocnije u petoj godini, urodi vise i sam ljesnjak je kvalitetniji.

biste li, da mozete i prema vlastitim iskustvima usli u takav uzgoj, ako da zasto, i ako ne dakako takodjer zasto ne?

hvala!
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Ne... stvar je samo patentirana, a nema relevantnih dokaza, temelji se samo na hipotezi u koju ja ne vjerujem...
 

ekoljesnjak

Novi član
Tu od
5 Velj 2015
Poruka
6
Ja ne bih. Mislim da je 5×4 za veće parcele idealno radi mogućnosti korištenja mehanizacije ili 4×4 za manje parcele, ručni rad (trimer u ruke :) )
 

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
Moze li mi neko reci kaka je ovo bolest,list se susi ali stablo je u redu, 21.06 ljesku sam pospricao fungicidom insekticidom i prihrana preko lista, ljeske su posadjene na jesen.

6R5Q8a1.jpg
[/URL]





[/IMG]
 

Prilozi

  • IMG_20150709_195840.jpg
    IMG_20150709_195840.jpg
    40 KB · Pregleda: 74
  • IMG_20150709_195926.jpg
    IMG_20150709_195926.jpg
    42.8 KB · Pregleda: 71
  • IMG_20150709_200013.jpg
    IMG_20150709_200013.jpg
    36.9 KB · Pregleda: 64
  • IMG_20150709_200030.jpg
    IMG_20150709_200030.jpg
    36.7 KB · Pregleda: 77
Posljednje uređivanje:

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
mislim prijatelju da ti to nije bolest već ožegotine od sunca. jako sunce i premalo vode. ima toga i kod mene.
 

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
Moguce, mada ih zaljevam otprilikr svakih 15 dana sa oko 25l vode. Zalijevao sam u nedelju a ovo sam vidio u cetvrtak.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kod ovih temperatura treba vockama jednom tjedno po 40l/m2.
 

Runa

Novi član
Tu od
9 Srp 2015
Poruka
5
Ne... stvar je samo patentirana, a nema relevantnih dokaza, temelji se samo na hipotezi u koju ja ne vjerujem...

u redu, ja nebih isao tako ostro, vjerujem da ce cca 5700 sadnica uroditi vise od cca 600 koje su po hektaru u slucaju doticnog gospodina i prosjecne sadnje za grm ili stabalce, no dobro, ulog je ogroman a trziste nesigurno.

Ja pripremam zemlju za prvi mali nasad od cca 200 sadnica, pa sad sto biste mi znali reci o vrlo plodnoj, relativno pjeskovitoj zemlji koja ima dosta visoke podzemne vode, citao sam a ne znam gdje da lijeska ne voli ovo zadnje, pjeskovito nije problem, jel to istina? nema ulegnuca sa stojecom vodom, radi se od dijelu zemlje izmedju rijeke i ribnjaka koje dakako ima 'samonavodnjavanje', doslovno zemlja za 'sve', jako plodna i rodna, ali ako nije za lijesku onda bolje da ipak ne ulazim u ovaj mali posao!?

u planu mi je u naredne 3 godine pod lijesku staviti 10-20 ha i mislio sam sve staviti sa stupcima prema patentu gosp. moulisa, ogromno ulaganje, uistinu veliki kapitalni pothvat, no neckam se, to je ipak od 50 000 do 100 000 sadnica, bojim se da je to prevelik zalogaj za mene


planiram sve odraditi na 'sigurno', preko ugovora i dogovorene otkupne cijene, ona je mala, niti 13 kn/kg neocisceno, no opet je neka sigurnost i nemam problem prodaje i reklame, ono sto mi nikako nije jasno je odnos hrvatskog i europskog sustava poticaja ili subvencije za podizanje i odrzavanje trajnih nasada, dali to ide po nekom principu i dalje ili je jednostavno ukinuto?

Unaprijed se zahvaljujem na savijetima i misljenjima!
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Hmmm, cini se da ti imas khmhmmm, jel,,,,
da ne kazem muda jel,,,,

Nisam do kraja procitao vezano uz patent gospodina Vlade, sto je to zapravo obuhvaceno patentom?
Kolika je naknada ukoliko se nasad posadi prema patentu?
Koja vrsta lijeske je predviđena za taj projekat, dal spororastuce i strkljaste (koje rastu u sirinu) tipa istarski ili nesto brzorastuce koje tjera izdanke u visinu tipa rimski ili tonde?
Na koji nacin kontrolirati rast kad se to jednom uzdigne na visinu od 5 ili vise metara?
Ukoliko se sadi u dvoredu na koji nacin se obrađuje međuredni prostor?

ima jos toga al' da sad ne pilim do krajnjih granica,,,

Sto se pijeskovitog tla tice, kod mene se je pokazalo da sadnice osjetno bolje napreduju na takvom nego na zbijenijem tlu, nedostatak koji se kod mene pokazao je velik postotak palezi lista prikazan u postu iznad a koji je posljedica nedovljne vlaznosti buduci da se ove godine uopce ne navodnjava,,,
Lijesci uz redovitu zastitu treba samo dovoljne kolicine hranjiva i optimalan iznos vlage u tlu, mada ne voli bas previse vlazna tla,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Zna li itko zasto se nemogu ucitati stranice državnog zavoda za intelektualno vlasništvo?
Pokusao sam jucer i danas ali uvijek isto stranica ne odgovara :icon_scratch:
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Prevruće im je, pa im se neda, čekaj sutra će malo osvježiti pa se budu otvorile.
Ako ih misliš otvarati radi patenta onda opet nisi 100% na čisto, jer teorija i praksa se razlikuju kolega, zar ne? Znaš da u tvornici pod vedrim nebom moraš imati sve 150% da bi bio koliko toliko siguran i da tam ni 2i2 četiri.
Ja čekam prezentaciju uživo kod gospodina Moulisa za spomenuti uzgoj i ak je to to onda smo tu...
 

Najnoviji postovi

Na vrh