• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Istarski ide u sirinu a rimski uspravno ..imam 50 stabala gifona u 5oj godini i cini mi se da on raste jos uspravnije od rimskog ...moji su svi grmovi al ti gifoni meni ispadaju ko stablo jer su jako uski dolje...i nekako. brze rastu...
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Kod mene je stablo osnovno ali kasnije sadnje su sve grm to je mlađi dio plantaže.
Ovo što je stablo, gdje se moglo preformiralo se u grm, a isto se radi i dalje i malo pomalo s pomlađivanjem će postati grm. To je sad proces koji zahtjeva dosta vremena i truda.
Nije mi jasno kako ćeš proširiti na 5x7. Da li si imao 5x3,5 to bi bilo onda da izbaciš svaki drugi van 5x7 ali mi se čini da je kod tebe bilo 5x4??!
Gifon je zakon, ove godine je dao sve od sebe što se tiče uroda. ali ni istarski ne zaostaje. Da nije bilo mraza, bila bi jedna od boljih berbi, mada još može svašta da se dogodi do berbe, nedaj Bože.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Kod mene je stablo osnovno ali kasnije sadnje su sve grm to je mlađi dio plantaže.
Ovo što je stablo, gdje se moglo preformiralo se u grm, a isto se radi i dalje i malo pomalo s pomlađivanjem će postati grm. To je sad proces koji zahtjeva dosta vremena i truda.
Sobzirom da je koren vec izuzetno jak ,mozes to brzo uraditi , pitanje je samo da li imas srca za tako nesto :) Recimo na strani gde vec imas ostavljen po koji izbojak odseci granu od stabla i iznenadices se vec sledece godine sa tim tek ostavljenim izbojkom.

Inace kod mene je zasad 5x3 i jos uvek kuburim sa izbacivanjem svakog drugog jer sam dugo cekao da krenem sa tim pa sada i da hocu ne smem brzo osim ako mi ne pukne film a mislim da sam jako blizu tome.
A sto se prosirenja tice mislim na povrsinu a samim tim i 7x5 kao novu i najverovatniju opciju.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Nenad citat:
"Sobzirom da je koren vec izuzetno jak ,mozes to brzo uraditi , pitanje je samo da li imas srca za tako nesto Recimo na strani gde vec imas ostavljen po koji izbojak odseci granu od stabla i iznenadices se vec sledece godine sa tim tek ostavljenim izbojkom."

Tako radim,no nisam bila odlučna i sada imam problem, veliki problem. Grana od stabla gdje je ostavljen izboj, ima plod i zbog uroda koji mi egzistencijalno treba ostavila sam i nju bar još jednu godinu, i sad izboj i ona se bore, niti je dobro njemu niti njoj, niti meni na kraju jer vidim grešku.
U nekim slučajevima mi je nekontrolirano otišlo odnosno predugo ostalo takvo stanje opet veliki problem.
Zaključak: Odlučno se treba opredijeliti za koju opciju i onda to tjerati bez dodatnih analiza, koje stvaraju neodlučnost. Inače odlučnost i oštri rezovi su moj životni problem tako i u tome. Osim kad mi "pukne film", a u nasadu mi još nije nikad puko tamo me sve fino smiruje..
Zahvaljujem na tvojem savjetu, znači da sam na dobrom putu samo treba sprovesti ideju do kraja odlučno.
 

Vjeksa

Novi član
Tu od
30 Ruj 2015
Poruka
29
Moj jednogodišnji nasad su nanjušili srnjaci i sad sve što preraslo iznad zaštitne mrežice su uspjeli obrstiti, ona kemikalija od lovačkog drušva što tjera divljač, niti neke vrečice za smeće koje šušte po laganom vjetru nije ih spriječilo. Nema mi druge nego dizati ogradu, trenutno mi je ideja da idem sa pocinčanim metalnim stupcima (c profil, visine 220 cm) i žičano pletivo visine 150 cm pa molim za savjete gdje ste nabavljali iste i slične, koju preporučate, koja debljine žice (1,5 ili 2mm ili.....) koji razmak između stupova, da li su potrebni zatezači ili ne, itd...?
 

cilod

Novi član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
15
Moj nasad su nanjusili u proljeće taman kad sam skinuo zaštitu. Nisu niš prejaki oglodali.

Sad skupljam dlaku od psa kad ga cesljam, stavljam u najlonke i vezem ih za kolce uz drvce.
Nema ničega, bar nisam primjetio :)

---htc---
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Moj jednogodišnji nasad su nanjušili srnjaci i sad sve što preraslo iznad zaštitne mrežice su uspjeli obrstiti, ona kemikalija od lovačkog drušva što tjera divljač, niti neke vrečice za smeće koje šušte po laganom vjetru nije ih spriječilo. Nema mi druge nego dizati ogradu, trenutno mi je ideja da idem sa pocinčanim metalnim stupcima (c profil, visine 220 cm) i žičano pletivo visine 150 cm pa molim za savjete gdje ste nabavljali iste i slične, koju preporučate, koja debljine žice (1,5 ili 2mm ili.....) koji razmak između stupova, da li su potrebni zatezači ili ne, itd...?

Stupove bi po pravilu trebao stavljat svaka 3m i vuć 3 reda žice, pa svakih 25m zatezač. Ako je dobar teren, dobro se našpana pletivo, kačiš više kukica na stupu onda se da ljepo nategnut i na 5 metara razmaka pa čak i bez provlačenja žice. Računaj na iznad pletiva moraš stavit 3 reda bodljikave žice do cca 180cm jer ti 150cm srni ne znači ništa.
 

Vjeksa

Novi član
Tu od
30 Ruj 2015
Poruka
29
Negdje sam čuo da postoji neki zakonski članak da se ne smije postavljati više bodljikava žica ili ako se postavlja da ona treba biti na visini od 200 cm ili tako nešto.....
Hm, ako stavljam bodljikavu ili barem običnu na 180 cm znači da bih trebao uzeti onda stupce od 250 cm
Ima tko iskustva s nabijanjem stupaca, kak to ide s ručnim nabijačem (jel otpadnu ruke nakon 10-tog kolca)?
Našao sam ovaj nabijač na netu https://www.youtube.com/watch?v=2DNIeU0adsc ali nigdje u HR da netko prodaje :(shake):
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sad za bodljikavu ovo što pitaš ne znam, ja sam stavio od 150-180cm. Uvijek su svi govorili da od 150-180 bodljikavu a za zakone ne znam, uglavnom nije zgodno da.
Ja sam sa frendom postavio u jedno popodne pedesetak komada sa nabijačem, negdje je išlo da bi stup sa rukama zagurao u zemlju a neke smo tukli u više navrata, dovoljan ti je jedan kamen da zajebava. Stup od 250cm zabiješ 70cm u zemlju sa 4-5 udaraca, ako je zemlja ok. Da sve boli drugi dan boli, a bome i prvi dan.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zaboravio, nabijač sam dobio (posudio) tamo gdje sam stupove kupio, obično to imaju. Dečki su ga sami navarili u firmi pa si i ti možeš sam napravit. Dužina debele cijevi je bila kakvih 50cm, ručke su normalno duže.
 

Prilozi

  • Nabijač.jpg
    Nabijač.jpg
    10.1 KB · Pregleda: 143

Vjeksa

Novi član
Tu od
30 Ruj 2015
Poruka
29
Gdje si kupovao stupce i žicu ako nije tajna?
Ja ću vjerojatno pričekati sajam u Gudovcu pa možda kakav popust bude.
Nabijač nije problem napraviti nego mi se zavrtila ideja da iskoristim hilti (udarni čekić) pa umjesto borera navarim cijev sa kapom i probam s time (struja nije problem)
 

Tibogaibiku

Novi član
Tu od
28 Srp 2016
Poruka
3
Pozdrav svim forumašima,
Nov sam tu, imam 25 god , i zainteresiran sam za uzgoj lješnjaka. Pročitao sam vjerojatno oko 150 stranica, ima dosta toga za pohvatati.
Zanima me što mislite ovom nasadu : http://www.njuskalo.hr/nekretnine/poljoprivredno-zemljiste-nedelisce-2111-m2-oglas-11258007

Bio sam tamo, vidio , od 300 komada ostalo je 175 jer je vlasnik umro nažalost. Jedna stvar koja me muci je prored. Vidim svi pišete 3x4,4x5,5x6 različite udaljenosti sadnje. Meni se čini da je jedva 2x2 ovo posađeno i imao bi velikih problema nakon nekoliko godina.

Pitanje, da li se isplati takvo nešto uzet pa brinut o tome da to izgleda kako treba, prorijedit malo nasad jer vjerujem da je malo pregusto nasađeno ili nešto treće ?

Nasadom bi se bavio dnevno sat-dva i vikendom, pa vjerujem da je to dovoljno vremena za tako mali nasad. Razlog mojeg interesa je jer želim biti vani u prirodi, raditi nešto fizički(pošto sjedim na poslu 8 sati) , volim lješnjake jako a i nešto da zaradim sastrane. Jesu li to dovoljno dobri razlozi ?

Hvala svima na odgovorima.

Edit : Također ako postoji netko iskusan sa područja međimurja/varaždina , bilo bi super ako bi mogao dobiti savjet iz prve ruke, vidjeti vaš nasad i nešto naučiti. Ako je potrebno može i za nekakvu naknadu.
 
Posljednje uređivanje:

Vjeksa

Novi član
Tu od
30 Ruj 2015
Poruka
29
Ako dobro citam na pola parcele (1000 m kvad) je bilo zasadjeno 300 kom?! Puno previse, gledajuci po slikama redove do ograde bi morao odmah maknuti, mozda i ovaj u sredini. Sadnice u redu su isto preblizu jedna drugoj. Taj visak bi mogao probati posaditi na onu drugu polovicu no parcela mi se cini cudna (ide u siljak i malo zavija koliko vidim) pa je pitanje kako bi posadio to da na nesto lici ida poslije nemas problema s obradom.
Jedini plus koji vidim jest sto je ogradjeno. Jel znas sto se dogodilo s ovih 125, jesu li se osusili ili se razbolili ili im tlo ne odgovara? To je 40% sto je previse pa razmisli i o tome.
Ja po ovome sto vidim iz oglasa ne bih to kupio.
Eto nadam se da sam ti pomogao barem malo u odluci.
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Što mislite o navedenom stroju? Jel ga ima netko? Jel preporučate za kupnju ili ne? Savjeti? Iskustva? Možda neki bolji stroj? možda jeftiniji? Svaki savjet dobrodošao...

http://www.njuskalo.hr/strojevi-gospodarstvo/ljesnjaci-stroj-tucanje-ljesnjaka-oglas-3167571

p.s. jel ste počeli sa berbom?

Kod mene nešto počelo padat sa stabla, posebice sad kad je prije par dana bio jak vjetar, pa pokupio ovo otpalo i stavio na zrak da se suši...
Kako dugo inače sušite lješnjake?
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Meni je rod lešnika u njegovoj četvrtoj godini dao 100kg u ljupini i ako sam imao dosta monilije. Neka neko odgovori je li to 50kg jezgre.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
To je od 42 do 45 kg oćišćenog lješnjaka.

p.s. jel ste počeli sa berbom?

Kod mene nešto počelo padat sa stabla, posebice sad kad je prije par dana bio jak vjetar, pa pokupio ovo otpalo i stavio na zrak da se suši...
Kako dugo inače sušite lješnjake?

Kod nas (okolica Koprivnice) berba je toku. Mi ih sušimo na suncu 3-4 dana. Preko noći ih pokrivamo najlonom zbog rose.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
@kebirpm. Hvala za odgovor. Pre petnaest dana sam obrao deset stabala Tonda Đentile Romana zato što je to rana sorta a četvrti septembar sam obrao četrdeset pet stabala Haleški Džin,Ludolf i Enis. Pozdrav.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 

Najnoviji postovi

Na vrh