• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
U fazi smo planiranja berbe.
1. korak borba sa travom. (svakodnevne kiša su problem)
2.Kad je tajming za završno špricanje sa herbicidom i koje su najbolje kombinacije herbicida i načina primjene?
Berba će trajati oko mjesec dana, ako bude vrijeme OK. Znači treba ostati čisto kroz taj period. Prošle godine, zbog kiše se znatno odužila berba i bilo je na kraju problem trave koja je nanovo niknula iako je bila tretirana, doduše samo sa totalnim herbicidom jedna vrsta.
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Već nekoliko godina špricam herbicidom oko 10. kolovoza. Do sada se taj termin najbolje pokazao.
Herbicidi su kombinacija Totala (slučajni odabir) i Deherbana A, u nešto manjoj koncentraciji od preporučene. Djelovanje počinje za oko 15 dana, ovisi o vremenskim uvjetima.
Ova kombinacija sprečava rast uskolisnih i širokolisnih korova od 3 do 4 tjedna, što je sasvim dovoljno da se obavi berba.
Ako netko ima bolja iskustva sa nekim drugim herbicidom bilo bi dobro da ih objavi.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
kebirpm@ nema potrebe kominovati total sa nekim foliarnim herbicidom. Sam po sebi je dovoljan, samo je pitanje koncentracije. Kad se kombinuje onda ide sa nekim zemljišnim (npr stomp) odnosno total uništi već iznikle, a zemljišni sprečava iznicanje sjemenskih korova.

Drugo da li si uopšte upoznat da preparat Deherbana A odnosno svi preparati koje sadrže akt. mat 2,4-D kiselina su zabranjeni da se koriste u voćarstvu, vinogradarstvu, pa čak i u šumarstvu. Prvo jako utiču na biljku ma njen rast, skloni su isparavanju i usvajanju preko lišća, a ono drugo ostvljaju ogromne rezidue odnosno ostatke u plodu.

Samo jedan primjer prije par godina sam bio u voćnjaku kruške viljamovke, gdje je bilo malo više lozice (poponac), vlasnik je na savjet trgovca poprskao sa 2,4-D, umjesto da pojača konctraciju totala. Nakon 10-15 dana donji spratovi (grane) bili su ofureni-spaljeni i svi su plodovi do polovice stabla opali. Kad sam došao odmah sam osjetio njegov karakterističan miris i patao ga da nije slučajno prskao sa 2,4-D herbicidom. Voćnjak je i sledeće godine bortao.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
tatkodvd
na osnovu ovoga što si napisao za herbicide, znači da zemljišni ne dolaze u obzir. A upravo imam preporuku od stručne osobe, da stavim total (bilo koji na bazi glifosata) 3l + pladge(zemljišni) 80 g sve to na 200 l vode/ha . Uz objašnjenje da total djeluje preko lista tj. uništava korjen već izniklog, a ovaj zemljišni će spriječiti nicanje korova iz sjemena. To bi trebalo održati bez trave nasad za vrijeme berbe oko 2 mj. Što bi vremenski bilo idealno.
Prošle godine samo išli samo sa totalnim i to 1,5l/100 l (čini mi se) i bilo je Ok, cca 1 mjesec, možda nešto više, od datuma prskanja. ali onda se digla trava uz kišu i bio je problem završetak berbe. vrijeme tretiranja je bilo 4.08. Možda je trebalo malo kasnije, recimo 20.08. prije nego počinje plod otpadati, normalno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Karla,
tatkodvd je napisao da se ne šprica s zemljišnim u kojima je aktivna tvar 2,4-D. Pledge 50WP ima drugu aktivnu tvar (Flumioksazin 500 g/kg). Nije mi poznata njezina razgradnja, možda o njoj zna nešto više tatkodvd ili netko drugi.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
karla@ nisi me razumjela. Totalni (na bazi glifosata) nema potrebe mješati sa nekim koji djeluju preko lista (foliarni) jer on odrađuje sav posao.

Takođe pojačaj konc. 2 litre/100l. 1,5 je tek za iznikle korove. A ta kombinacija total + pladge(Flumioksazin 50%) je OK. Takođe kad ideš ovu kombinaciju trebaš imati na umu sledeću stvar. Kad tretiraš treba da prođe najmanje 6 sati bez kiše kako bi total odradio posao, a onda u naredna 2-3 dana bili bi idealno da padne kiša, a najkasnije 5-7 dana, jer ako posleije toga ne padne zemljišni neće ni djelovati. Njega moraš unijeti u tlo da se veže za zemljište.
Šta još može da bude problem, a to je zemljišni herbicidi da bi odradili svoj posao mora biti fino pripremljeno zemljište. Znači čim ima busenja, grudvi, ledina odmah je smanjeno djelovanje i za 50%. Zato idealno bi bilo prvo isfrezati, pa kad niknu korovi 5-10 cm onda ova kombinacija i tad bi zemljišni došao do izražaja.

Moje neko mišljenje, činjenica da nema lješnjak u zasadu pa ne mogu iz iskustva reći neke stvari, ali po meni bi trebao i sam total odarditi posao. Ja bi sad tretirao, pa opet za neki period ponovio kad krenu korovi i to samo gdje izbiju. Već u 8 mjesecu korovi staju i kad bude sve čisto malo što krene kasnje lako je riješiti.

I predložio bi sledeću prskalicu za total Herbi 4. Odlična stvar ja je imam preko 15 godina. Ja sa 2 prskalice (po 5 litara tečnosti) i 1,5 l totala opršćem traku sjednu i drugu stranu voćaka od 0,8 he za oko 2 do 2,5 sata. evo i jedan link o njoj http://pinova.hr/hr_HR/katalog-proi...-poljoprivredi/prskalice-za-herbicide/herbi-4 a ima ina netu dosta samo izguglajte.

A ovaj drugi što sam spomenuo Deherbana A (akt. mat 2,4-D kiselina) on je problematičan u svoj priči i njega ne treba upotrebljavati.


Evo kako kod mene u voćnjaku izgleda taj herbicidni dio.
 
Posljednje uređivanje:

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Razumio sam da Deherban treba izbjegavati.
Međutim ako govorimo o strojnom branju lješnjaka onda tlo mora biti daleko čišće nego što je voćnjak na slici.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Kod lješnjaka, govorimo za vrijeme berbe tlo mora biti ko čelava glava, da bi berba mogla ići brzo. E sad, ako je sad izmalčirano totalno na 0., znači za 20 dana tj. oko 10.8. bit će već trave recimo 15 cm a možda i 30 cm.
Berba će početi oko 01.09. kao i obično-pretpostavka.
ako se odradi 10.08. još jedno malčiranje, za 10 dana će niknuti 10 cm trave i onda to oprskati herbicidom. Znači 20.08. - 25.08. zadnje herbicidno jer kasnije više nemože zbog otpadanja ploda. To bi sigurno držalo 1 mjesec + kiše kako to obično biva pola mjeseca, i evo trave nove kroz 1,5 mjesec. ako se stavi ovaj zemljišni +total i to se aplicira kad je trava 10-15 cm, ona nije više tako gusta, mislim trava,zbog učestalog malčiranja onda bi ovaj zemljišni mogao doprijeti do tla, a sad kad bi još mogli naručiti kišu za 2-3 dana bilo bi super.
Neki koji rade sa tim zemljišnim nemaju iskustvo primjenjivati ga u ovo doba nego u proljeće jer se bolje da ne ode previše u niže slojeve tla obzirom da dolazi jesensko kišno razdoblje koje ga otapa i tjera dolje. Zanimljiva i ova teza?
Koliko košta ta herbi prskalica?
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Da i još nek se ukaže potreba za drugom berbom kao posljedica sekundarne cvatnje, berbi nema kraja.
U voćnjacima gdje se plod ubire direktno sa stabla ipak je puno lakše, da ne kažem da je to sasvim druga priča.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ova gore slika je prije nekih 7-10 dana. Sad trenutno izgleda skoro golo, a osušena trava skoro se sva raspala. Takođe ova šljiva se ne bere (nešto sitno) uglavnom se potkuplja i protresa jer ide u rakiju. Tako da se i ja trudim da bude sve čisto. Doduše period berbe je kraći nekih 15 dana.
Takođe ako se redovno trava suzbija herbicidom (totalom), ona se dosta prorijedi i tamo već polovicom 8 mjeseca ostaje gola zemlja.
Prskalica Herbi 4 košta oko 150 eura.

Pitanje da li korov suzbijate samo pred berbu totalom ili ga koristite više puta godišnje?
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Drugo da li si uopšte upoznat da preparat Deherbana A odnosno svi preparati koje sadrže akt. mat 2,4-D kiselina su zabranjeni da se koriste u voćarstvu, vinogradarstvu, pa čak i u šumarstvu. Prvo jako utiču na biljku ma njen rast, skloni su isparavanju i usvajanju preko lišća, a ono drugo ostvljaju ogromne rezidue odnosno ostatke u plodu.

Samo jedan primjer prije par godina sam bio u voćnjaku kruške viljamovke, gdje je bilo malo više lozice (poponac), vlasnik je na savjet trgovca poprskao sa 2,4-D, umjesto da pojača konctraciju totala. Nakon 10-15 dana donji spratovi (grane) bili su ofureni-spaljeni i svi su plodovi do polovice stabla opali. Kad sam došao odmah sam osjetio njegov karakterističan miris i patao ga da nije slučajno prskao sa 2,4-D herbicidom. Voćnjak je i sledeće godine bortao.
Neki znaju i izbojke tretirati sa ovom aktivnom materijom.......rezultati osim unistenih izbojaka se cesto ne vide odmah ,nego koju sezonu kasnije.A onda sumnjaju na sve zivo samo ne na pravi problem.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Ne znam za vocarstvo ali tretiranje izboja u vinogradarstvu je moguce Bastom ali je dosta skupa.
Inace dva puta tretiram travu. U proljece prije vegetcije s totalom i pledgeom i u ovo vrijeme samo totalom. U berbi bude gola zemlja.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Suzbijanje izdanaka može i sa Reglon, Diqua (akt mat Dikvat) on je nešto malo povoljni.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Suzbijanje izdanaka može i sa Reglon, Diqua (akt mat Dikvat) on je nešto malo povoljni.
U slucaju leske sve su to teske otrovstine ,bile one parkvati,dikvati ,glufosinat amonijum.....
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
...Ništa joj neće biti, mehanizam djelovanja je takav da pali samo zelene djelove biljke, ne kreće se kroz biljku. Isto kao da si pokosio.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
...Ništa joj neće biti, mehanizam djelovanja je takav da pali samo zelene djelove biljke, ne kreće se kroz biljku. Isto kao da si pokosio.
Ne bih se slozio.Znam za neke zasade koji se od tretiraju sa kontaktnim herbicidima .....sve pod konac ,obrade ,zastita a u desetoj godini duplo manje nego sto bi trebalo biti.Tako su radjeni eksperimenti pa je po njima 2,4-D totalno bezopasan za biljku.
Sa druge strane bilo koji od nabrojanih kontaktnih herbicida, da li imaju negativno delovanje na recimo jednogodisnji ili dvogodisnji izbojak?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ne može na stablao ljeske uticati kontaktni herbicid tipa basta, reglon. To što je samnjen prinos treba tražiti problem u nečemu drugom. To ko eksperemetiše sa 2,4 d herbicidom u voću, nema apsolutno nikakva znanja o poznavalju herbicida. Nijedanom školovanom stručnjaku takva ideja neće ni pasti na pamet, jer je totalno apsurdno. Takve ideje padaju samo trgovcima i priučenim stručnjacima. To bi bilo isto da vidim hoće li otrov za miše djelovati na krompirovu zlaticu.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Što se tiče svih tih herbicida bilo kontaktni ili sistemični ja sam tu na velikom oprezu.
prakticiram samo neposredno pred berbu i to večinom samo herbicidni pojas, a pošto je sada taj herbicidni toliko širok, zbog velike širine krošnje idem reklo bi se po cijeloj površini. cijelu sezonu malčiramo, a izboje režemo ručno, nešto uzme disk kod malčiranja. Probali smo i to sa bastom, reglonom, ali tu ima niz faktora da bi se to dobro napravilo. prvi treba pogoditi trenutak. Bez vjetra i veličina, faza rasta izboja. Drugo skupo je to kad se sve stavi na papir. A ovako ručno možeš kombinirati što ide u podmladak.. gdje treba što ostaviti za kasnije.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Ne može na stablao ljeske uticati kontaktni herbicid tipa basta, reglon. To što je samnjen prinos treba tražiti problem u nečemu drugom. To ko eksperemetiše sa 2,4 d herbicidom u voću, nema apsolutno nikakva znanja o poznavalju herbicida. Nijedanom školovanom stručnjaku takva ideja neće ni pasti na pamet, jer je totalno apsurdno. Takve ideje padaju samo trgovcima i priučenim stručnjacima. To bi bilo isto da vidim hoće li otrov za miše djelovati na krompirovu zlaticu.


IZVORNI ZNANSTVENI RAD
Utjecaj herbicidnih pripravaka na izdanke lijeske (Corylus avellana L.)
Dejan Bošnjak 1
, Aleksandar Stanisavljević 2
, Vladimir Jukić 2
, Mirko Puljko 2
, Mato
Drenjančević 2
, Ivna Štolfa 2
.
1OPG „Bošnjak Stipa“, Eugena Kvaternika 16, Branjin Vrh – Beli Manastir 31300, Hrvatska
2Poljoprivredni fakultet u Osijeku, Sveučilište J.J. Strossmayera u Osijeku, Kralja Petra Svačića
1d, Osijek, Hrvatska (astanis@pfos.hr)
3Odjel za biologiju, Sveučilište J.J. Strossmayera u Osijeku, Cara Hadrijana 8/A, Osijek, Hrvatska

Sažetak:
Ovim istraživanjem nastojali smo potvrditi pretpostavke o mogućnostima kemijskog
suzbijanja i dati odgovor o utjecaju pojedinih ispitivanih herbicidnih pripravaka, te
njihovih kombinacija na usporavanje razvoja i suzbijanje izdanaka lijeske. U ovom pokusu
ispitivani su pojedinačni herbicidi (Basta 15, Obsthormon 24a, Pledge 50 WP) i
kombinacije (Total 480SL + Urea, Total 480SL + Urea + Pledge 50 WP, Basta 15 +
Pledge 50 WP, Basta 15 + Gramoxone i Reglone Forte + Goal). Kod svih 8 tretmana nije
zabilježen nikakav stresni utjecaj herbicida na vigor stabla ili druge dijelove biljke. Između
ispitivanih herbicida i njihovih kombinacija nema statističkih značajnih razlika u
učinkovitosti, osim kod tretmana 8. (Reglone Forte + Goal) koji ima značajno manju
učinkovitost u odnosu na sve istraživane varijante.

Poznato je da lijeska uzgojena na vlastitom korijenu obilno i redovito tjera izdanke, pa se u
uzgoju eksperimentira s podlogom Corylus colurna L. (Krpina I., 2004.). Prema nekim
navodima, vlasnici nasada lijeske u Italiji koriste određene herbicide (Basta 15 i Reglone
Forte) kao kemijsku mjeru u suzbijanju korijenovih izboja. Smith i Erdogan (2001.)
navode učinkovitu uporabu herbicida Gramoxone i 2,4-D amina u Oregonu USA. Dolci i
sur., (2005.) govore o učinkovitom djelovanju nekih estera 1-NAA u suzbijanju
korijenovih izboja.

Zaključak
Na temelju iznesenih rezultata istraživanja možemo zaključiti da postoje mogućnosti
primjene različitih herbicidnih pripravaka i njihovih kombinacija za suzbijanje korijenovih
izboja na lijesci. Kod svih 8 tretmana nije zabilježen nikakav stresni utjecaj herbicida na
vigor stabla ili druge dijelove biljke. Nisu svi herbicidni pripravci imali iste utjecaje na
intenzitet sušenja. Učinkovitost herbicidnih pripravaka unutar 20 dana kretala se od
57,60% (Reglone Forte + Goal) do 94,11% (Obsthormon 24a). Na osnovu analize
varijance, može se zaključiti da između kontrole (Basta 15) i svih ostalih primijenjenih
tretmana ne postoje statistički značajne razlike u učinkovitosti, osim u slučaju primjene
kombinacije Reglone Forte + Goal (Tretman 8.) čija je učinkovitost značajno manja u
odnosu na kontrolu. Za pretpostaviti je da brzo odumiranje postojećih korijenovih izboja
(Tretmana 8.) forsira nastanak novih, zbog izraženog vegetativnog potencijala biljke u
vremenu primjene herbicida. Kombinacije pripravaka u kojima su bili zastupljeni zemljišni
herbicidi, a s kojima smo htjeli postići herbicidni film nisu se pokazale učinkovite.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Sa druge strane bilo koji od nabrojanih kontaktnih herbicida, da li imaju negativno delovanje na recimo jednogodisnji ili dvogodisnji izbojak?
A na ovo pitanje nisam dobio odgovor a voleo bih posto se na ovu temu ima sta napisati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh