• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Kakve su prognoze za datum početka berbe? Hoće li biti ranije nego prošle godine?
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Herbicide uopšte ne koristim osim što pokosim trimerom tako da je moja površina mala. Kiša pada već dva meseca tako da ništa nisam uspeo da zaštitim pa kako kažu što DRAGI BOG ODREDI.
A na ovo pitanje nisam dobio odgovor a voleo bih posto se na ovu temu ima sta napisati.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Kakve su prognoze za datum početka berbe? Hoće li biti ranije nego prošle godine?
Mnogo ,mnogo ranije ......tacnije ,kao nikada pre.

Stvarni ,ja pred berbu prskam ,ti imas malu povrsinu pa i ne moras ali moje pitanje se odnosilo na kontaktne herbicide koji se koriste u prskanju izbojaka.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,430
Pozz, pri kraju sam s pripremom dva jutra zemlje za ljesnjak. Molim preporuku gdje kupiti sadnice ako nije prekasno... Hvala unaprijed
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
Pozdrav,
ja ću imati sadnice sa računom i deklaracijom potrebnom za prijavu poticaja. pred kraj osmog mjeseca ću početi uzimati narudžbe, kada budem znao stvarno stanje sadnica za prodaju. cijena je 15 kn sa pdv-om. imam dvije vrste,istarski dugi i rimski okrugli. Ako ništa ne nađeš javi se početkom 9. mjeseca pa ćemo se dogovoriti.lp
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
Ljudi kako se riješavate izdanaka vec dva dana klečim i rezem ih stvarno ih ove godine ima ne bih htio špricati herbicidima. Mozda neki izum za trimer ili nešto slično.
 

lojza

Član
Tu od
12 Ruj 2009
Poruka
69
ja sam izdanke dvaput ručno ove godine već uklanjao ( 5. i 6.mj.). Ove izdanke što su u 7. mj. izrasli stručnjaci kažu da se ne treba uklanjati, nego da ih se ostavi do kraja vegetacije zbog fotosinteze/asimilacije.Neki ljudi koriste navodno neki stroj za izdanke ali on oštećuje koru lijeske. Isto ti je i sa trimerom...
Ako pravovremeno kreneš sa ručnim uklanjanjem izdanaka (dok su još mladi, zeljasti i mekani) može ih se uklanjati rukom/s rukavicama dosta brzo...tako ja npr. radim.
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
Ma to ti i ja radim mislim da je ovo treće čišćenje izdanaka ove godine. Ne bih ja čekao kraj vegetacije jer kod nas je palo toliko kiše da bi za dva mjeseca bili dva metra. :smile:
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Ljudi kako se riješavate izdanaka vec dva dana klečim i rezem ih stvarno ih ove godine ima ne bih htio špricati herbicidima. Mozda neki izum za trimer ili nešto slično.

Trimerom se lepo uklanjaju,nesme se pustiti da mnogo narastu,ja svakih dvadesetak dana uklanjam izdanke dok su jos zeljasti,oko leske idem sa manjim gasom i sve ih uklonim.
 

lojza

Član
Tu od
12 Ruj 2009
Poruka
69
da, ali ti vjerojatno imaš lijesku formiranu u obliku stabla pa možeš trimerom uklanjati izdanke. Kad je lijeska formirana u grm onda izdanci rastu i između skeletnih grana grma pa tu onda trimer ne može uklanjat izdanke.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Ja imam zbunaste lesnike,izbijke izmedju skeletnih grana uklanjam rucno ali njih je jako malo u odnosu na one koji se javljaju oko zbuna,da napomenem moji lesnici su 12 godini.
 

mrMagdens

Novi član
Tu od
13 Kol 2018
Poruka
2
Pozdrav! Dal ima tko ovdje tko je voljan pomoći?Planiram podić nasade lijeske,imam 3,5 hektara zemje,trenutno je na njoj kukuruz i uljana repica...i tako nekoliko godina unazad,znači zemlja nije zapuštena.Naravno nebih odmah sve zasadio ,vec postepeno svake godine..pa eto,ako ima tko dobre volje,za pomoć,slobono se javite i ostavite svoje komentare o ideji :)
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,430
qn4i88.jpg


256bgg6.jpg


Evo mog projekta.

Imam dvije livade predviđene za lijesku, sadnja ove godine u kasnu jesen.

Na prvoj slici je livada 6500 m2, na prilično ravnom terenu, a opet viša od okolnih livada.

Na drugoj slici je livada 5200 m2, dosta brdovit teren ali nisam mogao naći bolje za kupiti.

Obje livade nisu korištene desetak godina. Analizu zemlje nisam odradio, niti meliorativnu gnojidbu. Razlog je nedostatak para jer sam trenutno nezaposlen.

Ako ću čekati dan kad ću imati novce za sve odraditi po pravilima struke, dočekat ću prije starost, a tko ne riskira, ni ne profitira. Tješim se.

Sva sredstva sam uložio u trimer, traktor, malčer, motorke, kupnju zemljišta, sadnice i zaštitu sadnica od divljači. Skupila se lijepa svota dosad.

Jednog dana ću pitati tko mi želi pomoći i objasniti kako da umanjim gubitke zbog nedostatka analize zemlje i meliorativne gnojidbe.

Livade su uzorane i sad već potanjurane. Čeka me još ravnanje s roto brnačom, trebam premjeriti livade i iskolčiti mjesta za sadnice. Rupe budem kopao štihačom.

Sadnice su naručene dvogodišnje 600 kom, 80% istarski dugi, 20% rimski.

Ratarske poslove su mi odradili kumovi i prijatelji tako da sam tu uštedio neke pare.

Cijeli projekt je započeo prije godinu dana i sad se bliži finalizacija posla tj. sadnje, sa sredstvima koja su mi na raspolaganju.

Svaka pomoć je i meni dobrodošla i molim savjete...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mozda sve skupa bacen novac.
Ja da sam ti kum ili prijatelj posudio bi ti 300kn za analizu zemlje, pa bi mi vracao po 20kn mjesecno. Bitno da ti imas motorku, traktor i malcer.
 

mrMagdens

Novi član
Tu od
13 Kol 2018
Poruka
2
Analiza tla je najbitnija da...na cijeli projekt to je sitnica..ja imam vise manje strojeve sve...gdi si narucio sadnice i po kojoj cijeni?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,430
Mozda sve skupa bacen novac.
Ja da sam ti kum ili prijatelj posudio bi ti 300kn za analizu zemlje, pa bi mi vracao po 20kn mjesecno. Bitno da ti imas motorku, traktor i malcer.

Pa s motorkom, traktorom i malcerom i trimerom sam iskrcio livade koje nisu koristene 10 godina. Plus sa svim tim strojevima sam i napravio 100 m drva i pokosio sljivika i sljivika da bih zaradio za ratarske poslove i naravno da nebudem gladan kod kuce. Analiza nije skupa, skupo je i komplicirano ono sto ona moze zahtijevati.

Recimo jos, ja sebi nikad ne bih dopustio komentare kakve ti sebi dopustas. Ali eto, svako govori o sebi onako kako zna.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Damirko,

po mojem skromnom mišljenju, to je prevelika površina za igranje, Očito je za komercijalni uzgoj, a tu treba slušati struku. Još uvijek nije kasno za analizu zemljišta. S obzirom na to da jame planiraš štihati (nadam se da je zemlja lagana i da buš imal dobru ekipu), pognoji meliorativno (prema preporuci analize) barem u jame koje nek budu 100x100 cm i dubine tri sloja štihanja (oko 70 cm). To bi trebalo zadovoljiti prvih 5-6 godina, a onda buš možda malo bolji s financijama pa između priđeš podrivačem i meliorativno pognojiš. Tak sam ja štihal, još trebam napraviti 8 jama (3 za orahe i 5 za lijeske), ali je trenutno prvi sloj presuhi i tvrdi kao kamen pa čekam obilniju kišu.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,430
Hvala na prijedlogu ali tko ce iskopati 600 rupa tih dimenzija? Previse je to posla. Mozda jedino bagerom. Muci to mene, ali nikako da nadjem rjesenje koje mogu provesti u djelo.
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
412
Posuditi negdje svrdlo na kardan to ide superbrzo...ako se ne može posuditi onda iznajmiti negdje na jedan dan....
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pricao sam sa covjekom koji radi u vocnjaku 30-40ha, vise kultura. Nisu regolali vec su radili rupe svrdlom, kaze da se nakon par godina vidi kada vocka ispuni rupu od svrdla, stane sa rastom. Pogotovo ako je vlazna zemlja kada se busi pa.se na rubovima napravi "zid".
 

Najnoviji postovi

Na vrh