• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Dundo

Novi član
Tu od
6 Sij 2017
Poruka
21
Pozdrav svima,

U potrazi sam za međurednom frezom, pa bi trebao neki savjet što izbjegavati, na što paziti, a opet da nije neka enormno velika cijena.
Možda netko ovdje ima kakvu za prodaju :)
Gledao sam one koje ima obrt Nino, ali mi djeluju da tako kažem "ušminkane" 🤷‍♂️
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
49895350102_e5760285e1_h.jpg


49895040396_38c130cecf_h.jpg


49895035076_c4045c27b9_h.jpg
 

medo1988

Novi član
Tu od
12 Ožu 2018
Poruka
4
Pozdrav svima,
unaprijed se ispričavam ako je ovako pitanje već bilo postavljeno, pretražio sam temu ali nisam uspio pronaći odgovor.

Imam mladi nasad lješnjaka u Zagorju na brijegu na blagoj padini.
Na otprilike 30% nasada su se počeli sušiti pupovi i mlado lišće. Takve sadnice nisu koncentrirane na jednom dijelu nego se pojavljuju kroz cijeli nasad.

Mislio sam da je to možda zbog mraza jer je bio period od par tjedana kada je ujutro bio jak mraz a preko dana toplo. Međutim čudno je to što je doslovno na istoj sadnici jedna grana zdrava i zelena a na drugoj su pupovi i lišće posušeni.

Zna li možda netko dali je to nekakva bakterioza ili je moguće da je mraz krivac?

IMG_20200509_192216.jpg IMG_20200509_192329.jpg IMG_20200509_192406.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Isto to se događalo i kod mene lani i tijekom ovoga proljeća također. Bila gospođa iz savjetodavne rekli su da se radi o bakteriji koja napada korijenov sustav, te sam dobio program zalijevanja tijekom 6,7 i 8 mjeseca. Mogu reći da je jako zeznuta bolest, u roku od par dana ode cijelo stablo (15 godina), nepomaže niti orezivanje posušenih grana. Lani sam vadio cijela stabla i ostavljao prazne rupe u koje sam po preporuci nabacao vapno, te niti ove godine nisam radio podsađivanje.

medo1988,
ovaj citat je možda odgovor za tebe.

Nažalost to je i savjet za mene. Prije otprilike 3 tjedna sam odrezal jednu granu koja je imala takve simptome. Danas sam primijetil da je zahvatilo i sve ostale grane, a prije tri tjedna su izgledale zdrave.

JARO1971,
možeš li malo detaljnije opisati svoj postupak sanacije? Jel velika šansa da se bolest uskoro proširi na ostale grmove? Kolika je hitnost reakcije?
 

JARO1971

Novi član
Tu od
10 Ožu 2018
Poruka
28
Dakle kako sam gore napisao po preporuci savjetodavne trebalo bi napraviti zalijevanje stabala u tri navrata (6,7 i 8 mjesec) sa preparatima za gljivične bolesti korijenovog sustava dvije godine za redom (5-6 litara vode po stablu), što bi po meni bio skup i mukotrpan posao (pošto nemam sustav za navodnjavanje a radi se o površini 4 ha, dakle oko 2000 biljaka). Što se tiče daljnjeg širenja neznam što bih ti rekao ali isto tako po preporuci bi bilo najbolje zahvaćene grmove u cijelosti izvaditi-maknuti iz nasada-spaliti, dezinficirati rupe i ponovno podsaditi (ako se ne odlučiš na prvu soluciju) jer kako kažu da gljivična bolest ima tendenciju daljnjeg širenja. Također sam pokušao sa podrezivanjem zahvaćanih grmova, na nekojima je širenje stalo dok na nekojima nije pomoglo. Nekoliko stabala sam podrezao na visinu od oko 50 cm u potpunosti te sada izbijaju mladice pa ću pokušati ostaviti iste za podmlađivanje ako se neće početi isto sušiti.
Izgleda da će ovo biti nešto novo i po svemu sudeći jako zeznuto ako se uspije proširiti. Prošlogodišnja šteta je oko 30 stabala (15 godina starosti), što u potpunosti osušenih a što zahvaćenih bolešću.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
JARO1971,
zahvaljujem na opširnom pojašnjenju i savjetima. :ppozdrav:
Moj voćnjak je mali, 32 grma. Meni to zalijevanje nebi bilo problematično, To je u mojem slučaju 3x 190 lit vode i malo utrošenog vremena. Čini mi se u mojem slučaju prihvatljivije nego vađenje i podsađivanje, samo ako je to uspješna borba.
Znaš li možda koje sredstvo se preporuča ili to moram pitati u poljo ljekarni?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Ja već drugi put ove godine zalijevam svoje. Treba mi 6 sati za 6000 m2 i 350 sadnica i 3000 litara vode. 3 puta točim rezervoar, 1 sat mi treba da se napuni, 1 sat da ga potrošim, ukupno opet 6 sati.
IMG_20200426_182654.jpg
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Sistem kap po kap privodim kraju, ostaje jos izrada platforme visine oko 2m i podesavanje kapljaca.
 

Prilozi

  • 20200514_163640.jpg
    20200514_163640.jpg
    64.8 KB · Pregleda: 48
  • 20200514_163712.jpg
    20200514_163712.jpg
    56.5 KB · Pregleda: 47

JARO1971

Novi član
Tu od
10 Ožu 2018
Poruka
28
JARO1971,
zahvaljujem na opširnom pojašnjenju i savjetima. :ppozdrav:
Moj voćnjak je mali, 32 grma. Meni to zalijevanje nebi bilo problematično, To je u mojem slučaju 3x 190 lit vode i malo utrošenog vremena. Čini mi se u mojem slučaju prihvatljivije nego vađenje i podsađivanje, samo ako je to uspješna borba.
Znaš li možda koje sredstvo se preporuča ili to moram pitati u poljo ljekarni?
Sredstva za zaljevanje PROPLANT ILI FONGANIL GOLD, i da još sam zaboravio nakon berbe prskanje sa jednim od ALFIL,ALIETE FLASH, AZILUM ILI TOPIC.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Odstranjivanje izboja, radimo ručno, za sada najbolja metoda, gledano s više apekata.
A ovo što pišete o zalijevanju problematičnih grmova, ne znam koliko ćete uspjeti u rješavanju problema dugoročno gledano. Cijenim mišljenje stručnjaka Zavoda za zaštitu bilja, pretpostavljam da su Vam oni savjetovali određene mjere, no u Vašem slučaju trebate djelovati na više područja koja doprinose nastalom problemu. Što je točno kod Vas uzrok trebalo bi izanalizirati, ali mislim da samo jednom mjerom koju ste naveli dugoročno nećete riješiti problem. Niste naveli naziv gljivičnog oboljenja, pretpostavljam da je ono od strane struke imenovano tj. dokazano na osnovu uzetog uzorka materijala s plantaže, ili...?
 

JARO1971

Novi član
Tu od
10 Ožu 2018
Poruka
28
Napravljena je laboratorijska analiza i na osnovu iste navedena su mi ova sredstva, no točan naziv neznam :oops::oops:
 

Dada

Novi član
Tu od
15 Kol 2019
Poruka
5
Ja sam prošle godine na mladim stabljikama imao veliko sušenje vrhova i mladih grana zapravo to je bila posljedica pepelnice koju nisam odmah prepoznao i jako je ofurila mladice. Ove godine sam krenuo na vrijeme sa zaštitom od proljeća i do danas ih tretiram ( skoro kao vinovu lozu ) i rezultati su super.
Što se tiče sušenja grana i to me mučilo prošle godine i u svibnju sam imao masu žutog lišća, sušenja vrhova, sušenje mladih grana no uz preporuku za zaštitu gosp. Marijana iz Fito prometa preporodio sam se ove godine i da ga ne ureknem nasad je super. njegov broj je 091 344 1246.
 

Najnoviji postovi

Na vrh