• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Ovisi sve o tome u koji uzgojni oblik planiraš ? Daj barem kopaj oko sadnica ako već ne možeš ili ne želi sve držati bez trave.
 

JohnQ

Novi član
Tu od
15 Ožu 2019
Poruka
17
Ovisi sve o tome u koji uzgojni oblik planiraš ? Daj barem kopaj oko sadnica ako već ne možeš ili ne želi sve držati bez trave.
Uzgojni oblik grm. Inače kosim s običnom kosilicom jer druge mehanizacije nemam.
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Ja sad nebi ništa kratio, tek slijedeće godine prije kretanja vegetacije, nastavi kositi i okopaj sadnice, puno bolje će se razvijati. Možeš baciti i šaku kana oko svake sadnice pred kišu i to je to.
 

JohnQ

Novi član
Tu od
15 Ožu 2019
Poruka
17
Ja sad nebi ništa kratio, tek slijedeće godine prije kretanja vegetacije, nastavi kositi i okopaj sadnice, puno bolje će se razvijati. Možeš baciti i šaku kana oko svake sadnice pred kišu i to je to.
Hvala ti puno!
Trebam li skratiti na određenu visinu 30-40 cm ili?
 

Damir.sokac

Novi član
Tu od
1 Velj 2020
Poruka
4
Dobar dan! Ja sam Damir novi sam na forumu zanima me dali netko zna u kojem omjeru mogu špricati sa insekticidom mladi nasad ljeske star jednu godinu.
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Mislim da je to dovoljno, ne tretiraš ti lijesku nego štetnika na lijeski. Protiv kojeg štetnika tretiraš sada? Za calypso koji je registriran za lijesku kaže 0,2l/ha uz utrošak vode od 1000č što je upet koncentracija 0,02%
 

Damir.sokac

Novi član
Tu od
1 Velj 2020
Poruka
4
Mislim da je to dovoljno, ne tretiraš ti lijesku nego štetnika na lijeski. Protiv kojeg štetnika tretiraš sada? Za calypso koji je registriran za lijesku kaže 0,2l/ha uz utrošak vode od 1000č što je upet koncentracija 0,02%
Hvala onda cu tako prskati
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Savjet trazis?
Moj savjet je "primi se posla i daj im jelo"
c085.gif

Prvo okopaj oko sadnice najmanje metar sirine u krug pri tom ih nahrani, stavi pola sake kana i ukopaj prlikom okopavanja, ponovi jos barem dva puta svaka 3 tjedna, odokativno,,,
Ti nemas gotovo nikakav prirast u toku godine,,,
Sad ih nemoj kratiti kad ih vec do sad nisi ali potrgaj odozdola 2/3 svega sto je zeleno a ostavi samo ono malo na vrhu da ti ne siri previse nove izdanke koji nicu iz zemlje, ovisno o sorti,,,
Zastiti ih bakrom, zadnje ti je vrijeme,,,
 

JohnQ

Novi član
Tu od
15 Ožu 2019
Poruka
17
Savjet trazis?
Moj savjet je "primi se posla i daj im jelo"
c085.gif

Prvo okopaj oko sadnice najmanje metar sirine u krug pri tom ih nahrani, stavi pola sake kana i ukopaj prlikom okopavanja, ponovi jos barem dva puta svaka 3 tjedna, odokativno,,,
Ti nemas gotovo nikakav prirast u toku godine,,,
Sad ih nemoj kratiti kad ih vec do sad nisi ali potrgaj odozdola 2/3 svega sto je zeleno a ostavi samo ono malo na vrhu da ti ne siri previse nove izdanke koji nicu iz zemlje, ovisno o sorti,,,
Zastiti ih bakrom, zadnje ti je vrijeme,,,
Kako misliš da ne širi nove iz zemlje? Šta nije da bi trebali novi izdanci biti kako bih mogao odabrati 4 - 5 koji najbolje odgovaraju za grm?
Puno hvala na savjetima
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Tvoj je odabir koliko ces izdanaka ostaviti,,,
Sto se pak tice sirenja, ukoliko je biljka prikracena na 20-30 cm od tla i ostavljeno nekoliko grana one ce se same od sebe odmaknuti od sredista osi a izdanci koji budu izlazili iz tla jos ce vise teziti tome da budu sto vise osvijetljeni od sunca i ici u sirinu a kod nekih vrsti kao sto je Istarski to moze biti veliki problem,,,
Istarski je ionako problem isforsirati u visinu jer sam po sebi tezi tome da ode u sirinu,,,
 

zORPHAN

Novi član
Tu od
16 Tra 2020
Poruka
12
Postovanje svima! Imam jedno pitanje vezano uz lijesku, tocnije izdanke. Nasad je uzgojnog oblika "stablo", i do sada sam nezeljene izdanke spricao bastom(aktivna tvar - glufosinat ). Koliko sam danas saznao, basta je od ove godine zabranjena (pitao prodavaca u trgovini SZB), pa me zanima koja alternativa mi preostaje ? Dakle trebao bi kontaktni herbicid koji djeluje kao, ili slicno basti. Hvala lijepa i ugodan dan ! Zoki
 

Abbm

Novi član
Tu od
11 Tra 2020
Poruka
1
Pozdrav svima!
Sadnja lijeske nam je tek u planu, ali citajuci ovaj forum a i ostalu dostupnu literaturu sam naletila na podatak da se preporuca sadnja do 600m nadmorske visine.
Naša zemlja je na 750m.Tocnije Žumberak.
Pa me zanima da li je netko od vas sadio na 700m?da li ima smisla? I naravno(ako da) koje sorte?
Hvala unaprijed, pozzz
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Maločas sam prilazil kroz nasad lijeske. Na jednoj grani, jednog grma su uvenuli svi pupovi (otvoreni, pred listanjem), a ostale grane tog grma su se lijepo zazelenile. Nažalost, bil sam bez mobitela pa nemam fotke.
 

JARO1971

Novi član
Tu od
10 Ožu 2018
Poruka
28
Postovanje svima! Imam jedno pitanje vezano uz lijesku, tocnije izdanke. Nasad je uzgojnog oblika "stablo", i do sada sam nezeljene izdanke spricao bastom(aktivna tvar - glufosinat ). Koliko sam danas saznao, basta je od ove godine zabranjena (pitao prodavaca u trgovini SZB), pa me zanima koja alternativa mi preostaje ? Dakle trebao bi kontaktni herbicid koji djeluje kao, ili slicno basti. Hvala lijepa i ugodan dan ! Zoki
Regloone forte ti je isto za izdanke …
 

ICB100

Novi član
Tu od
19 Lip 2017
Poruka
1
Reglon nije ni sluga Basti, prema nekim ispitivanjima čak potiče rast većeg broja izdanaka. Uspoređivali su nekoliko otrova na način da bi prskali a nakon toga brojili nove izdanke. Basta je bila broj 1. Sa čim ćemo dalje, a valjda trimer i oprezno.:) Pozdrav
 

zORPHAN

Novi član
Tu od
16 Tra 2020
Poruka
12
I reglon je zabranjen ako se ne varam. Mozda da probam udarit duplom dozom bakra po izdancima posto imaju lijepe pupove i listove vec sada ? :D
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ovak izgleda jedan grm. Na lijevoj grani su uvenuli pupovi, a ostale su prolistale.

Pričekati, ili odmah odrezati tu granu?
 

Prilozi

  • IMG_20200421_175509[1].jpg
    IMG_20200421_175509[1].jpg
    145.8 KB · Pregleda: 85

Najnoviji postovi

Na vrh