• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Moj nije u rodu, planiram ga špricati sa 0,1% nordoxa, znači prepolovljena doza od jeseni.
 

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
1. Cime vi obradjujete zemljiste gde je ljeska? Ja freziram i kopam. Posto sam video nasade ljeske, nema ni travke- jel moguce da je zemljiste ospricano sa necim?
2. Posle godine sam je zasadio (Rimski, Istarski) nikakvo spricanje do sada nisam primenjivao? Trebao bih? Posto unazad 2-3 stranice vidim da su ljudi spricali- a ovi iz savjetodavne rekli da ne diram.

🤷‍♂️
 

josipa1

Novi član
Tu od
8 Tra 2014
Poruka
6
Pozdrav. Imam nasad lješnjaka oko 200 stabala, rimski i istarski, star 8 godina.
Pred par dana sam primjetio da je jako puno jednogodišnjih izboja potpuno suho. Može li mi netko pomoći, o čemu se radi? Špricao sam bakrom pred oko mjesec dana i bacio oko 0,5 kg NPK 15-15-15 po sadnici
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Moj nasad je druga vegetacija, frezam i kopam. Ti nasadi koji nemaju niti travke su sigurno špricani totalom. Ako nisi prskao vidjet ćeš kako će se razvijati situacija (hoće li se pojaviti nekakve promjene na listovima) pa početi sa osnovnom zaštitom na jesen
 

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
Javi samo za osnovnu zastitu, sta i kako, i dalje cu frezirati i kopati, jos koju god sigurno, bojim se totalom spricati.


Hvala puno!
 

josipa1

Novi član
Tu od
8 Tra 2014
Poruka
6
Pozdrav. Imam nasad lješnjaka oko 200 stabala, rimski i istarski, star 8 godina.
Pred par dana sam primjetio da je jako puno jednogodišnjih izboja potpuno suho. Može li mi netko pomoći, o čemu se radi? Špricao sam bakrom pred oko mjesec dana i bacio oko 0,5 kg NPK 15-15-15 po sadnici
Možda sam se krivo izrazio, jednogodišnji izdanci koji rastu iz debla mi se suše...ima li itko odwju koji je razlog?
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Javi samo za osnovnu zastitu, sta i kako, i dalje cu frezirati i kopati, jos koju god sigurno, bojim se totalom spricati.


Hvala puno!

Na kraju vegetacije po opadanju 2/3 lista ili kad otpadne sav, prskati jednim od preparata na bazi bakra (coperblau z , modro ulje itd ) Total se ne smije upotrebljavati u mladim nasadima tek nakon 2. ili čak treće vegetacije, kopanje je zakon :D
 

swand

Član
Tu od
2 Lis 2018
Poruka
74
Pozdrav
Nitko ne priča o mrazu. Kako je kod vas? Kod mene za sada ne vidim neku štetu u lijeski. Kod kuće mi se spaljen limun i šipak totalno.
lp
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Josipa1,neznam kakvu zastitu ste primenjivali proslih godina ali po svemu sudeci kod vas je monilija u pitanju,malo verovatno je susenje prouzrokovano jakim mrazevima mada bi to bili bolja solucija.
 

ekipa

Član
Tu od
27 Tra 2018
Poruka
53
Kad smo mi kretali u sadnju nismo nigdje mogli naci nekog da nam duboko izore (izrigola) zemlju.
Nabavi,i smo i plug i traktor, ako nekom treba neka se javi u inbox
Naravno okolica Vrbovca
 

toni00

Novi član
Tu od
12 Tra 2020
Poruka
1
Pozdrav svima, zasadio bih 1 hektar lješnjaka za početak i sada me zanimamaju vaša iskustva jer sam novi u tome.Nasad bih podizao uz pomoc EU fondova pa me zanima da li je itko podizao uz njihovo sufinanciranje,i kakve su procedure, i da li postoje takvi fondovi više.? Imam mogučnost da obradim i pripremim zemlju adekvatno i stavljao bih provjerene sadnice sa deklaracijiom, sadio bih istarski duguljasti i rimski pa me zanima proizvođači sadnice i neke okvirne cjene.Zanima me i zaštita nasada ako bi išao u ekološki nasad da li je dozvoljeno onda prskati protiv bolesti i nametnika.
Bio bih vam puno zahvalan na odgovorima iz osobnog iskustva a ne rekla kazala hvala vam. :D
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Iz osobnog iskustva ti mogu napisati da ćeš odgovore na svoja pitanja dijelom naći tu na forumu čitajući ovu temu od početka do kraja a ono što tu već nije napisano, saznati ćeš tek putem vlastitog iskustva kad se upustiš u taj pothvat.
 

Nai

Aktivni član
Tu od
11 Pro 2019
Poruka
172
I ja sam hteo u ekolosku, uzorci, prelazni period- i jednostavno odustao- bio bi veci poticaj, al dok platim uzorke itd, dodje mi na isto, al mi bar niko ne dise za vratom i ne moram da se cimam oko papira itd. Posadio, prijavio u agenciji 2 parcele da su po lesnikom, istarski i rimski, obradjujem i mir.
 

JohnQ

Novi član
Tu od
15 Ožu 2019
Poruka
17
Pozdrav,
Sadnice su posađene prije godinu i pol,visoke su nekih 150-160cm i nisam ih dosad skraćivao i orezivao. Ovo proljeće su krenuli mladi izdanci iz korijena, trebam li skraćivati ovu glavnu sadnicu kako bi mladi izdanci prije narasli ili da ostavim ovako? Uzgojni oblik će biti grm.
 

Prilozi

  • IMG_20200412_111403.jpg
    IMG_20200412_111403.jpg
    228.3 KB · Pregleda: 78
  • IMG_20200412_111356.jpg
    IMG_20200412_111356.jpg
    255.9 KB · Pregleda: 77
  • IMG_20200412_111351.jpg
    IMG_20200412_111351.jpg
    234.1 KB · Pregleda: 70

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Po mom skromnom znanju, trebalo ih je skratiti na nekih 30-50 cm tako da potjeraju 3-4 mladice koje će biti osnovne grane kasnije. Ta centralna se s vremenom cijela izbacuje. To je trebalo odraditi zimus uz temperaturu iznad nule. Sad bi valjda trebalo čekat iduću zimu i mirovanje. Neka me pametniji isprave...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Po mom skromnom misljenju, ako nisi previse zaglibio, izvadi sadnice i prodaj ih ako imas kome a livadu nastavi kositi jer vise ces zaraditi na sijenu nego na ljesnjacima ako ovako nastavis,,,
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
I ja sam hteo u ekolosku, uzorci, prelazni period- i jednostavno odustao- bio bi veci poticaj, al dok platim uzorke itd, dodje mi na isto, al mi bar niko ne dise za vratom i ne moram da se cimam oko papira itd. Posadio, prijavio u agenciji 2 parcele da su po lesnikom, istarski i rimski, obradjujem i mir.

Uzorci cega? Zasto prelazni period?
 

JohnQ

Novi član
Tu od
15 Ožu 2019
Poruka
17
Po mom skromnom misljenju, ako nisi previse zaglibio, izvadi sadnice i prodaj ih ako imas kome a livadu nastavi kositi jer vise ces zaraditi na sijenu nego na ljesnjacima ako ovako nastavis,,,
Bit ovog nasada niti nije zarada niti ću prodavati lješnjake. S tim brojem sadnica koje ja imam niti nije moguća neka prevelika zarada. Bit je provoditi vrijeme u prirodi i pokušati naučiti nešto novo što me zanima.
Znam da sam ih trebao skratit čim sam ih posadio, ali eto, pogriješio sam i sad je gotovo. Zato sam i pitao tu na forumu što mi je sad činiti da ne radim ponovno greške, a ti bi mi, kao jedan od najvećih poznavatelja lijeske na ovom forumu, mogao dati savjet.
 

Najnoviji postovi

Na vrh